Finans piyasalarında çalışmak isteyen profesyonellerin ya da öğrencilerin kariyer planındaki ilk adımı SPK lisansı sahibi olmaktır. Sermaye piyasalarında görev yapabilmek için Sermaye Piyasaları Kurulu'nun VII-128.7 sayılı “Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliği gereğince ilgili lisanslardan en az birini almış olması gerekir.

Sermaye Piyasaları Kurulu, finans kurumlarında görev alacak kişiler için hizmet kalitesinin artırılması ve yeterlilik düzeyinin ölçülebilmesi için belirlemiş olduğu lisansları alabilmek için adayları ilgili konularda sınava tabi tutar. SPK'nın lisanslama türlerine göre gerçekleştirilen SPK sınavlarındaki adayların geçer not almak zorunda olduğu dersler ve konular farklılık gösterir. SPK lisanslama sınavlarına hazırlanan adayların en büyük destekçisi ise SPK kitaplarıdır.

SPK Lisans Türleri Nelerdir?

Günümüzde uygulanan 8 farklı SPK lisans türü vardır. Lisans türleri şunlardan oluşur:

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı

Türev Araçlar Lisansı

Gayrimenkul Değerleme Lisansı

Konut Değerleme Lisansı

Kredi Derecelendirme Lisansı

Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı

Yukarıda belirtilmiş olan her SPK lisansı için ayrı bir SPK çalışma kitabı ve SPK soru bankası bulabilirsiniz. Sadece SPK lisans türleri değil, lisans türlerinin içeriğindeki ders türlerine göre detaylı bir şekilde hazırlanmış SPK kitapları da mevcuttur.

SPK Sınavları İçin Çalışma Kitabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SPK'nın 8 farklı sınav türünün her biri kendi içerisinde farklı ders ve konu başlıklarından oluşur. Yani, SPK lisans türüne göre geçmeniz gereken ders ve farklı konularda sınavlar söz konusudur. SPK kitapları da genel itibarıyla, ilgili lisans türüne göre hazırlanmıştır. Yani SPK kitapları, SPK lisanslama temel düzey kitapları, SPK gayrimenkul değerleme lisansı kitapları gibi isimlerle karşınıza çıkabilir.

Bazı SPK kitap türleri ise konu anlatımlı ya da soru bankası şeklinde adayların farklı ihtiyaçlarına göre hazırlanmıştır. Lisans türüne göre gruplandırılan SPK sınav çalışma kitaplarının yanı sıra ilgili lisans türündeki ders konularına özel olarak kitaplar da bulunur. Örneğin, birçok lisans türünde geçilmesi gereken sınavlardan biri olan "Genel Ekonomi ve Mali Sistem" ya da "Takas, Saklama ve Operasyon İşlemleri" konusuna özel SPK çalışma kitaplarını da tercih edebilirsiniz.

Güncel SPK Kitaplarını Tercih Edin!

SPK kitapları alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da kitap içeriğindeki bilgilerin güncelliğidir. Sermaye piyasalarında, mevzuat ve uygulamalar bakımından sıklıkla kanuni değişikliklere ve güncellemelere açıktır. O nedenle SPK çalışma kitabı alırken güncel mevzuat ve uygulama bilgilerine göre hazırlanmış olmasına özen gösterilmelidir. Yine benzer şekilde soru bankalarında, geçmiş yıllarda çıkmış sorular hususunda da kitabın güncelliği çok büyük önem taşır.

Geçmiş yıllarda çıkan bir sorunun konusu olan bir SPK mevzuatı ya da uygulamada yeni bir kanuni düzenleme söz konusu olabilir. Güncel olmayan SPK soru bankaları veya konu anlatımı kitaplarında adaylar artık geçerli olmayan bu tür konu ve sorulara çalışarak zaman kaybedebilir. Daha da önemlisi adaylar sınava çalışırken yanlış bilgi edinme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

SPK Kitap Çeşitleri Nelerdir?

SPK kitapları, lisans türüne ya da konu içeriklerine göre gruplanmasının dışında kitabın kapsamına göre de değerlendirilmelidir. Bazı SPK kitapları sadece konu anlatımlarını ve ilgili mevzuatları içerirken, bazı SPK kitapları ise sadece soru bankası ve deneme sınavlarından oluşur. Hem konu anlatımlı hem de soru bankası ve deneme testlerini bir arada bulabileceğiniz SPK kitap türleri de vardır. SPK lisansına sahip olmak için yapacağınız çalışma planı ve ihtiyaçlarınıza uygun kitap seçimi yapmanız oldukça önemlidir.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

SPK Kitapları

93 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Pelikan Yayınları Spk Kitapları
  2. Akademi Consulting Training Spk Kitapları
  3. Roper Yayınları Spk Kitapları
  4. Pelikan Tıp Teknik Yayıncılık Spk Kitapları
  5. On İki Levha Yayınları Spk Kitapları
  6. İkinci Sayfa Yayınları Spk Kitapları
  7. Yediiklim Yayınları Spk Kitapları
  8. Karacan Yayınları Spk Kitapları
  9. Siyasal Kitabevi Spk Kitapları
  10. Deha Yayınları Spk Kitapları
  11. Gazi Kitabevi - Sınav Kitapları Spk Kitapları
  12. Yargı Yayınevi Spk Kitapları
  13. Beta Yayınevi Spk Kitapları
  14. Literatür Yayıncılık Spk Kitapları
  15. Nobel Akademik Yayıncılık Spk Kitapları
  16. Pelikan Spk Kitapları
  17. Scala Yayıncılık Spk Kitapları
 4. Yazar A-Z
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Sınıf
 9. Basım Dili
 10. Boyut
 11. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/1515166
Başa dön