Topuzlu Kilitler

Kilit; insanların odasını, evini ya da eşyalarını sakladığı kasayı güvene almak için kullanılan bir sistemdir. Geleneksel görünüm ve kullanıma sahip kilitler yerini zamanla modern tasarımlara bırakır. Topuzlu kilit modelleri kapı kolu ile birlikte tasarlanması sayesinde birçok avantaja sahiptir. Klasik kilitler kapı kolundan bağımsız ya da bağlı olsa da beraber kullanımı yetersiz olabilirken, topuzlu kilit sistemi bu durumu değiştirir. Topuzlu kilit adını küre şekline benzeyen tutma sapından alır. Bu küre takıldıktan sonra sağa ve sola çevrildiğinde kapının açılmasını ve kapanmasını sağlar. Topuz kolu kapının dış sövesine doğru çevrildiği zaman kilidi aktive eder ve kapının dışarıdan açılmasını engeller. Topuz kolu kapının gövdesine doğru çevrildiği zaman kapının açılmasını sağlar. Ürünlerde, basmalı olarak, kilit sistemini tetikleyen, özel bir mekanizma kullanılır. Kapıyı ittirerek kapattıktan sonra, silindir ortasında yer alan düğmeye basarsanız kapı kilitlenir. İçeriden kilitlenen kapılar, dışarıdan birinin girişine izin vermez. Anahtar kullanım zorunluluğunu ortadan kaldıran düğmeli sistem ev ve otellerde oldukça işlevseldir. Dilerseniz anahtar ile de kullanabileceğiniz topuzlu kilit tasarımları insanlara sadece içeriden yönetim imkânı sunarak, bireysel alanı korur. Modeller geniş ürün yelpazesi sayesinde birçok farklı ölçüde kapıya ve yuvaya uyum sağlar. Şık tasarımı modern geometrik çizgilerin sade ve minimal hattını yansıtarak, mekânın algısını değiştirir. Kullanımı oldukça pratik olan özel kapı kilitleme sistemi avantajları ile yeni nesil evlerin vazgeçilmez iç mimari öğeleri arasına girer.

Topuzlu Kilit Kullanım Yöntemleri

Topuzlu kilit modelleri buton, anahtar ve kör yüzeylerine göre farklı çeşitlere ayrılır. Otel tipi, Amerikan tip, tuvalet ve banyo tipi gibi farklı isimlerle adlandırılan kilitlerin tamamında farklı özellikler görülür. Topuzlu kilidin iç kısmı kilitlenebilir dilin bulunduğu bir sisteme sahiptir ve bu ahşap ya da çelik kapıların içerisinde kalır. İki yönde bulunan ve tutmayı sağlayan topuzlar ise farklı özellikler gösterir. Topuzların bir yüzeyi kör olabilir. Kör yüzey demek topuzun üzerinde buton ya da anahtar deliği olmak üzere hiçbir şeyin bulunmaması anlamına gelir. Bir yüzeyi kör, bir yüzeyi anahtarlı ya da butonlu modeller vardır. Kör olan yüzey tarafında kalan kişi, kapı kilitli olduğu zaman hiçbir şekilde açamaz. Diğer tarafta yani buton ve anahtarın bulunduğu yerde olan kişinin kapıyı kapattıktan sonra kilitleme imkânı vardır. Modeller arasında iki tarafı anahtarlı olan tasarımlar da yer alır. İki tarafı anahtar deliğine sahip olan kapı kilitlerinde, içerde ve dışarıda kalan insan kilidi açabilir. Ürünlerin açılması için kendi anahtarlarının kullanılması gerekir. Butonlu tasarımlarda ise içeri doğru geçerek, kilitlenmeyi sağlayan bir düğme bulunur. Bu düğmenin olduğu tarafta olan kişi, sadece buna basarak, anahtar kullanmadan kilitleme uygulaması yapabilir. Örneğin, tuvalet ve banyolarda kullanılan kilitler, dışarıdan birinin açmaması için tek tarafı butonlu olarak üretilir. Buton hızlı ve tek hamle ile kapıyı kitler ve kişinin anahtar ile uğraşması gerekmez. Otelde ve yatak odalarında da içeride bulunan insanın açabileceği kilitler sıklıkla tercih edilir. Kullanılan mekânın işlevine göre farklı tasarımlar arasından seçim yapılabilir. Kilit sisteminin buton üzerinde konumlandığı modeller de ürün skalası içerisinde yer alır. Odanın işlevine göre dilediğiniz tasarıma karar verebilir, sadece döndürüldüğünde kilitlenen tasarımlara da yönelebilirsiniz. Butonlu tasarımlar kapının içine doğru harekette yani açma sırasında otomatik olarak kilidi çözer. Butona basmak ya da kapama hareketi olarak dış söveye doğru kolu çevirmek de kilitleme için yeterli olur. Dilerseniz butona basarak ya da döndürme hareketi ile kilitlenebilir tasarımlar bulunur.

Topuzlu Kilit Önerileri

Evlerde ve işyerlerinde kullanılan kilitler insanların ve eşyaların güvenliği için oldukça önemlidir. Bazen mahremiyeti bazen de değerli eşyaları koruma görevi üstlenen kapı kilitlerinin seçimi oldukça önemsenmesi gereken bir konudur. Başkaları tarafından rahatsız edilmemek ve hırsızlardan korunmak için; dayanıklı, işlevsel ve pratik bir modele sahip olmanız önerilir. Kapı kilitlerinin paslanmayan materyallerden üretilmesi uzun vadede sorun çıkmaması için dikkat edilen ilk unsurlar arasında yer alır. Çoğu çelik ve nikelden üretilen topuzlu kilit modelleri, uzun ömürlü yapısı ile pasa karşı dirençli olur ve uzun yıllar tıkır tıkır işlemeye devam eder. Kilitlere karar verirken dikkat edilen noktalardan biri de kullanılan mekânın mahremiyet algısı ve amacı olur. Tuvalete, yatak odasına, otel odasına ya da ofise seçilen kilitlerden beklenti birbirinden farklı olur. Her mekân dışarıdan ulaşılabilirlik, sınırlama ve özgürlük açısından değişik beklentileri ile topuzlu kilit modellerindeki çeşitliliğin sebebidir. Farklı kullanım alanları ve amaçlarına uygun olarak üretilen modeller dayanıklılığı ile de öne çıkar. Anahtarın siz çevirirken kırılmaması ya da kapı kolunun elde kalmaması için, dayanıklılık ve kaliteyi önde tutmanız önerilir. Kilit seçerken fiyat insanların karar vermesinde etkili olan unsurlardan biri olsa da her daim güvenlik için kalitenin ve markanın göz önüne alınması tavsiye edilir. Direkt olarak insanın güvenliği ve rahatı ile ilişkili olan ürünlerin seçiminde birbirinden popüler markalar arasından seçim yapılarak, mekânı emniyete alma imkânınız vardır.

Topuzlu Kilit Montajı

Topuzlu kilit ürünlerinin pratik kullanımının yanı sıra oldukça kolay bir şekilde montajlanma avantajı vardır. Tek başınıza daha önce hiç bu işlemi yapmamış olsanız dahi kapıya montajlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bir usta çağırma ihtiyacını ortadan kaldıran basit kurulumu sayesinde ekstra işçilik masrafı da cebinizde kalır. Kendinizden emin değilseniz ve bir şeyleri yanlış yaptığınızdan şüpheleniyorsanız, ürüne ve kapıya zarar vermemek için bilen birinden yardım istemek de akıllıcadır. Topuzlu kilit montaj işlemi öncesinde kapıda bulunan önceki sistemin sökülmesi gerekir. Sistem söküldükten sonra ortaya kilit göbeğini takacağınız boşluk çıkar. Topuzlu kilitlerin boyun kısmında ince bir delik vardır. Bu delik söküm aşamasında oldukça önemlidir. Düğmeli kısımda bulunan topuzun sökülmesi tavsiye edilir. Düğmeli kısımda bulunan topuzun hemen altında, ince bir delik bulunur. Bu deliğe uygun anahtarlar vardır. Ürün özelliğine göre üretilen ince uçlu anahtar deliğe sokularak kapaklar sökülebilir. İlk olarak kapakları tutan vidaları sökmeniz gerekir. Diğer tarafta bulunan kilitli kısmı çektiğiniz zaman ürünün parçalarına ayrıldığı görülür. Kilit göbeğinde bulunan ileri, geri hareketli dil kısmının vidalarını sökmek de sonraki işlemdir. Dili sökülen kilit göbeği kapının uygun olan boşluğuna yerleştirilir. Yerleştirme sırasında iç ve dış yönlere dikkat etmeniz tavsiye edilir. Yerine yerleştirdikten sonra kilit dili tekrar takılır. Kilidi tamamen yuvaya oturttuktan sonra sağa sola sallayarak, güvenilirliğinden emin olmanız önerilir. Tamamen yuvaya doğru şekilde yerleşen kilidin topuzları geri takılarak, montaj tamamlanır. Eski kilidiniz de topuzlu ise, benzeri şekilde vida sökme ve ince deliğe anahtar sokma işlemleri ile onu yerinden söktükten sonra işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Topuzlu Kilit Nasıl Açılır?

Bazen çocuklar bazen ise yetişkinler tek taraflı açılabilen modellerin yanlış kullanımı nedeniyle kendini içeri kilitleyebilir. Kapı kolunun fazla çevrilmesi ile kilitlenen sistem çocuklar tarafından geri açılamayabilir. Çocukların boy kısalığı ve güçsüz olması nedeniyle kilidi açamaması, bir yerde kilitli kalmalarına neden olabilir. Siz kapı dışında bulunduğunuz için kilidin açıldığı yönde olmazsınız. Bu durumda sistemin açılması için ekstra yöntemler denemeniz gerekir. Kilit düğmesine basıldıktan sonra kapının kapatılması da içeriden kilitlenmeye sebep olur. Farkında olmadan butona bastıktan sonra kapıyı çekerseniz ve içeride hiç kimse yoksa kapı kapalı kalır. Anahtarlı modellerde bu kolaylıkla açılabilirken, anahtarı kaybettiyseniz de ekstra yollara başvurmak gerekir. Kapı kilitli kaldığı zaman uygulanan yöntemler iki türlüdür. İlkinde; kapı topuzunun boğaz kısmında bulunan ince deliğe, uygun anahtarı sokarak, sökülmesini sağlamak yer alır. Kesin çözüm olmasına rağmen ince deliğe uygun anahtar elinizde olmayabilir. Bu durumda sert ve keskin olmayan, ince bir şeyle burayı açmayı deneyebilirsiniz. İkinci yöntemde sert kartvizit benzeri nesneler kullanılır. Kapının kilit tarafında bulunan, en üst köşesini ileri doğru ittirdiğiniz zaman, hafif şekilde aralandığını görürsünüz. Bu aralanan boşluğa sert kartvizit ya da röntgen filmi benzeri esneyebilir yapıda bir nesne sokulur. Yukarıdan aşağı kartı hareket ettirirken yolda tıkanma yaşadığınızda kapıyı, sürekli hareketle ittir-bırak yapabilirsiniz. Bu esneme sayesinde kart kilidin olduğu bölgeye kadar inebilir. Kilit dilinin olduğu kısma geldiğinde ise ileri hareket ettirerek kilidin açılmasını sağlarsınız. Yöntemleri deneyerek başarısız olursanız çilingir çağırmak da iyi bir tavsiyedir. Bu sorunlarla uğraşmamak için anahtarı kolay ulaşılabilir ve güvenli olan oturma odası ve mutfak çekmecelerinde saklayabilirsiniz.

Topuzlu Kilit Tasarımları

Bir mekânın girişinde insanları karşılayan kapının görselliği insanlar üzerinde ilk izlenimden kaynaklı önyargılar oluşturur. Mekâna girişte açılmayan ya da kapanmayan bir kapı, henüz başlangıçta insanların psikolojisini etkileyebilir. Kapının görseli ile uyumlu ve kolay kilitlenen bir topuzlu tokmak ise fark edilmeden iyi izlenim bırakır. Kapı tasarımları renk ve şekil açısından farklı olabilir. Saten ve mat görünümlü modeller birbirinden parlaklık konusunda ayrılır. Gümüş ve altın tonlarında çeşitleri bulunan topuklu yani tokmaklı kapı kilitlerinin seçimini yaparken kapı dizaynını göz önünde bulundurabilirsiniz. Tam kürenin ya da geoit formun kesikli hali gibi farklı şekilleri ile de ürünler birbirinden ayrılır. Kapınızın rengine ve evde kullandığınız dekoratif aksesuarlarda yoğun olarak bulunan tona göre kapı kilidi rengini ve şeklini seçebilirsiniz. Beyaz ve kırık beyaz tonlarında olan kapılara altın ve gümüş tonları oldukça uyumlu olur. Gri, kahverengi ve başka renklere sahip kapılarınız varsa ona uygun olduğu düşünülen ürüne karar verebilirsiniz. Şık görünümlü ve kolay kullanımlı modeller sayesinde henüz kapıdayken bile insanların üzerinde ofisinizle ilgili olumlu bir izlenim bırakabilirsiniz.

Topuzlu Kilit Fiyatları

Ev ve işyeri gibi alanların güvenliği için oldukça önemli olan kilitler modeline, malzemesine, sistemine ve özelliklerine göre fiyatlandırılır. Çelik, paslanmaz çelik ve nikel gibi farklı malzemelerden üretilen kilitler oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Kaliteli ve uzun ömürlü materyallerden üretilen tasarımlar bütçeye uygun fiyatları ile her ev için birden fazla adette alınabilir. Her odaya ve tuvalete birer kilit aldığınız zaman evinizdeki tüm kapıları pratik ve emniyetli hale getirebilirsiniz. Modeller göbek, barel, buton gibi özelliklerine ve anahtarlık sayılarına göre fiyatlandırılır. Renk seçenekleri ve tasarım dizaynları da birbirinden ayrılan modellerde kalite ve dayanıklılık ön planda tutularak, emniyetli kullanım hedeflenir. Pakete göre anahtar ve ince deliği açma aparatı gibi değişken şekillerde sunulan çeşitleri işlevselliği ile öne çıkar. Kendi eviniz için ya da yeni binalar için toplu şekilde alım yaparak avantajlı fiyatlarla bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Modelleri ve özelliklerini detaylı olarak inceleyerek kendinize en uygun olan tasarıma karar verebilir, uzun süre dayanıklı ve emniyetli ürünlerin pratikliğini yaşayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Topuzlu Kilit Fiyatları

174 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Toplam 24 / 174 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/13003348/13003358/60002994