Yol Aydınlatma Ürünleri

Objelere, çevrelerine ve küçük ya da daha büyük alanlara, bunların daha rahat görülebilmesi için ışık uygulamak anlamına gelen aydınlatma işlemi, eskiden beri temel bir ihtiyaç olarak bilinir. Aydınlatmanın bu tanımın dışında dekoratif görüntü sağlamak, odağı ya da vurguyu artırmak gibi amaçları da olabilir. Dış mekân gurubuna giren yol aydınlatma ürünleri ise temel ihtiyacı giderirken bazı modellerde dekoratif tasarımla kullanıcılara çok fonksiyonlu kullanım sağlar. Ankraj, sehpa, direk ve armatür takımından oluşan yol aydınlatma ürünleri, çime saplamalı, güneş enerjili veya duvar üstü uygulamalı gibi bahçe modelleriyle de çeşitlenir. Hayatın hemen her alanına hitap eden ürünleriyle hayatı kolaylaştıran hepsiburada.com aracılığıyla tüm yol aydınlatma ürünlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanlarını hemen satın alabilirsiniz.

Yol Aydınlatma Ürünleri ve Özellikleri

LED Sokak armatürü modelleri, LED teknolojisinin tüm avantajlarını bünyesinde barındırır. LED armatürler, düşük enerji tüketimi ile yüksek seviyede aydınlatma sağlar. Yeterli ve uygun şekilde soğutma uygulanan LED armatür modellerinin ömrü de o oranda uzun soluklu olur.

Dekoratif yol aydınlatma için üretilen armatürler bir direk ve alt sehpa parçasıyla birlikte bütünü oluşturur. Farklı boylarda tasarlanan direklere armatürün montajı yapılır. Alt sehpasıyla birleştirilen ürün, daha önce zemine uygulanan ankraj vasıtasıyla yere tutturulur.

Bünyesinde güneş paneli bulunan solar lamba modellerinde gündüz boyunca güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilir. Dâhili bataryaya depolanan elektrik gece boyunca aydınlatma için kullanılır. Bu modeller bahçe içerisindeki yol kenarlarının aydınlatılmasında sıklıkla tercih edilir.

Bahçe kenarları ve yürüme yolları için tasarlanan armatür modelleri, dekoratif görüntüsüne ek olarak saplama fonksiyonuna sahiptir. Çime saplanarak kullanılan armatürler, neme ve suya karşı korunaklı yapısıyla dış mekân uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilir.

Yol Aydınlatma Ürünlerini Seçerken Nelere Dikkat Edilir

Yol aydınlatma ürünleri alırken, kullanılacak yere göre dekoratif açıdan incelenir. Montaj yeri açısından ise direk, zemin veya duvar üstü ya da çime saplama olarak seçenekler bulunur. Ayrıca nem, su veya toza karşı korunaklı olması konularında IP sınıfı kontrol edilmelidir.

Armatürün gücünü ifade eden ışık akısı (Lümen - lm), tüm yönlere üretilen ışığın toplam miktarıdır. Yüksek lümen değeri olan yol aydınlatma armatürleri çok daha fazla ışık üretir. Candela (cd) birimi ise ışık kaynağından tek yöne yayılan ışığın şiddetini gösterir. Sokak armatürlerinde tek bir noktaya odaklanma istenmez.

Aydınlık şiddeti için kullanılan Lux (lx) birimi, 1 metrekare alana düşen ışık akısıdır. Ortamın aydınlık seviyesini ölçmeye yarayan Lux, sokak armatürünün sağladığı Lümen değeri ile doğru orantılı olarak artar. Yol aydınlatmalarında yüksek Lux değeri istenir.

Tünel veya yol aydınlatma uygulamalarında dikkate alınan parıltı, birim yüzeyden insan gözüne ulaşan ışık şiddetidir. Cd/Metrekare ile ifade edilen bu değer, yolun yüzeyinde oluşan parlaklığın algılanan parlaklığa etkisi için dikkate alınır.

Derece ile gösterilen ışık açısı ise armatürde kullanılan lens veya reflektörler ile değiştirilir. 5 ila 45 derece arası dar, 45 ila 120 derece arası geniş açılı armatür olarak bilinir. Yol aydınlatma ürünleri seçilirken ışık açısı kontrol edilmelidir.

Soru 1: Armatür özelliklerinde yazan Watt nedir ve ne anlama gelir?

Cevap 1: Cihazın enerji tüketimini ifade eden Watt aynı zamanda elektriksel güç değeridir. Watt değeri tek başına armatürün ışık gücünü göstermez. Aynı Watt değerine sahip armatürler farklı seviyelerde ışık üretebildiğinden, armatür seçiminde Watt ve Lümen değerleri birlikte değerlendirilmelidir.

Soru 2: Işığın renk sıcaklığı nasıl seçilir?

Cevap 2: Renk sıcaklığı 1500 ile 6500 değerleri arasında değişir ve Kelvin (K) ile gösterilir. Işık rengi, düşük değerden yükseğe doğru sıcak kırmızımsı renkten soğuk beyaza doğru değişir. Dinlenme alanlarında sıcak renkler, odaklanma isteyen çalışma mekânları için soğuk renkler uygun olur. Yol aydınlatmasında 3000 - 6500 K arası yaygındır.

Soru 3: Lux değeri nedir ve nasıl anlaşılır?

Cevap 3: Ortamın ışık seviyesini ifade eden Lux değeri, armatür özelliklerinde belirtilmez. Lux, ancak aydınlatma armatürünün kullanıldığı ortamdan bir cihaz yardımıyla ölçülebilir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Yol Aydınlatma Ürünleri

Toplam 24 / 454 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/60000382/34001270/34001275