Alman-Avusturya Edebiyatı

Alman Avusturya Edebiyat Kitapları

Dünya edebiyat tarihi için önemli isimleri ortaya çıkarmış ve eserleri ile yıllar boyunca pek çok nesli etkilemiş olan Alman-Avusturya edebiyatı, 10. ve 11. yüzyılda German halkları ile sahneye çıkıyor. Göçlerden ve savaşlardan etkilenen bir edebiyat türü olan bu akım, baladlar, lirik eserler ve hikayeler ile nesilden nesle aktarılıyor.

Alman-Avusturya Edebiyatı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Erken Alman edebiyatı dönemi olarak adlandırılan dönemde, destanlar ve epik şiirler ortaya çıkıyor ve Alman edebiyatını zenginleştiriyor. Çok önemli isimleri ve eserleri bünyesinde barındıran Alman edebiyatı, diğer edebiyat türlerinden farklı olarak Almanca konuşulan her toplumu içine alan bir edebiyat türü haline geliyor. Bu bağlamda bakıldığında da Almanya, Avusturya, İsviçre gibi ülkeleri de içerisinde barındırıyor. Ayrıca Fransa'nın Alsas, Çekya'nın Bohemya ve Polonya'nın Silezya bölgeleri de Alman Edebiyatı içerisinde inceleniyor.

Altın dönemlerini destanlar ve kahramanlık öyküleri ile yaşayan, hümanizm ve Alimler Çağı adı verilen dönemle birlikte popülerlik kazanan Alman Edebiyatı, 19. yüzyılda dünya edebiyat sahnesinde önemli bir yere kavuşuyor. Avusturya'yı da içine alan bu edebiyat alanı, Franz Kafka, Stefan Zweig, Hermann Hesse, Thomas Mann ve Nietzsche gibi önemli isimlere ev sahipliği yapıyor. Pek çok farklı alanda edebiyat dünyasının en önemli isimleri tarafından yazılmış Alman Avusturya edebiyat kitapları, sizleri bekliyor. 

Alman-Avusturya Edebiyatının Dünya Edebiyatına Katkıları Nelerdir?

Özellikle Alman Aydınlanması ya da Alimler Çağı olarak adlandırılan dönemde dünya edebiyatının zirvesine yerleşen Alman Edebiyatı, yapısı gereği pek çok farklı bölgeyi kapsıyor. Bir dönem Almancanın hakim olduğu Avusturya, Fransa ve Çekya gibi ülkeleri içerisinde barındıran bu edebiyat alanı, destanlarla başlıyor. Daha sonra Goethe ve Schiller gibi iki önemli ismin sahne almasıyla birlikte aydınlanma ve yenilenme dönemi yaşıyor. Edebiyat, sanat ve tiyatro alanlarındaki eserleri ile bu iki isim dünya edebiyatında yeni bir aydınlanma dönemi başlatıyor ve sonrasında gelen yazarlara da ilham kaynağı oluyor.

Romantizm akımının dünya edebiyatına kazandırılmasında önemli rol oynayan Goethe'nin yazdığı Genç Werther'in Acıları ve Faust isimli eserler ile Schiller'in yazdığı Wilhelm Tell, Don Carlos ve Haydutlar isimli oyunlar bu edebiyat alanını anlamak için mutlaka okunması gereken kitapların başında yer alıyor. Sonraki dönemde gelen Nietzsche, Hermann Hesse, Bertolt Brecht ve Stefan Zweig ise bu edebiyat türünün dünyada iyice tanınmasına ve kitleleri derinden etkilemesine katkıda bulunuyor. 

Hangi Alman-Avusturya Edebiyatı Eserleri Okunmalı?

Dünya tarihi ve edebiyatı için önemli isimlerin yer aldığı bu alanda pek çok önemli eser ve yazar bulunuyor. Özellikle Goethe'nin yazmış olduğu, yaşadığı zamanın getirdiği zorlukları, aşk acılarını ve mutsuzlukları anlattığı Genç Werther'in Acıları ve kötülüğü, tanrıyı ve insanı sorguladığı Faust isimli eserleri okuyabilirsiniz. İnsanın toplum baskısı ve ahlaki normlar yüzünden dönüştüğü korkunç yaratığı gözler önüne seren Dönüşüm, saplantılı ve sıkıntılı bir sürecin resmedildiği Dava ve insanın sıkışıp kaldığı hapishaneyi gözler önüne seren Şato Franz Kafka'nın yazdığı muhteşem eserler arasında yer alıyor.

Stefan Zweig'in korkunun başka bir çerçeveden ele alındığı Korku isimli eseri, eleştirel bir dille ele alınan, savaşı ve sıkıntıları bir oyun üzerinden anlatan Satranç adlı yapıtı yine okunması gereken eserler arasında karşınıza çıkıyor. Hermann Hesse'nin Boncuk Oyunu ve Bozkırkurdu isimli eserleri, Thomas Mann'ın Bir Ailenin Çöküşü isimli kitabı, Heinrich Böll'ün Trenin Tam Saatiydi isimli eseri Alman-Avusturya Edebiyatını oluşturan eserler arasında öne çıkanlar olarak görülüyor. Birçok ünlü ismi ve eseri bünyesinde barındıran Alman Avusturya edebiyatı kitaplarını zevkle okuyabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Alman Avusturya Edebiyat Kitapları

255 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 255 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501766