Avrupa Birliği (AB), üye devlet vatandaşlarının refah seviyesini artırmak ve daha iyi bir Avrupa meydana getirmek için 1 Kasım 1993’de imzalanan Maastricht Antlaşması ile kurulmuştur. Avrupa Birliği’ni meydana getiren ülkeler dünya üzerinde söz sahibi olabilecek güce erişmek için egemenliklerini bir araya getirerek kullanır ve ortak menfaatlerini gözeterek tek bir ülke gibi hareket ederler. Avrupa Birliği yapısını daha yakından tanımak ve organlarının görev ve yetkilerini incelemek için Avrupa Birliği kitaplarından faydalanabilirsiniz.

Avrupa Birliği Nasıl Kurulmuştur?

Avrupa Birliği’nin kökeni Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarafından 1951 yılında kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’na dayanır. Bu topluluk ile Avrupa devletleri beraber hareket etmek için ilk adımlarını atarlar. Daha sonra 1957’de Avrupa Ekonomik Topluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu kurularak ülkeler arası iş birliğinin çerçevesi genişletilir. 1967 yılında Brüksel Antlaşması’nın imzalanması ile bu üç topluluk Avrupa Topluluğu adı altında tek bir çatı altına alınır. 1993 yılında imzalanan Maastricht anlaşması ile topluluk Avrupa Birliği haline gelir.

Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler Hangileridir?

Avrupa Birliği’ni oluşturan ilk anlaşma altı Avrupa ülkesi tarafından imzalanır. Daha sonra günümüze kadar olan süreçte üye olan ülke sayısı 28’e kadar yükselir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler; Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Estonya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Hırvatistan, İsveç, İrlanda, İtalya, İspanya, Letonya, Kıbrıs, Litvanya, Macaristan, Lüksemburg, Portekiz, Malta, Polonya, Slovakya, Romanya, Slovenya ve Yunanistan’dır. Türkiye, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan ve Karadağ üye adayı ülkeler statüsündedir. Potansiyel üye adayı ülkeler ise Kosova ve Bosna Hersek'tir.

Avrupa Birliği Nasıl Çalışır?

Avrupa Birliği çalışma sistemi üç temel kurum üzerinden yürütülür. Avrupa Birliği politikaları, yasaları ve kararları bu kurumlarda görüşülerek alınır. Temel kurumlardan Avrupa Birliği Konseyi üye devletlerin temsil edildiği yerdir. Avrupa Birliği Parlamentosu, üye ülkelerin vatandaşlarının seçtikleri parlamento üyeleri vasıtasıyla temsil edildiği kurumdur. Avrupa Komisyonu ise siyasi olarak bağımsız görev yapan ve Avrupa’nın ortak çıkarlarını gözeten organdır. Komisyon tarafından teklif edilen yasalar, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nde görüşülerek kanunlaştırır. Bu üç ana organın yanında, Avrupa Adalet Divanı Avrupa kanunlarını gözeten yapı olarak görev yapar. Avrupa Birliği Sayıştay’ı finansal faaliyetleri kontrol eder. Avrupa Birliği Merkez Bankası ise para politikalarından sorumlu olan kurumdur.

Avrupa Birliği’nin Temel Değerleri Nelerdir?

Avrupa Birliği’nin en başta gelen değeri özgürlüktür. Avrupa Birliği, sosyal, siyasal hak ve özgürlükler ile insan haklarının etkin şekilde korunduğu ve uygulandığı bir düzenin meydana getirilmesini savunur. Özellikle insan hakları ve özgürlükleri Avrupa Birliği’nin ana inanç sistemini oluşturan değerlerdir. Bunun yanında, Avrupa Birliği ekonomik olarak dört özgürlüğün tüm üye ülke vatandaşlarına sağlanmasını hedefler. Bu dört özgürlük; sermayenin, hizmetlerin, iş gücünün ve malların Avrupa’da serbest dolaşımıdır. Avrupa birliği için önemli olan diğer değer barıştır. Uzun yıllar boyunca savaş yaşamış olan Avrupa ülkeleri, Avrupa Birliği ile artık kıta içindeki anlaşmazlıkları çözmeyi hedeflemektedir. Güvenlik ise bir diğer temel değerdir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler güvenliklerini sağlamak maksadıyla beraber hareket etmek zorunda olduklarına inanır. Birlik halinde ve dayanışma içinde hareket etmek de Avrupa Birliği’nin önemli temel değerleri arasında yer alır. Avrupa Birliği ülkeleri ortak çıkarları elde etmek için iradelerini birlikte kullanırlar.

Avrupa Birliği Kitapları Nelerdir?

Ana konusu Avrupa Birliğini olan farklı amaçlarla kaleme alınmış birçok kitap vardır. Avrupa Birliği’nin kuruluşunu, yapısını, çalışma şeklini ve tarihini konu alan ders kitapları olduğu gibi, Avrupa Birliği ve politikaları üzerine akademisyenlerin yazdığı siyasi kitaplar da mevcuttur. Avrupa Birliği ile ilgili kitap almadan önce hangi konuda bilgi edinmek istediğinize karar vermelisiniz. Avrupa Birliği’nin işleyişi ve yapısına ilişkin bilgi edinmek için bu konuda resmi kaynaklar tarafından yazılmış bilgi verici kitapları tercih edebilirsiniz. Eğer Avrupa Birliği politikalarına yönelik fikir edinmek istiyorsanız alanında uzman akademisyenlerin yazdığı kitapları satın alabilirsiniz. Avrupa Birliği kitapları alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise güvenilir yayınevlerinin kitaplarını tercih etmenizdir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Avrupa Birliği Kitabı

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 138 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1501690