Avrupa Birliği

Avrupa Birliği Araştırma-İnceleme Kitapları

Avrupa Birliği kitapları kategorisinde uzman yazarların birlik hakkında yayınladıkları kitapları bulabilir, kitap ayrıntılarını inceleyebilirsiniz. Avrupa Birliği, dünya siyasetinde önemli bir rol oynayan ekonomik ve siyasi bir birliktir. Demokratik ülkelerden oluşan birlik, üye ülke vatandaşlarının hayatını geliştirmek ve iyileştirmek için uzun vadeli politikalar üretmekte, dünya siyasetinde yer alan diğer ülkelerle barış içinde bir işbirliği oluşturmayı amaçlamaktadır.

Avrupa Birliği temelleri 1951 yılına dayanmaktadır; Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu aynı yıl içinde üyeleri arasındaki çelik ve kömür endüstrilerinin yönetimini bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur. Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg arasındaki bu iş birliği 1957 yılında gümrük birliği ile sonuçlanmıştır. Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu Avrupa Birliği’nin oluşmasında iki önemli topluluktur. 1992 yılına kadar çeşitli aşamalardan geçildikten sonra, bu yıl içinde imzalanan Maastricht Antlaşması ile resmi olarak Avrupa Birliği terimi kullanılmaya başlamıştır.

27 üye ülkeden oluşan Avrupa Birliği hakkında akademisyenler birçok araştırma yapmış ve Avrupa Birliğini çeşitli açılardan inceleyen yayınlar yayınlamışlardır. Uluslararası İlişkiler alanında uzman yerli ve yabancı yazarlar Avrupa Birliğinin oluşması, gelişimi ve geçirdiği tüm süreçleri tarihsel açıdan incelemişlerdir. Bunun yanı sıra Avrupa Birliğini sosyolojik, ekonomik ve siyasi açıdan değerlendiren önemli kitaplar raflarda yerini almıştır. Avrupa Birliği ile ilgili kitaplar kategorisinde yer alan yayınları inceleyerek araştırma konunuz ile ilgili kaynaklara ulaşabilir, araştırma kitapları siparişinizi hemen verebilirsiniz.

Avrupa Birliğini Oluşturan Ülkeler Hangileridir?

Avrupa Birliği kitap araştırması yapmadan önce birlik hakkında temel bilgileri edinmek yararlı olacaktır. Avrupa Birliği (AB), yirmi yedi üye ülkeden oluşan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir. Avrupa Birliği Antlaşması denildiğinde 1992 yılında imzalanan Maastricht Antlaşması kabul edilir. Bu anlaşma ile mevcut Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET),  yeni sorumluluk ve görev alanlarına sahip olmuştur.

1951 yılından günümüze dek süren bir gelişme süreci içerisinde oluşmuş Avrupa Birliği’nin üye ülkeleri arasında şu ülkeler bulunurr:

 • Almanya, Fransa, İtalya, İspanya
 • Portekiz, Avusturya, Belçika, Bulgaristan
 • Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya
 • Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda
 • İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg
 • Macaristan, Malta, Polonya, Romanya
 • Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Avrupa Birliği ile ilgili kitaplar birliğin niteliğini ve siyasi yapısını incelemektedir. AB, bütün üye ülkelerin kabul ettiği ve bağlı olduğu yasalar yoluyla mal, hizmet, sermaye ve insan dolaşımı özgürlüklerini içeren bir ortak pazarı ifade eder. Avrupa Birliği içinde bölgesel kalkınma politikaları ile ortak bir ticaret politikası oluşturulmuştur. Ortak birliğe üye olan ondokuz ülke Euro olarak bilinen ortak para birimini kullanılır. AB, üye ülkelerini G8, Dünya Ticaret Örgütü ve Birleşmiş Milletler’de temsil eder, dış politikalarında etkin bir rol oynar. Birlik üyesi yirmi bir ülke NATO üyesidir. Üye ülkeler ve topluluk dışı özel ülkelerle imzalanan Schengen Antlaşması ile pasaport kontrolünün kaldırılması sağlanmıştır, ayrıca pek çok adli konu ve içişleri düzenlemeleri de yapılmıştır.

Özellikle İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıldığı Brexit sürecinin ardından AB içi dengeler değişmiş, küresel siyasette yeni dengeler oluşmuştur. Türkiye AB ilişkileri de dünya siyaset sahnesindeki değişimlere göre olumlu veya olumsuz bir seyir izleyebilmektedir. AB Göçmen Politikaları Türkiye açısından son derece önemlidir, Ortadoğu’da yaşanan siyasi gelişmelerin ardından Türkiye’ye yönelen göç dalgası AB yönetim organları tarafından yakından takip edilmekte ve işbirliği süreci geliştirilmektedir.

AB, çokuluslu ve devletlerarası bir siyasi ve ekonomik birliktir. Birlik içinde devletler arası anlaşma ve fikir birliğinin sağlanması gerekir. Bazı durumlarda uluslarüstü yönetim organları üye ülkeler arası anlaşmalar olmaksızın da karar alabilir.

AB yönetim birimleri şu organlardan oluşur:

 • Avrupa Komisyonu
 • Avrupa Birliği Konseyi
 • Avrupa Parlamentosu
 • Liderler Zirvesi
 • Avrupa Adalet Divanı
 • Avrupa Merkez Bankası

Siyasi bir organ olan Avrupa Parlamentosu seçimleri beş yılda bir yapılır ve üye ülke vatandaşları bu seçimlerde oy kullanarak temsilcilerini seçerler.

Avrupa Birliği Kitapları Hakkında Bilgiler

Avrupa Birliği kitapları AB hakkında yapılan inceleme ve araştırmaları içeren yayınlardır. Uzmanlık alanlarına göre yazarlar AB yönetim organları, ekonomik yapı, siyasi yapı ve sosyolojik yapı üzerine kitap yayınlayabilirler. Uluslararası İlişkiler alanında saygın akademisyenler AB ile diğer ülke ilişkilerini inceleyebilir, AB’nin dış ilişkilerinin incelemesini yapabilir. AB kitapları daha çok akademi öğrencilerine, bir araştırma yapan akademisyenlere, AB mevzuatına hakim olmak isteyen hukukçulara hitap etmektedir. Ekonomi, siyaset, sosyoloji, hukuk gibi uzmanlık alanlarında araştırma yapan kişiler AB hakkında yazılan kitaplar sayesinde kaynak bulabilmektedir. Yerli ve yabancı yazarların kitapları çeşitli yayınevlerinde basılmakta ve kitapçı raflarında, kitap fuarı standlarında yerini almaktadır.

Avrupa Birliği kitapları  AB hakkında merak edilen birçok bilgiye ulaşabileceğiniz kitaplardır. AB’nin kuruluş tarihçesi, AB’nin temel metinleri, AB hukuksal yapısı, AB kurumsal yapısı, Avrupa Birliği’nin uluslararası ilişkileri, AB üyesi ülkelerin siyasi ve ekonomik yapıları hakkında birçok eser bulunur. Bu kitaplar sayesinde Avrupa Birliği’nin kurulum aşamalarını, gelişim süreçlerini, üye ülkelerin yapılarını, AB kısa vadeli ve uzun vadeli politikalarını, AB hukuksal metinlerini ve genel hukuk düzenini öğrenebilirsiniz. Kategori sayfamızda yer alan kitapların açıklamalarını okuyarak ilgi alanınıza göre kitapları seçebilir, tüm özelliklerini görebilir ve siparişinizi verebilirsiniz.

Avrupa Birliği kitap kategorisinde farklı uzmanlık alanlarında yazılmış onlarca yayın bulunmaktadır. Seçkin yayınevleri tarafından yayınlanan bu kitaplar yerli ve yabancı yazarların AB hakkındaki incelemelerini ve araştırmalarını içermektedir. Avrupa Birliği üzerine araştırma yapacak öğrenciler, akademisyenler, gazeteciler, hukukçular, ekonomistler, siyaset bilimciler bu kitaplar arasından seçim yaparak kolaylıkla arzu ettikleri kitaplara ulaşabilmektedir. AB üzerine yazılan kitaplara her geçen gün yenileri eklenmekte, en son yayınlanan eserler AB kitap kategori listemize hızlıca eklenmektedir.

Geniş Avrupa Birliği Kitap Seçenekleri

Türkiye Avrupa Birliği aday ülke statüsünde olduğundan alanında uzman Türk yazarlar AB hakkında birçok yayına imza atmıştır. Avrupa Birliği mevzuatı, siyasal yapısı, ekonomik işbirliği koşulları konusunda inceleme kitapları bulunabilmektedir. Türkiye dışında AB aday ülke statüsünde bulunan ülkeler de vardır. Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk ve Karadağ ülkeleri ile Türkiye’nin durumunu değerlendiren ve AB üyelik sürecini açıklayan yayınlar piyasada mevcuttur. İzlanda’nın adaylık başvurusunu geri çektiği, Kosova ve Bosna Hersek’in potansiyel üye olduğu AB ile diğer ülkeler arasındaki ilişkileri inceleyen akademik yayınlar Avrupa Birliği kitapları arasında yer almaktadır.

AB hakkında yazılan yayınlardan bazıları şunlardır:

 • Küreselleşmeyi Anlama Kılavuzu
 • Değişen Dünya ve Türkiye
 • Jürgen Habermas ile Avrupa’yı Onarmak
 • Türkiye AB ilişkileri ve Gümrük Birliği
 • Avrupa Ne İstiyor?
 • Avrupa Birliği, Almanya ve Türkiye
 • Türkiye’nin AB Üyeliği İçin Umut var mı?

AB ve Türkiye ilişkilerini inceleyen, AB ekonomik ve siyasal yapısını irdeleyen çok çeşitli kitaplar saygın yayınevleri tarafından yayınlanmaktadır. Can Yayınları, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Truva Yayınları, Tekin Yayınevi gibi birçok seçkin yayınevi Avrupa Birliği kitap kategorisinde yayın listelerini her yıl yenilemektedir.

AB hakkında bir araştırma inceleme yapıyorsanız, kategorimizde bulunan yayınları inceleyerek faydalanabileceğiniz kaynaklara ulaşabilirsiniz. Avrupa Birliğinin kuruluş ve gelişim süreci, AB’nin diğer küresel güçlerle ilişkileri, AB Genişleme Süreci, AB ekonomik, siyasi yapısı, AB fonları, AB Göçmen Politikaları hakkında bilgiye ulaşabileceğiniz onlarca yayın listemizde yer almaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Avrupa Birliği Kitabı

171 ürün listeleniyor
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 171 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?