Basınçlı Yıkama Makineleri

Yerleşmiş kirleri zahmetsiz bir şekilde gidermesi için tasarlanan basınçlı yıkama makinesi modelleri, sadece su ile temizlik yapma avantajı sağlar. Basınçlı su üretebilmesi için musluğa bağlanması veya bir kaynaktan su vakumlaması gereken basınçlı yıkama makineleri, elektrik enerjisiyle çalışır. Kablolu ve akülü gibi çeşitleriyle farklı alanlarda kullanıma uygun olan bu cihazlar, basınç ayarı sayesinde farklı türlerdeki yüzeylerde kullanıma uygundur. Konforlu bir kullanım süreci sağlaması için çeşitli başlıklar ve aksesuarlarla kullanıcıların beğenisine sunulan basınçlı yıkama makineleri, otomobil yıkamak ve otomobillerin boyalarını sökmek için kullanılır. Bu iki işlemin aynı makine ile yapılabilmesini sağlayan özellik ise basıncın ayarlanabilir olmasıdır.

Basınçlı yıkama makineleri arasında ev tipi, profesyonel tip gibi farklı modeller bulunur. Bu modeller, kullanım amacına uygun makineyi kolayca bulabilme olanağı tanır. Başarılı cihazlar arasında sadece su ile çalışanların yanı sıra köpüklü su üretebilenler de vardır. Özellikle oto yıkama için özel olarak tasarlanan basınçlı yıkama makinelerinde bulunan bu özellik sayesinde hem basınçlı hem de köpüklü su püskürtmek mümkündür. Öte yandan basınçlı su yerine sadece basınçlı sıcak hava üretebilen makineler de vardır. Otomobillerin iç kısımları yıkandıktan sonra bu cihazlar sayesinde kısa sürede kurutulur. Basınçlı yıkama makineleri ile sıcak hava jeneratörlerinin ürettiği hava basıncı bar olarak ifade edilir. Söz konusu cihazlarda bar değeri yükseldikçe cihazın kullanım alanı da genişler.

Basınçlı Yıkama Makinesi Özellikleri

İnsan gücü ile yüksek efor sarf edip saatler harcanarak temizlenebilecek yerleşmiş kirleri saniyeler içinde çıkarabilecek nitelikte olan basınçlı yıkama makineleri, özellikle otomobil sektöründe sık kullanılır. Otomobil yıkamak ve otomobillerin boyalarını temizlemek için ideal olan bu cihazlar, sahip oldukları motoru kullanarak basınçlı hava üretir. 110, 150, 170, 180, 200, 205, 250 bar gibi değişen basınç değerlerine sahip olan basınçlı yıkama makineleri, ürettikleri hava basıncını kullanarak basınçlı su çıkışı sağlar. Tamamen ayarlanabilir olan basınçlı su çıkışı ise çeşitli yüzeylerin temizlenmesi için kullanılır. Tasarruflu su kullanımı ve düşük elektrik tüketimleri ile dikkat çeken basınçlı yıkama makineleri araç yıkama makinesi olarak da bilinir. Başarılı cihazların saatte tükettiği su miktarı, enerji miktarı, hortum uzunlukları, elektrik kablosu uzunlukları, aksesuar sayıları, ölçüleri, çalışma ses düzeyleri ve basınç ayar kademeleri model bazında değişiklik gösterir.

Zengin bir model seçkisine sahip olan basınçlı yıkama makineleri, genellikle otomobillerin dış kısımlarının yıkanması için kullanılır. Bununla birlikte düşük basınçlı su üretebilen makineler, araçların iç kısımlarının temizliğinde de kullanıma uygundur. Ancak araç içi temizlik sırasında paspasların dışarı çıkarılarak zeminde yüksek basınçla yıkanması, araba koltuk kılıfı, direksiyon kılıfı gibi ürünlerin ise yerinde düşük basınçlı su ile temizlenmesi önerilir. Bu şekilde deformasyon önlenmiş olur. Islanan koltuklar ise vakumlama yapan cihazlarla fazla sularından arındırılıp sıcak hava jeneratörleri ile yenide kurutulur. Bu aşamalarda basınçlı yıkama makinelerinden belli oranda faydalanmak mümkündür.

Özel olarak tasarlanan basınçlı oto yıkama makinesi modelleri sade basınçlı suyun yanı sıra basınçlı köpüklü su da üretir. Bu makinelerin köpük üretmesi için araba şampuanları kullanılır. genellikle basınçlı oto yıkama makineleri ile birlikte gelen bu şampuanlar ayrı olarak satın alınabilir. Kullanıcılara önemli oranda zaman kazandırdığı ve kullanıcıların yorulmasını engellediği için sık tercih edilen basınçlı yıkama makinelerinde suyun kontrolü tabanca benzeri bir aparat aracılığı ile sağlanır. Kullanıcılar su hortumunun ucunda yer alan tabanca sayesinde basıncı diledikleri gibi ayarlayabilir, cihazı dilediği zaman durdurup yeniden çalıştırabilir. Kontrollü kullanım sağlaması ile öne çıkan basınçlı yıkama makineleri arasında kullanıcıların kendi arabalarını yıkayabilecekleri ev tipi modeller de bulunur.

Basınçlı Yıkama Makinesi Modelleri

Basınçlı yıkama makineleri sadece su, deterjanlı su ve sıcak su çıkışı sağlayabilen modelleri ile dikkat çeker. Her biri farklı bir kullanım alanına hitap eden bu makineler özellikle otomobillerde iç - dış temizliğinin zahmetsiz ve etkili olmasını sağlar. Örneğin basınçlı sıcak su üretebilen makineler, yağlı ve paslı parçaların temizliğinin kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Basınçlı deterjanlı su üretebilen makineler ise otomobillerin dış kısımlarının kirlerinden arındırılması için kullanılır. Üstelik köpürtme, ovalama, durulama gibi işlemleri saniyeler içinde tek bir cihazla gerçekleştirme olanağı tanır. Motor gücü açısından da farklı modelleri bulunan söz konusu cihazlarda 1700 W ile 2400 W arasında değişen motorlar bulunur. Motor gücünün yüksek olması makinenin daha yüksek basınçlı su üretilmesini ve daha uzun süre kullanılabilmesini sağlar. Bu sebeple profesyonel kullanım için tasarlanan basınçlı yıkama makinelerinin motor güçleri ev tipi olanlara kıyasla daha yüksek olur.

Tamamı elektrik enerjisi ile çalışan basınçlı yıkama makineleri genellikle elektrik kablosu ile prize veya jeneratöre takılarak kullanılır. Öte yandan şarjlı, akülü basınçlı yıkama makinesi modelleri de vardır. Şarjlı olanlar dahili aküleri sayesinde belli bir süre kesintisiz kullanım sağlar. Üstelik bu süreçte kablo kısıtı olmadığı için makineyi iç - dış mekanlarda özgürce kullanabilmek mümkündür. Akülü olarak adlandırılan basınçlı yıkama makineleri ise direkt akü bağlantısı ile çalışır. Bu noktada uygun akü kullanmakta fayda vardır. Elektrik bağlantısı bulunmayan alanlarda özgürce kullanılabilen şarjlı ve akülü modeller, birçok alanın temizliğini pratik hale getirir. Üstelik hemen her basınçlı yıkama makinesinin alt kısmında kolay hareket edebilmesi için tekerlekler bulunur. makinenin zahmetsizce taşınması ve yönlendirilmesi için yer verilen bu tekerlekler genellikle dayanıklı malzemelerden yapılmış olup yüksek manevra kabiliyetine sahiptir.

Basınçlı yıkama makineleri, görsel tasarım ve dahili aksesuarlar - başlıklar nedeniyle de farklı model seçeneklerine sahiptir. Maviden kırmızıya, yeşilden gümüşe farklı renklerde üretilen bu makinelerde hortum, fırça, tabanca başlık, fırça, su haznesi, sabun/şampuan haznesi, ince uçlu başlık, spreyleme başlığı gibi ek aksesuarlar bulunur. Dolayısıyla satın alma sürecinde kullanım tercihlerine en uygun başlıklara sahip basınçlı yıkama modellerine yönelmek gerekir. Ayrıca hortum uzunluğu da model bazında değişiklik gösterir. Bazı modellerde 5 metre hortum yer alırken profesyonel kullanıma uygun modellerde ise ortalama 10 metre hortum bulunur. Büyük ölçekli basınçlı yıkama makinelerinin yanı sıra basınçlı yıkama tabancaları da vardır. Bu tarz makineler yerine daha küçük ölçekli olup basınçlı su üreten araçlar arayanlar için ideal olan bu tabancalar, deterjan haznesi ve musluğa bağlanan hortumu ile pratik kullanım sağlar. Ayrıca muhafaza edilmeleri de oldukça kolaydır.

Basınçlı Yıkama Makinesi Kullanım Alanları

Otomobil yıkamak için özelleştirilmiş modelleri ile dikkat çeken basınçlı yıkama makineleri, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ev tipi, profesyonel ve endüstriyel olarak farklı güçte olan söz konusu makineler hem iç hem de dış mekanlarda kullanıma uygundur. Banyodan ocağa, balkondan merdivenlere kadar yaşam alanındaki pek çok yerin temizliğinde kullanılan basınçlı yıkama makineleri, bisiklet, oyuncak araba, biblo, paspas, davlumbaz gibi farklı ürünlerin temizliğinde de pratik bir süreç sağlar. Dış mekanlarda ise kaldırım taşı, veranda, bahçe taşları, banklar, park oyuncakları, bahçe mobilyaları, yüzme havuzu gibi farklı alanların yerleşik kirlerinden arındırılmaları için yine bu makinelerden yararlanılır. Öte yandan endüstriyel kullanım için üretilen yüksek basınçlı yıkama makinesi modelleri ise fabrikalarda üretim bantlarından kızartma kazanlarına, fırınlardan karıştırma ünitelerine kadar pek çok büyük ölçekli alanın temizliğini sağlar.

Basınçlı Yıkama Makinesi Kullanımı

Tecrübesiz kullanıcıların dahi kendi otomobillerini kolayca yıkayabilmelerini sağlayan ev tipi basınçlı oto yıkama makineleri, oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Söz konusu makineleri kullanabilmek için ilk etapta parçalarının doğru olarak birleştirilmesi ve cihazın su kaynağına bağlanması gerekir. Bazı cihazlar direkt olarak musluğa bağlanırken bazılarının kendi depolarından veya bir kovadan su çekmesi gerekir. Tüm bağlantılar sağlandıktan sonra ise temizlenecek yüzeye uygun bar basıncının ayarlanmasında fayda vardır. Basınçlı yıkama makinelerinin kurulumundan bar basıncının ayarlanmasına kadar tüm aşamaları kullanım kılavuzuna bakılarak yapılması oldukça önemlidir. Çünkü modeller arasında kurulum ve ayarlar açısından belirgin farklılıklar olabilir.

Basınçlı yıkama makinesi kullanımında dikkat edilmesi gereken temel hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kurulumda model fark etmeksizin ilk etapta motorun yer aldığı gövdeye basınçlı su borusu takılır. Borunun açıkta kalan kısmına ise tabanca takılır.
  • Su bağlantısı sağlandıktan sonra elektrik bağlantısı sağlanır. Bu noktada cihazın modeline göre direkt olarak prize takılabilir veya deposuna benzin doldurulabilir.
  • Şarjlı modellerde bataryanın tamamen şarj edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca dolu bataryanın doğru şekilde yerleştirilmesi cihazın çalışmamasına neden olur. Bu sebeple artı ve eksi kutuplara dikkat ederek bataryayı yerleştirmekte fayda vardır.
  • Otomobil yüzeyinde aşınma olmaması için basıncın maksimum 100 bar olması gerekir. Araç çok kirli değil ise daha düşük basınç seviyesi tercih edebilir.
  • Araba şampuanı ile köpüklü su püskürtülen otomobilin mutlaka duru su ile durulanması gerekir. Durulama, leke oluşumunu önlemek için gereklidir.
  • Araç içi yıkanmadan önce otomobil süpürgesi ile süpürülmesinde fayda vardır. Böylece çamur oluşumu önlenmiş olur.
  • Araç içinde yer alan oto paspas modelleri, araçtan çıkarıldıktan sonra yıkanmalı ve tamamen kurumadan araca yerleştirilmelidir. Aksi halde kötü koku oluşumuna neden olabilir.

Basınçlı Yıkama Makinesi Fiyatları

Otomobil yıkamak için kullanılan basınçlı yıkama makineleri, marka, model, çalışma gücü, başlık sayısı, motor gücü, basınç değeri, ağırlığı, kullanım süresi, çalışma sesi gibi etkenlere göre fiyatlandırılır. Bu sebeple basınçlı yıkama makinası fiyatları geniş bir aralığı kapsaması ile dikkat çeker. genel olarak ulaşılabilir düzeyde olan basınçlı yıkama makinelerinde ev tipi ve profesyonel konseptte üretilenler tamamen farklı şekilde fiyatlandırılan ürünlerdir. benzer şekilde 150 bar basınç üreten modeller ile 250 bar basınç üretebilenler arasında da önemli fiyat farklılıkları vardır. Direkt musluk bağlantısıyla çalışan basınçlı oto yıkama makineleri ile basınçlı kovadan/kuyudan su çekebilen makinelerde fiyatlar farklı düzeylerdedir.

Basınçlı oto yıkama makinelerinde fiyatlar aksesuar sayısından da etkilenir. Bazı makinelerde cihazı otomobil yıkama dışında başka alanların temizliğinde de kullanıma uygun hale getiren ekstra başlıklar bulunur. Bu tarz modeller, çok yönlü kullanımı desteklemesiyle öne çıkar. Ayrıca ekstra aksesuar satın alma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için ok daha bütçe dostudur. Söz konusu makinelerin fiyatları markalardan da etkilenir. Bu sebeple benzer özelliklere sahip olan iki basınçlı yıkama makinesi sadece marka farkı nedeniyle farklı fiyatlarla satışa sunulabilir. Ancak kampanya dönemlerinde markası ve modeli fark etmeksizin pek çok basınçlı yıkama makinesi çok daha bütçe dostu hale gelir.

Basınçlı yıkama makinesi otomobillerde aşınmaya neden olur mu?

Farklı basınç güçlerine sahip olan basınçlı yıkama makineleri, doğru güçte ayarlanıp uygun mesafeden kullanıldığında otomobillerde aşınmaya neden olmaz. Aksine yerleşik kirler ve lekelerin çıkarılmasını kolaylaştırarak otomobilin yeni gibi görünmesine yardımcı olur.

Basınçlı yıkama makineleri halı yıkamak için kullanılabilir mi?

Genel prensip olarak yüksek basınçlı su veya su+deterjan karışımı aktaran basınçlı yıkama makineleri, farklı yüzeylerin temizliğinde kullanım uygundur. Bununla birlikte ipek gibi değerli ipliklerden üretilmiş halıların dışındaki pek çok halı basınçlı yıkama makinesi ile yıkanabilir.

Basınçlı yıkama makinesinde sıcak su kullanılır mı?

Klasik basınçlı yıkama makineleri yüksek ısıdaki suyla çalışması için tasarlanmadığı için bu tür makinelerde sıcak su kullanılması önerilmez. Ancak sıcak su kullanımına uygun basınçlı yıkama makinesi modelleri bulmak mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Basınçlı Yıkama Makinesi

1 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?