ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Domingo Yayınevi
Beyin: Senin Hikayen - David Eagleman

Beyin: Senin Hikayen - David Eagleman

Domingo Yayınevi Kitap Alışverişlerine "Başka Bir Şey - Ahmet Batman" Kitabı %75 İndirimli!
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
09 Mayıs 2020, Cumartesi
perfect
S***** M***** YÜREĞİR - Adana Tüm Değerlendirmeler (34)
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/211846

Beyin: Senin Hikayen - David Eagleman

Beyin: Senin Hikayen

BU, BEYNİNİN YAŞADIKLARINLA BİRLİKTE NASIL

ŞEKİLLENDİĞİNİN VE YAŞAMININ BEYNİN TARAFINDAN NASIL ŞEKİLLENDİRİLDİĞİNİN HİKAYESİ.

Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? “Sen” kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji “insan olmak”ın anlamını değiştirebilir mi?

Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yolda, milyarlarca beyin hücresi ve birbirleriyle kurdukları trilyonlarca bağlantıdan oluşan sonsuz yoğunluktaki ağın içinde, görmeyi belki de hiç beklemediğin bir şey beliriyor: sen.

Kitapta beyin, zihinsel süreçler, algılarımız, sinirbilim ve bunun üzerine inşa edilen teknoloji, basit ve eğlenceli bir biçimde anlatılmıştır. Eagleman, bir sinirbilimci olmasına rağmen insan davranışını anlamlandırabilmek için farklı birçok açıdan bakmayı başarabiliyor. Psikoloji, sosyoloji, felsefe, tarih gibi birçok alanı sinirbilimle harmanlayarak ortaya gelişmiş bir eser koymuştur.

Kitapta en çok ilgi uyandıran konulardan biri olan bilinçdışı mekanizmalara, kararlarımızda nelerin etkili olduğuna, son derece sosyal bir varlık olan insanın toplumdan soyutlandığında neler olacağına, beyni çeşitli sebeplerle hasara uğramış bireylerin yaşamlarının nasıl değiştiğine; kısacası “Beyin: Senin Hikâyen” derken o hikâyenin gerçek yaşam hikâyelerinden, tarihten, yapılan deneylerden derlenip bir şahesere dönüştürülmüş olmasına tanıklık edeceksiniz.

"Nörobilimin dâhice yazılmış hali. Soluksuz okunuyor." / Guardian

 

Yazar Hakkında:

David Eagleman, Stanford Üniversitesi’nde nörobilim alanında çalışmaktadır. Elinizdeki kitapla eşzamanlı olarak hazırlanan ve bir nörobilimcinin gözünden insan olmanın anlamını sorgulayan The Brain isimli belgeselin hazırlayıcısı ve sunucusudur. Zaman algısı, görme, sinestezi ve nörobilimin hukuk sistemi ile kesişimi, Dr. Eagleman’ın üzerinde çalıştığı başlıca konulardır. Yazıları Atlantic, New York Times, Slate, Wired ve New Scientist’te yayımlanan Dr. Eagleman, Wednesday is Indigo Blue ve Türkçeye de çevrilmiş Incognito – Beynin Gizli Hayatı adlı nörobilim kitaplarının yanı sıra Türkçe dahil 28 dile çevrilen, Barnes and Noble, New Scientist ve Chicago Tribune tarafından Yılın En İyi Kitabı seçilen, uluslararası çok satan listelerinde yer alan Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü kitabının da yazarıdır.

 Beyindeki zihinsel süreçleri derinlemesine inceleyen ve insanları kendi davranışlarını anlamlandırabilmesi için farklı bir yolculuğa çıkaran Beyin: Senin Hikâyen - David Eagleman kitabı nörobilimi tarih, felsefe, psikoloji ve sosyoloji ile birlikte harmanlayarak değişik bir bakış açısı sunuyor. Bilinç dışı mekanizmaların beyni şekillendirdiği ve insanların düşüncelerinden kararlarına, sosyal yaşamlarından gelecek beklentilerine kadar pek çok konuda etkili oldukları bir gerçek. Bunun yanında gerçek yaşam öyküleri, felsefe, tarih ve deneylerin de insan hayatını anbean nasıl değiştirdiği kitapta eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Çocuk ve yetişkinlerde aynı sayıda olan beyin hücreleri gençken sürekli değişim halinde oluyor. Çevresel değişkenlere adapte olmakla değişen bu durum hayvan krallığında daha farklı bir seyir izliyor. Anne ve babalarından derhal bağımsızlık kazanan yavrular, çevresel değişkenlere daha güç adapte oluyorlar. İnsanlar yaş aldıkça sinirsel bağlantıların şekillenmesi ise sinirsel erozyon yoluyla ve çocukluk yıllarında öğrenilenlerin korunmasıyla gerçekleşiyor. Örneğin bağlanma sorunları veya aşırı samimiyet gibi durumlar ihmal edilmiş çocuk davranışlarından bazılarını oluşturuyor. Beyin kendi devrelerini sinirsel olarak yeniden düzenleyebiliyor. Hafıza için oldukça önemli olan hippocampus bölgesi ise sık kullanımla birlikte büyüyor.

Beyinde oluşan patolojik etkiler davranış değişikliğine neden olabiliyor. Amigdala'lardan biri etkilendiğinde kişinin saldırganlık ve korku düzeyi de değişim gösteriyor. Beynin yaşlanması yanında Parkinson veya Alzheimer gibi hastalıklar da davranışlar üzerinde değişiklik oluşturuyor. Ancak yapılan çalışmalara göre sosyal etkileşim, bilişsel egzersiz ve fiziksel aktivite ile birlikte beyin dejenerasyonunu engellemeye yardımcı olan bir bilişsel rezerv oluşturulabiliyor ve beynin zayıflamış bölgeleri diğer alanlarla koordineli bir şekilde çalışabiliyor. 

Her yedi yılda bir atomlar vücutta yer değiştiriyor. Hafıza ise kişinin farklı versiyonlarını bir araya getiriyor. Hafıza nedir? Hafıza, geçmişteki "şimdi" olarak adlandırılan anların kısa görüntüleri olarak açıklanabilir. Ancak bu anlık görüntüler beyne kaydedildiğinde diğer anıların etkisiyle birlikte doğruluk anlamında değişebilir. Bu yüzden kişilik ve karakterler anılara dayanıyorsa kişinin kimliği de devam eden ve değiştirilebilir bir hikayeye benzer. Bu da insan duyarlılığı üzerine kişileri düşünmeye sevk edebilir. Kişinin kim olduğu bu nedenlerden dolayı, her biri kar tanesi kadar benzersiz olan nöronlara bağlıdır. 

Yaşamın, gerçekliğin ve algıların her an sorgulanması ile yepyeni bir kişilikle karşılaşmak mümkün. Ansızın değişen koşullar, her saniye kişiliklerin yeniden inşa edilmesini sağlıyor. Kitapta insanın sınırlarını aşmak ve kendini bulmak arasındaki yolculuğu çeşitli nörolojik deneyler ve bilimsel çalışmalar eşliğinde şekillendiriliyor. Sürekli yeni değişimlere gebe olan bu yolculukta milyarlarca beyin hücresinin birbirleri ile kurdukları sonsuz bağlantı ile farklı biri ortaya çıkıyor: Sen!

Beyin: Senin Hikâyen - David Eagleman'ın 2016 yılında yayımlanan kitabıdır. Stanford Üniversitesi'nde nörobilim alanında çalışmalarına devam eden yazar, nörobilimci gözünden insan olmanın anlamını sorguluyor. "The Brain" adlı belgesel yapımda da imzası bulunan David Eagleman ayrıca zaman algısı, nörobilim hukuk sistemi, görme ve sinestezi gibi konularda da çalışmalarını sürdürüyor. New Scientist, New York Times, Wired, Atlantic ve Slate'te makaleleri yayımlanan yazarın eserleri arasında Wednesday is Indigo Blue ve Incognito-Beynin Gizli Hayatı bulunuyor. Yazarın Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü adlı eseri ise New Scientist ve Chicago Tribune tarafından yılın en iyi kitabı seçilmiş ve uluslararası çoksatan listelerine girmeyi başarmıştır. 

İnsanın içindeki kozmosa doğru sürükleyici bir macerayı anlatan Beyin: Senin Hikâyen gerçekliği, insanlığı, karar verme mekanizmalarını, teknolojinin insan olmakla ilişkisini ve beynin başkalarına ihtiyaç duyma nedenini merak uyandıran bir dille sorguladığı bir eser. Nörobilim alanına ve akademik çalışmalara ilgi duyan okuyuculara hitap eden kitapta insanoğlunun kendini keşfetme macerasına daha yakından şahit olmak mümkün oluyor.

 

Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 272
Yayın Tarihi 2016
Yazar David Eagleman
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KDOMINGO29692
Beyin: Senin Hikayen - David Eagleman Değerlendirmeleri
Tüm değerlendirmeler (34)
Beyin: Senin Hikayen - David Eagleman
Çok İyi
(25)
Çok İyi (25)
%73
İyi
(3)
İyi (3)
%9
Ne İyi / Ne Kötü
(4)
Ne İyi / Ne Kötü (4)
%12
Kötü
(0)
Kötü (0)
%0
Çok Kötü
(2)
Çok Kötü (2)
%6
Ortalama Puan
4,4
Değerlendirme yapabilmek için bu ürünü satın almış olmalısınız.
Filtrele
Ürün Puanı
Satıcı
Sadece satın alanlar (32)
Fotoğraflı değerlendirmeler (1)
Bu ürün ile ilgili 34 değerlendirme var.
Sırala
Varsayılan
Bu ürün ile ilgili 34 değerlendirme var.
SM
SM
|
- Adana
perfect
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
SY
SY
|
- Kayseri
Ürün 3 gün içerisinde elime ulaştı. Paketleme özenliydi.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
TE
TE
|
- İzmir
Başlangıç seviyesindeki bir vatandaşın veya latince hastalık isimlerini bilmeyen (patolojik gibi) kelimeleri bilmeyen birisi için zorlayıcı bir kitap. O yüzden 3 verdim. Kitabı okurken sürekli kitabı kapatıp anlamlarına bakmak yordu.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
|
(22) - İstanbul
çok güzel baya tavsiye ederim
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
MS
MS
|
(38) - İstanbul
Anlatımı güzel ve akıcı bir kitap, "beyin" bedava değil ama kesinlikle alınıp, okunası bir kitap. :) Ve hepsiburada teslimatı ile çok hızlı geliyor, dağıtıcı Cumhur Bey'e özellikle teşekkür ediyorum, işini severek ve özenle yapan insanları görmek çok güzel.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
2
1

Teşekkür Ederiz.
EE
EE
|
(25) - İstanbul
Çok hızlı geldi
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
1

Teşekkür Ederiz.
|
(22) - İstanbul
çok güzel
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
YY
YY
|
- İstanbul
Çok merak ederek aldım, çok istekli okumaya başladım ki yarısında baydı.. Kitabı kötülemek istemiyorum ancak anlatılanlar akıcı değil. Bir sonra ki sayfayı açtığınız da aniden tam sayfa bir konu hakkında açıklama yapılıyor ve siz kaldığınız yerin akıcılığıyla tekrar konuya adapte olamayabiliyorsunuz. En azından ben öyle hissettim. Belki de nörobilim'e merakım yok hepsi budur. Keyifli okumalar dilerim..
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
4
2

Teşekkür Ederiz.
YY
YY
|
(40) - İstanbul
Yapılan arastimalri onumuze sermis. Daha iyi olabilirdi. Incognito david beyin asıl kitabidir
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
3
0

Teşekkür Ederiz.
EA
EA
|
- İstanbul
Çok eğlenceli bilgilendirici bir kitap
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
0

Teşekkür Ederiz.
BP
BP
|
- İstanbul
Jason Silva’nin yorumlariyla Brain Games’i izlemek gibi bir his uyandiriyor kitap. Gercekten akici ve guzel
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
TC
TC
|
(29) - İstanbul
Kitap gerçekten harika arkadaşlar kesinlikle öneririm.
Kullanıcı bu ürünü Kitapkutusu satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
4
0

Teşekkür Ederiz.
BT
BT
|
(34) - İstanbul
hizli teslimat, kaliteli kitap. bilim kitaplarini cok sevmeyenler icin bile guzel bir kitap, cevirisi ve konulari akici oldugundan 1-2 gunde bitiyor, belgesele kiyasla tabiki ki icerigi daha zengin.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
0

Teşekkür Ederiz.
|
(4) - İstanbul
hizli kargo.okumaya basladim.basarili gorunuyor!akici bir dili var.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
2

Teşekkür Ederiz.
GK
GK
|
- İzmir
Iyi iyi cok iyi..
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
YK
YK
|
- Ankara
Her konuyu örneklerle anlatarak akıcı bir anlatım sağlıyor. Herkesin anlayabileceği düzeyde Nörobilim'i işliyor. Kesinlikle bir altyapıya ihtiyaç yok.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
0

Teşekkür Ederiz.
OS
OS
|
(41) - İstanbul
Hızlı teslimat icin tesekkurler, beyin okumaları icin umarım yararlı olur.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
1

Teşekkür Ederiz.
PA
PA
|
(38) - Ankara
Kendini anlamanin yolu kendini tanimadan gevrr.
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
1

Teşekkür Ederiz.
FD
FD
|
(41) - Karabük
Akıcı bir dile sahip. Psikolojiye giriş kitabınız olabilir. Temel ve güzel örnekler ile süslenmiş anlatım. ( Yazar bir konuyu anlatırken 1915 olaylarına örnek veriyor ama Bosna'da yapılanları da veriyor.)
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
1
1

Teşekkür Ederiz.
|
(41) - İzmir
En ucuz burada buldum. Hızlı teslimat
Kullanıcı bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldı.
Bu değerlendirme faydalı mı?
0
0

Teşekkür Ederiz.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
İFA : İnsanın Fabrika Ayarları 1. Kitap: Beden
Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar - Stephen Hawking
İfa: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap - Sinan Canan
Kozmos Evrenin ve Yaşamın Sırları - Carl Sagan
34,09 TL
%42
24,00 TL 13,92 TL
34,09 TL
%40
39,00 TL 23,40 TL
Satıcı
kitapstore 9,8
Hepsiburada
kitapstore 9,8
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(25)
(66)
(12)
(51)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 184 200 192 398
Yayın Tarihi 2019 - 2020 2016
Yazar Sinan Canan Stephen Hawking Sinan Canan Carl Sagan
Başa dön