Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Beyin: Senin Hikayen - David Eagleman

Domingo Yayınevi
140,40 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 2
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (32)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

150,00 TL
154,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/211846
Beyin: Senin Hikayen - David Eagleman

Beyin: Senin Hikayen

BU, BEYNİNİN YAŞADIKLARINLA BİRLİKTE NASIL

ŞEKİLLENDİĞİNİN VE YAŞAMININ BEYNİN TARAFINDAN NASIL ŞEKİLLENDİRİLDİĞİNİN HİKAYESİ.

Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? “Sen” kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji “insan olmak”ın anlamını değiştirebilir mi?

Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yolda, milyarlarca beyin hücresi ve birbirleriyle kurdukları trilyonlarca bağlantıdan oluşan sonsuz yoğunluktaki ağın içinde, görmeyi belki de hiç beklemediğin bir şey beliriyor: sen.

Kitapta beyin, zihinsel süreçler, algılarımız, sinirbilim ve bunun üzerine inşa edilen teknoloji, basit ve eğlenceli bir biçimde anlatılmıştır. Eagleman, bir sinirbilimci olmasına rağmen insan davranışını anlamlandırabilmek için farklı birçok açıdan bakmayı başarabiliyor. Psikoloji, sosyoloji, felsefe, tarih gibi birçok alanı sinirbilimle harmanlayarak ortaya gelişmiş bir eser koymuştur.

Kitapta en çok ilgi uyandıran konulardan biri olan bilinçdışı mekanizmalara, kararlarımızda nelerin etkili olduğuna, son derece sosyal bir varlık olan insanın toplumdan soyutlandığında neler olacağına, beyni çeşitli sebeplerle hasara uğramış bireylerin yaşamlarının nasıl değiştiğine; kısacası “Beyin: Senin Hikâyen” derken o hikâyenin gerçek yaşam hikâyelerinden, tarihten, yapılan deneylerden derlenip bir şahesere dönüştürülmüş olmasına tanıklık edeceksiniz.

"Nörobilimin dâhice yazılmış hali. Soluksuz okunuyor." / Guardian

 

Yazar Hakkında:

David Eagleman, Stanford Üniversitesi’nde nörobilim alanında çalışmaktadır. Elinizdeki kitapla eşzamanlı olarak hazırlanan ve bir nörobilimcinin gözünden insan olmanın anlamını sorgulayan The Brain isimli belgeselin hazırlayıcısı ve sunucusudur. Zaman algısı, görme, sinestezi ve nörobilimin hukuk sistemi ile kesişimi, Dr. Eagleman’ın üzerinde çalıştığı başlıca konulardır. Yazıları Atlantic, New York Times, Slate, Wired ve New Scientist’te yayımlanan Dr. Eagleman, Wednesday is Indigo Blue ve Türkçeye de çevrilmiş Incognito – Beynin Gizli Hayatı adlı nörobilim kitaplarının yanı sıra Türkçe dahil 28 dile çevrilen, Barnes and Noble, New Scientist ve Chicago Tribune tarafından Yılın En İyi Kitabı seçilen, uluslararası çok satan listelerinde yer alan Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü kitabının da yazarıdır.

 Beyindeki zihinsel süreçleri derinlemesine inceleyen ve insanları kendi davranışlarını anlamlandırabilmesi için farklı bir yolculuğa çıkaran Beyin: Senin Hikâyen - David Eagleman kitabı nörobilimi tarih, felsefe, psikoloji ve sosyoloji ile birlikte harmanlayarak değişik bir bakış açısı sunuyor. Bilinç dışı mekanizmaların beyni şekillendirdiği ve insanların düşüncelerinden kararlarına, sosyal yaşamlarından gelecek beklentilerine kadar pek çok konuda etkili oldukları bir gerçek. Bunun yanında gerçek yaşam öyküleri, felsefe, tarih ve deneylerin de insan hayatını anbean nasıl değiştirdiği kitapta eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Çocuk ve yetişkinlerde aynı sayıda olan beyin hücreleri gençken sürekli değişim halinde oluyor. Çevresel değişkenlere adapte olmakla değişen bu durum hayvan krallığında daha farklı bir seyir izliyor. Anne ve babalarından derhal bağımsızlık kazanan yavrular, çevresel değişkenlere daha güç adapte oluyorlar. İnsanlar yaş aldıkça sinirsel bağlantıların şekillenmesi ise sinirsel erozyon yoluyla ve çocukluk yıllarında öğrenilenlerin korunmasıyla gerçekleşiyor. Örneğin bağlanma sorunları veya aşırı samimiyet gibi durumlar ihmal edilmiş çocuk davranışlarından bazılarını oluşturuyor. Beyin kendi devrelerini sinirsel olarak yeniden düzenleyebiliyor. Hafıza için oldukça önemli olan hippocampus bölgesi ise sık kullanımla birlikte büyüyor.

Beyinde oluşan patolojik etkiler davranış değişikliğine neden olabiliyor. Amigdala'lardan biri etkilendiğinde kişinin saldırganlık ve korku düzeyi de değişim gösteriyor. Beynin yaşlanması yanında Parkinson veya Alzheimer gibi hastalıklar da davranışlar üzerinde değişiklik oluşturuyor. Ancak yapılan çalışmalara göre sosyal etkileşim, bilişsel egzersiz ve fiziksel aktivite ile birlikte beyin dejenerasyonunu engellemeye yardımcı olan bir bilişsel rezerv oluşturulabiliyor ve beynin zayıflamış bölgeleri diğer alanlarla koordineli bir şekilde çalışabiliyor. 

Her yedi yılda bir atomlar vücutta yer değiştiriyor. Hafıza ise kişinin farklı versiyonlarını bir araya getiriyor. Hafıza nedir? Hafıza, geçmişteki "şimdi" olarak adlandırılan anların kısa görüntüleri olarak açıklanabilir. Ancak bu anlık görüntüler beyne kaydedildiğinde diğer anıların etkisiyle birlikte doğruluk anlamında değişebilir. Bu yüzden kişilik ve karakterler anılara dayanıyorsa kişinin kimliği de devam eden ve değiştirilebilir bir hikayeye benzer. Bu da insan duyarlılığı üzerine kişileri düşünmeye sevk edebilir. Kişinin kim olduğu bu nedenlerden dolayı, her biri kar tanesi kadar benzersiz olan nöronlara bağlıdır. 

Yaşamın, gerçekliğin ve algıların her an sorgulanması ile yepyeni bir kişilikle karşılaşmak mümkün. Ansızın değişen koşullar, her saniye kişiliklerin yeniden inşa edilmesini sağlıyor. Kitapta insanın sınırlarını aşmak ve kendini bulmak arasındaki yolculuğu çeşitli nörolojik deneyler ve bilimsel çalışmalar eşliğinde şekillendiriliyor. Sürekli yeni değişimlere gebe olan bu yolculukta milyarlarca beyin hücresinin birbirleri ile kurdukları sonsuz bağlantı ile farklı biri ortaya çıkıyor: Sen!

Beyin: Senin Hikâyen - David Eagleman'ın 2016 yılında yayımlanan kitabıdır. Stanford Üniversitesi'nde nörobilim alanında çalışmalarına devam eden yazar, nörobilimci gözünden insan olmanın anlamını sorguluyor. "The Brain" adlı belgesel yapımda da imzası bulunan David Eagleman ayrıca zaman algısı, nörobilim hukuk sistemi, görme ve sinestezi gibi konularda da çalışmalarını sürdürüyor. New Scientist, New York Times, Wired, Atlantic ve Slate'te makaleleri yayımlanan yazarın eserleri arasında Wednesday is Indigo Blue ve Incognito-Beynin Gizli Hayatı bulunuyor. Yazarın Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü adlı eseri ise New Scientist ve Chicago Tribune tarafından yılın en iyi kitabı seçilmiş ve uluslararası çoksatan listelerine girmeyi başarmıştır. 

İnsanın içindeki kozmosa doğru sürükleyici bir macerayı anlatan Beyin: Senin Hikâyen gerçekliği, insanlığı, karar verme mekanizmalarını, teknolojinin insan olmakla ilişkisini ve beynin başkalarına ihtiyaç duyma nedenini merak uyandıran bir dille sorguladığı bir eser. Nörobilim alanına ve akademik çalışmalara ilgi duyan okuyuculara hitap eden kitapta insanoğlunun kendini keşfetme macerasına daha yakından şahit olmak mümkün oluyor.

 

Boyut Normal Boy
Yazar David Eagleman
Sayfa Sayısı 272
Yayın Tarihi 2016
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KDOMINGO29692
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön