Kompresör

Günümüzde neredeyse her alanda kullanılan bilgisayarlar, yoğun kullanımlarına bağlı olarak kirletici etkilere de oldukça fazla maruz kalırlar. Özellikle de hem masaüstü hem de notebook bilgisayarların kasalarında çok hızlı şekilde toz birikimi meydana gelir. Bilgisayarlarda biriken tozların en etkili temizliği ise bilgisayar kompresörleri ile yapılır.

Bilgisayar Kompresörleri

Bilgisayar kompresörleri, dış ortamdan aldıkları havayı basınçlı şekilde belirli bir alana yönlendiren elektrikli cihazlardır. Bu cihazların yapısında elektrikle çalışan ve model çeşidine göre faklı güçlerde olabilen bir motor bulunur. Bu motorların yarattıkları basınç ile cihaz içerisine alınan hava, basınçlı belirli seviyede arttırılarak cihazın hava tahliye kanalı vasıtasıyla dışarıya gönderilir. Havanın uygulamış olduğu itici kuvvet ise yönlendirildiği bölgedeki tozları ve kirleri bu ortamdan uzaklaştırır. Havanın, temizlik işlevinin yerine getirirken hassas parçalara zarar vermemesinden dolayı bu cihazlar bilgisayar kasası temizliğinde sıklıkla kullanılırlar. Bilgisayar kasalarının içlerinde, fanlarda, hava filtrelerinde ya da diğer donanımların arasında biriken toz ve kirler bu cihazlar kullanılarak güvenli ve etkili şekilde temizlenebilir.

Bilgisayar hava kompresörleri bilgisayarlar dışında tozlanma problemi yaşanan diğer elektronik ürünlerde de kullanılabilir. Projeksiyon cihazları ve televizyon gibi kısa sürede tozlanan elektrikli aletler bu cihazlar kullanılarak temizlenebilir. Ayrıca klavyelerin temizliği de bu cihazların kullanılmasıyla yapılabilir. Tuşların arasına ve altına kaçan temizlik bezleri ile giderilemeyen toz ve kirler bu hava kompresörleriyle zahmetsizce temizlenebilir.

Bilgisayar Kompresör Fiyatları

Bilgisayar kompresörleri motor güçlerine, malzeme kalitesine ve sahip oldukları aparatlara göre farklı fiyat etiketlerine sahiptir. Bu ürünlerde kullanım amacına uygun olarak yeterli güçte bir ürün tercihinde bulunulmalıdır. Watt ile ifade edilen motor gücünün bireysel kullanımlarda çok yüksek olmasına gerek yoktur. Ancak iş yerleri, internet kafeler ve bilgisayar teknik servisleri gibi yerlerde, yoğun kullanımdan dolayı güçlü motorlara sahip ürünler kullanılır. Motor gücünün fazla olması ürün fiyatını da arttırır ancak güçlü motorlara sahip olan ürünler daha dayanıklıdır ve uzun süre performanslarını korurlar. Bu ürünlerin yoğun olarak kullanılacağı durumlarda ayrıca ürünün ağırlığı da dikkate alınmalıdır. Hafif olması için özel malzemeler kullanılan modellerin fiyatları daha yüksektir ancak uzun süreli kullanımlarda bu tip ürünler, temizlik işlemini gerçekleştiren kişiyi daha az yorar.

Bilgisayar kompresör fiyatları, cihazın gürültü değerine göre de değişiklik gösterir. Ses yalıtımı için özel önlem alınmış cihazların fiyatları, diğer modellere oranla daha yüksek olmasına rağmen bu ürünler hem çevreyi hem de kullanıcıyı rahatsız etmez. Cihazın farklı yüzeylerin temizliğinde kullanılması da düşünülüyorsa, temizlik işlemini daha pratik hale getiren başlıkların ve hortumların da ürünle birlikte edinilmesine dikkat edilmelidir.

Bilgisayar Kompresörlerinin Sağladığı Faydalar

Bilgisayar kompresörleri, kasa temizliğinizdeki en etkili araçlardır. Kirlerin ve tozların sadece hava kullanılarak temizlenmesi sonucunda bilgisayar kasası ve parçaları zarar görmeden etkili şekilde temizlenebilirler. Temizlenmeyen kasalarda biriken tozlar ise öncelikle fanlarda sıkışmaya sebep olarak onları yavaşlatır. Soğutma fanlarında meydana gelen yavaşlama ise bilgisayarların etkili şekilde soğutulmasını engeller. Bu durum bilgisayarda aşırı ısınmaya ve zorlanmaya sebep olarak öncelikle performans düşüşüne ve ardından bilgisayar donanımının ısınma ve kısa devre gibi etkilerle arızalanmasına sebep olur. Bilgisayarın içindeki toz ve kirlerin kompresör kullanılarak düzenli aralıklarla temizlenmesi, bilgisayarın performansını arttırmasının yanında yaşanabilecek bu tür arızların engellenmesine de yardımcı olur.

Sağladığı faydalardan yararlanabilmek içinse kompresör kullanımında dikkatli olunmalıdır. Basınçlı hava üflediğinden dolayı kompresörün hava çıkışı bilgisayar parçalarına çok yakın tutulmamalıdır. Bu durum, çok güçlü cihazlarda parçaların yerinden çıkmasına ya da zarar görmesine yol açabilir. Bunun yanında uzun süreli kullanım, hava sürtünmesinden dolayı bilgisayarda statik elektrik birikimine sebep olup bu elektrik yükü boşalmadan bilgisayarın çalışmasına engel olabilir. Kompresör kullanımında havanın doğrultusuna da dikkat edilerek, tozları dar aralıklara sıkıştırmamaya özen gösterilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kompresör Fiyatları

58 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 58 ürün
DSACategoryId/2147483646/42/827/83843