ARA
Loading interface...
Loading interface...
Can Çocuk Yayınları
Charlie’nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl

Charlie’nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl

Can Çocuk Yayınları
35,00 TL %14
30,00 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
Diğer Satıcılar - Tümü (38)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

24,50 TL
35,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/9927
Charlie’nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl
Roald Dahl (1916-1990), Norveç asıllı büyük bir yazar. Kitaplarını İngilizce yazıyor. Büyükler için olduğu kadar çocuklar için de birbirinden güzel pek çok kitap yazmış. Charlie’nin Çikolata Fabrikası, onun en sevilen çocuk kitaplarından biri. Bu kitapta küçük Charlie ile tanışacaksınız. Onu çok seveceğinizi, onunla arkadaş olacağınızı umuyoruz. Charlie, annesi, babası, iki ninesi, iki de dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, doğum günlerinde, yılda bir kez bir küçük çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie’lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün... Yok, kitabın konusunu anlatmamızı beklemeyin. Okuyun, göreceksiniz neler olacak. Bu kitabın devamı sayılabilecek güzel bir kitabımız daha var: Charlie’nin Büyük Cam Asansörü. O kitapta da Charlie’nin başka bir serüvenini izleyeceksiniz.

Klasikleşmiş çocuk kitapları arasında yer alan Charlie'nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl, ilk olarak 1964 yılında yayınlanmasına rağmen halen dünyanın dört bir köşesinde keyifle okunuyor. Norveç kökenli İngiliz yazar Roald Dahl tarafından kaleme alınan kitap, genç Charlie ve hiç kimseye benzemeyen çikolatacı Willy Wonka'nın başından geçen olayları ilgi çekici bir şekilde anlatıyor. Çocuk kitapları arasında kabul edilse de, akıcı ve mizahi dili ve alt metni nedeni ile yetişkinlerin de okumaktan keyif aldığı kitaplar arasında bulunuyor. 

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, yazarın çocukluğunda geçirdiği ilginç olaylardan izler taşıyor. Yazarın ilkokul çağları olan 1920'li yıllarda, çikolata üreticileri piyasaya sürmeyi düşündükleri yeni ürünler hakkında çocukların fikrini alabilmek için okullara gönderiyordu. O dönem İngiltere'de Cadbury ve Rowntree adı verilen iki büyük çikolata markası vardı. Çetin bir rekabetin içinde olan iki büyük firma, birbirlerinin ticari sırlarını çalmak adına her türlü yönteme başvuruyordu. Rakip firma çalışanlarına rüşvet tekliflerinden casusluklara kadar akla gelebilecek her yöntemi deniyorlardı. Bu sebeple, her iki firmanın çikolata üretim süreçleri büyük bir gizlilikle yürütülüyordu. Fakir bir çocukluk geçiren Roald Dahl da, çikolata üreticilerinin piyasaya sürmeyi planladıkları çikolata ve şekerlemelerini denettirdiği ve fikirlerine başvurduğu çocuklar arasında yer alıyordu. Çocukluğunda yazarın oldukça ilgisini çeken bu gizlilik ve rekabet, Charlie'nin Çikolata Fabrikası için esin kaynağı oldu. Kitabın ana karakterleri arasında yer alan Willy Wonka da, ülkenin dört bir yanındaki çocukların kalbine taht kuran şekerleme ve çikolataları üreten fabrikanın sahibi olarak göze çarpıyor. Çikolata ve şekerlemelerin üretim süreçleri büyük bir titizlikle saklanırken Willy Wonka da gözlerden ırak bir yaşam sürüyor. Birbirinden lezzetli çikolata ve şekerlemelerle kendilerinden geçen çocuklar, Bay Willy Wonka'yı ve fabrikayı merak ediyor ve bir gün çikolata fabrikasının içini gezme hayali kuruyor.

Genç Charlie, çikolataları ne kadar çok sevse de, fakir bir çocuk olduğu için sadece yaş gününde verilen bir hediye ile idare etmek zorunda kalıyor. Kalabalık bir ailesi olan Charlie, senede bir gün yiyebildiği çikolatayı çok sevdiği dedesi ve ailenin diğer fertleri ile paylaşıyor. Çocukların merakını ne kadar cezbettiğinin farkında olan Willy Wonka, ürettiği yeni seri çikolataların içerisine 9 adet altın bilet saklıyor ve biletleri bulan çocukları fabrikasında ağırlayacağını duyuruyor. Her nasıl olduysa Charlie de şanslı çocukların arasına girmeyi başarıyor. Kitap, Charlie ve şanslı diğer çocukların Willy Wonka'nın fabrikasına ziyaretleri esnasında gelişen olayları çarpıcı bir şekilde işliyor. Kimsenin hayal edemeyeceği kadar güzel olan fabrika, çocuk ve çocukların aileleri ve son derece tuhaf bir adam olan Willy Wonka, hikâyeyi sürükleyici hale getiriyor. 

Yazar, kitaplarında çocukların geleceklerini şekillendiren ögeler koymayı seviyor. Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nda Charlie'nin yanı sıra altın biletleri bulan diğer çocukların karakterleri sayesinde iletmek istediği mesajı eğlenceli bir dil ve usta kurgusunun altında sunmayı başarıyor. Alçak gönüllüğü, aile bağlarını ve azmi yüceltiyor, açgözlülük, kibir ve benzeri kötü huyları kitaptaki karakterleri yardımıyla eleştiriliyor. Çocukların ilgisini çarpıcı anlatımı sayesinde toplamayı başaran yazar, fantastik ögelerin de yer aldığı kurgusu sayesinde hikâyesini capcanlı bir şekilde aktarıyor. İlk yayınladığı tarihten itibaren büyük ilgi gören kitabın, Charlie ve Büyük Cam Asansör isimli bir devam kitabı da bulunuyor. Yazar bir tane daha devam kitabı yazmayı arzu etse de, 1990 yılında hayata veda ettiği için hayalini gerçekleştiremiyor. 

Daha sonra filme de aktarılan bu benzersiz hikâye, ilgisi çabuk dağılan çocukların bile ilgi odağına girmeyi başarıyor. Sıkıcı öğütler olmadan olaylardan ödev çıkarmalarını sağlıyor, hayata karşı bakış açılarını değiştiriyor. Diğer taraftan çocuk tarafını canlı tutmayı başaran yetişkinlerin yüzünü gülümsetecek bir hikâye olarak da iyi bir alternatif oluyor. 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 205
Yaş Grubu 6 - 9 Yaş
Yayın Tarihi 2016
Yazar Roald Dahl
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KFNCAN11
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Küçük Dahiler – Etkinliklerle Alfabe 1 - Gülizar Ç. Çetinkaya
Küçük Dahiler – Etkinliklerle Alfabe 2 - Gülizar Ç. Çetinkaya
Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos
Ben Ameila Earhart - Brad Meltzer
%4
25,00 TL 24,00 TL
%20
25,00 TL 19,90 TL
%30
37,50 TL 26,25 TL
%20
25,00 TL 19,90 TL
Satıcı
HVK Kitap Oyuncak 9,4
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(25)
(16)
(3239)
(11)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 64 64 200 40
Yayın Tarihi 2021 2021 2020 2021
Yazar Gülizar Ç. Çetinkaya Gülizar Ç. Çetinkaya Jose Mauro De Vasconcelos Brad Meltzer
Başa dön