Çizgi Film

Çizgi filmler hem eğlenmek hem de öğrenmek için çocukların hayatlarında büyük öneme sahiptir. En iyi çizgi filmler etkileyici senaryolar ve başarılı çizimlerle öne çıkar ve kalıcı olarak yerlerini alırlar. Çocukların daha kolay kavrayabilmesi için basit olaylar anlatılır ve yalın bir dil kullanılır. Bu sayede her yaş grubundan çocukların kolayca ilgisini çeker. İki boyutlu olarak kurgulanan bu filmler canlı renkler ve olağanüstü tasarımlar ile ekranlarda yer alır. Masalsı bir anlatımın hâkim olduğu ve ders niteliğinde öğretici diyalogların geçtiği sahneler, çocukların gelişimine destek olur. Birçok konuya yer veren yapımlar, paylaşmayı, empati yapmayı, arkadaş edinmeyi ve iletişim kurmayı aşılar. Bundan dolayı ebeveynlerin çizgi film seçerken dikkatli olması ve yararlı senaryoları olan filmleri seçmesi gerekir.

Eğlenceli Çizgi Filmler

En iyi çizerler tarafından tasarlanan eğlenceli çizgi filmler sıra dışı kahramanlara sahiptir. Zamanla efsaneleşen ve ikon haline gelen bu kahramanlar sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çekebilir. Eğlenceli karakterler hayatın her alanına yansıyabilir. Çocuklar o kadar benimser ki çeşitli okul eşyaları, kırtasiye ürünler ve daha pek çok eşyada bu karakterler kullanılır. Böylece çocukların çevrelerinde de bu kahramanlara rastlamak mümkün hale gelir. Örneğin Tom ve Jerry, Taş Devri ve Şirinler geçmişten günümüze dek gelen hit çizgi diziler arasında yer alır. Bunun yanında eğlenceli çizgi sinema setlerine de şans verebilirsiniz. Çizgi film DVD setleri sayesinde çocuğunuz dilediği zaman favori içeriklerini izleyebilir. İmparatorun Hazinesi/ Atlantis, Altın Antilop, Tarzan Hazine Adası bu DVD’lere örnek olabilir.

Çocuk filmleri çeşitli doğaüstü varlıklara da yer verir. Sıra dışı varlıklar ve onlara methedilen özellikler çocukların hayal gücünü geliştirir. Sihir ya da büyü yapma özelliğine sahip, uçma yeteneği olan figürler oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca tılsımlı objeler de bu tarz içeriklerde sıkça kullanılır. Çözüm bulma yeteneğini gerçek dışı olaylar üzerinde geliştirmeye çalışan çocuk çizgi filmleri izlemek aynı zamanda eğlenceli bir aktivitedir. Sadece evde değil okulda, kreşlerde ve pek çok yerde etkinlik olarak uygulanabilir. Komik diyalogların geçtiği bölümler çocukların stres atmalarını ve keyifli vakit geçirmelerini sağlar. Farklı yaş grupları için birbirinden farklı yapımlar bulunur. Bu sayede çocuğunuzun yaşına en uygun olanı kolayca seçebilirsiniz. Bebek çizgi filmleri daha görsel ve işitselken ileri yaştakilerde daha çok çözümleme isteyen türler bulunur. İçerikler izleyici kitlesine göre hazırlanır. Bundan dolayı bebekler için olan bir yapımı daha büyük yaştaki bir çocuk izlediğinde sıkılabilir. Daha eğlenceli filmler seçebilmek için DVD üzerinde yer alan yaş ibarelerini dikkate almalısınız.

Eğitici ve Öğretici Çizgi Filmler

Öğretici çizgi film çeşitleri yaş gruplarına yönelik konuları işler. Ufak yaştakiler için hazırlanan yapımlar, sayı sayma, mevsim isimleri, haftanın günleri, renkler, hayvanlar ve bitkileri konu alır. Müzikler eşliğinde şarkı söyleyerek sıralanan bu bilgiler küçüklerin hafızasında kolayca yer edinir. Miniklerin işitme duyusuna hitap ederek onların algılarını açmak hedeflenir. Şarkılı çizgi film çeşitleri de bu amaçlarla hazırlanır. Her bir konu için özel şarkı yazarak konuların daha anlaşılır ve kalıcı olması sağlanır. Çizgi film izlerken hayata dair konulardan da örnekler bulabilirsiniz. Özellikle arkadaş ilişkilerini, kardeşliği ve okul hayatını anlatan yapımlar çocukların gelişimine katkı sağlayabilir. Bu yapımlardaki hayvanlar, bitkiler hatta bazen cansız nesneler bile konuşur. Hayvanların fabl gibi konuşup, giyindiği ve insanlara benzer nitelikler taşıdıkları görülebilir. Bu durum çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için de kullanılır.

Öykü çizgi film çeşitleri destansı bir anlatımla öykülendirici şekilde toplumsal konulardan kesitler sunar. Bu tarz çizgi diziler efsanelerden de yola çıkarak tarihteki önemli olayları, halk kahramanlarını aktarabilir. Dede Korkut hikayeleri, Nasrettin Hoca bu tarza örnek olarak verilebilir. Bilim kurgu içerikleri de eğiticidir. Geleceğin teknolojisini baz alarak geliştirilen senaryolar küçüklerin bilişsel olarak gelişmesine yardımcı olur. Çocuğunuzun ufkunu açmak, bakış açısını değiştirmek ve vizyonunu genişletmek için ideal alternatiflerdir. Eskilerden Jetgiller, yenilerden ise Arabalar, Transformers gibi yapımlar bu tarza örnek olabilir.

En Sevilen Çizgi Film Çeşitleri

En popüler çizgi film çeşitleri çocukların beğenisi doğrultusunda öne çıkar. Bunlar yaş gruplarına göre farklılaşır. 1, 2, 3 yaş çizgi film segmentinde daha çok müzikli yapımlar, renkli ambiyanslar ve akılda kalıcı şarkılar bulunur. Bu faktörlerle anlatılmak istenen hikâye desteklenir. Böylece dizi daha ilgi çekici bir hale gelir. Canlı renklerin kullanıldığı filmler yerli ve yabancı yapımlar tarafından hayata geçirilir. Niloya, Pepe, Caillou, bebekler için ideal bir alternatifken daha büyük çocukların Kral Şakir, Kung Fu Panda, Kırmızı Kanatlar seyretmekten keyif duyduğunu görebilirsiniz. 4 yaş eğitici çizgi filmler ise çocukların kelime haznesini geliştirmek, temel becerileri için kısa bilgiler edinmek ve oyunlar öğretmek için hazırlanır.

Çizgi film isimleri de anlatılan öyküye uygun olarak seçilir. Baş karakterin ismini alan çizgi diziler de bulunur. Cedric bunlardan bir tanesidir. Karakterin okulda başından geçen maceralar anlatılır. Bunun yanında yakın arkadaşları ile diyalogları, paylaşımları ve hayalleri filme konu olur. Popüler çizgi diziler VCD ya da DVD olarak kolayca temin edilebilir. Bunun yanında kitaplardan uyarlananlar da dikkat çeker. Tom Silver’in Maceraları, Guliver’in Seyahatleri, Güzel ve Çirkin, Oliver Twist, Pinokyo bu kategori de yer alır. Klasik çizgi filmlerden Barbie, Winx Club, Beyblade, Pokemon hem nostalji yaşamak isteyenler hem de çocuklarına kaliteli yapımlar izletmek isteyenler için önerilebilir. Ayrıca Edi ile Büdü’nün yer aldığı Susam Sokağı eylem ve katılım gerektiren etkinliklerle çocuklara yeni beceriler kazandırmayı hedefler. Böylece miniklerin sosyal, duygusal ve bilişsel becerileri gelişir.

Çizgi Film Seçerken ve İzlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çizgi film seçerken ve izlerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar çocukların gelişimi için önemlidir. Ebeveynlerin bu durumu bir aktivite olarak görmesi ve olumsuz örnek olabilecek davranışların olduğu ya da yanlış yönlendirme yapan çizgi filmler izletilmemesi gerekir. Ayrıca şiddet ve korku olaylarının gösterilmesi ve kötü alışkanlıkların olması da çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı VCD çizgi film seçerken şunlara dikkat edilmelidir:

  • Çizgi film izlemeye bir aktivite olarak bakmak ve olay örgüsü üzerine soru sormak pedagoglar tarafından önerilir. Bu bağlamda kahramanın adı, karakterlerin davranışlarının nedenleri sorulabilir.
  • Bebekler için yeni kavramlar öğrenebilecekleri ve dil gelişimine katkıda bulunacak İngilizce, Türkçe çizgi film tercih edilebilir.
  • Göz sağlığı için ekran mesafesi ve kulak sağlığı için ses seviyesi dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.
  • 6 yaş altındaki çocuklar için seçilen filmlerin, sosyal becerilerini geliştirecek aktiviteler içermesi ve eğlenirken öğretebilmesi önemlidir.

Çizgi Film Çeşitleri Nelerdir?

Çizgi filmler genel olarak eğitici ve öğretici yayınlardır. Çocukların eğlenmesi için komik ve çözümlemesi kolay olan olaylar anlatılır.

Çizgi Film Çeşitleri Nasıl Yapılır?

Çizgi film, senaryo yazıldıktan sonra animatörler ve grafikerlerin şekillendirmesi ile oluşturulur. Ses ve müziklerin de eklenmesi ile tamamlanan yapımlar oldukça zahmetlidir.

Çizgi Film İzlemek Zararlı mı?

Çizgi film izlemek zararlı değildir. Burada önemli olan süreyi iyi ayarlamak ve filmin türünü, konusunu doğru seçmektir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çizgi Film Çeşitleri

149 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 149 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483640/10007302/11008