Çocuk Roman

Çocuk Romanları

Erken yaşlardan itibaren alışkanlık kazanılması gereken en önemli durumlardan biri de kitap okuma alışkanlığıdır. Diksiyon gelişimi için, pratik bir şekilde okuma için ve özellikle de tüm derslerde yüksek başarılar elde edebilmek için mutlaka kitap okuma alışkanlığı kazanılmalıdır. Özellikle de çocukluk döneminde başlanması gereken bu alışkanlık ömür boyu sürmesi gereken nadide davranışlardan birisidir. İnce ve kalın fark etmeksizin mutlaka okunması gereken çocuk kitapları kendi içerisinde farklı içeriklere, farklı seviyelere ve farklı yaş gruplarına ayrılır. Erken yaşlardan itibaren başlanan kitap okuma alışkanlığı, ileri zamanlarda çocukların her açıdan gelişimine katkı sağlar. Çocukların erken yaşta hem tarihi hem kültürel hem yabancı dil hem de ruhsal gibi durumlara dair kendisine artılar eklemesine yardımcı olur. Çocukların hayal dünyasının gelişmesine ve yaratıcı düşünme gücüne de yardımcı olur. Daha küçük yaş gruplarında öykü kitapları ile başlanan bu serüven büyüdükçe romanlara ve dergilere kendini bırakmaktadır. Çocukların aynı zamanda sosyal açıdan, bilişsel açıdan ve toplum ile dil açısından gelişmesine de olanak sağlar. Bu kapsamda çocuklar için çeşitli binlerce kitap mevcuttur. Mutlaka yakından incelenerek, seviyelerine uygun olup olmadığı kontrol edilerek kitaplar temin edilmeli ve çocuklar için her geçen gün büyüyen bir kütüphane hazır hale getirilmelidir. 

Hangi Tür Çocuk Kitapları Okunmalıdır?

Çocuklar 2+ yaş grubuna geldiği zaman konuşmaya, kulaktan girdiler almaya ve yavaş yavaş dünyayı tanımlamaya başlarlar. Oldukça önemli bir yaş grubu olan 2+ yaş döneminde çocuk klasikleri yaş seviyesine uygun şekilde alınmaya ve çocuklara okunmaya başlanmalıdır. Henüz okuma yazma bilmeyen çocuklar için mutlaka görsel açıdan bol olan ve görsellik elde edilerek hikayeyi anlamalarına yardımcı olan kitaplar mevcuttur. Hem yerli klasikler hem de dünya klasikleri yaş grubuna uygun şekilde seçilmelidir. Henüz okuma yazma bilmeyen çocuklara anne ve babalar tarafından bu görseller hikayeleştirilerek okunmalıdır. Çocuklar okul seviyesine geldiğinde, artık belli bir seviyede okuma ve yazma bildiklerinde ise kendi kitaplarını kendileri okumaya başlamalıdır. Henüz erken yaş dönemlerinden itibaren hem anne, babalar tarafından okunan hem de büyüdükçe çocukların kendisi tarafından okunan klasikler, çocuklar için biçilmiş kaftan niteliği taşımaktadır. Ahlaki değerleri kazanmalarında, toplumsal bakış açısı kazanmalarında ve özellikle de kişisel gelişimlerini en kaliteli şekilde tamamlamalarında büyük bir rol oynarlar. Bu nedenle de yerli ve yabancı olmak üzere çeşitli klasikler, çocuklar için temin edilebilir. 

Çocuk Kitapları Önerileri Nelerdir?

Çocuklar için özel olarak hazırlanan hafif düzeyli çocuk romanları her yaş grubuna göre farklı bir tasarıma sahip olur. Okul çağından itibaren okunması gereken romanlar ve kitaplar 11 yaş, 12 yaş gibi farklı seviyelere göre ayrılır. Bu nedenle bir çocuğa kitap almak istediğiniz zaman mutlaka önerilere kulak asmalı, tüm kitap içeriklerini detaylı bir şekilde araştırmalı ve yaş grubunu sorgulamalısınız. Verilen önerilerin yaş gruplarına uygun olup olmadığı çok önemlidir. Her çocuk kendi yaş düzeyine uygun içerikleri olan, uygun tasarımları olan ve uygun yazı puntosu ile görsel detayları olan kitapları okumalıdır. Daha küçük yaş gruplarının içeriği anlaması adında büyük görsellerin kullanıldığı ve somut içeriğinin daha fazla olduğu kitaplar tercih edilmelidir. Yaş grubu büyüdükçe kitaplarda da olgunluk meydana gelir. İçeriği daha yoğun olan, görselliği ve somut içeriği azaltılmış olan, yazı puntoları büyükten küçüğe doğru giden kitaplar temin edilmelidir. Çocuklara özel yapılan kitap önerilerinde bilişsel açıdan, dil gelişimi açısından, ahlaki değerler açısından ve daha pek çok durum göz önüne alınarak bir inceleme yapılmalıdır. Önerilen kitaplar mutlaka çocuklara kitap okumayı sevdirecek ve okuma alışkanlığı kazandıracak olan kitaplar olmalıdır. 

Çocuk Kitaplarının Okunmasının Faydaları Nelerdir?

Yaş grubu çok erken olmasına rağmen kitap okuma alışkanlığı anne ve babalar tarafından da çocuklara entegre edilmelidir. Yaş grubu fark etmeksizin okunan kitapların, romanların ve öykülerin çocuklara çok büyük katkılar vardır. Çocukların zihinsel açıdan gelişmesine yardımcı olur. Bilişsel açıdan gelişmesine ve öğrenme algılarının açılmasına yardımcı olur. Dil gelişimine katkı sağlar ve çocukların çok daha tonlamalı bir şekilde, diksiyonlarına dikkat ederek konuşmalarına yardımcı olur. Hayatı daha fazla ilgi çekici kılmaya başlar. Kitap okunan ve kitap okuyan çocuklar, karakterlerinin gelişiminin daha fazla farkında olmaya başlar. Kitap okuma alışkanlığı kazanan çocuklar hem anne ve babalarıyla hem arkadaşlarıyla hem de toplumda yer alan diğer bireylerle daha iyi ilişkiler kurmaya başlar. Dil gelişimini çok daha hızlı tamamlar ve hem sayısal derslerde hem sözel hem de mantığa dayalı derslerde başarısını giderek arttırır. Aynı zamanda odaklanması gereken tüm aktivitelere daha kolay odaklanır. Kelime hazneleri giderek genişler ve yabancı dil öğreniminde de daha pratik olmalarını sağlar. Boş zamanlarını kitap okuma hobisi kazanarak doldurmaya çalışırlar. Kendilerine ait bir kütüphane oluşturma bilinci elde ederler. Kendilerini çok daha net ve akıcı bir şekilde ifade etme yeteneği kazanırlar. Sürekli ve çeşitli bir şekilde okunan kitaplar aynı zamanda çocukların hayal gücünü geliştirir, yaratıcı düşünmelerini sağlar. Bir problemle karşılaştıkları zaman kendi başlarına çözebilme yeteneği kazandırır. Çözüme ulaşmakta zorluk çekmezler. 

Çocuk Kitabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gerek anne ve babalar tarafından çocuklara okunacak olan gerekse çocukların kendisi tarafından okunacak olan kitaplar seçilirken elbette dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Çocukların yaş seviyesine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çocukların okurken keyif alacağı ve aynı zamanda her açıdan çocuğa fayda sağlayacak olan içeriklerinin olmasına dikkat edilmelidir. Çocukların öyküye ya da romana daha kolay konsantre olabilmesi adına yazı puntolarına dikkat edilmelidir. Kitapların yeni basım olmasına, renkli kapaklara sahip olmasına, bilinen ve ünlü yazarlar tarafından yazılmış olmasına da dikkat edilmelidir. Çocukların çok daha kolay anlamasına yardımcı olacak kitaplar olmalıdır. İçerikleri mutlaka detaylı bir şekilde incelenmelidir. Hem çocukların yaş grubuna uygun olması hem de olumsuz duygular ve tavırlar içermemesi oldukça önemlidir. Çocukların okuyacağı her kitap hayata bir adım daha yaklaşmalarını sağlar. Çocuklar kitap okuyarak hayatı daha yakından öğrenme fırsatını yakalarlar. Bu hususta alınacak olan kitapların, daha olumlu duygular içeren daha olumlu ve güzel bir dünyayı anlatan kitaplar olmasına da özen gösterilmelidir. Kitap seçilirken içeriğinde bol bol jest ve mimik kullanımına yer veren ifadeler olmasına da dikkat edilmelidir. Böylece çocuklar kitabı yalnızca okumakla kalmaz aynı zamanda tiyatral ve drama odaklı vakit geçirmeyi de öğrenirler. Böylece toplum içinde birden fazla rolün olabileceği karakterleri de çok daha iyi tanımaya başlarlar. 

Öykü İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

Erken yaşta okunmaya başlanan öykü ve roman içerikleri mutlaka çocuklara olumlu duygu ve tavırları aşılayacak şekilde olmalıdır. Buna dikkat edilerek kitaplar ve romanlar tercih edilmelidir. Kızgınlıktan mutluluğa, hüzünden sadakate gerçek olan tüm duyguları çocuklar kitaplar sayesinde daha net bir şekilde öğrenebilirler. Farklı karakterler içeren, karakterlerin zıt duyguları ve tavırları bulunan öykü içerikleri olmalıdır. Böylece çocuklar iyi ve kötü gibi, eğlenceli ve sıkıcı gibi birbirine zıt olan kavramları da çok daha kaliteli ve detaylı bir şekilde öğrenme imkanı yakalarlar. Aynı zamanda öykü ve roman içerikleri, diyalog içeren ve vurgu ile tonlama yapılan cümlelere de sahip olmalıdır.

Çocuk Yaş Gruplarına Göre Kitap Çeşitleri

Çocuklar için kitap, öykü ve roman seçimi yaparken yaş grubunu göz önünde bulundurmak en önemli prensiplerden birisidir. Çocukların yaş grubuna uygun olan kitaplar bu gruplara kitap okumayı daha çok sevdirir. Kavramları daha iyi algılamalarına yardımcı olur. Özellikle de artık çocukluktan ergenlik ve sonrasında gençlik dönemine adım atacak olan yaş grupları için kitap çeşitleri yakından incelenmelidir. 

11 Yaş Kitap Önerileri Nelerdir?

Çocukluğun yavaş yavaş bitmeye başladığı dönem olan 11 yaş dönemi için mutlaka 11 yaş romanları tercih edilmelidir. Çocukluk dönemi ile ergenlik dönemi arasında geçiş yapan bu yaş grubu için seçilen kitaplar her açıdan bu yaşa uygun olmalıdır. Hem dünyayı daha iyi kavramalarına yarayacak olan hem de hayal güçlerini köreltmeyecek olan kitaplar tercih edilmelidir. Örneğin Demet İkinci’nin” Yeşil Vadi’nin Korkusuz Çocukları”, Miyase Sertbarut’un “Bir Gün Herkes”, Ahmet Durul’un “Kovadaki Okyanus” gibi kitapları 11 yaş grubu için oldukça uygundur. Hem renkli kapak tasarımları ve içerikleri ile hem de yaş grubuna uygun kavramları ile bu tarz kitap önerileri incelenebilir. 

12 Yaş Kitap Önerileri Nelerdir?

11 yaş grubundan sonra 1 yıl geçmesine rağmen dil, bilişsel ve duyuşsal açıdan oldukça gelişim gösteren 12 yaş grubu için de farklı kitap önerileri mevcuttur. 12 yaş kitap önerileri artık biraz daha ağır bir dil ve çok az görsellik içermelidir. Daha çok yerli ve yabancı romanlar tercih edilerek her açıdan dil gelişimi desteklenmeye devam edilmelidir. 12 yaş grubuna en uygun olan romanlar içerisinde “Robin Hood”, “Andersen’den Masallar”, “Dedemin Bakkalı”, “Bir Şeftali Bin Şeftali”, “Denizler Altında 20 Bin Fersah” gibi ahlaki değerlere hitap eden romanlar yer alıyor. 12 yaş grubu için bu romanlar hem hayal gücünü desteklemeye devam eden hem de gerçek hayatı daha yakından tanımaya ve kavramları çok daha net bir şekilde algılamaya yardımcı olan roman çeşitleridir. Artık öyküden biraz daha uzaklaşan ve bu yaş grubuna hayatın zıt kavramlarını öğretmeyi hedefleyen kitaplardır. 

13 Yaş Kitap Önerileri Nelerdir?

13 yaş tam olarak ergenlik dönemi olarak adlandırılan bir yaş grubudur. 13 yaş romanları tercih edilirken artık öyküden tamamen uzak olan ve mutlaka roman yapısı olan kitaplar tercih edilmelidir. Yerli kitapların yanı sıra yabancı yazar ve içeriklere, ünlü boyutlara taşınan romanlara yer verilmelidir. Dostoyevski “Suç ve Ceza”, Necati Cumalı “Tütün Zamanı”, Yakup Kadri Karaosmanoğlu “Yaban”, Halikarnas Balıkçısı “Aganta Burina Burinata” ve Balzac “Vadideki Zambak” gibi kitaplar bu yaş grubu için oldukça uygundur. Bu kitapların içeriklerinde kullanılan kavramlar, cümleler, diyaloglar hem 13 yaş grubunun net bir şekilde anlayacağı tarza sahiptir hem de kavram yanılgısına düşmelerini önler. 

14 Yaş Kitap Önerileri Nelerdir?

Artık yavaş yavaş hayatın daha da farkına varan ve bilişsel, duyuşsal açıdan daha gerçek dünyayla tanışması gereken 14 yaş grubu için de kitap önerileri oldukça çeşitlidir. 14 yaş romanları bu yaş grubunun hem kendi hayatını örneklendiren hem de toplumsal hayatı gözler önüne seren şekilde seçilmesi gerekir. Yerli kitaplardan biraz daha sıyrılarak artık yabancı kaynaklara yer verilmelidir. Çocuklara hitap eden ve özet şeklinde ya da sadeleştirilmiş şekilde sunulan kitaplar bu yaş grubunda artık orijinal boyutları ile okunabilir. Gençliğe adım atılan bir dönem olan 14 yaş grubu için Sarah Week “Annemin Kelimeleri”, Tina Valles “Ağacın Hafızası”, Jose Mauro de Vasconcelos “Şeker Portakalı” gibi gerçek hayatla ilişkili olan kitaplar tercih edilebilir. Aynı zamanda hayal gücünü geliştirmeye ve yaratıcı fikirlere sahip olmalarına olanak sağlayan Sir Arthur Conan Doyle “Sherlock Holmes” serileri de tercih edilebilir. 

Ünlü Çocuk Romanları Hangileridir?

Çocukların her açıdan gelişimine katkı sunan ünlü çocuk romanları mutlaka alınması ve okunması gereken romanlardır. Erken yaşlardan itibaren hedeflenen kazanımlara ulaşabilmek adına bu ünlü romanlara kitaplıklarda yer verilmesi gerekiyor. Hem yerli ve ünlü olan hem de yabancı ve tüm dünyada kabul gören kitaplar, romanlar ve öyküler çocukların gelişiminde büyük bir rol oynar. Ünlü olan romanlar genellikle animasyonu ve filmi de olan romanlardır. Drama ya da tiyatroya uyarlamış olanlar da mevcuttur. Çok eski dönemlerden bu yana meşhur olan kitaplar arasında Heidi, Kibritçi Kız, Küçük Prens, Çocuk Kalbi, Polyanna, Küçük Kara Balık, Alice Harikalar Diyarında, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Gulliver’in Gezileri, Tom Sawyer’ın Maceraları, Donkişot, Şeker Portakalı, Andersen’den Masallar ve Ay’a Yolculuk gibi binlerce çeşit ünlü kitap yer alıyor. Bu kitaplar tüm çocukların yaş grubuna uygun şekilde, sadeleştirilmiş, çevrilmiş, özetlenmiş ve orijinal olarak mutlaka okuması gereken kitaplardır. 

Yerli Çocuk Romanları ve Öykü Kitapları

Çocukların çocukluk dönemi boyunca mutlaka okuması gereken yerli kitaplar oldukça fazladır. Ancak en çok tercih edilenler arasında yerli klasikler yer alır. Bu klasikler içerisinde hem öyküler hem de romanlar mevcuttur. Önemli olan seçim yaparken çocuğun yaş grubuna uygun olmasını sağlamaktır. Ömer Seyfettin, Aziz Nesin gibi değerli yerli yazarların kitapları tercih edilebilir. 

Yabancı Çocuk Romanları ve Öykü Kitapları

Yerli kitapların yanı sıra çocukların mutlaka okuması gereken yabancı kitapların sayısı da oldukça fazladır. Birçok kavramın çok daha yakından öğrenilmesi ve hayata geçirilmesi için hem yerli hem yabancı kitaplar sırasıyla okunmalıdır. Dünyaca ünlü olan çocuk yazarlarının kitapları mutlaka kitaplıklarda yerini almalıdır. 

Çocuklara En Uygun Edebiyat Eserleri 

Çocuklar için öykü ve roman okuma alışkanlığı kadar dergi ve şiir okuma alışkanlığı da önem arz ediyor. Çocuklara edebiyatı sevdirmek, tarihin ve kültürün edebiyatla bir bütün olduğunu severek öğretmek adına çocuk edebiyat romanları, çocuk şiirleri ve çocuk öyküleri değişimli olarak okunmalı ve okutulmalıdır. Böylece çocuklar okumak fiilinin yalnızca roman ve öyküden ibaret olmadığını anlar ve şiire olan sevgisi de artar. Renkli kapak tasarımları olan, edebi kafiyeler ve ritimler içeren çocuk şiirleri, edebiyatı sevdirmenin en pratik yollarından birisidir. Anne ve babalar yalnızca öykü ve roman değil aynı zamanda şiire yakın durarak da çocuklarına okumayı sevdirmelidir. 

  • Çocuk Kitapları Okunması Şart mıdır?

Çocukların dil açısından, bilişsel ve duyuşsal açıdan gelişiminin en güzel şekilde tamamlaması için çocukların kitap okuması şarttır. Dünyayı daha yakından tanımak ve her zaman hayal gücünü geliştirmek için mutlaka kitap okumak gereklidir. 

  • Ne Tür Kitaplar Okunmalıdır?

Elbette yaş grubuna uygun kitaplar okunmalıdır. Bilinen yazarların, ünlü kitap, roman, şiir ve öykülerine yer verilmelidir. İçerik açısından zorlamayan kitaplar okunmalıdır. 

  • Çocukların Yaş Grubu Önemli midir? 

Çocukların kavramları daha iyi öğrenebilmesi açısından kitap seçerken yaş grubunu göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Tüm roman ve öyküler yaş grubuna göre tercih edilmelidir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Romanları

3474 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Yaş Grubu
Toplam 47 / 3474 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?