Son yıllarda edebiyat türleri arasında son derece revaçta olan çocuk kitapları yayıncılığı geniş ve büyük bir alıcı kitlesi buluyor. Eskiden bir elin parmaklarını geçmeyen çocuk kitapları, günümüzde zengin edebi türleri içinde barındırmaktadır. Bu kitap türlerini; masal, ninni, bilmece, destan, efsane, fıkra, fabl, roman, hikaye, gezi gözlem yazıları, deneme, biyografi, anı, şiir ve tiyatro olarak gruplara ayırmak mümkündür.

Çocuk Edebiyatı Hangi Yaş Grubundaki Çocuklara Hitap Etmektedir?

Çocuk Edebiyatı türlerinin bir üst yaş grubu yoktur, her yaştan okuyucuya hitap etmektedirler. Çocuk kitapları alt yaş grupları baz alınarak gruplandırılırlar. Bu sebeple bu kitapları; okul öncesi, 6-7 yaş, 8+, 9+ ve 12+ çocuk kitapları olarak sınıflandırmamız mümkündür.

Roman Nedir?

Roman, yaşanmış ya da yaşanması mümkün olayların ve bu olayların içerisinde yer alan kişilerin detaylı olarak tasvirlerinin yapıldığı ve gerçekçi bir üslupla anlatıldığı uzun yazı türüne verilen isimdir. 19.yy’da, başlangıçta büyükler için kaleme alınan roman türü, zaman içerisinde gençler ve çocuklar tarafından da okunmaya başlanmış ve 19.yy’ın ikinci yarısında ayrı bir edebi tür olarak çocuk romanları yazılmaya başlanmıştır.

Çocuk Romanı Nedir?

Bu kitapların öncelikli hedef kitlesi, ilköğretim çağında bulunan ve hızlı okuma becerisi kazanmış 8-12 yaş arası çocuklar olup; üst yaş grubu bulunmadığından yetişkinler tarafından da okunabilecek kitaplardır.

Çocuklar İçin Yazılmış Romanlar Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Çocuk romanları, dili ve üslubu bakımından çocuğun ruh ve beden gelişimine ve yaşına uygun olarak kaleme alınmış olmalıdır. Yetişkin romanlarının aksine uzun ve detaylı tasvirlerden kaçınılmalı, çocuğun dikkatini dağıtmayacak şekilde bol diyaloga yer verilmelidir. Çocuk pedagojisi göz önüne alınarak yazılması gereken bu romanlarda, çocuğun ruh gelişimini olumsuz etkileyecek şekilde herhangi bir ırk, cinsiyet, dini ve dili aşağılayacak ifadelere yer verilmemelidir. Romanda yer alan karakterler gerçek hayatla uyumlu ve sağlam bir mantığa oturtularak kaleme alınmış olmalıdır. Bu sebeple çocuğunuza alacağınız roman türü kitaplarda bu özellikleri aramanız büyük önem teşkil etmektedir.

Çocuk Romanlarının Faydaları Nelerdir?

Çocuk romanları, ayrıntılı bir şekilde tasvir edilen kahramanları ve çocukların zihinlerinde kurgulanmış farklı bir dünya yaratması bakımından çocukların ilgisini çekmektedirler. Çocuk romanlarının masallardan farkı, çocuğu gerçek dünyaya hazırlayan gerçek hayattan bilgilere de yer veriyor olmalarıdır. Bu edebi tür, masallarda görülen olağanüstü durum ve kişileri çocukların zihinlerinde bir mantık çerçevesine oturtarak anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Roman okuyan çocukların gerçek hayatı anlama, anlamlandırma ve yorumlama yetenekleri gelişmektedir. Romanlar çocuklara kurgu olan başka bir dünyanın kapılarını açtığı için hayal güçlerini ve kurgu dünyalarını da zenginleştirmektedirler.

Çocuklar Hangi Romanları Okumalıdır?

Çocuklar için yazılmış yerli ve yabancı yüzlerce roman ve pek çok ödüllü yazar mevcuttur. MEB tarafından 100 Temel Eser içerisinde belirtilmiş Jose Mauro de Vasconcelos’un Şeker Portakalı ve Jules Verne’in Seksen Günde Devr-i Âlem ve Denizler Altında Yirmi Bin Fersah romanları tavsiye edilen çocuk romanlarıdır. Bu romanlar dışında çok satılan çocuk romanları arasında gösterilen Roald Dahl’ın Charlie’nin Büyük Cam Asansörü ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası isimli romanları, Ferenc Molnar’ın Pal Sokağı Çocukları, Vladimir Tumanov’un Haritada Kaybolmak, Behiç Ak’ın Postayla Gelen Deniz Kabuğu, Eleanor Coerr’in Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu ve Anna Cammany’nin Üşütük Kızın Günlüğü Seti çocuklar tarafından beğeniyle okunmaktadırlar.

Uygun Fiyatlı Çocuk Romanları Nereden Satın Alınır?

Çocuk Romanları, Türkiye’nin pek çok noktasında, yayınevi, kitapçı ve internet mağazalarında satışa sunulmaktadır. Yayınevleri ve kitapçılardan alınan kaynaklar, dükkan sahibinin gelir- giderlerini de kitap fiyatları üzerine eklemesi sebebiyle çok daha yüksek maliyetli olmaktadır. Bu sebeple çocuk romanlarının internet üzerinden alınması çok daha kârlı ve ekonomik bir yöntem olacaktır. Ancak internet mağazaları arasındaki rekabet sebebiyle, fiyat politikalarında pek çok değişken söz konusu olmaktadır. hepsiburada.com üzerinden yıl boyunca indirimli fiyatlardan çocuk romanlarına erişebilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çocuk Romanları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2063 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/9927