Hava filtresi bölümünden sonra gelen emme manifolduna kadar olan kısımda yer alan debimetre, motor tarafından emilen havanın kütlesini ölçerek EKÜ'ye (Elektronik Kontrol Ünitesi) bildirir. "Hava akış kütlesi" anlamına gelen debimetrenin bir diğer ismi ise MAF (Mass Air Flow) sensörüdür. EKÜ, kendisine ulaşan bilgileri, ideal olan karışımı elde ederek yakıt kullanımını azaltmak ve doğru bir yanma oluşturmak için kullanır. Debimetrenin içerisinden motora emilen hava, süratli bir akışa sahiptir. Bu hava, yaklaşık 120 santigrat dereceye kadar ısıtılmış bir film direnç içinden ilerleyerek kendi yoluna devam eder. Günümüzde çok sık olmasa da meydana gelen debimetre sorunları nedeni ile pek çok marka tarafından farklı özelliklere sahip debimetre modelleri tasarlanmaktadır. Farklı materyal ve özelliklere sahip olan debimetreler, kullanılacak arabanın markasına, modeline ve yılına göre farklı beklentilere cevap verir.

Debimetre Fiyatları

Debimetre arızaları erken fark edildiğinde çok fazla hasar görmeden motor kurtarılabilir. Debimetrede sorun meydana geldiğinde mutlaka bu parçanın bağlı olduğu sigorta kontrol edilmelidir. Debimetrelerde meydana gelen en yaygın arıza nedeni, debimetre soketinde temassızlık yaşanmasıdır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında öncelikle soket iyice temizlenmeli ve tekrar yerine oturtulmalıdır. Yaşanan bir diğer sorun ise soket ile debimetreye bağlanan kablo içerisinde kopukluk meydana gelmesidir. Bu durumda ise multimetreye uygun kontroller ya da kablo değişimi gibi çözümler sayesinde sorun ortadan kaldırılabilir. Debimetredeki sorunlar, bireysel çözümler ile sonuca ulaştırılamadığında ise yeni bir ürün almak, hem aracı korumak hem de daha büyük sorunların çıkmasını engellemek adına daha doğru bir karar olacaktır.

Debimetre fiyatları, aracın modeline ve alınacak olan debimetrenin markasına göre değişim gösterir. Aracınız için uygun debimetreyi alırken marka, model, model yılı, motor hacmi ve beygir gücü gibi unsurlara dikkat ederek ürün almaya özen göstermelisiniz. Ucuz olarak gördüğünüz bir ürünü aldığınızda kullanım ömrünün çok uzun olmayacağını ve durumun sizi kısa bir süre sonra yeniden aynı zahmete ve masrafa düşüreceğini de unutmamalısınız. Aracınıza uygun olan debimetreyi alırken ürün açıklaması kısmında yer alan özellikleri okuyabilir ve ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak daha bilinçli bir alışveriş yapabilirsiniz.

Debimetre Çeşitleri

Debimetreler; klasik klapeli tip ve sıcak telli tip olmak üzere iki farklı çeşitte bulunur. Fakat günümüzde klasik klapeli tip debimetreler artık kullanılmamakta ve sıcak telli modeller tercih edilmektedir. Sıcak telli tip debimetrenin yapısal özelliğine bakıldığında, sıcaklık sensörü ve akışmetre elemanının farklı iki bölümde yer aldığı görülür. İki adet vida yardımı ile manifold girişine yerleştirilen hava debimetresi, daha ön kısımda yer alır. Montajda sensör vidalarının kesinlikle çok iyi sıkıldığından emin olunmalıdır. Burada bulunan bütün sensörler, fabrika tarafından ayrı ayrı ölçülüp ayarlanmıştır. Bu nedenle sensör elemanlarının kalibrasyonu unutulmamalı ve özensizce yerinden sökülmemelidir.

Debimetre çeşitleri, kullanılacak olan arabaların modellerine göre de değişim gösterir. Genel olarak sıcak telli debimetre standardında üretilen modeller arasında kendi aracınız için ideal olan ürünü almak için parçaya uyumlu araç listesine mutlaka göz atmalısınız. Kendi aracınızın da bu listede yer aldığını gördüğünüz taktirde gönül rahatlığı ile ürünü sepete ekleyebilirsiniz. Örneğin, 1994- 2000 yılları arasında üretilen HYUNDAI- Accent marka bir araç için uygun özelliklere sahip olan bir debimetreyi, 2000- 2007 yılları arasında üretilen bir OPEL-AGILA marka araç için kullanamazsınız. Aracınızın hem markasına hem yılına hem de diğer özelliklerine uygun bir ürün alarak sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Debimetre

265 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Wolcar
  2. Cey
  3. Ypc
  4. Magneti
  5. MGA
  6. Trow
  7. Doduco
  8. Bosch
  9. Aba
  10. Maher
  11. IBRAS
  12. OEM
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007210
BAŞA DÖN