Edebiyat Bilimi kategorisinde yer alan eserler; edebiyatın günlük hayatın bir parçası olduğuna vurgu yapar. Edebiyat içerisinde yer alan çeşitli konuları; felsefe, psikoloji, sosyoloji ve tarih gibi diğer bilim dallarının yöntemlerini kullanarak araştıran, inceleyen ve tahlil eden edebiyat bilimi eserleri, toplumsal meselelere farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaya yardımcı olur. Toplumsal olayları, düşünce ve duygu dünyasının verilerini kullanarak edebi bir biçimde ifade eden eserler, herkesin anlayabileceği bir üslupla kaleme alınmıştır. Üniversitelerde bölüm derslerine yardımcı olacak nitelikteki edebiyat bilimi eserleri, teorik ve bilimsel verileri harmanlayarak okurlara sunar. Yazarların; duygu, düşünce ve hayal dünyalarından yola çıkarak bir konuyu çeşitli imgelerle kurgulayarak okurlara sunduğu eserlerinin kaynağı; sosyal hayat, söylenceler, destanlar, mitler, tarihi olaylar ve din gibi unsurlardan oluşur. Edebiyat bilimi kategorisinde yer alan kitaplar, edebi metinleri anlayarak analiz etme, değerlendirme, benzer konularda kaleme alınmış eserlerle karşılaştırma, yorumlama, türlere ayırma işlemlerini gerçekleştirerek konuları, bir bütünlük içerisinde ele alır. Dili kullanma becerisi ve kelimelerin önemine vurgu yapan eserler, içerisinde bulunulan evreni dilin gücünü kullanarak anlamlandırma konusunda okurların zihninde yeni pencereler açar.

Edebiyat Bilimi Eserleri Hangi Konularda Yazılır?

Filozof, şair, sanatçı, politikacı, tarihçi ve siyasetçi yazarların dil hakkındaki, teorilerini ve yöntemlerini etkileyici bir üslupla sunan kitaplar, edebiyat biliminin kapılarını okurlara açarak insan zihnini derin düşüncelere davet eder. Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan dil bilimcilerin, bu alanda yaptığı çalışmaları içeren edebiyat bilimi kitapları, dil yetisini ve doğal dilleri inceler. İnsanoğlunun konuşma yetisini ve kendisine gönderilen ses dizimlerini nasıl algıladığını inceleyen dil bilim eserleri, dilin bir iletişim aracı olarak sağladığı faydalardan bahseder. Bireyler tarafından üretilen ses dizilerinin, farklı kültürlerde ve milletlerde neden farklılık gösterdiğini de araştıran dil bilim, şaşırtıcı verileri okurlara sunar. Dillerdeki ağız çalışmalarına ağırlık vererek bu konudaki nesnel verileri bir araya getiren edebiyat bilimi eserleri, bir dili konuşan toplumun dil özelliklerinin dağılımını yansıtır. Bir dilin betimlenmesinde ağız çalışmalarının önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan araştırmacılar, titiz ve uzun süren araştırma verilerini okurların anlayabileceği bir sadelikte sunarak, edebiyat bilimi alanına katkı sağlar. Dil çalışmaları ve kültür arasında bağ kuran kitaplar, içerisinde bulunulan coğrafyanın dili nasıl etkilediğini ve dilin gelişimini gözler önüne serer. Edebiyat bilimi eserleri arasında bulunan roman incelemeleri ise romanların nasıl okunması gerektiğine ilişkin ipuçları sunar. Kategoride yer alan kitaplar, önemli yazarları ve araştırmacıları da inceler.

Edebiyat Bilimi Eserlerinden Kimler Yararlanabilir?

Çeşitli dil ailelerini ve dillerin gelişim sürecini inceleyen eserler, gramer konusunda yapılan detaylı çalışmaları edebiyat ve dil okumaları yapmayı seven okuyucular ile buluşturur. Ele alınan konuları, edebiyatçıların gözünden görmek isteyen ve eserlerin yazıldığı dönemin koşullarını öğrenmek isteyen okurlara hitap eden kitaplar, dil bilim çalışmalarına ilgi duyan bireylere ve bu alanda eğitim alan üniversite öğrencilerine hitap eder. Dilin; ses, biçim ve cümle yapılarını inceleyen dil bilgisi kitapları, kelimeler ve çekim öbeklerinden örnekler verir. Dilin seslerini, cümleler içerisindeki anlam ve görevlerini içerecek şekilde sunan eserler, bu alanda çalışmalar yapan akademisyenlerin, yüksek lisans ya da doktora tezi hazırlayan öğrencilerin yararlanacakları kaynaklar arasında yer alır. Yazınsal metinlerin çözümlenmesi konusunda kaleme alınan edebiyat bilimi kategorisi eserleri, sosyal bilimler öğrencilerinin sıklıkla başvurduğu kaynaklar arasında bulunur. Metin çözümleme kuramlarının yanı sıra edebiyat metinlerindeki kurgu ve gerçeklik arasındaki ilişkiyi de ele alan eserler, kendi alanlarında yetkin olan akademisyenlerin imzasını taşır.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Edebiyat Bilimi

156 ürün var
 1. Yazar A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Markalar A-Z
  1. Bilge Kültür Sanat Yayınları
  2. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
  3. Metis Yayınları
  4. Ötüken Neşriyat
  5. Gazi Kitabevi
  6. Say Yayınları
  7. İnkılap Kitabevi
  8. BilgeSu Yayıncılık
  9. Bilgi Yayınevi
  10. Pegem Akademi Yayıncılık - Akademik Kitaplar
  11. Çizgi Kitabevi Yayınları
  12. Akçağ Yayınları
  13. Beşir Kitabevi
  14. Hece Yayınları
  15. Nobel Akademik Yayıncılık
  16. Seçkin Yayıncılık
  17. İz Yayıncılık
  18. Alfa Yayınları
  19. Berikan Yayınları
  20. Boğaziçi Yayınları
 6. Boyut
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/15033032/1501754
Başa dön