Eski Türk Sinema Filmleri

Türk sineması, ya da eski adıyla Yeşilçam, Türkiye’de film sektörüne verilen genel isim. Türkiye tarihine bakıldığında, çok eski zamanlardan bu yana film sektörü yediden yetmişe büyük ilgi duyulan bir sektör. İlk olarak 1960’lı yıllarda siyah beyaz olarak çekilmeye başlayan konulu Türk filmleri, günümüze kadar artan bir ilgiyle gelişmeye devam etmiştir. Yeşilçam filmleri, 1960’lı yıllarının ortalarından itibaren renkli çekilmeye başlayarak 70’li yıllarda da açıkhava sinemaları ile çok popüler olmaya başlamıştır. Filmlerle birlikte; aktörler, aktrisler ve film müzikleri de popüler olmaya başlamış ve hatta hala bazı filmler müzikleriyle tanınıyor. Yeşilçam filmleri günümüzde hala büyük bir ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Tür olarak da romantik filmlerin ağırlıkta olduğu görülüyor. Bunun dışında, köy ve ağa filmleri, aşk filmleri, dram ve komedi filmleri de sevilenler arasında. Tarihin ilk yeşilçam filmi ise, “Kanun Namına” isimli film olduğu biliniyor. Bu filmdeki başrol oyuncusu ise, 50 ve 60’lı yılların popüler jönlerinden biri olan Ayhan Işık. Yeşilçam filmlerinde sık gördüğümüz ve en sevilen, yıllar geçse de unutulmayan oyunculardan bazılarını; Kemal Sunal, Türkan Şoray, Filiz Akın, Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Fatma Girik, Adile Naşit, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Halit Akçatepe,  Hülya Koçyiğit, Gülşen Bubikoğlu, Sadri Alışık, Münir Özkul, Ayşen Gruda, Şener Şen, Ediz Hun, Yılmaz Güney ve Kartal Tibet olarak sıralayabiliriz. Sayamadığımız daha birçok aktör ve aktris ile yeşilçam filmleri unutulmazlar arasında. 

Yeşilçam Klasikleri

Yeşilçam bir diğer adıyla Türk filmleri, herkesin hala severek izlediği bir tür. Yeşilçam ismi ise, 60’lı yıllarda film şirketlerinin İstanbul’un Beyoğlu semtinde bulunan Yeşilçam sokağında yer almasından geliyor. Yeşilçam filmleri, sevenleri tarafından sadece bir kez izlenmekle kalmayıp, replikleri ezberlenecek kadar tekrar tekrar izleniyor. Bu filmler arasında klasikleşmiş filmler ve film serileri bulunuyor. Öncelikle film serileri arasında; Hababam Sınıfı, Malkoçoğlu serisi, Turist Ömer film serileri, Tarkan serisi ve Gırgıriye serisi başta geliyor. Bu seriler en çok izlenen yeşilçam klasikleri arasında yer alıyor. Öyle Olsun, Boşver Arkadaş, Ayşecik ile Ömercik, Tatlı Dillim, Sev Kardeşim, Oh Olsun, Canım Kardeşim, Salako, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Delisin, Ah Nerede, Bizim Aile ve daha sayamadığımız birçok film yeşilçamın unutulmayan filmleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda birçok yeşilçam filmi kitaplardan uyarlanarak film haline getirildi.

Yeşilçam Filmleri Komedi Türü

Yeşilçam komedi filmleri denilince ilk akla gelen oyuncu şüphesiz Kemal Sunal oluyor. Kemal Sunal’ın rol aldığı 82 film bulunuyor ve akıllara ilk olarak İnek Şaban tiplemesiyle geliyor. Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Güle Güle olmak üzere 6 seriden oluşan bu film yeşilçam komedi kategorisinde ilk sıralarda yer alıyor. Serinin ilki 1975 yılında, sonuncusu ise 1981 yılında yapılan film Rıfat Ilgaz’ın kitabından uyarlanıyor. Turist Ömer karakteri ile Sadri Alışık, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şener Şen, Halit Akçatepe, Tarık Akan gibi daha birçok unutulmayan yeşilçam aktörleri de komedi türünde yer alan sanatçılardan. Yeşilçam filmlerinde, genelde dönemin özelliklerini yansıtan konular, zengin kız fakir oğlan gibi konular işleniyor. Unutulmayan diğer yeşilçam komedi türündeki filmlerden bazıları ise şöyle sıralanabilir:

 • Tosun Paşa
 • Şaban Oğlu Şaban
 • Salak Milyoner
 • Mavi Boncuk
 • Gülen Gözler
 • Gırgıriye
 • Süt Kardeşler
 • Neşeli Günler
 • Şekerpare
 • Çöpçüler Kralı

 

Yeşilçam Filmleri Romantik Tür

Yeşilçam filmleri aşk konulu romantik türüyle de çok seviliyor. Türk sinemasının büyük bir çoğunluğunu oluşturan yeşilçam filmleri romantik olduğu kadar aynı zamanda dramatik konular da işleniyor. Genel olarak aile, arkadaşlık ve aşk ilişkilerinin birlikte işlendiği yeşilçam filmleri asla eskimiyor. Romantik aşk filmlerinde; Türkan Şoray, Filiz Akın, Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu, Kadir İnanır ve Hülya Koçyiğit gibi oyuncular başta geliyor. Yeşilçam aşk filmlerine örnek olarak şunları sıralayabiliriz:

 • Öyle Olsun
 • Son Hıçkırık
 • Ah Nerede
 • Selvi Boylum Al Yazmalım
 • Sultan
 • Ah Müjgan Ah
 • Seven Ne Yapmaz
 • Tatlı Dillim
 • Oh Olsun
 • Vesikalı Yarim
 • Hayat Sevince Güzel

 

Yeşilçam Filmleri Müzikleri

 

Yeşilçam filmleri denilince ilk akla gelenlerden biri de 1960’lı yıllardaki açık hava sinemaları oluyor. Tahta sandalye, çiğdem ve gazoz üçlemesi merakla beklenen filmlerle birleşince, şimdilerde aynı tat bulunamayan nadir anlardan. Bunlarla birlikte, yeşilçam filmleri müzikleri ile de hafızalara kazınıyor. Yıllar geçse de büyük bir zevkle dinlenen yeşilçam müzikleri filmlere ayrı bir tat katıyor. Filmlerle bütünleşen yeşilçam film müziklerinden bazıları ise şöyle;

 • Nasıl Geçti Habersiz - Belkıs Özener
 • Sevemedim Karagözlüm - Belkıs Özener
 • Artık Sevmeyeceğim - Belkıs Özener
 • Boş Çerçeve - Belkıs Özener
 • Damarımda Kanımsın - Belkıs Özener
 • Aşkın Kanunu - Nesrin Sipahi
 • Sen Bensiz Ben Sensin - Gönül Yazar
 • Hayat Sevince Güzel - Belkıs Özener
 • Haydi Sil Gözlerini - İlhan İrem
 • Dert Ortağım - Semiramis Pekkan

 

Yeşilçam Filmleri Oyuncuları

Yeşilçam filmleri uzun yıllar önce hayatımıza girmiş ve Türk sinemasına birçok sanatçı kazandırmıştır. Oyuncular kadar assolistler de beyaz perdede sıkça görülüyor. Zeki Müren, Emel Sayın, Behiye Aksoy sinemada da oyuncu kişiliğiyle ön plana çıkan isimlerden. Aynı zamanda birçok isim, canlandırdığı karakterlerle de özleşmiş durumda. Örneğin, Kartal Tibet oynadığı Bizans filmlerindeki “Tarkan” karakteri ve köpeği ile bütünleşmiştir. Yine tarihi filmler ve özellikle Bizans dönem filmlerinde Cüneyt Arkın’ın rol aldığı birçok film bulunuyor. Karakteri ile özdeşleşen oyunculardan biri de şüphesiz Adile Naşit ve “Hafize Ana” karakteri. Hababam Sınıfı filmlerinde izlediğimiz Adile Naşit anaç yapısıyla hafızalara kazınmış bir oyuncu. Karakterleri ile bütünleşmenin yanı sıra, partner olarak görmeye alışık olduğumuz isimler de var. Bu kişiler tabiki, Metin Akpınar ve Zeki Alasya. Yeşilçam filmlerinde genelde zengin ve tonton baba rolleri ile bilinen isim ise Hulusi Kentmen. Kötü adam rollerinde görmeye alışık olduğumuz oyuncu ise sıklıkla Erol Taş oluyor. Züğürt Ağa, Vecihi, Hababam Sınıfı filmlerindeki Badi Ekrem, Tosun Paşa filmlerindeki rolleri ile bütünleşen Şener Şen de yeşilçam ile efsaneleşmiş isimlerden. Fatma Girik de yeşilçamın önemli sanatçılarından. “Şoför Nebahat” akıllarda kalan karakterlerinden biri. Bununla birlikte, aşk filmleri ile özdeşleşmiş oyuncular arasında da; Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu, Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ilk sıralarda geliyor. İlyas Salman, Müjde Ar, Belgin Doruk, Aliye Rona, Nuri Alço, Ediz Hun ve Itır Esen de birçok yeşilçam filminde rol alan oyunculardan.

Yeşilçam Filmleri Yorumları

Günümüzde online alışverişlerin avantajlarından biri de, almak istediğimiz ürünler hakkında önceden alan kişilerin yorumlarını inceleyebilmek denilebilir. Hepsiburada.com’da da aklınıza gelebilecek her ürüne kolayca ulaşmak mümkün. Kıyafet, araç gereç, mutfak eşyası ve günlük hayatta aklınıza gelebilecek her eşyaya bir tıkla ulaşabilirsiniz. Günlük ihtiyaçların yanı sıra hobi ve zevklerinize uygun filmleri de bulabilirsiniz. Hepsiburada’da yeşilçam’ın birbirinden farklı ve unutulmayan koleksiyonu ile izlemeyi atladığınız ya da anılarınızı tazelemek istediğiniz filmleri bulabilirsiniz. Dvd formatında bulabileceğiniz yeşilçam filmlerini alarak siz de koleksiyon oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda, Hepsiburada.com’da film araştırması yaparken, yeşilçam filmleri yorumları sayesinde alışveriş deneyimi ve film hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yeşilçam Filmleri

210 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 210 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483640/178174/178180