Bir tür aydınlatma aracı olan floresan armatür, yaşam alanlarına görünür ışık sağlar. Piyasada çokça çeşidi bulunan floresan lambalar okul, iş yeri, kamu binası veya ofis gibi yerlerde sıklıkla kullanılır. Bünyesinde düşük ağırlıklı civalı buhar bulunan floresan lambalar, elektrik akımının gaz içerisinden geçmesiyle ışık yaymaya başlar. Genelde beyaz ışık veren floresan lambalar, güçlü aydınlık düzeyi ile hayatı kolaylaştırır.

Floresan Armatür Nasıl Çalışır?

İki kutuplu floresan ampul yerine yerleştirildikten sonra açma kapama butonuna basılır. Elektrik enerjisi armatür üzerindeki balasta gelir. Elektronik balast akım ve gerilimi ayarlayan önemli bir ateşleme cihazıdır. Balast uygun enerjiyi floresan lambanın kutuplarına aktarır. Kutuplardaki pimlerden cam tüp içerisine gelen elektrik, elektrotları enerjilendirir. Böylece elektronlar gaz içerisinde bir kutuptan diğerine doğru akmaya başlar.

Ana gövdesi düşük basınçlı cam bir tüpten oluşan floresan lambalar, kimyasal reaksiyona bağlı olarak çalışmaya devam eder. Gaz içerisinden elektrik akımı geçer geçmez kimyasal reaksiyon oluşur. Reaksiyon sonucunda cam tüp içerisinde insan gözünün göremeyeceği dalga boylarında ultraviyole ışık meydana gelir. Ultraviyole ışık cam tüpün iç yüzeyindeki fosfor tozuna çarptığı anda görünür aydınlatma başlamış olur.

Balast Ne İşe Yarar? Starter Nedir?

Floresan armatür modelleri üzerinde balast denilen bir eleman bulunur. Floresan aydınlatma balastlarının en büyük özelliği akım ve gerilimi lambanın gereksinimlerine uygun hale getirmesidir. Standart şebeke elektriği olan 220 Volt alternatif akım ile çalışan floresan armatürler, balast sayesinde alternatif akımdan doğru akımı elde eder. DC akım ile oluşan kimyasal reaksiyon istikrara kavuşur.

Floresan lambaların ışık üretmesi, bünyesindeki gazın iletken olmasına bağlıdır. Elektronik balast temelde bir bobinden meydana gelir. Ani akım çıkışları sayesinde balast uçlarında yüksek seviyede gerilim indüklenir. Yüksek gerilim floresan cam tüp içerisinde belli bir noktada ısı artışı sağlar. Yükselen ısıyla birlikte genleşen gaz elektriği daha iyi iletir hale gelmiş olur.

Bu ilk ateşleme sonucunda lambanın yanıyor olması beklenir. Fakat ilk seferde aydınlatma sağlayamazsa starter denilen eleman bu işlemi baştan başlatır. Bir tür anahtarlama elemanı olan starter bünyesinde uzama katsayısı farklı olan iki metal bulunur. Akım geçtiğinde uzama katsayısı daha büyük olan metal daha çabuk uzar ve devre tamamlanır. Böylece balast o esnada tekrar enerjilenir.

Starter floresan lamba ışık yaymaya başladıktan sonra beklemeye geçer. Balast ise elektrik devresinin düzenleyicisi olarak lamba yanarken dahi voltajı ve akımı düzenlemeye devam eder. Elektronik ve mekanik balast çeşitleri olsa da daha çok verimi yüksek olan elektronik balast modelleri kullanılır. Bazı balastların bünyesinde starter da bulunabilir.

Armatür ve Lamba Arasındaki Fark Nedir?

Aydınlatma alanında sık kullanılan armatür ve lamba terimleri farklı şeyleri ifade eder. Lamba, aydınlatma armatürünün bünyesinde bulunur. Değiştirilebilir özellikte olan lambalar, ışığın üretildiği ana yerdir. Dış yapısı cam olan floresan tüpler lambaya örnek verilebilir. Belirli çalışma ömürleri olan floresan lambalar, patladıklarında yenisi satın alınarak kolaylıkla değiştirilebilir.

Floresan armatür ise üzerinde bir veya birden fazla floresan lamba barındıran cihazlar olarak bilinir. Aydınlatma armatürlerinin üzerinde cam ampulün takılabileceği yuvalar veya lamba pimlerine uygun dizayn edilen özel duylar bulunur. Armatür modellerinin üzerinde starter, güç kaynağı, lens, reflektör, difüzör, bağlantı klemensleri ve kablo gibi elemanlar da yer alabilir.

Floresan Armatür Çeşitleri Nelerdir?

LED floresan armatür adıyla kullanıcılara sunulan modeller esasında standart floresanlardan farklıdır. Armatür bünyesinde LED çiplerden oluşan bir baskı devre kartı bulunur. Dış görünümü floresana benzeyen armatürler, bant floresan armatür olarak da bilinir. LED armatür üzerinde bulunan dâhili güç kaynağı, 220 Volt AC akımı DC akıma dönüştürerek lamba bünyesindeki LED’lerin gerilimine düşürür. Armatürde floresan lambalardaki gibi gaz bulunmaz.

Piyasadaki T1, T5, T8 floresan armatür çeşitleri ofis gibi iş yerlerinde sıklıkla kullanılır. T5 ve T8 floresan armatürler farklı ölçüleri ile birbirinden ayrılır. Daha ince yapısıyla dikkat çeken T5 floresan, dar alanlara daha kolay montaj edilebilir. T1 floresan armatürler ise genelde kamu binalarında görülür.

Tekli, çiftli, 2'li, 4'lü floresan armatür modelleri, aydınlatma planlamasına, projeye veya kullanım alanlarına göre tercih edilir. Armatür, üzerinde bulunan floresan lamba sayısına bağlı olarak isimlendirilir. Örneğin, 4x18w floresan armatür şeklinde satılan bir ürün üzerinde her biri 18 Watt gücünde olan 4 adet lamba bulunabileceği anlaşılır. Modeller arasında dikkat çeken kapaklı, ipli, U tipi floresan armatür, özellikle nemli yerler için üretilir. Işığı geçiren bir kapak sayesinde nemden korunan armatür daha uzun soluklu kullanım vadeder. İp veya zincirlerle tavandan sallandırılabilen armatür modelleri, etanj floresan armatür olarak da adlandırılır. Etanj armatürler bodrum, yangın merdivenleri, WC, banyo gibi yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Floresan Armatür Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Uzunluğuna göre 60, 120, 150 cm floresan armatür çeşitleri lineer şekilde tasarlandıklarından düz bir yapıda görünür. Şekline ve kalınlıklarına göre simit, ince, kare, uzun, yuvarlak floresan armatür seçenekleri ise kullanıcılara montaj esnasında esneklik sağlar. Floresan armatür satın alırken montajı yapılacak yere uygun seçim yapılması gerekir. Floresan armatürün mevcut elektrik hattına uygun olması önemlidir. Belirli bir güce kadar enerji sağlayabilen şebekeye daha yüksek yükte armatür bağlanması sigortanın sık atmasına veya kablolarda ısınmaya neden olabilir. Bazı ürünlerde 2x36, 2x40, 60x60 floresan armatür şeklinde açıklamalar bulunur. Bu açıklamalardan armatürün kaç adet ve kaç Watt gücünde lambası olabileceğine dikkat edilmelidir.

Aydınlatma projelerinde armatürün sıva altı veya sıva üstü şeklinde montaj türü de belirtilir. Örneğin, sıva altı 4x18W 60x60 floresan armatür modeli, 60x60 asma tavanda kullanılabilen 4 adet 18 Watt lamba kapasiteli bir üründür. Yaşam alanına sonradan eklenen armatürler için ise tavanda tadilat yapmamak için sıva üstü floresan armatürler tercih edilir.

UV-C lambalı mikrop kırıcı armatür modelleri, ışığın temas ettiği yüzeylerde bakteri veya virüs popülasyonun belirli bir kısmını ortadan kaldırabilir. Ultraviyole floresan armatürler genelde mavi renkte ışık yayar. Mikrop kırıcı floresan armatür kullanılırken odanın boş olması gerekir. İnsan vücuduna direk temas ettiğinde bazı zararları olabilen UV-C ışık tekniğine uygun şekilde kullanılmalıdır. Petrol ürünleri, kimya, madenler veya mobilya fabrikaları gibi yanıcı ve patlayıcı tehlikesi bulunan yerler için özel tasarım armatürler tercih edilmelidir. Exproof floresan armatür modelleri, patlamaya karşı korunmuş olarak tasarlanır. Böylece elektrik arklarından kaynaklanan yangın riskleri de en aza indirilmiş olur.

Floresan Armatür Tasarımları

Ürün üzerinde cam floresan ampuller olsa da görünür şekilde armatürün imal edildiği sacın kendi boya rengi de vardır. Her alana uyması açısından beyaz, kırık beyaz, krem gibi armatür renkleri çokça üretilse de özel tercihler için farklı renk seçenekler de olabilir. Floresan armatür alırken ürünün rengine dikkat etmek gerekir. Armatür üzerinde difüzör kapak olabilir. Işığı homojen yaymaya yarayan difüzör, aynı zamanda armatüre şık bir görünüm kazandırır. Lensli kapaklar ise ışığın odaklanmasını ve aydınlatılan alanın daraltılmasını sağlar. Floresan armatürlerde sıklıkla kullanılan reflektörler ise ışığa yön vermeyi hedefler. Floresan armatürünün doğru olarak seçilebilmesi için tüm bu detayların kontrol edilmesi gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Floresan Armatür

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 172 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003201/60000220/60003398