Floresan Armatür

Floresan armatürler uygun fiyatlı ve nispeten uzun ömürlü aydınlatmalardır. Yüksek düzeyde ve eşit ışık dağılımı gerektiren aydınlatma uygulamaları için idealdir. Ürünler kullanılan tüpe bağlı olarak şekil, güç, derecelendirme, uzunluk, renk ve diğer aydınlatma özellikleri açısından farklılık gösterir. İç mekanınızın tasarımını ve aydınlatma amaçlarını göz önünde bulundurarak floresan armatür seçimine özen göstermek önemlidir. Düz tüp ya da daire formunda olmak üzere beyaz, kırmızı ve mavi gibi çeşitli renklerde ışık veren floresan armatürler bulabilirsiniz. 

Watt Değerine Göre Floresan Armatürler

Floresan aydınlatma yelpazesi çok geniştir ve ihtiyaçlarınıza en uygun tipi belirlemek zor olabilir. Bununla birlikte, soket tipi, çap, watt, uzunluk, renk kodlaması ve balast gibi faktörlerin tümü satın ürün seçimini etkiler. Lümen, ışık kaynağı tarafından yayılan toplam ışık miktarı, watt ise tüketilen enerji miktarı ile ilişkilidir. Enerji verimliliği seviyeleri arttıkça, lümen oluşumuna bağlı olarak watt azalır. Watt gücü, floresan tüp üzerindeki F'den sonra gösterilir. Örnek olarak, 24 watt'lık bir F8 tüpü F24T8 numarasına sahiptir. Işık çıkışı seviyesi aynı zamanda floresan tüpün watt değerine de bağlıdır. Floresan tüpün etkinliği, normal balastlı 4 watt'lık bir tüp için watt başına yaklaşık 16 lümen ile modern bir elektronik balast içeren bir tüp için watt başına 100 lümene kadar değişiklik gösterebilir.

Floresan Armatür Türleri

T2 floresanlar minyatür aydınlatmalardır. Ampullerin çapı 7 mm'dir. Hızlı montaj ve vitrin, dolap altı ve TV arkası gibi alanların aydınlatılması gibi uygulamalara uygun yatay taban avantajına sahiptir. T2 floresanlar, T5 alternatiflerine göre daha uzun ömürlüdür. T4 floresanlar ince gövdeleri ve küçük boyutları kolay kurulum sağlar. Genellikle mutfak tezgahı ve çalışma yüzeyi aydınlatması için kullanılır. Bu modeller soğuk beyaz bir renk yayar ve bu da onları geniş bir uygulama yelpazesi için uygun hale getirir. T4 floresan yüksek düzeyde enerji verimliliği sunduğu için bütçe dostu bir aydınlatma çözümüdür. Armatürlerin yaklaşık 10.000 saatlik beklenen kullanım ömürleri vardır. T5 floresan armatürler ofisler, okullar, süpermarketleri ve diğer benzer ortamları aydınlatmak için uygundur. Özellikle 30.000 saate kadar beklenen ömürleri göz önüne alındığında en uygun maliyetli üründür. T5 armatürler ayrıca camın iç kısmında yer alan ve fosforların cıvayı emmesini etkin bir şekilde önleyen çevre dostu bir kaplamaya sahiptir. T8 Floresan armatürler, yüksek ışık seviyeleri nedeniyle hem tüketici hem de ticari amaçlar için kullanılır. Olağanüstü renk özelliklerine ve mükemmel enerji verimliliğine sahiptir. T5 (15 mm çap), T6 (20 mm çap) ve T9 (29 mm çap) formatlarında mevcut olan dairesel floresan armatürler iyi aydınlatılmış iç mekanların yaratılmasında yaygın olarak kullanılır. Yüksek düzeyde enerji verimliliği sunar ve ince bir tasarıma sahiptir, bu da onları tavan aydınlatması için ideal bir seçenek haline getirir.

Renk Sıcaklığı ve CRI

Hem renk sıcaklığı hem de CRI (renksel geriverim indeksi) uygun floresan seçimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Renk sıcaklığı, ışığın sıcaklığına karşılık gelir. Daha sıcak tonlar sarımsı bir görünüme sahipken, daha soğuk tonlar nispeten daha parlaktır. 2700k, ekstra sıcak beyaz olarak kategorize edilen bu renk sıcaklığı, genellikle evde kullanım için tasarlanan floresanlarda bulunur. 3000k sıcak beyaz, halojen lambalarla benzer aydınlatma özelliklerini paylaşır. 4000k soğuk beyaz çeşidi tipik olarak ofis binalarına uygulanır. 5400 ila 6500k sıcaklıkta üretilen ışık, çok parlak bir görünüme sahiptir. Renksel geriverim indeksi, farklı ışık kaynaklarının uygulanmasında renklerin kolaylıkla ayırt edilebildiğini gösterir. Yaklaşık 80 CRI değerine sahip bir ampul, yaygın ev uygulamaları için uygun olabilir. Bununla birlikte, yüksek ışık seviyelerine ihtiyaç duyulduğunda, 90 veya daha yüksek CRI değerine sahip bir ampul gerekebilir.

Soru 1: Floresan armatür nerede kullanılır?

Cevap 1: Floresan aydınlatmalar her durumda gölgesiz bir aydınlatma oluşturmanın ekonomik bir yolunu sunar. Endüstriyel, ticari ve konut binalarının aydınlatması için floresan armatür çeşitleri kullanılabilir. T8 floresan tüp, ticari ve endüstriyel amaçlar için en yaygın olarak kullanılan çeşittir.

Soru 2: Floresan aydınlatma kaç lümendir?

Cevap 2: Lambanın türü ve etkinliğine bağlı olarak, floresan ampullerin ürettiği lümen miktarında bazı farklılıklar vardır. Bununla birlikte, floresan ampullerin çoğu watt başına 45 ila 100 lümen üretir. 20 watt'lık bir tüpün 90 ila 100 lümen üretmesi beklenebilir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Floresan Armatür

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 112 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003201/60000220/60003398