Hidrolikler

Hidrolik mekanizma, kapıyı kontrollü bir şekilde kapatan ve açılan kapının çarpmasını önleyerek kapanmasın sağlayan manuel bir araçtır. Kapı kapatıcısı olarak da bilinen kapı hidroliği, kapıyı açmak için kullanılan kuvveti depoladıktan sonra biriken enerjiyi kapının kapanması için kullanılır. Tek veya çift kollu şekilde tasarlanan kapı hidrolikleri, özellikle yoğun bir şekilde açılıp kapatılan kapıların sorunsuz, güvenli ve verimli bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde veya doğrudan dışarıya açılan mekanlarda kapı hidroliği kullanmak, ortamdaki ısının korunabilmesine ve gürültülü kapı kullanımının önüne geçilebilmesine yardımcı olur.

Kapı Hidroliği Modelleri

Kullanım yerine, kapı ağırlığına ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçebileceğiniz çok sayıda kapı hidroliği modeli bulunur. Kapı üst hidrolikleri en popüler modeldir ve işletmelerde yaygın olarak kullanılır. Örneğin; konferans kapıları gibi ofis içindeki iç kapılar, otomatik olarak çalışan bir kapı kapatıcısı ile sabitlenmiştir. Ayar vidası üzerinden sertliği belirlenebilen kapı hidrolikleri, sık kullanılan kapıların istenilen şekilde açılıp kapatılabilmesine yardımcı olur. Üst söve yayı ve kapı itme yayı gibi ufak hidrolik modelleri ise cam kapıların, tezgâh kapılarının, çalışma dolabı kapılarının ve hafif hizmet kapılarının açılıp kapatılması için tercih edilebilir.

Kapı Hidroliği Nasıl Monte Edilir?

Paralel kol, pnömatik kol, üst söve hidroliği ve standart kol gibi ürünlerin kullanım ve kurulum mekanizmaları birbirinden farklı olabilir. Pnömatik kontrollü mekanizmaların ya da diğer adıyla gaz basıncı ile çalışan zemin hidroliklerinin kurulumunu yapabilmek için kapı zemini altında ufak bir oluk açmak ya da alttan pnömatik hidrolik desteği olan kapı modellerini tercih etmek gerekir. İç mekanları sadeleştirmek için tercih edilen kapalı sistem kapı hidrolik mekanizmaları, ufak boyutları nedeniyle birebir uyumlu parçalar ile yenilenmelidir. Ticari işletmelerde ve iç mekân uygulamalarında en çok tercih edilen standart kapı kolları ise kapı gövdesi ve çerçevesi üzerindeki farklı noktalara bağlanarak kullanılabilir.

Kapı Hidroliği Ayarı Nasıl Yapılır?

Kapı hidrolik ürünlerinin üzerinde yer alan kilit mekanizması, kapının tamamen açık veya yarı açık gibi sabit konumlarda tutulabilmesini sağlar. Ayrıca, hidrolik basınç ayar vidası üzerinden kapının açılış ve kapanış hızları manuel olarak kolayca ayarlanabilir.

Aşağıdaki adımları takip ederek standart hidrolik kolun ayarını kolayca yapabilirsiniz:

  • Kapı hidroliklerinin ana kutusu üzerinde “1” ve “2” rakamları ile numaralandırılan ayar vidaları bulunur.
  • 1 Numaralı Vida: Kapının kapanış hızını belirlemek için kullanılır. 1 numaralı vidayı sağ tarafa (saat yönünde) çevirdiğiniz zaman kapının kapanış hızı yavaşlamaya başlar. 1 numaralı ayar vidasını sola doğru çevirdiğinizde ise kapı kapanış hızı artmaya başlar ve kapı daha hızlı bir şekilde kapanır.
  • 2 Numaralı Vida: Kapının çarpma şiddetini belirlemek için kullanılır. 2 numaralı vidayı sağ tarafa (saat yönünde) çevirdiğinizde kapının çarpma şiddeti yavaşlar. Bu sayede, sessiz ve yumuşak kapanma sağlanır. Vida sola çevrildiğinde ise kapı daha hızlı, sesli ve sert bir şekilde kapanır.

Kapı Hidrolik Fiyatları

Kapı hidrolik fiyatları ürünün markası, modeli, türü, malzeme kalitesi, hidrolik yapısı ve tasarımı gibi hususlara bağlı olarak değişebilir. Kapı hidroliği seçerken kapının boyutu, ağırlığı, montaj yeri, geri dönüş gereksinimleri, açma ve kapama sıklığı gibi konulara dikkat etmek önemlidir. Kapının ağırlığı ve yapısı, kapı hidroliği seçiminde büyük role sahiptir. 25 kg’dan 150 kg’a kadar değişen kapıların açılış-kapanış düzenini ayarlayabilen ürünler; ofis içinde, apartman girişlerinde ve ticari işletmelerde sıklıkla tercih edilir. Kullanım sıklığına ve ihtiyacına göre bir kapı hidroliği tercih etmek, en uygun fiyatla en verimli sonuca ulaşabilmenizi sağlar.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hidrolik Fiyatları

540 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 540 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60002992