İngiliz Edebiyatı

Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan İngiltere, edebiyat ve sanat konusunda da başarılı işleri ile dikkat çekiyor. Dünya edebiyatını derinden etkileyecek isimlere sahip İngiliz edebiyatı, yarattığı akımlar ve edebi hareketler ile hâlâ günümüz edebiyatına yön veriyor. Romantizm, modernizm, klasik edebiyat akımı gibi pek çok edebi akımı, bilinç akışı, gotik gibi bir çok edebi hareketi edebiyat dünyasına kazandıran İngiliz edebiyatı, eserleri ve isimleri ile edebiyatseverlerin yakından takip ettiği bir alan olmaya devam ediyor. Gelmiş geçmiş en önemli oyun yazarı William Shakespeare gibi bir ismi de bünyesinde barındıran bu edebiyat alanı Charles Dickens, George Orwell, Mary Shelly, Virginia Woolf, Jane Austen, Daniel Defoe, J.R.R. Tolkien ve Lewis Carroll gibi çok önemli yazarlara da ev sahipliği yapıyor. İnsanı, doğayı, dünyayı ve dünya düzenlerini pek çok farklı açıdan ve farklı yazım teknikleri ile inceleyen onlarca yazar ve edebi eserleri edebiyatseverlerin ilgisini bekliyor. Mutlaka kitaplığınızda yer alması gereken bir çok güzide eser, yeni fikirler, yeni dünyalar ve yeni hayaller edinmenize yardımcı olmaya hazırlanıyor. Kendinizi bulacağınız, sorgulayacağınız, cevabını aradığınız sorulara çözüm bulabileceğiniz onlarca İngiliz edebiyatı kitapları sizleri bekliyor. 

Neden İngiliz Dili ve Edebiyatı Bu Kadar Önemli?

Eski antik dönemlerde Celt’ler, Roman’lar, Saxon’lar, Viking’ler ve Norman’lar tarafından göç alan ve zengin bir kültüre sahip olan İngiltere, 1. asırdan bu yana farklı edebiyat akımlarına ve türlerine ev sahipliği yapıyor. Destanlar ve epik eserler ile başlayan İngiliz edebiyatı daha sonra tiyatro oyunları ile en ihtişamlı dönemini yaşıyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi tiyatro yazarı olarak kabul edilen William Shakespeare ve onun edebiyat alanındaki en önemli rakibi Christopher Marlowe gibi iki ismi bünyesinde bulunduran İngiliz Edebiyatı, daha sonraki yıllarda da ihtişamlı yazarlar ortaya çıkartmaya devam ediyor. Eski İngilizce dönemiyle başlayan ve 20. yüzyıl İngiliz edebiyatı dönemine kadar son derece şaşalı bir şekilde devam eden İngiliz edebiyatı, özellikle 16.yüzyıldan sonra dünya edebiyatını da etkilemiştir. Daniel Defoe, William Wordsworth, S. Coleridge gibi isimler ile dünyaya yayılan ve Charles Dickens, Jane Austen, Thomas Hardy, Thomas More gibi isimlerle de edebiyat dünyasını derinden etkileyen İngiliz edebiyatı, modernizm ile birlikte herkes tarafından kabul gören bir ihtişama ve öne kavuşuyor. 

Hangi İngiliz Edebiyatı Eserleri Okunmalı?

Klasik dönem eserleri arasında bulunan William Shakespeare'in tiyatro oyunları İngiliz edebiyatı denildiğinde ilk akla gelen ve mutlaka okunması gereken eserler arasında yer alıyor. İnsanın hırslarının anlatıldığı Macbeth, King Lear, Hamlet gibi oyunlar, romantizm ve trajedi ile örülmüş Romeo ve Juliet gibi oyunlar ve sarkastik komedi ögeleri ile bezenmiş Bir Yaz Gecesi Rüyası, On İkinci Gece ve Venedik Taciri gibi eserler mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor. Polisiye ve gerilim alanındaki başarısı tüm edebiyat alemi tarafından kabul gören Agatha Criestie'nin On Küçük Zenci, Doğu Ekspresinde Cinayet, Ölüm Sessiz Geldi ve Cinayet İlanı eserler; distopik ve ütopik eserler konusunda en başarılı isimler arasında yer alan George Orwell'ın Hayvan Çiftliği, 1984 ve Burma Günleri gibi eserler de sürükleyici ve akıcı yazım teknikleri ile mutlaka okunması gereken eserlerdendir. Sömürü ve kapitalizmin anlatıldığı John Berger'in Kral isimli eseri, bir çok filme ve diziye temel olarak kullanılmış Jane Austen'ın Aşk ve Gurur adlı eseri ve modernizmin en önemli isimlerinden olan bilinç akışı tekniğinin en iyi kullanıcılarından Virginia Woolf'un Dalgar ve Dışa Yolculuk isimli eserleri yine her edebiyatseverin okuması gereken kitaplar arasında gösteriliyor. Siz de bir çok yazar ve edebi esere sahip olan İngiliz Edebiyatı alanından dilediğiniz eseri seçerek kolayca sipariş edebilir, Hepsiburada fırsatları ile sahip olabilirsiniz. 

 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İngilizce Edebiyatı

397 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 397 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501760