Birçok farklı alanda kullanım için üretilen bant çeşitleri, genellikle yapıştırma işlevi ile tanınan ürünler oluyor. Bant çeşitleri arasında teknik ürünlerden biri olarak sınıflandırılan kenar bantları ise mobilyalara yönelik üretilen bantlar olarak tanımlanıyor. Genellikle MDF malzemeden üretilen mobilyaların kenarlarını kaplamak için kullanılan kenar bantları, mobilyanın kaplanmamış kenarlarına uygulanıyor. Sunta görünümündeki kenarları kapatarak hem estetik bir görüntü oluşturmayı sağlıyor hem de mobilyaların sivri ve pürüzlü kenarlarını kapattığı için sürtünmeden kaynaklı yaralanmaların önüne geçmek için kullanılıyor. Sıfırdan kaplanmamış mobilya kenarlarının yanı sıra nem gibi etkenler ile kenarları açılan mobilyaları onarmak için de kullanılan kenar bantları, farklı çeşitlere sahip olup farklı özellikleri ile birbirinden ayrılıyor.

Kenar bantları, genellikle renk ve en açısından farklılık gösteren ürünler oluyor. Renk ve en özelliklerinden önce kendine özgü birçok farklı özellik de taşıyan bantlar, kendinden tutkallı yapı ile geliyor. Üst yüzeyi mobilya görünümünde olup alt yüzeyi ise tutkallı yapısı ile yapıştırmaya hazır hâlde kullanıcıya sunuluyor. Kolay eriyen tutkallı alt yapısı, ütü aracılığı ile sıcaklık ve baskı uygulanarak kolayca yapıştırılıyor. Aynı zamanda ütü gibi her evde bulunan basit ev aletleri ile uygulandığı için profesyonel yardım almadan kolaylıkla kullanılabiliyor. Uygulama aşamasında ise ütü sıcaklık ayarını doğru belirlemek, kenar bantlarının doğru yapışmasında önemli rol oynuyor. Kenar bantları, üretildikleri malzeme ile de değişiyor. Genellikle MDF mobilya kenarlarına yönelik üretilen bantlar, plastik ve sentetik malzemelerden üretilerek mobilyalarda olduğu gibi MDF özelliği taşıyor. Mobilya ile aynı malzeme türünde olduğu için kalite açısından uyumlu bir kullanım sunuyor. MDF dışında PVC kenar bantları da ürünler arasında yerini alıyor.

Kenar bantlarının renk özelliklerine bakıldığında ise düz renklerdeki ürünlere ve desenli ürünlere ulaşılabildiği görülüyor. Düz renk ürünler arasında tek renkten oluşan ve farklı mobilyalarda kullanılabilecek birçok ürün bulunuyor. Klasik tasarıma ve renklere sahip olan mobilyalar için ahşap renk tonlarından kahverenginin birçok tonuna kadar her renk seçeneği mevcut olan kenar bantlarına ulaşmak mümkün oluyor. Düz renkler arasında günümüzde sıklıkla tercih edilen canlı renklere sahip mobilyalar için uygun ürünler de bulunuyor. Sarı, mavi, yeşil, kırmızı gibi pastel renklerin yanında pastel renklerin ara tonlarına da sahip olan kenar bantlarına ulaşabilirsiniz. Düz renklerde parlak tasarıma sahip olan ürünleri bulabilir; aynı şekilde farklı renk tonlarının mat hâlini temin edebilirsiniz. Mat renkli ürünler arasında düz renklerin yanında desenli mat kenar bandı çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Desenli ürün çeşitleri arasında ise doğal ahşap deseninde ürünler göze çarpıyor. Desenli bantların, genellikle ceviz, ladin, meşe ve zeytin gibi doğal renklere sahip bant çeşitleri arasında yaygın olduğu görülüyor. Ahşap görünümü dışında özellikle siyah, kırmızı gibi bant çeşitlerinde gümüş çizgi desenli ürünler de yerini alıyor. Desenli bantlarda parlaklık ve renk açısından farklı olan ürünleri mobilyanın rengine uygun seçmek, estetik açıdan önem taşıyor.

Bant seçiminde rengin yanında kenar bantlarının ebatları da büyük öneme sahip oluyor. Boy ve en açısından değişen kenar bantlarını 2 metreye 22 veya 33 mm gibi büyük ebatlarda bulabileceğiniz gibi 1 metreye 40 mm ya da 1x 33 mm, 0.40x 33 mm gibi değişen ebatlarda da bulabilirsiniz. Kaplayacağınız mobilya kenarının enini belirleyerek seçmeniz gereken kenar bantlarının detaylı ölçülerine kolayca erişebilirsiniz. Renk ve deseninden en ve boyuna kadar birçok özelliği ile değişen kenar bantlarını inceleyerek mobilyanıza uygun ürünleri seçebilir; evinizde kendiniz kolayca uygulayabilirsiniz.

Kenar Bantları

152 ürün var
 1. Markalar
  1. Roma
  2. Eryıldız
  3. Mad Wolf
  4. Özkan
  5. Sgs
  6. Bando
  7. Cumba
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60000309/80146014
BAŞA DÖN