Günlük yaşamda kullanılan birçok eşya ve objenin yanı sıra canlıların örtünme,soğuktan korunma gibi ihtiyaçları sebebiyle giyim sektöründe de kullanılan kumaşlar insan yaşamında büyük bir yer kaplıyor ve kumaş sektörü ihtiyaca bağlı olarak her geçen gün büyüyor. Ev,iş yeri, hastane,ofis,okul,alışveriş ve yaşam merkezleri gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan ve oralarda bulunan eşyaların korunup saklanmasında yardımcı olan ürün, insan yaşamı için vazgeçilmez olan giyim sektörünün de ana maddesi olarak kullanılıyor.

Ev,ofis ve diğer yaşam alanlarında kullanılan kumaş modelleri, kategorisine göre çeşitli eşyaların yapımında kullanılıyor. Perdeler, koltuk kumaşları, pike ve çarşafların yapımında kullanılan kumaşlar; pantolon, kazak ve penye gibi giyim eşyalarına kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanım imkanı sunuyor. Farklı kullanım alanlarına sahip olan kumaş çeşitleri, çeşitli endüstriyel ürünlerin yapımında da kullanılıyor. Bitki ve hayvan gibi canlı türlerinden ve sentetik olarak selüloz, kömür, petrol gibi maddelerden elde edilen aynı zamanda yaşamın önemli bir kısmını kaplayan kumaşlar çeşitli modellere ve renklere ayrılıyor.

Kumaş Modelleri

İş kıyafetlerinden düğün ve eğlence gibi organizasyonlara kadar geniş bir kullanım alanı olan kumaşlar çeşitli türlere ve modellere ayrılıyor. Belirli ev ve ofis eşyalarının sağlam ve dayanıklı olması kullanıcı için büyük önem taşıyor. Dayanıklı ve kullanışlı bir kumaş türü olan alkantra kumaşlar genellikle yüksek bir koruma sağlaması sebebiyle duvar kaplamaları gibi endüstriyel ürünlerde kullanılıyor. Koltuk örtüsü, çekyat ve kanepe gibi eşyaların kaplamasında tercih edilen kumaş türü sağlamlık ve dayanıklılık gibi özelliklerle ön plana çıkıyor.

Uzun süreli kullanımlar için ideal olan şönil kumaş türü, alkantra kumaş seçeneğinde olduğu gibi koltuk ve çekyat kaplamalarında tercih ediliyor ve kadifemsi bir yüzey sunuyor. Perde, masa örtüsü, yatak örtüsü ve duvar kaplamaları gibi çeşitli alanlarda kullanım imkanı sunan,işlemeli kumaş türü ise el emeği gerektiren ürünler arasında yer alıyor. Kışlık kıyafetler, battaniye ve yastık gibi ürünlerde tercih edilen kaşmir kumaş çeşidi ise yünlü dokusuyla kullanıcıyı sıcak tutmaya ve ısıtmaya yardımcı oluyor.

Emprime ve damasko olarak ayrılan kumaş seçenekleri ise iki taraflı olarak kullanılabildiği gibi üzerlerine resim işlemesi yapılarak koltuk, yastık gibi ürünlerin kaplamasında kullanılabiliyor. Kullanım alanı bunlarla sınırlı olmayan, çekyat kolları, sandalye döşemesi, otomobil kılıfı ve çanta imalatı gibi alanlarda kullanılan kumaş çeşitleri arasında suni deri modelleri de yer alıyor.

Farklı kumaş modellerine örnek olan, yapay kürk kumaşı ise giyim sektörü ve çeşitli ev eşyalarında kullanılıyor.Bant dokuma havlular,kravat etiketleri gibi ürünlerin elde edilmesinde kullanılan jakar kumaşlar farklı renk ve desenlere sahip olabiliyor. Ev tekstilinde sıklıkla tercih edilen modeller arasında yünlü ve ketenli kumaş türleri kullanılıyor. Koton ve kadife gibi yaygın kumaş türleri ise kıyafetlerin yapımında tercih edilerek giyim sektöründe kullanılıyor.

Kumaş Fiyatları

Hayatın her alanında yer alan çeşitleriyle, günlük yaşamın içinde fonksiyonel olarak kullanılan ürün, kalitesine ve işlevine göre farklı fiyatlar ile kullanıcıya sunuluyor. Kumaş fiyatları, modelin çeşidine, rengine, desenine ve boyutuna göre şekillenebiliyor. Koltuk döşemesi için kullanılacak kumaş çeşitleri ile takım elbise seçerken kullanılacak modellerin, cinslerinin ve yapılarının farklı olması ürünün fiyat farklılığı göstermesine sebep oluyor.

Yün, kadife, ipek, kaşmir, tiftik, angora, alpaka gibi üretilmesi zaman ve emek isteyen kumaş çeşitleri arz ve talep ilişkisi bağlamında diğer ürünlere göre daha fazla fiyata sahip olabiliyor. Esnek yapısı ve buruşmaya karşı dirençli yapısı ile giyim sektöründe sıklıkla kullanılan,tactel, akrilik, lycra, polyester, polyamide, polar ve microfibre tarzı kumaşlar ise hammadde bakımından daha ulaşılabilir ürünler olması sebebiyle, fiyat olarak diğer kumaş türlerinden daha uygun olabiliyor.

Kumaş Çeşitleri

891 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Ata Exclusive Fabrics
  2. Studio Pastel
  3. Jaju Baby
  4. Mrs.Pillow
  5. Jaju
  6. ByOzras
  7. Okan
  8. Wella Home
  9. 3K Konsept
  10. Brode
  11. Fahroni
  12. Etiket Kumaş
  13. Jüt Market
  14. Kumasmarketi
  15. Elmera Moda
  16. Modastra
  17. Premier
  18. Adetto
  19. Daisy Star
  20. E-Ucuz
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002028/2147483618/9010084/80232002
Başa dön