Latin Amerika Edebiyatı

Şarkıları, farklı yapısı, doğası ve özgürlük uğruna verdiği mücadeleler ile dikkat çeken Latin Amerika ülkeleri, edebiyat alanına yaptıkları katkılar ile de edebiyatın gelişmesine yardımcı oluyor. Küba, Bolivya, Şili, Meksika, Brezilya gibi ülkelerin içinde bulunduğu Latin Amerika Edebiyatı, dünya edebiyat tarihi açısından önemli eserlere ve isimlere ev sahipliği yapıyor. Köklerini devrim ve özgürlük mücadelesi kavramlarından alan bu edebiyat alanı, o coğrafyada yaşayan insanların verdiği mücadeleleri ve zorlukları gözler önüne seriyor. Farklı hayatlara dokunan, yaşam telaşı içerisinde savrulan hayatları anlatan, romantizm, gerçekçilik, özgürlük ve aşk gibi kavramlardan beslenen onlarca farklı Latin Amerika edebiyatı kitabı, sizleri o coğrafyayı ve insanını tanımaya davet ediyor. 

Latin Amerika Edebiyatı Nedir? Nasıl Başladı?

Latin Amerika'da İspanyolca ve Portekizce yazılmış eserleri kapsayan bir edebiyat alanı olan Latin Amerika edebiyatı, İspanyol sömürgeciliği ile başlıyor. 16. yüzyılda İspanyolların Güney Amerika'yı işgali ile dünyaya tanıtılan bu edebiyat alanı, yerli halkın kahramanlık öyküleri ve yaşam mücadelesini konu alıyor. Asırlar boyunca sömürge olarak kullanılan ve daimi bir özgürlük mücadelesi veren Latin Amerika toplumları, bu durumu edebiyat ve sanat alanında da yansıtıyor. İlk dönemlerde Portekiz ve İspanyol edebiyatın bolca etkilenerek eserler ortaya koyan bu alan, daha sonraki yıllarda Meksikalı bir rahibe olan Juana Inés de la Cruz ve Brezilya'nın en ünlü yazarı José Basilio da Gama gibi isimler ile birlikte özgünlüğe ve güce kavuşuyor. Özellikle şiir ve tiyatro oyunu konusunda benzersiz oyunlar ortaya koyarak, Latin Amerika edebiyatının gelişmesine ve dünyaya yayılmasına yardımcı oluyor. 

Latin Amerikan Boom Nedir?

20. yüzyılın başlarındaki siyasi mücadeleleri anlatan, gerçekçi metinlerin içine fantastik ögeler ekleyerek ortaya sunan yazarlar 1950'lı yıllarda dünya çapında bir hareket başlatıyor. Gabriel Garcia Marquez, Julio Cortazar, Carlos Fuentes ve Mario Vargas gibi dünyanın en önemli edebiyatçılarından bazıları, yaşadıkları mücadeleleri ve halklarının sorunları dile getirdiği eserler ile Latin Amerika edebiyatının tüm dünya tarafından kabul görmesini ve beğenilmesini sağlıyor. Küba devriminin etkisi ile ortaya çıkan siyasi eserlerin Avrupa'ya ulaşması ve Avrupa matbaaları tarafından basılması ile dünyaya yayılan Latin Amerika edebiyatı, özellikle siyaset, özgürlük, aşk, devrim gibi konuları ele alış biçimi ile kendine özgü bir tarz yaratıyor. Eleştirmen Gerald Martin "Abartı yok!" diyerek sözlerine başladığı ve Küba devrimi ile birlikte Latin Amerika edebiyatının yükselişini övdüğü yazısında, bu alanın dünya edebiyatına çok büyük katkıları olduğunu ve özgünlük içerdiğini söylüyor. 

Hangi Latin Amerika Edebiyatı Eserleri Okunmalı?

1990 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış Meksika'lı yazar Octavia Paz'ın "Kan ve gözyaşı ile verilmiş bir mücadelenin meyvesidir." diyerek nitelediği Latin Amerika edebiyatı, dünyaca ünlü pek çok yazarı içerisinde barındırıyor. Kolombiya'lı yazar Gabriel Garcia Marquez'in yazmış olduğu, bir cinayeti, arka planını ve toplumun ruh halini anlattığı "Kırmızı Pazartesi" isimli eseri, çocukluğunu, kendi halkını ve onların sorunlarını anlattığı "Yüzyıllık Yalnızlık" ve geçmişi anlatmanın önemini vurguladığı "Anlatmak İçin Yaşamak" isimli eserleri mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor. Paolo Coelho yazmış olduğu ve dünya klasikleri arasında yer alan "Simyacı", Jose Vasconcelos'un acıyı ve hüznü anlattığı eseri "Şeker Portakalı", 1971 Nobel Ödüllü yazar Pablo Neruda'nın yazdığı "Yeryüzünde Konaklama" isimli şiir kitabı ve Carlos Fuentes yazdığı "Deri Değiştirmek" isimli eserler de Latin Amerika edebiyatı denildiğinde göz atılması ve okunması gereken kitaplar listesinin başında yer alıyor. Özgürlük ve devrim mücadelelerin ateşini, heyecanını ve hüznünü anlatan, yerlilerin yaşadığı zorlukları gözler önüne seren, aşkın ve tutkunun kelimelerle anlatıldığı onlarca Latin Amerika edebiyat kitabı sizleri bekliyor. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Latin Amerika Edebiyatı

106 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 106 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?