En Ucuz ve Kaliteli Pensampermetreler

Pensampermetre

Hassas terazi ve termometre gibi ölçüm cihazları içerisinde yer alan pensampermetre, akım ölçmeye yarar. Akım ölçme aletleri genellikle, aletin test uçlarının devreye seri olarak yerleştirilebilmesi için devrenin kesilmesini gerektirir. Çoğu durumda, bunu yapmak mümkün değildir. Ayrıca devrenin kesilmesi, elektrik çarpması gibi riskler de doğurur. Pensampermetreler, bu gibi durumlarda ideal bir seçimdir.

Pensampermetreler daha fazla ölçüm işlevi, daha fazla doğruluk ve bazı durumlarda özel ölçüm özellikleri sunar. Ölçü aleti pensampermetre, daha çok endüstri bazlı ekipman ve kontrollerde kullanılır. Ancak alet, ısıtma, soğutma, havalandırma ve elektrik sistemlerinin ölçümü içinde sıklıkla tercih edilir. Pensampermetreler bir dizi işlevsellik sunar, bu nedenle gerekli yeteneklere sahip bir alet seçilmesi önerilir. Pensampermetre fiyat seçenekleri, tıpkı termometre fiyatları ve hassas terazi fiyatları gibi marka ve özelliklere bağlı olarak değişir. Pensampermetre ile herhangi bir ölçüm yapmadan önce, çalışma prensibini öğrenmeniz gerekir.

Pensampermetre Nedir?

Pensampermetre, temel bir dijital multimetre ile bir akım sensörünü birleştiren bir elektrik test aracıdır. Pensampermetre ne işe yarar sorusunun yanıtı, canlı bir telin etrafına kenetlenebilen, mandal şeklinde olan bu alet, akımı ölçmeye yarar şeklindedir. Ölçüm prensibi olarak pensampermetre, telde akan akımın yaydığı manyetik alanı algılar. Bu tasarım, ölçülen devrenin kesilmesini gerektirmeden akımı ölçebilme avantajına sahiptir. Kısacası bu aletler, bir makine veya elektronik cihaz çalışmaya devam ederken akan akımı ölçebilir. Pensampermetreler, başlıca iki nedenden dolayı popüler araçlar haline gelir. Bunlar:

Pensampermetreler, elektrikçilerin hat içi akım ölçümü yapmak için eski usul bir kabloyu kesme ve metrenin test uçlarını devreye sokma yönteminden kaçınmasına izin verir. Aletin çene kısmının ölçüm sırasında iletkene dokunmasına gerek yoktur. Bu özellikleri ekstra güvenli olmasını sağlar. Pensampermetreler, manyetik alanın büyüklüğünü belirlemek için akımı ölçer ve böylece iletkende akan akımı ölçer.

Pensampermetreler kullanılırken, bir ölçüm sırasında, akım taşıyan devreyi kapatmak gerekli değildir. Bu da, sağladığı kolaylıkla verimlilikte büyük artış yaratır. Pensampermetre bu amaçlarla kullanılabilir:

 • Gerektiğinde mevcut sistemleri onarmak
 • Kurulum sorunlarını gidermek için son devre testleri yapmak
 • Elektrikli ekipmanları kurmak
 • Sistem sorun gidermenin yanı sıra planlı ve önleyici bakım yapmak

Pensampermetre Çeşitleri Nelerdir?

Pensampermetre çeşitleri, doğru akımı (DC) veya alternatif akımı (AC) ölçüp ölçmedikleri ve ortalama değer düzeltme veya RMS yöntemini kullanıp kullanmadıkları gibi dayalı olarak ayrıca sınıflandırılabilir. Temel olarak iki tip pensampermetre vardır. Bunlar: Ticari güç kaynağı frekanslarına odaklanan frekans bandı özelliklerine sahip AC akımını ölçmek için tasarlanmış olanlar ve ticari güç kaynağı altındaki frekanslarda DC akımının yanı sıra AC akımını ölçmek için tasarlanmış modeller olarak belirtilebilir.

Pensampermetreler, minimum 0 A ila 100 A akım aralığı sunar. Birçok modelde 600 A'e kadar bir aralık bulunabilir. Bazıları, 999 A veya 1400 A'ya kadar çıkabilir. Geçmeli bazı modeller, 2500 A gibi yüksek ölçümler yapılabilir.

Normal AC devrelerini ölçmek için yük akımı modelleri kullanılır. Bazı yeni pens metre modelleri hem yük akımını hem de kaçak akımı ölçebilir. Pensampermetreler ölçtükleri şeye göre aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • DC akım ölçümü
 • AC akım ölçümü
 • Kaçak akım ölçümü
 • Akım ölçümüne başlama
 • Gerilim ölçümü
 • Süreklilik kontrolleri, direnç ölçümü ve diyot ölçümü
 • Pensampermetre ile kondansatör ölçümü
 • Sıcaklık, soğukluk ve havalandırma ölçümü

Pensampermetre çeşitlerinin özel alt grupları ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Akım Trafosu Pensampermetreler: Bu tür, sadece alternatif akım olan AC'yi ölçmeye yarar.
 • Hall Etkisi Pensampermetreler: Bu pensampermetre çeşidi, alternatif akım ve doğru akımın her ikisini birden ölçebilir. Bu türde, kelepçenin uygulandığı tel tarafından üretilen manyetik alan, Hall elemanı tarafından bir voltaja dönüştürülür ve voltaj bir akıma dönüştürülür. AC DC pensampermetre modelleri, farklı boyut ve özellikler sunabilir.
 • Esnek Pensampermetreler: Yalnızca AC'yi ölçen bu pensampermetre modelleri, dar alanlarda ölçüm yapmak için son derece idealdir. Rogowski tipi pensampermetreler olarak da bilinir.

Pensampermetre ile Amper Nasıl Ölçülür?

Pensampermetreler, akan bir akımın ürettiği manyetik alanı algılamak için bir sensör kullanarak akımı ölçer. Ardından akımı elde etmek için sonucu dönüştürür. Bir pensampermetre kullanımı oldukça kolaydır. Temel olarak, içinden geçen akımı ölçmek için cihazın çene sensörünü bir telin etrafına sıkıştırmanız yeterlidir. Yük akımını ölçerken, cihazı sadece bir telin etrafına bastırmanız gerekir.

Cihazı tek fazlı bir devrede iki kablonun etrafına sıkıştırırsanız, akımı doğru bir şekilde ölçemezsiniz. Ampere zıt yönlerde akım taşıyan iki tel, birbirine karşı koyan alanlar üretir. Bu durumda manyetik alanı ölçmeye çalışmak, iki alan birbirini yok ettiği için sıfır sonucunu verir.

Kaçak akım, normal koşullar altında genellikle birkaç mikroamper yükün yalıtım direncinden geçen akımdır. Pensampermetre aynı anda her iki kablonun etrafına uygulandığında ölçülen akım değeri, kaçak akımı gösterir. Kaçak akım aynı zamanda, bir topraklama telinin etrafına pensampermetre uygulanarak da ölçülebilir.

Pensampermetre ile topraklama ölçümü sırasında alet, topraklama kablosundaki kaçak akımı ölçerken, cihaz bir kablonun etrafına kenetlenir. 3 fazlı bir devreyi ölçerken, R, S ve T tellerinin her birine sırayla pens metre uygulayarak akım değerini ölçmek gerekir.

DC akımının ölçüm şekli diğerlerine göre biraz daha farklıdır. Bu farklılığa örnek olarak, pensampermetre aletlerinde sıfır işlevinin yalnızca kadran DC akım ölçüm konumunda ayarlandığında çalışması verilebilir. DC pensampermetre fiyatları, ürün özelliklerine ve boyutuna göre farklı alternatiflere sahip olabilir.

Doğru akım ölçümü yaparken, parmaklarınızı pensampermetrenin ön yüzündeki dokunsal bariyerin arkasında tutmanız önemlidir. Ayrıca ölçüm cihazınızın çenelerinin kapalı olduğundan, içinde veya yakınında herhangi bir iletken olmadığından emin olmasınız.

Pensampermetre Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Pensampermetrelerin çok sayıda çeşidi olduğundan, amacınıza uygun bir model kullanmanız gerekir. Doğru aleti seçmek için verilen bazı ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

 • Doğru pensampermetreye sahip olmak için öncelikle, temel ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir. Bu anlamda neyi ölçmek istediğinizi net olarak belirlemeniz doğru olur.
 • Kullanılması gereken pensampermetre tipi, ölçülen akımın tipine bağlıdır. Bazı pensampermetreler kaçak akımı ölçmek için tasarlanırken, bazıları yük akımını ölçmek için tasarlanır. Normal akım ölçümünde yük akımı pens metreler kullanılır. Kısa devre gibi durumlarda kaçak akım ölçümü gereklidir.
 • Yük akımı tipi bir alet kullanırken, düzeltme yöntemindeki farklılıklara dikkat etmeniz gerekir. İki yöntem vardır: ortalama değer düzeltme ve gerçek RMS düzeltme. Ortalama değer düzeltmesi, bozuk akım dalga biçimlerinin RMS değerlerini doğru bir şekilde ölçemeyebileceğinden dikkatli olmalısınız.
 • Kullanılması gereken pensampermetre tipi, DC veya AC akımına da bağlıdır. AC akım ölçümü, değişen frekansları içerebilir, bu nedenle pensampermetrenin frekans bandını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.
 • Aletin kenetlenebileceği kablonun kalınlığı, kıskaç ölçere göre değişir. Bu nedenle ölçmek istediğiniz telin kalınlığını belirlemeniz gerekir.
 • Ayrıca ölçülmekte olan tel üzerindeki yük ile ilişkili maksimum akım değerinin pensampermetrenin akım aralığı içinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Son olarak, online alışveriş sitelerinde bulunan pensampermetre tavsiye ve yorumlarını inceleyebilir ve seçeceğiniz aletin kullanıcı deneyimleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

DC akım ölçen pensampermetre hangisidir?

Hall Effect pensampermetreler kullanılır.

Pensampermetre ile DC akım nasıl ölçülür?

İlk olarak, pensampermetre üzerindeki kadranı DC'ye çevirmelisiniz. Bu sırada cihazınız, almak üzere olduğunuz ölçümün ölçüm cihazınızın çenesinden olduğunu gösteren, ortasında bir nokta tutan çene şeklinde bir kelepçe görüntüler. DC akım ölçümleri yapmadan önce ekranın sabit kalmasını beklemelisiniz. Ardından doğru okumaları sağlamak için Sıfır düğmesine basmalısınız. Çeneleri açmak için kelepçe serbest bırakma düğmesine basarak ölçmek istediğiniz iletkenin çevresini kapatmalısınız. Ardından teli ortalamak için üzerindeki hizalama işaretlerini kullanabilirsiniz.

Pensampermetre ne kadar?

Pensampermetre markaları ve ürünün sahip olduğu özellikler, bu aletin fiyatını belirleyen iki önemli faktördür. Pensampermetre fiyatları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için inceleme yapabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pensampermetre

2262 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 2262 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?