Petrol ve Enerji

Önemli araştırma başlıklarından olan petrol ve enerji üzerine yazılmış kitaplar, konuyu geniş bir perspektifte ele alır. Akademik kitapların yanı sıra petrol başlığını güncel tartışmalar ekseninde değerlendiren kitaplar da bulunur.

Dünya üzerinde ülke politikalarını etkileyecek derecede önemli sayılan petrol genellikle benzin, motorin ve fuel oil gibi yakıtlarla anılsa da günlük hayatta her an yanınızda olan ürünlerde de kullanılır. İlaç, solventler, gübre, pestisit ve plastik ürünlerinde hammadde olarak kullanılan petrolün tarihi antik çağa kadar dayanmaktadır.

İçten yanmalı motorların artması, havacılık alanındaki faaliyetler ve organik kimyada özellikle plastik, çözücü, yapıştırıcı, böcek ilacı ürünlerinin üretimindeki faydası sebebiyle petrol, günümüzde vazgeçilmez bir konuma sahiptir. Günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları gündemde olsa da petrol tüketimi yıl bazında artış eğilimindedir.

Petrol Ne Tür Bir Enerji Kaynağıdır?

Petrol, yenilenemez yani tükenir enerji kaynaklarının başında gelir. Denizlerde yaşayan ya da denizlerin karaya sürüklediği hayvan ve bitki kalıntılarının anaeorabik bir ortamda ısı, basınç ve mikroorganizmaların etkisiyle başkalaşması ham petrolün oluşmasını sağlar. Petrol kimyasal yapı olarak hidrokarbonların bileşimidir. Bu hidrokarbonlar parafinler, naftenler ve aromatik hidrokarbonlar olarak bilinir. Bunların yanında %5’lik bir kısım da oksijen, azot ve kükürt bileşimidir. Sahip olduğu çeşitli bileşenler özel ortamlarda ayrıştırılıp başka kimyasallarla birleştirilerek benzin, plastik, gübre ve benzeri ürünler elde edilir.

Petrol Enerjiye Nasıl Dönüşür?

Topraktan çıkarılan ham petrol işlenmeden herhangi bir enerji alanında kullanılamaz. Petrolün işlenmesi ve kendisini oluşturan hidrokarbonlara ayrılması için özel olarak inşa edilen rafinerilerde işlenerek çeşitli sektörlerde kullanılan enerji kaynakları elde edilir. İçerdiği hidrokarbonların farklı kaynama noktalarına sahip olması sebebiyle petrol ayrımsal damıtma işlemi görür. Bu damıtma işleminden önce ön damıtma denilen işlemle fazla hidrokarbonlar ayrıştırılır. Ardından petrol 350-400 derece sıcaklığa sahip borulara pompalanır. Bu sıcaklıklarda buharlaşan petrol, özel bir kolona girer. Bu kolonun sıcaklığı aşağıdan yukarıya doğru azalmaktadır. Haliyle petrol buharı, yukarıya çıktıkça soğumaya başlar. Farklı sıcaklıklara geldikçe istenen hidrokarbonlar ayrıştırılarak benzin, mazot, LPG ve jet yakıtı gibi değerli enerji kaynaklarının elde edilmesi sağlanmış olur.

Petrol Rezervleri En Çok Nerede Bulunur?

Petrol ve enerji ülkelerin stratejilerini etkileyen en önemli konulardandır. En çok petrol bulunan bölgeler, büyük devletlerin gözdesi konumunda yer alır. Petrol pazarından pay almak veya petrolü ucuza satın almak isteyen devletler politik hamlelerini bu yönde yapar.

Petrol rezervleri bakımından en zengin ülke 300 milyarı aşkın varil ile Venezuela’dır. Suudi Arabistan, 266 milyar varille ikinci sırada yer almaktadır. Kanada, 169 milyar varille 3. sırada yer alırken, 158 milyar varille İran 4. sırada, 142 milyar varille Irak 5. sırada yer alır. Ancak dünyada en çok rezerve sahip ülkelerle petrolden en çok gelir elde eden ülkeler farklıdır. Suudi Arabistan rezerv bakımından 2. sırada yer alsa da petrol ihracatında 1. sırada yer alır. Kazanç sıralamasında Suudi Arabistan’ı Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Kuveyt takip eder.

Petrolün Alternatifi Var Mı?

Günümüzde en çok kullanılan enerji kaynağı olan petrol, tükenebilir enerji kaynağı olduğu için gelecekte bir gün bitecektir. Bittiğinde ne olacağı ise tam bir muammadır. Bu yüzden ülkeler ve enerji şirketleri alternatif enerji kaynağı arayışlarındadır.

Petrol, birçok sektöre enerji kaynağı sunduğu için tam olarak bir alternatifi yoktur. Ancak son zamanlarda alternatif enerji kaynaklarına yönelik yatırım ve projeler, petrole muhtaç olmak istemeyen ve gelecekteki olası enerji sıkıntısını önlemek isteyen ülkelerin gözdesi konumundadır. Alternatif enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi gelir. Özellikle sürekli güneş alan ülkelerde hazırlanan ve geniş alanlara yerleştirilen güneş panelleri, büyük bir enerji elde eder. Güneş enerjisinin yanında rüzgar enerjisi de birçok ülke tarafından tercih edilir. Dalga enerjisi ve jeotermal enerji kaynakları da alternatif enerji kaynaklarının en çok kullanılanları arasında yer alır.

 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Petrol Ve Enerji

20 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 20 / 20 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?