Rus Edebiyatı

Rus Edebiyatı Kitapları 

Rus edebiyatı kitapları, edebiyat dünyasının en önemli yazarlarını ve eserlerini ortaya koymuştur. Dünya edebiyat tarihi açısından Rus edebiyat alanındaki kitapların çok önemli bir yeri vardır. Yüzlerce Rus edebiyat kitapları dünyaca bir üne sahiptir. Bu kitaplar birbirlerinden farklı olarak yazılmıştır. Edebiyatseverlerin büyük ilgisini çekmektedir. Bu kitaplar hem dünya edebiyatına hem de Rus edebiyatına büyük katkı sağlamıştır. Birçok önemli yazarları bulunmaktadır. En bilindikleri arasında Tolstoy, Dostoyevski, Çehov, Maksim Gorki vb. gibi birçok ünlü yazarları sayabiliriz. Bu yazarların kaleminden çıkmış eserleri keşfedebilirsiniz. Bu kitapların içeriklerinde, insanların tüm yönlerine değinildiği, farklı birçok hayat öyküsünün kaleme alındığı, dünya düzeni üzerine yapılan eleştirilerin bulunduğu görülmüştür. Pek çok öykü, onlarca ünlü yazarlar tarafından kaleme alınmıştır. Bu kitaplar okuyucularının ufkunu genişletecektir. Yeni fikirler edinmenizde, farklı öykülerde kendinizi bulmanızda ve yeni dünyalar keşfetmenizde sizlere büyük araç olacaktır. Rus edebiyatı 11. Yüzyılda yazılan yapıtlarla başlamıştır. Günümüze kadar gelen bu edebiyat yapıtları hala edebiyatsever kişiler tarafından heyecanla ve merakla okunmaktadır. 

Rus Edebiyatının Önemi 

Rus edebiyatının tüm dünyada bilinmesi ve pek çok okuyucuya sahip olması dikkat çeken bir durumdur. Bunun sebepleri arasında, dünyaca ünlü yazarlarının olmasının dışında eserlerinde değindikleri konular dikkat çekmektedir. Yazarlar genellikle yazılarında çok daha geniş, derin ve insan odaklı konuları ele almışlardır. Bu da okuyucunun eserleri okurken bir noktada kendilerini bulmalarına sebep olmuştur. Eserlerin içten olan bu özellikleri sayesinde Rus toplumu ile edebiyatı birbirine olumlu anlamda bağdaştırmıştır. Bu durum bizlere diğer edebiyatlar ile Rus edebiyatını birbirinden ayırma şansı veriyor. Edebiyat milletler bazında incelendiğinde, akıllara ilk etapta Rus edebiyatının gelmesi bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Bu durumu aynı zamanda normalleştiriyor. Tarihi açısından Rusya çok önemli bir yere sahiptir. Ekim devriminin ortaya çıkmasında Rus edebiyatının çok önemli bir rolü vardır. Özellikle bu durumu en iyi, yazmış olduğu eserlerde Tolstoy belirtmiştir. Toplumu ve isteklerini anlatan bir manifesto niteliğinde kaleme aldığı eserler de görebiliriz. Aynı zamanda toplumda ulusal ve halkçı bir fikir oluşmasını “Savaş ve Barış” eserinde açıkça anlatıyor. Bu nedenle bir şekilde eleştirilen bu eser, hem dünya edebiyatında hem de Rus edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda en önemli eserler arasında da gösterilmektedir. Tolstoy’un bir diğer eseri olan “Diriliş”, Rus aydın sınıfını eleştiriyor. Bununla beraber toplumdan kopuk, soyut bir yaşam ortaya koyduklarını dile getiriyor. Dostoyevski’de aynı şekilde yazılarını kaleme almıştır. Bu iki yazar gibi birçok yazar da eserlerinde toplum ve aristokrat sınıf arasındaki tartışmalara değinmiştir. Bu nedenle de Rus yazarlar ve kitapları tüm dünya halkları tarafından da ilgi görmektedir. 

Okunması Gereken Rus Edebiyat Kitapları 

Rus edebiyatı denildiği zaman akıllara pek çok yazar ve eserleri gelmektedir. Rus edebiyatı yazarları, Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin, Nikolay Gogol, Anton Çehov, Maksim Gorki, Turgenyev en çok bilinen isimler arasında yer alır. Okunması gereken kitaplar arasında Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza” adlı romanı da yer almalıdır. Bu kitapta kendini tanrı gibi gören ve herkese üstten bakan birinin hikayesi anlatılmaktadır. “Karamazov Kardeşler” gibi eserleri de herkes tarafından bilinen ve sevilen kitaplardandır. Dostoyevski tarafından kaleme alınan ve mutlaka okunması gereken kitaplardan biri de “Yeraltından Notlar” adlı eseridir. Bu kitabın içeriğinde de insanın karanlık yönleri göz önüne serilerek modernizme bir eleştiri niteliği taşımıştır. Rus edebiyatının bir diğer yazarı olan Gogol’un yazmış olduğu eser “Palto” da çok bilinen bir kitaptır. Bu kitap içinde mutlaka okunması gereken kitaplardan olduğu söylenmektedir. Tolstoy “Savaş ve Barış” adlı eserinde Rus halkın çektiği zorlukları ve üst düzey sınıfın yaşadığı gösterişli hayatı konu almaktadır. İyiyi ve kötüyü anlatan “Ölü Canlar” adlı eser de Gogol tarafından yazılmıştır. Bu kitap da okuyucuların dikkatini çekmektedir. Rus edebiyatı romanları denildiğinde Gogol, Çehov ve Puşkin gibi yazarların da eserlerini okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu yazarların eserleri, Rus edebiyatını anlamanız ve hissetmeniz için okumanız gereken kitaplardandır. 

Rus Edebiyatı Klasikleri

Rus edebiyatı klasikleri denildiği zaman akıllara birçok eser gelir. Bu eserlerin yazarları özellikle büyük önem taşır. Hem yazdıkları eserlerle hem de insanlar üzerinde bıraktıkları etki ile kaleme aldıkları konular insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza, Yeraltından Notlar, Ezilenler, Yuri Dombrovski’nin Antika Bekçisi, Lev Tolstoy’un Savaş ve Barış, Anna Karenina, İvan Turgenyev’in Babam ve Oğulları, Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Ölü Canlar, Maksim Gorki’nin Ana, Anton Çehov’un Vişne Bahçesi gibi birçok eser klasikler arasında yerini almaktadır. Her yazar eserlerinde belli başlı konuları ele almıştır. İnsanlara hitap eden konular, eserleri okuyan kişileri akışına sürükler. Rus klasik romanları günümüzde hala sevilerek okunmaktadır. 

Rus Edebiyatının Başyapıtları Nelerdir?

Rus edebiyatı içerdikleri konular sayesinde büyük dikkat çekmeyi başarmıştır. Rus toplumunu, insanını, duygularını hissettiren, insanın en derinlerine kadar inen güçlü bir sanat geleneğini ele alır. Dostoyevski, Tolstoy, Gorki, Çehov, Puşkin gibi ismini daha yazamadığımız birçok yazar harika eserler dünyaya armağan etmişlerdir. Bu yazarların eserleri Rus edebiyatı başyapıtları arasında yerini almıştır. Bu yapıtlar Suç ve Ceza, Savaş ve Barış, Ölü Canlar, Babam ve Oğulları, Ana, Palto, Oblomov, Petersburg, Ve Durgun Akardı Don, Doktor Jivago gibi birçok eserdir. Rus edebiyatı kadar insana dönük olan başka bir edebiyat yoktur. Eserlerin başından itibaren kendinizi olayın içerisinde bulursunuz. Olayların akışına kapılmamak elde değildir. Okuyuculara bu eserler büyük bir zevk verir. Dünya edebiyatında büyük bir yere sahip olan Rus edebiyatının sunmuş olduğu eserleri okumanız her açıdan sizlere fayda sağlayacaktır. Okudukça ufkunuzun genişlediğinin farkına varmış olacaksınız. Her bir kitap sizlere yeni bir şeyler katacaktır. 

Rus Edebiyatı Tarihi Kitapları Nelerdir?

Rus edebiyatının pek çok bilinen eserleri mevcuttur. Bunlar arasında Rus edebiyatı tarihi kitap konulu eserler de bilinmektedir. Bu kitaplar Tolstoy’un Savaş ve Barış, Kazaklar, Anna Karenina, Hacı Murat, Nikolay Gogol’un Taras Bulba, Maksim Gorki’nin Artamonovlar, Anton Çehov’un Düello gibi eserleri vardır. Bu eserlerde dönemin tarihi, yaşanılan olaylar, adaletsizlikler, halkın çektiği zorluklar, üst sınıfların görkemli yaşamları gibi pek çok konu ele alınmıştır. Bu eserler de sürükleyici anlatımı ile okuyucuyu kendine bağlamayı başarmıştır. 

Çok Bilinmeyen Rus Edebiyatı Eserleri Var mıdır?

Rus edebiyatı kitapları listesi oldukça kapsamlıdır. Birçok yazar onlarca eser kaleme almıştır. Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin, Nikolay Gogol, Anton Çehov, Maksim Gorki, Turgenyev gibi yazarlar eserleriyle beraber dünyaca üne sahip olmuşlardır. Bu yazarların bazı eserleri az bilinmektedir. Fakat yazarların yazmış oldukları her eser okunmaya değer içeriklere sahiptir. Az bilinen eserler arasında yer alan Drine Köprüsü, Ve İnsan Otomobili Yarattı, Durgun Akardı Don, Köpek Kalbi, Beyaz Zambaklar Ülkesi gibi eserler de mutlaka okunmalıdır. Konularında savaş, barış ve kavga dolu dünyaya dair her şeyi ve insanların yokluktan nasıl ayağa kalktıklarını anlayabilirsiniz. Bu eserlerin akışına kapılıp kendinizi bambaşka düşünceler içerisinde bulabilirsiniz. Pek çok Rus edebiyatı eserleri içerisinden merak ettiğiniz yazarların eserini kesinlikle okumalısınız. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rus Edebiyat Kitapları

290 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 290 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?