Edebiyat dünyasının en önemli eserlerini ve yazarlarını ortaya koymuş olan Rus edebiyatı alanındaki kitaplar, dünya edebiyat tarihi açısından çok önemli bir noktada bulunuyor. Birbirinden farklı ve dünyaca ün kazanmış onlarca kitap, edebiyatseverlerin ilgisini bekliyor. Hem Rus edebiyat tarihine hem de dünya edebiyatına büyük katkı sağlamış olan Dostoyevski, Tolstoy, Maksim Gorki ve Çehov gibi önemli yazarların kaleminden çıkmış kitapları keşfedebilirsiniz. İnsanlığın tüm yönlerinin anlatıldığı, dünya düzeni üzerine eleştirilerin yer aldığı, farklı hayat öykülerinin kaleme alındığı ve pek çok kavram üzerine çeşitli öykülerin yazıldığı onlarca kitap, edebiyat meraklıları için sunuluyor. Sizlere yeni fikirler aşılayacak ve ufkunuzu genişletecek onlarca eser, farklı öykülerde kendinizi bulmanıza ve yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı olmaya hazırlanıyor. 

Rus Edebiyatı Neden Önemli Bir Yere Sahiptir?

Senaryo yazarı ve eleştirmen olan Anatoli Lunaçarski, "Bizde zorluklara ve baskılara karşı propaganda yayımlamaya ya da bildiriler dağıtmaya edebiyattan başka hiçbir yol bırakılmamıştır. Kuşkusuz bu da edebiyatın bu denli üst düzey ve gelişmiş olmasındaki en önemli etkendir." sözüyle edebiyat konusunda Rusların başarılı olma nedenlerini açıklıyor. Rusya tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan Ekim Devrimi'nin ortaya çıkmasında Rus edebiyatının da çok büyük bir role sahip olduğu görülüyor. Özellikle Tolstoy'un yazmış olduğu eserler, toplumu ve isteklerini anlatan bir manifesto niteliği taşıyor ve özellikle Savaş ve Barış eseri, toplumda ulusal-halkçı bir fikir oluşmasını sağlıyor. Bireyciliğin ve hırsların eleştirildiği eser, hem Rus edebiyatı hem de dünya edebiyatı için en önemli eserlerden biri olarak gösteriliyor. Diriliş isimli bir diğer eserinde ise tıpkı Dostoyevski'nin de yaptığı gibi Rus aydın sınıfı eleştiriyor ve toplumdan kopuk bir yaşam ortaya koyduklarını dile getiriyor. Tolstoy ve Dostoyevski gibi daha pek çok yazar, eserlerini toplum ve aristokrat sınıf arasındaki tartışmalara dayandırıyor ve bu yüzden de tüm dünya halkları tarafından ilgi görüyor. 

Hangi Rus Edebiyat Kitapları Okunmalı?

Rus edebiyatı denildiğinde pek çok isim karşımıza çıkıyor. Fyodor Dostoyevski, Lev Tolstoy, Nikolay Gogol, Anton Çehov, Maksim Gorki ve Ivan Turgenyev en bilinen isimler arasında yer alıyor. Özellikle Dostoyevski'nin kendini Tanrı gibi gören ve herkese üstten bir bakış takınan birinin hikayesini anlattığı Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler gibi eserleri herkes tarafından bilinen ve sevilen kitaplar arasında yer alıyor. Dostoyevski'nin "Hepimiz onun paltosundan çıktık" dediği Gogol'un yazmış olduğu Palto, edebiyat dünyasında mutlaka okunması gereken eserler arasındadır. Rus halkının çektiği zorlukları ve üst sınıfın yaşadığı gösterişli ve umursamaz hayatın anlatıldığı Tolstoy'un Savaş ve Barış, insanın içindeki savaşı, iyiyi ve kötüyü anlatan Gogol'un Ölü Canlar, yine Dostoyevski tarafından kaleme alınan ve insanın karanlık yönleri göz önüne serilerek moderniteye bir eleştiri niteliği taşıyan Yeraltından Notlar da mutlaka okunması gereken kitaplar arasındadır. Özellikle hikaye ve öykü konusundaki başarılı eserleriyle Gogol, Puşkin ve Çehov'un yazmış olduğu eserler de Rus edebiyatını anlamak ve hissetmek için okunması gereken eserlerdendir. 

Az Bilinen Rus Edebiyatı Eserleri Nelerdir?

Rus edebiyatının klasik eserleri arasında sayılabilecek olan Dostoyevski, Gogol, Puşkin, Tolstoy ve Çehov gibi isimlerin yanı sıra az bilinen çok önemli edebiyat eserleri de yine kategori içerisinde yer alıyor. Ivo Andriç'in kaleme aldığı ve pek çok eleştirmen tarafından gelecek binyılın en önemli eserleri arasında gösterilen Drina Köprüsü, gelişen ve kontrolden çıkan teknolojinin dile getirildiği Ilya Ehrenburg'un Ve İnsan Otomobili Yarattı isimli eseri, Don bölgesinin destanlarının anlatıldığı Durgun Akardı Don ve Mihail Bugalov'un bir köpeğin gözünden dünyayı anlattığı Köpek Kalbi eserleri de mutlaka okunması gereken eserlerden bazıları olarak tanımlanıyor. Grigoriy Petrov'un Finlandiya'nın yeniden nasıl ayağa kalkıp dirildiğini anlattığı ve M.Kemal Atatürk'ün her öğrenci ve askerin mutlaka okuması gerektiğini söylediği Beyaz Zambaklar Ülkesi'nde eseri de edebiyatseverlerin beğenisine sunuluyor. Siz de Rus edebiyat kitapları arasından dilediğinizi seçerek bu savaş, barış ve kavga dolu dünyayı seyredebilir, insanların yokluktan nasıl dirildiklerini görebilir ve kendinizi bambaşka düşüncelerin içinde bulabilirsiniz. 

 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Rus Edebiyat Kitapları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 202 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501762