Yerel yönetimlerin bağlı olduğu yasaları ve kuralları inceleyen Yerel Yönetim Hukuku ile mahallî idareleri daha yakından tanıyabilirsiniz. Köy, belediye, büyükşehir belediyesi gibi kurumları kapsayan yerel yönetimler, devlet hizmetlerinin doğrudan o bölgede yetkili kurumlar tarafından sağlanmasına yardımcı olur. Hukuk uzmanlarının kaleme aldığı eserlerle Yerel Yönetim Hukuku hakkında derinlemesine ve geniş çaplı bilgilere erişebilirsiniz. Hem günlük hayatınızda hem de KPSS gibi sınavlarda karşınıza çıkabilecek sorunları çözmenize katkı sağlayan bu kitaplar, maddeleri ve yasaları açıklayan anlatımlarıyla konuyu daha kolay kavramanıza da imkân yaratır. Yerel yönetimlerin yetkilerini ve görevlerini detaylı şekilde anlatan eserler, Yerel Yönetim Hukuku'na genel bir giriş yapmanıza olanak tanır. Örnek olaylar ve uygulamalarla konuyu daha da iyi kavramanıza yardım eden kitaplar, hukuk derslerinde ilgili alandan gelecek sorulara karşı da hazırlıklı olmanıza katkıda bulunur.

Yerel Yönetim Hukuku Nedir?

Belediye hizmetlerinin halka hangi kurallara bağlı kalınarak ulaştırılacağını ve belediyelerin yetki alanlarını inceleyen hukuk dalına yerel yönetim hukuku denir. Mahallî idare kavramını açıklayan kitaplar bu kavramın kapsamına hangi kurumların girdiğini kavramanızı sağlar. Mahallî idarelerin ne gibi yetkilerle donatıldığını öğrenerek sınavlarda karşılaşabileceğiniz soruları eksiksiz şekilde doğru yanıtlayabilirsiniz. Yetki paylaşımını anlatan eserler, yerel yönetimlerde hangi yetkinin hangi organ tarafından kullanıldığını anlatır. Kamu tüzel kişiliği kavramını öğrenerek yerel yönetimlerin nasıl bir statüde olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Yerel yönetimlerin hangi alanlarda ve nereye kadar özerk olduğunu da ayrıntılı açıklamalara yer veren çalışmalarla kavrayabilirsiniz. Mahallî ve yerel idarelerin nasıl bir hiyerarşik yapılanma içerisinde olduğunu, devletin hangi organları tarafından denetlenip yargılandığını da hukukçuların kaleminden çıkan eserlerle daha kolay öğrenebilirsiniz. İl özel idarelerinin, köy idarelerinin ve belediyelerin hangi yetkililer tarafından yönetildiğini ve bu kişilerin nasıl seçildiğini maddeler halinde anlatan şematik kitaplar, konuları akılda kalıcı şekilde öğrenmenize yardım eder.

Yerel Yönetim Hukuku'nun Temel Kavramları Nelerdir?

Hukukun alt dallarında ilgili konuya daha hakim hale gelmek için temel kavramları iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Yerel Yönetim Hukuku'nda yerel yönetim kavramını anlatan giriş kitaplarıyla alanın genel bir tanımı ile karşılaşırsınız. Yerel yönetimlerin nitelikleri de bu daldaki önemli kavramların açıklandığı bölümlerdendir. Niteliklerin tek tek sıralanması sayesinde ders çalışırken ezber yapabilmeniz de kolaylaşır. Yerel seçimler konusunda yapacağınız okumalarla, yöneticilerin nasıl aday olabildiğini ve kaç yıllığına göreve geldiğini anlayabilirsiniz. Yerel yönetimlerde yetki paylaşımını anlatan başlıklarla belediyelerdeki yetkili organları ve bu organların işlevlerini öğrenebilirsiniz.Teşkilat ve yapılanmaya odaklanan kitaplar, belediyelerin hangi çalışanlara sahip olduğunu ve personellerin görev dağılımının nasıl yapıldığını anlatır.

Yerel Yönetim Hukuku ile İlgili Kitaplar Hangileridir?

İdare Hukuku ve Kamu Yönetimi gibi hukuk dallarıyla doğrudan alakalı bir dal olan Yerel Yönetim Hukuku hakkında yazılmış yardımcı kaynaklar bulunur. Bir hukukçunun yazdığı kitapların yanı sıra birden fazla uzman ismin bir araya gelerek komisyonla beraber hazırladıkları çalışmalar da vardır. KPSS'ye hazırlanırken örnek sorulara yer veren baskılarla öğrendiğiniz konularda soru çözüm pratikleri yapabilirsiniz. Yerel yönetimlerde maliye yönetimi ve bütçe gibi konuları inceleyen eserler hazineden hangi oranda kaynak alındığını açıklar. Oluşturulan bütçenin kullanımı için belediye meclisinde ne gibi görüşmeler yapıldığını ve harcanan paraların nasıl denetlendiğini de yerel yönetimlere dair hukuk kitaplarıyla öğrenmeye başlayabilirsiniz. Yerel Yönetim Kanunları'nı eleştirel gözle irdeleyen inceleme kitapları, olumlu ve olumsuz görüşlerle kanunlar hakkında yorumda bulunur. Eksikleri ve yanlışları gösteren hukuk kitapları, daha iyi kanunlarla yerel yönetimlerin idare edilebilmesi adına çeşitli önerilerde bulunur.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yerel Yönetim Hukuku

DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/1504149/1506274