Yönetim / Devlet Üzerine

Yönetim Devlet Kitapları; insanlığın var oluşundan günümüze büyük etkileri olan ve her geçen gün evrilerek farklı boyutlar kazanan yönetim bilimini konu alan kitaplardır. İlk uygarlıklardan bugüne, başka bir deyişle toplum ve uygarlık kavramları ortaya çıktığından beri, yönetim ve devlet olguları insanlık tarihi için oldukça önemli olmuştur. Tarih boyunca pek çok medeniyet, imparatorluk ve devlet var olmuş, her biri farklı yönetim biçimleri ve siyasi ideolojiler ile yönetilmiş ve şekillendirilmiştir. Hem geçmişten bugüne bu ideolojiler ve stratejilerin nasıl geliştiğini anlamak, hem de günümüzde var olan siyasi ilişkileri daha doğru biçimde kavramak adına Yönetim Devlet Kitapları yol gösterici nitelikleri olan kaynaklardır.

Yönetim Devlet Kitapları Ne İşe Yarar?

İlk uygarlıkların tarihi M.Ö. 4000 yıllarına dayanmaktadır. İnsanlar bir arada yaşamaya ve bu şekilde toplumları oluşturmaya başlamış; toplumlar uygarlıklara, uygarlıklar devletlere, devletler imparatorluklara evrilmiştir. Böylelikle bir ulus ya da medeniyet çatısı altında yaşayan insanlar arasında da bir hiyerarşi oluşmuş, bu hiyerarşi neticesinde yöneten ve yönetilenler ortaya çıkmıştır. Bu tip her yapılanmanın yönetim biçimi, ideolojileri, stratejileri ve yöntemleri farklı olduğu için her toplumun da kaderi ve yaşadıkları apayrıdır. 

Yönetim bilimi ve politika, siyasi ideolojilerden ve insan faktöründen bağımsız düşünülemez. Tarihin her döneminde yönetenlerin ve yönetilenlerin etkilendiği pek çok düşünce ve akım vardır. Bu düşünceler, ulusların ve devletlerin kaderini de etkilemiştir. Yönetilenler, yani toplumun bireyleri, kimi zaman örgütlenerek kendi kaderlerini tayin etmeyi başarmış, kimi zaman ise tek bir yönetim biçimi nesiller boyu devam etmiştir. Tarihteki bazı önemli kırılma noktaları, yönetim biçimlerinin de değişmesine, yıkılmasına ya da evrilmesine neden olmuştur. Söz konusu kırılma noktaları kimi zaman devletler arasındaki bir antlaşma, kimi zaman bir savaş, kimi zaman ise Sanayi Devrimi, Fransız İhtilali gibi tüm dünyanın düzenini değiştiren büyük olaylar olmuştur. 

Yönetim Devlet Kitapları; okurlara tarihte yönetim kavramının nasıl başladığını ve ilerlediğini, geçmişten günümüze hangi siyasi ideolojilerin nasıl uygulandığını ve sonuçlarının ne olduğunu, yöneticilerin fikir ve stratejileri ile yönetilenlerin beklentilerinin etkilerini, kısacası insanlık tarihinde yönetim kavramının tüm aşamalarını anlatan kitaplardır. 

Yönetim Devlet Kitapları Hangileridir?

İnsanlık tarihinde yönetim ve siyaset kavramları çok geniş, kapsamlı ve ayrıntılıdır. Tıpkı domino taşları gibi, tarihte de her olay birbirini etkilemiştir. Dolayısıyla Yönetim Devlet Kitapları da birbirinden çok farklı konuları, coğrafyaları, zaman dilimlerini ve ideolojileri konu alır. Tek bir ülkenin hukuk sisteminden bir imparatorluğun yönetim biçimine, tarihte yaşanan bir olayın toplumların üzerindeki etkisinden bir siyasi ideolojinin kuramsal incelemesine, bir ulusun yönetilme şeklinden devlet yapılanmalarına dek sayısız konu Yönetim Devlet Kitaplarında işlenmektedir. Ek olarak, yönetim yalnızca toplumlar için geçerli bir kavram değildir. Yönetim Devlet Kitapları kategorisinde kamu yönetimi, iş hayatı, uluslararası ilişkiler gibi pek çok alt başlıkta kitapları da bulabilirsiniz. 

Yönetim Devlet Kitapları Nasıl Seçilmelidir?

Yönetim bilimi ve devletler üzerine yazılmış her kitabın araştırma konusu, içerdiği bilgiler ve kullandığı dil birbirinden farklıdır. İlginizi çeken herhangi bir konu, olay veya tarihten bir kesit hakkında bilgi almak istediğinizde karşınıza araştırma konunuz ile ilgili yazılmış birden fazla kitap çıkabilir. Örneğin devletler ile ilgili bir kitap okumak istediğinizde, devletlerin tarihsel gelişimini anlatan ya da devlet kavramına kuramsal bir bakış açısıyla yaklaşan kitaplar ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda, Hepsiburada.com'da yer alan kitapların ürün açıklamaları size yol gösterebilir. Her kitabın ürün açıklaması bölümünde kitaplar ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. Böylelikle bu denli kapsamlı bir kategori içinde aradığınız kitapları kolayca bulabilir, dilediğiniz kitaba bir an önce ulaşabilirsiniz. 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yönetim Devlet Kitapları

218 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 218 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?