Anayasa hukuku her vatandaşın bilmesi gereken bir konu olmasının dışında hiç kuşkusuz hukuk fakültelerinin en zor dersleri arasında yer alır. Bunun pek çok sebebi olmakla birlikte, anayasanın sabit kanunları dışında kalan maddelerin hayatın akışı esnasında veya ivedi durumlar sebebiyle değiştirilmesi ve yeni maddeler eklenmesi başlıca sebepler arasındadır. Bu durum ise anayasa hukukçuları açısından pek farklı yorumlar ve tartışmalar meydana getirir. Böylece anayasa hukuku kitapları geçmiş dönem anayasaları, geçmiş dönem anayasa hukuku ve dönem içerisindeki yorumları, mevcut anayasa ve mevcut anayasa hukuku ile onun yorumlarından oluşur. Bunlar dışında anayasa kavramının tarihsel geçmişine yönelik okumalar da bu çerçevede ele alınır.

Anayasa Hukuku Neden Öğrenilmeli?

Anayasa hukuku genel anlamıyla her vatandaşın bilmesi gereken bir alandır. Çünkü tüm vatandaşların hayatına doğrudan etki edecek maddeler içerir. Anayasa hukuku hayatın akışını düzenleyen ve takip eden bir alan olmasının dışında değişikliklere de uğrayabilir. Bu değişikliklerle birlikte vatandaşın hakları ve hukukun vatandaşa yönelik etkisi de değişebilmektedir. Bu sebepten ötürü vatandaşın kendi haklarını ve hukukun kendilerine etkisini bilmesi kişinin yararınadır.

Anayasa Hukuku Neyi Düzenler?

Anayasalar devlet yönetimine ve devletin vatandaşlarına yönelik oluşturulur. Anayasa hukuku ise vatandaşın hayatını etkileyen ve devletin yönetimine yönelik olan anayasayı denetler ve inceler. Yani yasaların vatandaşa veya devlete etkisi anayasa hukuku tarafından incelenir. Eğer çelişkili bir ibare veya madde varsa anayasa hukuku bunun düzenlenmesine veya değiştirilmesine etki eder.

Anayasa Hukuku Kitapları Seçiminde Neye Dikkat Edilmeli?

Geniş bir alanı kapsayan anayasa hukuku kitapları pek çok başlıktan meydana gelir. Başlıklar açıkça belirtilmemiş, ancak dolaylı yoldan kendi içlerinde içerik bakımından birbirlerinden ayrılmışlardır. Araştırma yapmak isteyen birisinin dikkat etmesi gereken hususların başında anayasa hukuku kitapları arasından hangi yazara, hangi döneme ve hangi yılın anayasa hukuk kitabına ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesidir. 

Anayasa Hukuku Hangi Dönemlerden Oluşur?

Türkiye Cumhuriyeti anayasası 12 Eylül 1980 darbesinin ardından değiştirilmiş ve 9 Kasım 1982 tarihinde mevcut halini almıştır. 9 Kasım 1982 anayasasından bu yana toplamda 21 kez değiştirilmiştir. Bu sebeple 1982 ile günümüz arasında bir tarihte araştırma yapmak istiyorsanız, bu tarihler arasındaki değişiklikleri bilmeniz ve bir önceki değişikliğin bitişiyle mevcut değişikliğin yürürlükte kalışı arasındaki dönemde yazılmış olan anayasa hukuku kitaplarını incelemeniz gerekir. 16 Nisan 2017'deki anayasa değişikliği referandumu sonrasını ilgilendiren bir dönemi incelemek için bakmanız gereken konu ise yeni anayasa veya 2017 yılı sonrası yazılmış olan yeni anayasa incelemeleri veya tartışmaları üzerine olan anayasa hukuku kitapları olmalıdır. Şu an mevcut olmayan anayasalara dair bir araştırma yapmak içinse araştırma yapmak istediğiniz yılda hangi anayasanın kullanıldığını tespit etmeniz gerekir. 

1980 Öncesi İçin Nelere Dikkat Etmeli?

1980 öncesi dönem açısından anayasa hukuku kitapları veya anayasa hukuku kitap tavsiyeleri arıyorsanız, dikkat etmeniz gereken şey 1980 öncesinde yalnızca iki adet anayasa olduğudur. İlki Kurucu Meclis olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti'nin inşasında oluşturulmuş 20 Nisan 1924 tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'dur. Bu anayasa 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından oluşturulan 9 Temmuz 1961 anayasasına kadar yürürlükte kalmıştır.

9 Temmuz 1961 tarihinde oluşturulan anayasa ise 1980 tarihine kadar yürürlükte kalmıştır. Yani 1980 öncesi dönemdeki anayasa hukukuna dair araştırma veya okuma yapmak için iki ayrı dönem mevcuttur. İlki 20 Nisan 1924 ile 27 Mayıs 1960 arasında yayımlanmış kitaplar ve ikincisi ise 9 Temmuz 1961 ile 12 Eylül 1980 yılları arasında yazılmış kitaplardır. Kısacası kitapları elemek ve aradığınız kitabı bulmak için yapmanız gereken tek şey hangi döneme ait anayasayı aradığınızı bilmenizdir. 

Anayasa Hukuk Tarihine Dair Öneriler Nelerdir?

Her kitap kategorisinin olduğu gibi anayasa hukuku kitaplarının da geçmiş okumalarını yapmak veya yurt dışındaki muadilleriyle kıyaslamanız mümkündür. Hammurabi Kanunları olarak da bilinen Babil Kanunları, bu alanın en eski örneği sayılmaktadır. Daha sonra Hitit Kanun Metinleri, Solon Yasaları, 12 Levha Kanunları, Digesta gibi pek çok eser modern anayasa hukukunun ataları kabul edilir. Bunlar dışında göze çarpan bir diğer konu ise İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, İnsan Hakları Sözleşmesi gibi evrensel hukuku oluşturan esaslardır. Zira çağdaş anayasaların pek çoğu bu gibi kadim anayasaların oluşturduğu temel taslak üzerine inşa edilmiştir. Bu gibi geçmişe dönük okumalar ise anayasa hukuku kitap tavsiyeleri denildiğinde en çok rastlayacağınız örnekler arasında yer alır.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Anayasa Hukuku Kitapları

118 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Seçkin Yayıncılık Anayasa Hukuku Kitapları
  2. Beta Yayınevi Anayasa Hukuku Kitapları
  3. On İki Levha Yayınları Anayasa Hukuku Kitapları
  4. Temsil Kitap Anayasa Hukuku Kitapları
  5. Ekin Basım Yayın Anayasa Hukuku Kitapları
  6. Aristo Yayınevi Anayasa Hukuku Kitapları
  7. Alfa Yayınları Anayasa Hukuku Kitapları
  8. Adalet Yayınevi Anayasa Hukuku Kitapları
  9. Berikan Yayınları Anayasa Hukuku Kitapları
  10. Ekin Basım Yayın - Akademik Kitaplar Anayasa Hukuku Kitapları
  11. Gazi Kitabevi Anayasa Hukuku Kitapları
  12. Kırmızı Yayınları Anayasa Hukuku Kitapları
  13. Legal Yayıncılık Anayasa Hukuku Kitapları
  14. Nobel Akademik Yayıncılık Anayasa Hukuku Kitapları
  15. Astana Yayınları Anayasa Hukuku Kitapları
  16. Detay Yayıncılık - Akademik Kitaplar Anayasa Hukuku Kitapları
  17. Ekin Yayınevi Anayasa Hukuku Kitapları
  18. Kaynak Yayınları Anayasa Hukuku Kitapları
  19. Kuram Kitap Anayasa Hukuku Kitapları
  20. İmge Kitabevi Yayınları Anayasa Hukuku Kitapları
 4. Yazar A-Z
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Basım Dili
 9. Boyut
 10. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/1504149/1504150
Başa dön