Astar Fiyatları

Astar, boyamak üzere olduğunuz yüzeyin hazırlanmasına, mühürlenmesine ve korunmasına yardımcı olarak son kat boya uygulamasından sonra daha iyi görünen yüzeyler elde etmenizi sağlar. Uygulamanız için doğru astarı seçerek, son kat kaplamanızın yüzeye mükemmel şekilde yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Astar Çeşitleri

Boya astarı, sonraki boya katmanlarının yapışabileceği sabit bir yüzey sağlamak için formüle edilir. Ayrıca yüzey lekelerinin gizlenmesine yardımcı olur. Astar seçimi boyadığınız yüzey, kullandığınız boya türü ve örtmeyi planladığınız renkler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Boya uygulamaları dışında duvar kağıdı döşenmiş duvarlara da astar uygulaması yapılabilir. İster duvar kağıdı söküldükten sonra ister mevcut duvar kağıdının üzerine olsun, yüzeyi boyaya hazırlamak için uygun bir astar bulabilirsiniz.

Astar Kullanmanın Faydaları

Bir yüzeyin gözenek yapısı, astar kullanılmasına neden olan başlıca durumdur. Yüzey çok gözenekli olduğunda, çok fazla boya yüzeye çekilir. Boyanın kalın, koruyucu bir kabuk oluşturabilmesi için birden fazla kat boya gerekir. Bu durumun tersi de bir sorun olabilir. Yüzey çok pürüzsüz olduğunda boya yüzeye yapışamayacağı için katların uygulanması zorlaşır. Zımpara kağıdı ve bir veya iki kat astar ile hafif pürüzlü bir yüzey boyanın  yapışmasına yardımcı olur. Plastikler ve parlak boyalar, boya öncesinde hafif de olsa pürüzlü bir yüzey gerektirir.  Hafif pürüzlü ve gözenekli bir dokuya sahip olan boya astarı, boyanın tutulması için mükemmel bir yüzey sağlar. Boya astarı, lekeleri kapatmak için de kullanışlıdır. Astar fiyatları tipik olarak boyadan daha uygun olduğundan, boya yerine astar kullanmak çok daha ekonomiktir.

Alçıpan Astarı

Yeni uygulanan alçıpan, boyayı sünger gibi emer ve bazı alanlarda renk dengesizliklerine neden olur. Son katınızla tutarlı bir görünüm elde etmenize yardımcı olmak için, ilk önce bir astar kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Kaliteli bir alçıpan astarı kullanmak, genellikle kaliteli bir iç mekan lateks boyasının birden çok katını kullanmaktan çok daha uygun maliyetlidir.

Ahşap Astarı

Çıplak ahşap boya son katının yapışmasının zor olduğu başlıca yüzeyler arasındadır. Geleneksel bir uygulama olarak çıplak ahşap üzerinde yavaş kuruyan yağ bazlı astarların kuruması uzun zaman alır. Bu sayede astar ahşaba derinlemesine nüfuz eder ve diğer tüm astar türlerinden daha iyi yapışır. Öte yandan uzun uygulama süresi tüm uygulamalar için pratik olmayabilir. Yeni nesil ahşap astarları, hem yağ hem de lateks bazlı ürünlerde daha hızlı kurur ve boyanızın son katının düzgün yapışmasına yardımcı olur.

Duvar Astarı

Boyadan önce duvar astarı uygulamanın iyi bir fikir olmasının birkaç nedeni vardır. Bazı duvar yüzeyleri, boyayı doğrudan yüzeye uygularsanız yapışma sorunlarına neden olacak yüksek bir pH seviyesine sahip olabilir. Kaliteli bir duvar astarı, yapışma kaybı riski olmadan daha geniş bir pH seviyesi aralığında güvenle boyama yapmanızı sağlar. Duvarlara astar uygulanmasının diğer bir nedeni ise tozlanma olarak da bilinen çiçeklenmedir. Bunlar, herhangi bir duvar yüzeyinde oluşabilen, göze hoş görünmeyen beyaz renkli kristal birikintileridir. Birçok duvar astarı çiçeklenmeye karşı dirençlidir.

Soru 1: Yeniden boyamadan önce duvarlarımı astarlamam gerekir mi?

Cevap 1: Koyu renkli bir yüzeyi boyamak istiyorsanız yüzeyde su hasarı, küf ya da yağ lekeleri varsa, yeni ve daha önce hiç işlenmemiş bir yüzeyle çalışıyorsanız astar kullanmanız gerekir. Bazı durumlarda farklı boya türleri arasında geçiş yapmak için de astar uygulaması zorunludur. Yağ bazlı boya yerine lateks boya kullanmayı planlıyorsanız katlar arasında astar boya kullanmanız gerekir.

Soru 2: Kaç kat astar uygulamalıyım?

Cevap 2: Genel olarak, bir ila iki kat astar iç duvarları boyamak için yeterli olacaktır, ancak ne kadarına ihtiyacınız olacağı duvar malzemesine, boya rengine ve kullanılan astar türüne bağlıdır.

Soru 2: Kendinden astarlı boya nedir?

Cevap 2: Kendinden astarlı boya, normal boyadan daha kalın bir boyadır. Daha kalın olduğu için daha kalın bir kaplama oluşturur. Normal koşullarda ayrı bir astar ve boya kullanılması tercih edilir. Ancak duvarlar  iyi durumdaysa, bir kendinden astarlı boyaları terci edebilirsiniz. Öte yandan tek katta daha kalın bir boya uygulaması yapmak, kuruması daha uzun süren daha zayıf bir kaplamaya neden olabilir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Astar Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 764 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/60001216/60007333/60001227