Kaynak Sözlükler ve Kitaplar size pek çok dilde ve branşta yeni kelimeler öğreten, böylelikle ufkunuzu genişleterek yeni bilgiler veren kitaplardır. Bir oturuşta okuyabileceğiniz gibi başucu kitabı olarak da değerlendirebileceğiniz bu kaynakları yalnızca zaman zaman karıştırarak bile pek çok kelime ile tanışabilirsiniz. 

Kaynak Sözlükler ve Kitaplar Nelerdir?

Sözlükler yalnızca bir dilin tüm kelimelerini listeleyen kaynaklar değildir. Her dilin pek çok sözlüğü olduğu gibi, pek çok branş, hobi ve disiplinin de kendi terimlerinden oluşan sözlükleri bulunmaktadır. Kaynak Sözlükler ve Kitaplar kategorisinden hukuk, politika, mimarlık, felsefe, edebiyat, tarih, din, siyaset, mitoloji, arkeoloji, iktisat gibi birçok farklı alanın sözlüklerine ulaşabilirsiniz. Bu tip alanlar ile ilgili sözlükler, hem bu alanlarla ilgili okumalar yaparken birer rehber görevi görecek hem de yeni bilgiler öğrenmenizi sağlayacaktır. 

Belirli branş ve alanlara ait sözlükler de kendi içinde sınıflara ayrılmaktadır. Örneğin farklı edebiyat dönemlerinin, yazarların ya da edebiyat akımlarının da sıralandığı sözlükler mevcuttur. Aynı şekilde hukuk ile ilgili sözlüklerin de kendi içinde çeşitli konulara ayrıldığı birçok sözlük bulunmaktadır. 

Kaynak Sözlükler ve Kitaplar Ne İşe Yarar?

Sözlük ve benzeri kaynakların her okura pek çok faydası vardır. Yabancı bir ülkeye gittiğinizde veya yeni bir dil öğrenmeye çalıştığınızda size en büyük rehber olacak kaynaklar yabancı dil sözlükleridir. Merak ettiğiniz belirli bir kelimeyi rahatlıkla içlerinden açıp öğrenebileceğiniz gibi, boş zamanlarınızda rastgele kelimelere göz atarak kelime dağarcığınızı kolaylıkla geliştirebilirsiniz. 

Türkçe sözlük okumak, hâlihazırda Türkçeye son derece hakim olduğumuz için anlamsız gelebilir. Ancak aksine, içinde yüz bini aşkın kelime bulunduran Türkçenin tüm kelimelerini bilmek neredeyse kimse için mümkün değildir. Bu sebepten arada sırada ana dilinizin sözlüklerini de karıştırmak sizlere hem konuşurken hem de yazarken kendinizi çok daha doğru ifade etme becerisi kazandırır. Türk edebiyatından tanıdığınız pek çok başarılı ismin de yazı yazma serüvenleri içinde mutlaka bir Türkçe sözlüğü başuçlarında tuttuklarını ve sık sık göz attıklarını belirtmek gerekir. Bulmaca çözmeyi seviyor ya da çözmeye çalıştığınızda bilmediğiniz çok sayıda kelime ile karşılaşıyorsanız, Türkçe sözlükler yine uğrak adresleriniz olacaktır.

Belirli alan ve branşlarda kullanılan terimlerin sözlüklerini edinmek ise sizi bu alanlarda geliştirecek önemli kaynaklardır. Her branşın ve disiplinin kendi içinde belirli bir jargonu ve dili vardır. Söz konusu dil, özellikle akademik metinlerde oldukça fazla ön plana çıkar. Bu tip metinleri tam anlamıyla anlayabilmek ya da bu tip metinleri yazabilmek için, kullanılan tüm terimlere hakim olmak gerekir. 

Kaynak Sözlükler ve Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Sözlüklerin ve benzer kaynakların neredeyse hepsi alfabetik sıralama ile düzenlenmiştir. Böylelikle herhangi bir terimi rahatlıkla bulabilirsiniz. Bazı sözlükler terimleri değil kişileri ya da eserleri listeler. Örneğin bir ulusun edebiyatındaki kadın yazarları veya belirli bir edebi akımda verilmiş eserleri listeleyen sözlükler bulunmaktadır. Aynı şekilde belirli bir meslek grubunun en başarılı ve önemli temsilcilerinin de sıralandığı kaynaklara ulaşmanız mümkündür. Bu tip sözlüklerde ise sıralama, kişilerin veya eserlerin kronolojilerine göre yapılmaktadır. 

Yabancı diller ile ilgili sözlükler çoğunlukla çift taraflı şekilde basılır. Örneğin Türkçe - İngilizce sözlüklerde, Türkçeden İngilizceye çevrilmiş kelimeleri sözlüğün ön yüzünden, İngilizceden Türkçeye çevrilmiş kelimeleri ise arka yüzden başlayarak takip edebilirsiniz. Bazı sözcüklerin her dilde karşılığı bulunmadığı için her dilin sözlüklerinde iki tarafı da detaylı incelemenizde fayda vardır. 

İnsanlığın en kuvvetli iletişim aracı her zaman dildir. Daha çok dil öğrenmek ve daha fazla kelimeye hakim olmak sizi her zaman bir adım önde kılacaktır. Bu yolculukta ise en keyifli yoldaşlarınız sözlükler olacaktır. Hepsiburada.com'un sizin için biraraya getirdiği Kaynak Sözlükler ve Kitaplar içinden siz de dilediğinizi seçebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kaynak Sözlükler ve Kitaplar

437 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 437 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9916/1515052