Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Büyük Selçuklular - Cihan Piyadeoğlu

Kronik Kitap
206,50 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 2
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (20)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

191,35 TL
237,45 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510774
Büyük Selçuklular - Cihan Piyadeoğlu
Doğu İle Batıyı Birleştiren Devlet: Büyük Selçuklular…

Selçuklu Devleti’nin kuruluşu, Ortadoğu coğrafyası için değişimin başlangıcını temsil etmesiyle bir milat önemi taşımaktadır. Kendilerinden sonra gelen devletleri etkilemelerinin yanı sıra, Ortadoğu’nun siyasi, ekonomik, kültürel, dini ve etnik olarak yeniden şekillenmesi bakımından yine Selçuklu politikalarının önemi söz konusudur. İslam’a geçiş döneminde Türk devlet anlayışıyla, yeni tanıştığı Fars ve İslam medeniyetlerini sentezleyen Selçukluların, bıraktıkları mirasla beraber Osmanlı Devleti’ni ve Türkiye Cumhuriyeti’ni doğrudan etkilediği düşünülürse, önemlerinin nasıl da kritik olduğu yeniden hatırlanacaktır. Özellikle, gerçekleştiği anda ne kadar büyük bir tarihi vaka olduğu tahmin bile edilemeyen Malazgirt Savaşı’nın, dünya tarihini tamamen etkilediği de bilinen bir gerçektir.

Selçuklu tarihi konusunda ülkemizin en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Cihan Piyadeoğlu elinizdeki çalışmada, Büyük Selçukluların, kurucularının dedesi olan Selçuk ile başlayan ve Sencer’in ölümüyle sonlanan tarihini yeniden ele alıyor. Her yaştan, her kesimin rahatça okuyup anlayabileceği, ihtiyaç hâlinde ders kitabı olarak da tercih edilebilecek bir üslupla hazırlanan eser, Selçukluların kökeninden başlıyor. Ardından Çağrı Bey’in Merv ve Musa Yabgu’nun Herat merkezli faaliyetlerini ele alıyor, Sultan Tuğrul Bey ve Sultan Alp Arslan dönemini teferruatlı biçimde anlatıyor, Malazgirt Savaşı’nı tüm kritik noktalarıyla değerlendiriyor ve son olarak Sultan Melikşah, Sultan Berkyaruk, Sultan Muhammed Tapar ve Sultan Sencer dönemleriyle son buluyor. Ayrıca dönemin önemli tarihi başlıkları olan Dandanakan Savaşı, Nizâmülmülk, Nizamiye Medreseleri, Hassan Sabbah ve Batıniler, Bizans’la İlişkiler, Anadolu Fetihleri, Bağdad ve Hilafet, Gazne ve Karahanlı Devletleri, Konargöçer Oğuzlar gibi konuları da işliyor.

“Büyük Selçuklular: Yeni Bir Devrin Başlangıcı”, son derece akıcı anlatımıyla, alanının en derli toplu çalışması olarak bir kaynak özelliği taşıyor.
Yazar Cihan Piyadeoğlu
Boyut Normal Boy
Sayfa Sayısı 368
Yayın Tarihi 2020
Cilt Durumu Ciltsiz
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000X5MK6
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Benzer ürünler

Babam Sultan Abdülhamid - Ayşe Osmanoğlu Türklerin Altın Çağı - İlber Ortaylı İttihatçılık / Doğuş - Süleyman Tekir Gayrinizami Harp - Ali Güneş Osmanlı Toplumunda Aile Roma İmparatorluğu'dan Hitler'İn Almanyası'na Avrupa Tarihi Üzerine Yazılar - Önder Kaya Boğaziçi’nde Tarih - Sâmiha Ayverdi Barbaros Hayrettin Paşa Birinci Haçlı Seferi-Kudüs'e Yolculuk - Peter Tudebodus Millî Mücadele Tarihi - Halil İnalcık Moğol İmparatorluğu - Timothy May Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu Bozkırın Kağanlıkları (Hunlar, Tabgaçlar, Göktürkler, Uygurlar) - Ahmet Taşağıl Tonyukuk - Erhan Aydın Hayatım Kazım Karabekir - Erhan Çiftçi Napoléon Bonaparte - Gregory Fremon-Barnes Uluğ Beg - Bilge Türk Hükümdarı - Vasily V. Barthold Orenda Kitap Matematik Tarihine Yolculuk - Clive Gifford - Michael Young Gökbörü’nün İzinde Kadim Türklerin Topraklarında - Ahmet Taşağıl Kutlu Yayınevi Vı-Vııı Yüzyıl Türk Kağanlığı Yazıtlarında Türk Kimliği İmparatorluktan Cumhuriyete - Halil İnalcık Büyük Selçuklu Devleti - Erdoğan Merçil Osmanlıda Devlet Hukuk Ve Adalet - Halil İnalcık Eski Dünya Seyahatnamesi - İlber Ortaylı Berzem - Erkan Göksu Uluslararası İlişkiler Ve Dış Politika - Tayyar Arı Kısa Osmanlı Tarihi - Osmanlı Imparatorluğu Tarihine Kuşbakışı - Halil İnalcık Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek - İlber Ortaylı Türk Dış Politikası Tarihi - Fahir Armaoğlu Ağlamıyorum Gözüme Eğitim Kaçtı - Müjdat Ataman
Başa dön