Devlet Personel Hukuku kitapları, atama ve seçilme yoluyla ya da herhangi bir surette sürekli olarak çalışan ya da geçici olarak çalışarak kamusal faaliyetlerin yürütülmesinde görev alan devlet memurlarının görevleri hakkında kapsamlı bilgiler içerir. Statü hukukuna bağlı olarak istihdam edilen memurlar, temel kavramları ve anayasaları bilmekle yükümlüdür. Türk devlet personel rejiminin kısa tarihi ve genel yapısı hakkında açıklayıcı ve kapsamlı detaylara yer verilen eserler, memurların görev yükümlülükleri ve sınırları hakkında bilinçlenerek işlerini profesyonel bir şekilde yapmalarına katkı sağlar. Memurların statüsü, anayasaya ve yasalara olan sadakati gibi meselelerin okurlara sunulduğu Devlet Personel Hukuku kitapları, memurların yapmasının yasak olduğu durumlar hakkında çeşitli uyarılar içerir. Devlet memurlarına uygulanan disiplin cezalarının kapsamı ve neleri içerdiği konusunda ayrıntılı örneklerle desteklenen eserler, okurların anlayabileceği bir dille sunulur. Yapılması sakıncalı olan durumlarda devlet memurları görevden uzaklaştırılabilir. Hangi durumların görevden uzaklaştırmaya neden olabileceğini başlıklar halinde işleyen eserler, kamu personellerinin başucu kitapları arasında yer alır.

Devlet Personeli Hangi Kurumlara Bağlı Olarak Çalışır?

Askeri personellerin yanı sıra sözleşmeli personel ve geçici personel rejimleri hakkında, hukuki bilgi almak isteyen memurlara ve hukuk eğitimi alan öğrencilere hitap eden Devlet Personel Hukuku kitapları, kamu hizmetlerini yürüten memurların yararlandıkları temel kaynaklar arasında bulunur. Kamu personelleri, görevlerinin çizdiği sınırlar dahilinde kariyerlerinde ilerleme ve yükselme hakkına sahiptir. Liyakate göre özgür ve eşit bir şekilde istihdam edilmesi gereken kamu personelinin, yasalara itibar etmesi ve görevini kötüye kullanmaması gerekir. Memurların yerine getirmekle yükümlü oldukları asli ve sürekli görevlerin sınırları belirlenmiş olduğundan, yapılan hizmetlerde yasa koyucunun uygulanmasını istediği kuralların dışına çıkmak, devlet personellerinin görevlerini ihmal etmelerine neden olur. Devlet Personel Hukuku kategorisinde yer alan eserler, anayasal ilkeye aykırılık taşıyan tüm durumlar hakkında, memurları bilinçlendirerek kamu işleyişinin aksamasını önler. 

Kamu Personeli Olmayı Engelleyen Durumlar Nelerdir?

Kamu personellerinin görev ve yetkilerinin yanı sıra hakları ve yükümlülükleri hakkında da kapsamlı bilgiler içeren kitaplar, idare tarafından haksızlığa uğrayan bir memurun hangi adımları atması gerektiğine ilişkin ayrıntılara da yer verir. Memurların özlük işleri ve aylık ödenekleri kanunlarla düzenlendiğinden, bu konuda personellerin özel ve ayrıcalıklı muameleye tabi tutulmaları olası değildir. Meslekte kayırılma gibi uygulamaların idare tarafından hayata geçirilmesi, kamu personellerinin özlük haklarından ve aylık ödeneklerinden feragat edecekleri bir noktaya gelmelerine neden olur. Devlet personel hukuku kategorisi eserleri, alanında uzman hukukçu, avukat ve akademisyenler tarafından kaleme alınır. Kamu personellerinin işlerini düzenlemek, kanun ve yasalar hakkında gerekli bilgileri kapsamlı bir şekilde sunmak amacıyla okurlara sunulan eserler, idari ve adli soruşturma usulleri hakkında memurların bilinçlenmesine katkı sağlar. 

Devlet Personel Hukuku Neleri İçerir?

Danıştay kararları çerçevesinde çevre suçu işleyen devlet personellerinin yargılanmaları ve yapılan ön incelemeler hakkında kaleme alınan Devlet Personel Hukuku kitapları, idari makamlarca açılan soruşturma izinlerine karşı memurların nasıl bir itiraz yolu izleyecekleri konusunda yol gösterir. Yürürlükteki mevzuatın kapsamı, ihbarlar ve yargılama sürecinin hangi aşamalardan oluştuğu hakkında okurlara bilgi veren eserler, kamu personellerini idari ve adli makamlar önünde savunacak avukatların da sıklıkla başvurduğu kaynaklar arasında yer alır. Hukuki kavramlara ve özel hukuk kurallarının niteliklerine değinen eserler, kamu düzeni ve şahsi statünün korunmasına ilişkin veriler içerir. Hukuki yapının temelini oluşturan önemli kurumlar hakkında okurların detaylı bilgi sahibi olmasına katkı sağlayan kitaplar, kurumların teşkilat yapısının yanı sıra denetim mekanizmaları konusunda da ayrıntılara yer verir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Devlet Personel Hukuku Kitapları

DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/1504149/1504439