Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Devrimci Marksizm 44. Sayı 2020

Devrimci Marksizm
25,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/10004/15020596

Devrimci Marksizm okurları, Koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren pandeminin sınıfsal niteliğine dikkat çektiğimizi anımsayacaklardır. Dergimizin Sonbahar 2020 döneminde yayınlanan 44.sayısında ilk yazı, pandemi ile mücadelenin Türkiye ayağını inceliyor. Ertuğrul Oruç, Çin’de ortaya çıktıktan sonra pandemi halini alan Koronavirüs salgınına karşı Türkiye’nin geliştirdiği politikaların sınıfsal bir gözle eleştirisine girişiyor.

Sungur Savran, ilk kısmı 41-42. çift sayımızda yer alan “Bir ihtilal olarak Millî Mücadele” başlıklı yazısının ikinci kısmında, Anadolu’da yaşanan devrimci dalganın bir sürekli devrim haline gelme istidadı gösterip göstermediği sorusu üzerine eğiliyor.

Volkan Sakarya “Marx’ın ekoloji anlayışı ve ekolojik kriz” başlıklı yazı dizisinin ikinci yazısında, yaşadığımız ekolojik krizin iktisadi temellerini Marksist bir perspektiften ortaya koyuyor.

2020 yılının Friedrich Engels’in doğumunun 200. yılı olması vesilesiyle sayıda iki yazı yer alıyor. İlkinde Alper Öztaş, Batı Marksizmi geleneği içinden Engels’e yöneltilen eleştirilerin karşı eleştirisine girişiyor. İkincisinde ise Emre Bayır, Terrell Carver’ın, Engels’in sadece siyasal mücadelesini ve düşünsel üretimini değil, gençlik yıllarıyla birlikte hayatının diğer yönlerini de ele alarak okuyucusuna kapsamlı bir yaşam öyküsü sunan Friedrich Engels: Yaşamı ve Düşüncesi kitabını değerlendiriyor.

“Geçiş Programı’nın yapısı ve yöntemi” başlıklı yazıda Levent Dölek, 1938 yılında IV. Enternasyonal’in programı olarak kabul edilen ve Lev Trotskiy tarafından kaleme alınan Geçiş Programı’nın yapısı ve yöntemi üzerine yoğunlaşıyor.

Özgür Öztürk, Lih’in Lenin: Farklı Bir Yol ve Lenin’i Yeniden Keşfetmek başlıklı kitaplarını bir arada ele alıyor.

Sungur Savran’ın Doğu Avrupa ve Sovyetler Birliği’nin yaklaşık 30 yıl önceki çöküş döneminde kaleme aldığı bir yazı var. Yazının bağlamı o günün tartışmaları olduğu için dönemin revaçta kavramı “Piyasa Sosyalizmi” başlıkta dahi yerini alıyor.

Basım Dili Türkçe
Yayın Tarihi 2020
Türü Kültür Dergileri
Boyut Normal Boy
Sayfa Sayısı 192
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 2
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBCV0000692XQ6
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön