Sınav hazırlığı esnasında bol soru çözmek, karşınıza çıkabilecek olan soru çeşidini görmenize ve sınavlarda hızlı bir şekilde doğru seçeneği işaretlemenize yardımcı olur. DGS test kitapları ile soru çözerek, sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz. 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

Ön lisans (2 yıllık) bölümlerden mezun olup, bir lisans (4 yıllık) bölümü mezun olmak isteyen adayların Dikey Geçiş Sınavı (DGS) adı verilen sınava girmeleri gerekir. Sınav 150 dakika olup, 120 sorudan oluşur. Sınav sorularının tamamı çoktan seçmelidir. Dikey Geçiş Sınavı soruları mezun olunan bölümde öğrenilen bilgilere dayanır; sayısal ve sözel yeteneği ölçmeye yöneliktir. Tüm adaylara aynı sorular yöneltilir.

Dikey Geçiş Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Dikey Geçiş Sınavı ile sayısal ve sözel yetenek ölçülür. Sınava giren kişilerin temel sorunu sınav süresinin yetersizliğidir. DGS sınav konuları kişilere kolay gelmesine rağmen, sayısal ve sözel mantık soruları ile sınavın sözel bölümündeki paragrafların uzunluğu adayları zorlamaktadır. Dolayısı ile başarılı olmak isteyen adayların çok sayıda soru örneği görmesi ve çok sayıda soru çözerek sınava hazırlanması gerekir.

DGS sınav hazırlık kitapları ile konularınızı tamamlayıp, farklı yayınlardan aldığınız DGS matematik test kitabı ve DGS Türkçe test kitabı ile eksiklerinizi görerek gerekli çalışmaları yapabilirsiniz. Tek bir yayına bağlı kalmak yerine farklı yayınlardan DGS test kitabı edinerek, farklı soru örnekleri ile karşılaşabilir ve çözdüğünüz her soru ile biraz daha hız kazanarak zaman sorununuzu yenebilirsiniz. Eksiklerinizi tamamladığınızdan emin olduğunuzda ya da zaman zaman kendinizi deneyip nerede olduğunuzu görmek istediğinizde DGS deneme kitabı alarak hayalini kurduğunuz üniversiteye ulaşabilmek için ne kadar mesafeniz kaldığını tespit edebilir ve çalışmalarınıza çözdüğünüz deneme sınavlarınızda aldığınız sonuçlara göre yön verebilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

Dikey Geçiş Sınavı'na başvuru yapabilmek için bir ön lisans programdan mezun ya da son sınıf öğrencisi olarak o yıl mezun olabilecek durumunda olmak gerekir. Ancak herhangi bir lisans programında kayıtlı olup ön lisans diploması aldıysanız sınava başvurmanız mümkün değildir. Örgün bir meslek yüksekokulu programından ya da açık öğretim ön lisans programından mezun olmanızın ise Dikey Geçiş Sınavı için herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Daha önceki yıllarda mezun durumda olamayan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı sonrasında bir lisans programına yerleştirilmiş olsalar bile kayıt yaptırma haklarını kaybediyorlardı. Ancak YÖK'ün şartlı kararına göre bu durumdaki öğrenciler yerleştirilmiş oldukları lisans programına kayıt olabilir ve eğitimlerine devam edebilirler.

Dikey Geçiş Sınavı başvuru ve sınav tarihi her yıl ÖSYM tarafından sınav takvimi ile ilan edilir. Dikey Geçiş Sınavı başvuru ücreti ise, kılavuzda belirtilir.

Dikey Geçiş Sınavı Sonucu Nasıl Hesaplanır?

Dikey Geçiş Sınavı'nda 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğünden, yanlış cevaplarınızın dörtte biri doğru cevaplarınızdan düşülerek net sayınız belirlenir. Ayrıca DGS sınav sonucuna sadece vereceğiniz doğru ve yanlış cevaplar değil; akademik ortalamanız da etki eder. Akademik ortalamanız Ön Lisans Başarı Puanı'na dönüştürülerek ham puanınıza eklenir. Ancak sayısal ve sözel alanların her birinden en az 0,5 ham puanınız olmadığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı sonucunda puanınız hesaplanmayacaktır.

Dikey Geçiş Sınavı Sonrasında Tercih Nasıl Yapılır?

DGS sınav sonucunuz geldiğinde, sadece sizin için belirlenen bölümler arasından tercih yapabilirsiniz. Daha önce okuduğunuz ön lisans bölümüne bağlı olarak, lisans düzeyinde devam edebileceğiniz programlar sizin için belirlenmiş ve kılavuzda belirtilmiştir. Kılavuzda okuduğunuz ön lisans programının devam edebileceği lisans programlarına bakarak, DGS sonucu ile öğrenci kabul eden üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

DGS Test Kitapları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 329 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/234462