Geçmişi oldukça eskiye dayanan dilek balonları, özellikle Güney Amerika ve Asya’da yapılan şenlik, festival ve kutsal günlerde kullanılırdı. Bir dilek tutulur ve gök fenerleri yakılarak gökyüzüne bırakılırdı. Yüzyıllardan bugüne kadar devam eden bu gelenek, hâlâ güncelliğini korumaktadır. Çin, Tayvan, Tayland, Portekiz, Hindistan ve Brezilya’da her yıl uçan fener festivalleri düzenlenir. Türkiye’de de birçok etkinlikte ve festivalde toplu olarak dilek feneri kullanılmıştır. "Çin feneri", "gece feneri" ve "mumlu fener" isimleri ile de bilinen dilek balonu; düğün, kına, nişan, doğum günü, yılbaşı ve evlilik teklifi gibi özel günlerde sıklıkla tercih edilir. Dilek balonunun üstüne isminizi veya dileğinizi yazdıktan sonra, balonu istediğiniz yerden gökyüzüne bırakabilirsiniz. Yarım saate süreye kadar havada kalabilen dilek balonları, gökyüzüne doğru yavaşça süzülerek yükselir. Ortalama 1200 metre kadar dikey istikamette tırmanan dilek fenerleri, özellikle toplu olarak yakıldığında harika bir görsel şölen sunar.

Dilek Balonu Fiyatları

Dilek balonu hazırlanırken, fiziğin en temel ilkelerinden yararlanılır. Isı kaynağı olan ateş, kağıdı yakacak kadar yakın olmamalı; kağıt balon da sıcak havayı yoğunlaştırmak için ateşe çok uzak bir konumda bulunmamalıdır. Brezilya, Meksika ve diğer Latin Amerika ülkelerinde gök fenerleri, geleneksel renklere ve "polihedral" kabuk yapısına sahiptir. Kumaş olarak parlak ipek kağıtları kullanılır. Tayland ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde ise daha çok ince bambu iskelet çevresine pirinç kağıdından üretilen fenerler yerleştirilir. Mavi, yeşil, kırmızı, pembe, sarı ve mor gibi eğlenceli renk seçeneklerine sahip ve farklı ölçülerde tasarlanmış dilek balonları bulunur. Ürünün ebatları ve şekli, dilek balonunun tasarımına göre değişir. Dilek balonu fiyatları ise ürünün kalitesine, malzeme türüne, modeline, ebatlarına ve paket içinde yer alan fener sayısına bağlı olarak faklılık gösterir.

Dilek balonunun uçuşa hazır hâle getirilmesi oldukça kolay ve pratiktir. Paket içeriğinde bulunan mum, fener kağıdı ve bağlantı parçalarının hazırlanmasının ardından balon, yakılarak gökyüzüne bırakılır. İlk olarak, katlanmış hâlde ambalajlanan fener kağıdı, içinin hava ile dolması ve normal boyutlarına dönmesi için sallanarak genişletilir. Paketin içinde bulunan mum veya meşale, daha sonrasında fenere bağlanacak tabakanın ortasına yerleştirilir. Bazı gece fenerlerinde meşale ya da mum, bir hazır kasnak yardımıyla doğrudan kurularak kullanılabilir. Eğer kasnak çevresinde hazır ayaklar yoksa, fener kağıdının bağlı olduğu kasnağın orta noktalarından ince metal teller geçirilir. Teller bağlandıktan sonra mum, fenerin tam orta noktasına yerleştirilerek, gece balonu hazır hâle getirilir. Mumun dengeli bir şekilde merkeze yerleştirilmesine ve tellerin doğru noktalardan bağlanmasına dikkat edilmelidir. Fener, hazırlandıktan sonra yakılır. İki dakika gibi bir süre içinde sıcak hava ile dolan balon, yavaşça yukarı doğru uçmaya başlar.

Biriken sıcak havanın feneri havaya kaldırabilmesi için balonun iskeleti oldukça geniş ve hafif olmalıdır. Bu nedenle üretici firmalar, dilek balonu imal ederken ince, saydam ve hafif kağıtlardan yararlanırlar. Kağıt bileşenleri; ipek, selüloz veya bambu gibi doğal içeriklere sahiptir. Doğada kısa sürede çözünerek çevreye zarar vermezler. Fener; parafin veya çam sakızının beze sarılı olduğu küçük meşaleler şeklinde ya da organik yanıcı malzemelerden imal edilen kalıp mum formunda tasarlanır. Oktahedron, kare, dikdörtgen ve altıgen gibi farklı köşelere sahip dilek feneri modelleri vardır. Fener içindeki mum, havada belli bir süre yandıktan sonra (10-30 dakika) söner ve fener yavaşça aşağı düşer. Gece balonu tamamen söndüğü için düştüğü noktada yangın çıkarma ihtimali bulunmaz. İnce, hafif ve organik içerikler kullanılmasından dolayı artıklar da kısa sürede toprak ve suda çözünür.

Dilek Balonu

58 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Toptancı Kapında
  2. Wildlebend
  3. Partini Seç
  4. Kullan At Market
  5. Cix
  6. Hediye Paketim
  7. No Name
  8. Sweet Party
  9. Tahtakale Toptancısı
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002028/18021300/60001787/60007535
Başa dön