Floresan Ampuller

Floresan ampul, kapalı yaşam alanlarının aydınlatılmasında kullanılan güçlü bir elektrikli aydınlatma modelidir. Floresanlar için uygun floresan ampul modelleri kullanılır. Genellikle LED olan floresan ampulleri dilediğiniz renk sıcaklığında bulunabilir. 

LED Nedir ve Nasıl Çalışır ?

LED, ışık yayan diyot anlamına gelir. LED aydınlatma ürünleri, akkor ampullere göre %90'a kadar daha verimli ışık üretir. Peki, nasıl çalışırlar? Bir mikroçipten geçen elektrik akımı, LED dediğimiz minik ışık kaynaklarını aydınlatır ve sonuç görünür ışıktır. Performans sorunlarını önlemek için LED'lerin ürettiği ısı bir soğutucuda emilir.

LED Aydınlatma Ürünlerinin Kullanım Ömrü

LED aydınlatma ürünlerinin faydalı ömrü, akkor veya kompakt floresan aydınlatma (CFL) gibi diğer ışık kaynaklarından farklı olarak tanımlanır. LED'ler tipik olarak "yanmaz" veya arızalanmaz. Bunun yerine, LED'in parlaklığının zaman içinde yavaşça azaldığı 'lümen amortismanı' yaşarlar. Akkor ampullerin aksine, LED "kullanım ömrü", ışık çıkışının yüzde 30 oranında azaldığı bir tahmin üzerine kuruludur.

LED'ler Aydınlatmada Nasıl Kullanılır?

LED'ler genel aydınlatma uygulamaları için ampullere ve armatürlere dahil edilmiştir. Boyutları küçük olan LED'ler benzersiz tasarım fırsatları sunar. Bazı LED ampul çözümleri fiziksel olarak bilinen ampullere benzeyebilir ve geleneksel ampullerin görünümüyle daha iyi eşleşebilir. Bazı LED aydınlatma armatürlerinde kalıcı bir ışık kaynağı olarak yerleşik LED'ler bulunabilir. 

Geleneksel olmayan bir "ampul" veya değiştirilebilir ışık kaynağı formatının kullanıldığı ve benzersiz bir armatür için özel olarak tasarlanan hibrit yaklaşımlar da vardır. LED'ler aydınlatma form faktörlerinde yenilik için muazzam bir fırsat sunmakta ve geleneksel aydınlatma teknolojilerinden daha geniş bir uygulama alanına uymaktadır.

LED'ler ve Isı

LED'ler, LED tarafından üretilen ısıyı emmek ve çevredeki ortama dağıtmak için ısı emiciler kullanır. Bu, LED'lerin aşırı ısınmasını ve yanmasını önler. Termal yönetim genellikle bir LED'in kullanım ömrü boyunca başarılı performans göstermesinde en önemli faktördür. LED'lerin çalıştırıldığı sıcaklık ne kadar yüksek olursa, ışık o kadar çabuk bozulur ve kullanım ömrü o kadar kısa olur.
LED ürünleri ısıyı yönetmek için çeşitli benzersiz soğutucu tasarımları ve konfigürasyonları kullanır. Günümüzde malzemelerdeki gelişmeler, üreticilerin geleneksel akkor ampullerin şekil ve boyutlarına uygun LED ampuller tasarlamasına olanak sağlamıştır. Isı emici tasarımı ne olursa olsun, ENERGY STAR'ı kazanan tüm LED ürünleri, ısıyı düzgün bir şekilde yönettiklerinden emin olmak için test edilmiştir, böylece ışık çıkışı nominal ömrünün sonuna kadar düzgün bir şekilde korunur.

LED Aydınlatmanın Akkor ve Kompakt Floresan Gibi Diğer Işık Kaynaklarından Farkı Nedir?

LED aydınlatma akkor ve floresandan çeşitli şekillerde farklıdır. İyi tasarlandığında, LED aydınlatma daha verimli, çok yönlü ve daha uzun ömürlüdür. LED'ler "yönlü" ışık kaynaklarıdır, yani her yöne ışık ve ısı yayan akkor ve kompakt floresan aksine belirli bir yönde ışık yayarlar. Bu, LED'lerin çok sayıda uygulamada ışığı ve enerjiyi daha verimli kullanabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, her yöne ışık saçan bir LED ampul üretmek için sofistike bir mühendisliğe ihtiyaç duyulduğu anlamına da gelir. Yaygın LED renkleri arasında kehribar, kırmızı, yeşil ve mavi bulunur. Beyaz ışık üretmek için, farklı renkteki LED'ler bir araya getirilir veya ışığın rengini evlerde kullanılan tanıdık "beyaz" ışığa dönüştüren bir fosfor malzemesiyle kaplanır. Fosfor, bazı LED'leri kaplayan sarımsı bir malzemedir. Renkli LED'ler, bir bilgisayardaki güç düğmesi gibi sinyal ışıkları ve gösterge ışıkları olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bir Kompakt Floresan, gaz içeren bir tüpün her iki ucundaki elektrotlar arasında bir elektrik akımı akar. Bu reaksiyon ultraviyole (UV) ışık ve ısı üretir. UV ışığı, ampulün iç kısmındaki fosfor kaplamaya çarptığında görünür ışığa dönüşür. Kompakt Floresan hakkında daha fazla bilgi edinin. Akkor ampuller, metal bir filamanı "beyaz" sıcak hale gelene veya akkor haline gelene kadar ısıtmak için elektrik kullanarak ışık üretir. Sonuç olarak, akkor ampuller enerjilerinin %90'ını ısı olarak açığa çıkarır.

LED Floresan Lambaların Avantajları

LED floresan lamba, floresan ailesindeki en yeni ürün grubudur ve geleneksel floresan lambanın nihai ikamesi olarak kabul edilir. Beyaz LED çip modüllerinden oluşur. Uzun ömürlü, radyasyonsuz, enerji tasarruflu, çevre dostu ve stroboflash içermeyen avantajlar sağlayan LED floresan lamba, diğer lamba türlerinden daha üstündür. Kullanışlı floresan lamba tesisatı sayesinde kurulumu kolay olur. 

LED floresan lambanın montajı oldukça kolaydır. Sadece orijinal floresan lambayı yeni LED lamba ile değiştirmek ve marş motorunu çıkarmak yeterlidir. Dahası, elektrik tasarrufu verimliliği sıradan floresan lambaya kıyasla %50'ye kadar ulaşabilir ve ömrü sıradan lambadan 10 kat daha fazladır, neredeyse tamamen bakım gerektirmez. LED floresan lamba ofislerde, fabrikalarda, pazar yerlerinde, okullarda ve evlerde vb. kapalı alanlarda kullanılmak üzere uyarlanabilir.

Çevre dostu

Geleneksel floresan lamba, lambanın kırılması ve buharın atmosfere uçması durumunda çevreye zarar verecek büyük miktarda civa buharı içerir. Buna karşılık, LED floresan lamba cıva veya kurşun içermez ve çevreye hiçbir zarar vermez. Bu nedenle, LED ürünleri 21. yüzyılda yeşil aydınlatma lambaları olarak kabul edilmektedir.

Düşük Isı
Büyük miktarda ısı üreten geleneksel lambalarla karşılaştırıldığında, LED lambalar elektrik enerjisini doğrudan ışık enerjisine dönüştürebilir, daha az ısıya neden olur ve enerji israfı olmaz.

Gürültüsüz
LED lamba herhangi bir gürültü üretmez, bu da yüksek hassasiyetli elektrikli aletlerde aydınlatma uygulaması için iyi bir seçim olmasını sağlar. Ayrıca kütüphaneler, ofisler ve benzeri yerlerde kullanılmaya da uygundur.

Yumuşak Işık Huzmeleri ve Stroboflash İçermez
Geleneksel floresan lamba, saniyede 100-120 kez stroboflash üretecek alternatif akım kullanır. LED floresan lambaya gelince, alternatif akımı herhangi bir titremeye neden olmadan doğrudan doğru akıma çevrilebilir ve gözleri korumaya yardımcı olur.

Ultraviyole Radyasyon İçermez
Geleneksel lambalar ultraviyole radyasyon üretecek, böylece sivrisinekleri lambaların etrafında uçmaya çekecektir. LED lamba bu dezavantaja sahip değildir, bu nedenle iç mekan daha temiz hale gelecektir.

Geniş Ayarlanabilir Voltaj Aralığı
Geleneksel floresan lamba, aydınlanmak için yüksek voltajı serbest bırakmak üzere doğrultucuya başvurmalıdır. Eğer voltaj düşerse, lamba sönecektir. Ancak LED lambalar belirli bir voltaj aralığında (80V-245V) yanabilir ve parlaklığı ayarlanabilir.

Enerji Tasarrufu, Uzun Ömür ve Düşük Maliyet
LED floresan lambanın güç tüketimi geleneksel lambanın tüketiminin 1/3'ünden daha düşüktür ve ömrü geleneksel lambaya göre 10 kat daha uzundur. Bu nedenle lambayı uzun süre değiştirmeye gerek yoktur, bu da insan gücünü ve diğer maliyetleri azaltır.

Sağlam ve Güvenli
LED lamba gövdesi, diğer geleneksel lambalar gibi cam yerine epoksi reçineden yapılmıştır. Bu yüzden daha sert ve güvenlidir. Yere düşse bile LED lamba kolayca kırılmaz. Kullanıcılar LED lambaları kullanırken kalplerini rahatlatabilirler.

Floresan Işık Tüpü Nasıl Seçilir?

Belirli bir aydınlatma armatürü için floresan tüp boyutu seçimi söz konusu olduğunda gerçekten bir seçeneğiniz yoktur: Tüp, aydınlatma armatürünün özelliklerine uygun olmalıdır - T5 tüpü, T8 floresan lambalar için tasarlanmış bir armatüre uymayacaktır. Bunun istisnası, herhangi bir standart vidalı ışık soketine uyacak olan kompakt floresanlar T2 boyutlu ampullerdir.
T derecesi ile tanımlanan tüp çapı, floresan tüp seçiminde dikkate alınan unsurlardan sadece biridir. Bir floresan tüpü belirli bir armatürle eşleştirmek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç husus daha vardır:

Watt değeri: Işık armatürleri, kabul ettikleri floresan tüplerin watt değeri için derecelendirilecektir. Bu, tüpün çapına ve uzunluğuna göre değişecektir. Örneğin, T12 ampuller tipik olarak 48 inç uzunluğundadır ve 2500 lümen ışık çıkışı sağlamak için 40 watt kullanır. Öte yandan T5 ampuller tipik olarak yaklaşık 45 inç uzunluğundadır ve aynı 2500 lümen ışık çıkışını üretmek için yalnızca 28 watt kullanır.

Işık çıkışı (Lümen): Bu, armatür tarafından sağlanan aydınlatma miktarının bir ölçüsüdür. Sayı ne kadar yüksekse, ışık o kadar parlaktır.

Renk oluşturma indeksi (CRI): Bu, 100 puanlık bir ölçekte üretilen ışığın rengini ifade eder; burada 100, standart akkor ampuller tarafından üretilen nispeten sıcak ışıktır. 70'in altındaki CRI değerleri, pek de hoş olmayan yeşilimsi bir renk üretme eğilimindedir. Çoğu konut kullanımı için 80 ila 89 arası değerler en iyi olarak kabul edilir. T12 tüpler genellikle yaklaşık 62 CRI değerine sahipken, T5 ve T8 tüpler 85 gibi daha gerçekçi bir CRI değerine sahiptir.

İlişkili renk sıcaklığı (CCT): 2700K ila 6500K aralığında Kelvin derece cinsinden ölçülen renk görünümünün bir ölçümüdür. 2700K en sıcak (sarıya en yakın) ve 6500 en soğuk (güneş ışığına en yakın) renktir. Çoğu aydınlatma armatürü farklı CCT değerlerine sahip tüpleri seçmenize izin verir. Örneğin, armatürü bitkiler için bir yetiştirme ışığı olarak kullanıyorsanız, doğal güneş ışığına yakın bir renk sıcaklığına sahip olanı seçmek isteyeceksiniz.

Şekil: Aydınlatma armatürün geleneksel düz tüpleri kabul edebilir veya kavisli veya yuvarlak tüpler için tasarlanmış olabilir. Kompakt floresanlar, standart aydınlatma armatürlerinde kullanabilmeleri için kabaca geleneksel akkor ampullerin boyut ve şeklinde bir şekil oluşturmak üzere sarılmış dar tüplere sahiptir.

Taban tipi: En yaygın floresan aydınlatma armatürleri, aydınlatma armatüründeki yarıklara uyan iki pimli tabanlar kullanır. Ancak kompakt floresanlar ampullerin standart aydınlatma armatürlerine uyan vidalı tabanları vardır. Ayrıca bu soket tasarımına sahip armatürler için tasarlanmış tek pimli tüpler de vardır.

Floresan Lamba Renk Sıcaklıkları

Floresan lamba çeşitleri için renk sıcaklığı, lamba tüpünün içini kaplayan fosforesan kaplamanın kimyası değiştirilerek üretici tarafından ayarlanır.

  • Yumuşak beyaz kompakt floresan ampul
  • Parlak beyaz kompakt floresan ampul
  • Gün ışığı kompakt floresan ampul

Bu renkler tam olarak gözümüzün göreceği renkler değildir ve çevredeki renklerin etkilerini de dikkate almazlar, ancak bu ampuller arasındaki renk sıcaklığı farklarını görebilirsiniz.

Bu ampul renk sıcaklıkları için uygulamalar şunlardır:

  • Yumuşak Beyaz - sıcak bir tam parıltı ışığı ideal "yaşam tarzı" ışığı. Renk düzeltmeli floresan ampuller yaklaşık 3600 o K'de çalışır ve cilt tonları bu ışıklar altında biraz normal görünür.
  • Parlak beyaz - mutfak ve görev alanları için ideal olan canlı, beyaz bir ışık.
  • Gün ışığı - doğal güneş ışığını taklit eder, okuma ve detay odaklı aktiviteler için idealdir. Tam spektrumlu floresan ampuller yaklaşık 5000o K'de çalışır, gün ışığını taklit eden ancak cilt tonları hafif yeşilimsi olan aydınlatma üretir.

Yukarıda gösterilen USHIO ampul gibi çoğu floresan lamba, lambanın WATT verilerinin hemen yanında ampulün renk sıcaklığını (bu örnekte 5000K) içerir.

Duvar KağıtlarıAnakartProjeksiyon CihazıAkıllı BileklikLaptop ÇantaKulaklıkMouseOyun BilgisayarıModemMasaüstü BilgisayarKlavyeEkran KartıMonitörYazıcı3D YazıcıOyuncu KoltuğuBluetooth HoparlörUydu AlıcısıBuzdolabıYabancı DizilerHesap MakinesiCumhuriyet AltınıÇeyrek AltınKramponElektrikli BisikletPlaystation 5Kırtasiye ÜrünleriTakvimKoltuk TakımıAnimasyon FilmleriSaatPusulaHaritaKronometreDavetiyeSözlükYatak Odası Takımları22 Ayar BilezikKöpek ÜrünleriBisikletGalatasaray FormalarıKurutma MakinesiYatak Odası TakımlarıKedi EşyalarıFırınScooterVantilatörAyakkabıÇalışma MasasıAltın BileklikZeytinyağıErkek Spor AyakkabıPazar ArabasıTesettür ElbiselerAltın KolyeKamp SandalyesiTesettür AbiyeBanyo DolaplarıDireksiyon SetiTam AltınProtein TozuTost MakinesiTıraş MakinesiJakuziAnkastre SetFiltre Kahve MakineleriGardropOkul ÇantasıMutfak MaşasıFutbol TopuMotosikletDerin DondurucuMotosikletMutfak DolabıDuşakabinMutfak MasasıKitaplıkAvizeAyakkabılıkKomedi FilmleriDuşakabinBasketbol AyakkabılarıUzaktan Kumandalı ArabaBuhar MakinesiHediyeSandalyeSırt ÇantalarıBasketbol AyakkabısıTesettür GiyimBlenderNargileTopuklu AyakkabıSu Arıtma CihazlarıSandalyeHalıDuvar SaatleriSırt ÇantasıSaç Kurutma MakinesiAltın KüpeBeşiktaş FormasıLambaderYabancı FilmKedi MamasıBalıkPufJartiyerMasaj AletiMikrodalga FırınDikey SüpürgeÇadırHalı Yıkama MakinasıNavigasyonŞemsiyelikFeraceWaffle MakinesiPastaTürkçe SözlüklerÇapa MakineleriMouse PadŞifonyerZigon SehpaKoşu BandıOrta SehpaKadın Spor AyakkabıGenç OdasıErkek CüzdanBattaniyeKaynak MakineleriStor PerdelerGelinlikSu SebiliYatakPatenAltın BilezikTesettür TakımHalı Saha AyakkabısıBahçe MobilyasıHazır SistemKreatinTesbihBarkod OkuyucuErkek TişörtÇocuk BisikletiDoğum Günü HediyesiHazır SistemlerDüdüklü TencereErkek Kol SaatiMama SandalyesiYemek MasasıBilgisayar MasasıErkek ParfümüDiş BeyazlatıcıTek Kişilik BazalarKolajenMakyaj MasasıKlozetKülçe AltınJeneratörNevresim TakımıÇocuk OdasıPortmantoOyuncak ArabaÇakmakMikrofonÇaydanlıkOyuncu KulaklıklarıFiltre KahveUyku TulumuErkek GömlekAküMasa LambasıPançoPiyanoMelodikaKamp MasasıYemek Takımlarıİngilizce SözlükKolyeGümüş KolyeOyuncak BebekÇok Amaçlı DolapAspiratörŞarjlı SüpürgeKedi KumuElektro GitarDuş BaşlığıAltın YüzükTermosifonFormaBilezikDikiş MakinesiAlyansKulak Üstü KulaklıkMayoKahvaltı TakımlarıÜtüAna KucağıDambıl SetiYapay ÇiçekDavlumbazBebek BeşiğiBasketbol TopuErkek Eşofman TakımıGözlükErkek PantolonT-ShirtAteş ÖlçerErkek CeketTabloŞekerAbajurYağmurlukBileklikFrench PressYağmurlukOcakScooter MotorAynaAnahtarlıkErkek BileklikSehpaGitarFon PerdeKalemliklerBıçakTavan VantilatörleriKemerPerdeKomodinGebelik TestiKlozet KapağıSehpaYatak ÖrtüsüLokma TakımıTürk KahvesiOyun HavalarıMutfak BataryasıÇocuk FilmleriAtv MotorKıyma MakinesiBuharlı TemizleyiciŞişme YatakTeleskopKompresörOfis KoltuklarıPiercingAbajurKuluçka MakinesiGenç Odası TakımlarıYüzükŞişme HavuzKöşe Koltuk TakımıATV MotorMutfak RobotuTV SehpasıIslak MendilGümüş BileklikTakım ÇantaKiler DolabıTereyağPlakalıkTakım ÇantalarıTrambolinPikapTuvalet KağıdıMakarna ÇeşitleriKöpek MamasıErkek KolyeOfis MobilyalarıTesettür MayoKehribar TesbihlerErkek TerlikDambılSosyal BilgilerÇim Biçme MakinesiDövmeKemanŞofbenYeşilçam FilmleriBankKapıPeluş OyuncakKimonoBüyük Beden AbiyeKutu OyunKaykaySemaverŞapkaSilikon TabancasıElektrikli MotosikletMatkapİnci KolyeProbiyotikOto TeypMeyve SıkacağıEl FeneriArmut KoltukErkek Güneş GözlüğüKek KalıbıKutu Oyunu
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Floresan Fiyatları ve Modelleri

434 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Watt
Toplam 36 / 434 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?