Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk - İlber Ortaylı

Kronik Kitap
135,00 TL
( / adet)
seçenek
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (42)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

171,50 TL
174,48 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510776
Gazi Mustafa Kemal Atatürk - İlber Ortaylı

YAŞAMININ TÜM YÖNLERİYLE BÜYÜK LİDER ATATÜRK…

“Tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur.”

İLBER ORTAYLI

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, evvela imparatorluğu dirilten nesil olan 1880’liler kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal’in aile kökeni ile başlıyor.

Akabinde Atatürk’ün askeri eğitimi, Manastır yılları, Milliyetçilikler Dönemi, İttihat ve Terakki, II. Abdülhamid, Enver Paşa, Ziya Gökalp, Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Sofya yıllarıyla devam ediyor.

Ordumuzun İtilaf devletleriyle sekiz cephede mücadele ettiği Birinci Dünya Savaşı, kutlu zaferlerimiz Çanakkale ve Kutü’l Amâre, Mondros, son padişah Sultan Vahideddin, bir milletin ve ülkenin ölüm fermanı olan Sevr…

Tüm detaylarıyla Milli Mücadele dönemi, 23 Nisan 1920 ve sonrasında muhalefete rağmen verilen Kurtuluş Savaşı, İnönü Muharebeleri, Lozan Konferansı, Büyük Taarruz ve Cumhuriyet’e giden yol…

Saltanat ve hilafet tartışmaları, Lozan, On İki Ada, mübadele, Osmanlı’dan kalan borçlar, Musul ve yakın tarihin en önemli meselesi olan inkılablar…

Son olarak kişisel özellikleriyle, dünyada, anılarda, hafızalarda kalan izleriyle Reis-i Cumhur Atatürk…

İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü anlatıyor. Türk tarihçiliğine hiç unutulmayacak ve sürekli başvurulacak bir rehber kitap daha kazandırıyor… (Tanıtım Bülteninden)

 

Türkiye’de tarih kültürünü yeniden inşa eden İlber Ortaylı’dan modern Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı ve liderliği…

Atatürk’ün çocukluğundan İstiklal Harbi’ne, Cumhuriyet’in ilanından Türkiye’nin dönüşümüne, İlber Ortaylı’nın kaleminden tarihini merak eden herkesin mutlaka okuması gereken bir başucu kitabı…

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK…

İlber Ortaylı'nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk  kitabı, Kronik Kitap basımlı 480 sayfalık kalınlığı ile dikkat çekiyor. 2017 yılında ilk basımı yapılan kitap, yazarın Türklerin Altın Çağı adlı kitabının ardından yayınlanan son eseri olma özelliğini taşıyor. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'de tarih kültürünü yeniden inşa eden yüzlerden birisi olarak görülmesinin yanında pek çok otorite tarafından 21. yüzyılın en iyi tarihçisi olarak gösterilen Halil İnacık'ın da öğrencisi olması dolayısıyla çalışmaları, eserleri ve akademik hayatı ilgiyle takip edilen nadir insanlar arasında yer almasını sağlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu; tam adıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü tüm yönleriyle tekrar hatırlatma amacını taşıyan kitap, akıcı dili ve etkileyici anlatımıyla okuyucuyu hikâyenin içerisine sürüklemeyi başarıyor. Kitabı genç kuşaklara armağan ederken bunun en büyük sebebinin de Atatürk hakkında pek çoğu spekülatif ve kötü niyetli yayılan bilgi kirliliği olduğunu belirtiyor. Kitap, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir liderlik örneği vererek milletini kurtuluşa erdiren, yeni bir devletin kuruculuğunu da üstlenip muasır medeniyetler seviyesine çıkması için son anına kadar olanca gücüyle çabalayan Atatürk'ün sosyal, siyasal yönlerinin yanı sıra özel yaşamı ile ilgili de pek çok bilinmeyen konu hakkında ayrıntılar içeriyor. Atatürk'ün aile yapısından çocukluğuna, okuduğu okullardan Kurtuluş Mücadelesine kadar kronik sırayla işlenen hayat hikâyesi yer yer farklı açılardan irdelenerek okuyucuya başka pencerelerden olaylara bakabilmesi için ipuçları veriliyor. Bu bağlamda Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı paralelinde Osmanlı Devleti ve hükümetlerinin duruşları, devletin değişimi ve gelişimi gibi pek çok tarihsel içeriğe de fazla ayrıntıya girmeden değiniliyor. Modern Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olması dahil Cumhuriyet döneminden de kesitler içeren kitap; Atatürk'ü pek çok farklı yönden okuyucuya anlatabilmeyi amaçlıyor.

Kitap 8 ayrı bölümden oluşuyor; ilk bölümlerde Mustafa Kemal'in çocukluğu, Askeri Rüştiye Okulu ve Manastır dönemleri anlatılıyor. Ardından askeri eğitimi, I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı Dönemi ile İnkılaplar dönemi konuları yer alıyor. II. Abdülhamit, Enver Paşa, Ziya Gökalp, İsmet İnönü gibi diğer tarihi şahsiyetlerle ilişkileri, bağları ve görüşlerine de yer verilen kitapta Atatürk'ü Atatürk yapan sosyal ve tarihi gerçekler ve zeminlerle ilgili de bilgiler veriliyor. Ayrıca son dönemlerde ilgi odağı olan Kut'ül Amare Zaferi, Sevr Antlaşması ve son Padişah Vahdettin gibi popüler tarihi konulara da değiniliyor. Trablusgarp Savaşı ve I. Dünya Savaşı cephelerinden olan Çanakkale Savaşı'nın Atatürk'ün askeri dehasını nasıl şekillendirdiği, dünya üzerinde var olan çeşitli akımların ve ünlü düşünür - yazarların da fikir dünyasına olan katkılarrından bahsedilerek devlet adamlığına giden yolun nasıl oluştuğu çiziliyor.

Hem büyük bir asker, hem büyük bir devlet adamı hem de mükemmel bir deha olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nın ardından 'asıl mücadele' olarak tanımladığı yeni kurulmuş bir devleti ihya edip kalkındırma hamlelerinin temeli olan inkılaplar da detaylı olarak inceleniyor. Yeni kurulan Cumhuriyet'in Lozan, On İki Ada, Osmanlı'dan kalan borçlar, Musul meselesi gibi pek çok sorununun Atatürk önderliğinde nasıl aşıldığı, siyasi ve ekonomik kalkınma ve ilerleyişin kültürel alanda da devam etmesi için ne gibi çalışmalar yaptırdığı gibi Atatürk'ün çok yönlü bir devlet adamı olduğuna işaret eden olaylar ve konular da yazarın bilgi ve birikimiyle aktarılıyor. Son bölümde ise Atatürk ile ilgili anılardan, yabancı devlet adamlarının Atatürk hakkında söylediklerinden ve onun hakkında yazılmış, çizilmiş, söylenmiş daha pek çok şeyden bahsediliyor.

Şüphesiz 20. yüzyılın en büyük devlet adamı olan ulu önder Atatürk, 21. yüzyıl Türkiye'sinin en büyük tarihçilerinden birisi olan İlber Ortaylı'nın kaleminden çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabıyla yeniden anlaşılmayı ve gelecek nesillere aktarılmayı bekliyor.

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar İlber Ortaylı
Sayfa Sayısı 480
Yayın Tarihi 2017
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000009PC35
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Benzer ürünler

Türklerin Tarihi - İlber Ortaylı Kurtuluş - Falih Rıfkı Atay Enver Paşa (2.Cilt) Dakikalar İçinde Mitoloji Cumhuriyetin İlk Yüzyılı 1923-2023 - İlber Ortaylı Georgiy Jukov - Robert Forcyzk Boşnak Soykırımı Yakın Tarihin Gerçekleri - Ilber Ortaylı On Altı Batıkta Dünya Tarihi - Stewart Gordon Türkiye’nin Yakın Tarihi - İlber Ortaylı Cumhuriyet’in Doğuşu - Kurtuluş ve Kuruluş Yılları - Ilber Ortaylı Osmanlıda Devlet Hukuk Ve Adalet - Halil İnalcık İki İbrahim Müteferrika Ve Halefi - Kemal Beydilli Stalingrad'da Kar Topu Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Felsefe Fikri (Ciltli) - Ben Dupre Langenscheidt Pocket Merriam-Webster Dictionary The World Famous English Dictionary-Kolektif Osmanlı İImiyesi - Mehmet İpşirli Hitler Demokrasiden Diktatörlüğe - Şükrü Ülker Gazi Mustafa Kemal Atatürk + Gençler Için Nutuk İş Bankası 2 Kitap - İlber Ortaylı Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek - İlber Ortaylı Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası - İlber Ortaylı Türklerin Tarihi 2 - İlber Ortaylı 360 Bir Dünya Turu Seyahatnamesi - Kerimcan Akduman “Sizi Serbest Bırakmayı Muvafık Bularak Tatlîk Ettim!” - Murat Bardakçı Müslüman Türk Devletleri Tarihi-Erdoğan Merçil Altay Türklerinde Ölüm - Jean-Paul Roux Devrim ve Iç Savaş (1917-1921) Rusya - Antony Beevor Gazi Mustafa Kemal Atatürk (Ciltli) - İlber Ortaylı Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen Patrona Halil - Reşad Ekrem Koçu
Başa dön