Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gen Bencildir - Richard Dawkins

Kuzey Yayınları
226,90 TL %7
211,53 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (16)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

220,36 TL
220,14 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/211846
Gen Bencildir - Richard Dawkins

DÜNYA ÇAPINDA ON MİLYONLARCA SATILMIŞBİR ULUSLARARASI BESTSELLER

ve GÜNCELLİĞİNİ HALA KORUYAN BİR KLASİK

"Bu önemli kitap bundan daha eğlendirici yazılamazdı."

The Economist

“Bu hemen hemen herkesçe anlaşılabilir ve okunması gereken bir kitap.

Evrim teorisinin yeni bir yüzünü büyük bir maharetle tasvir etmekte.”

W. D. HAMILTON, Science

“Bilge, nükteli ve çok iyi yazılmış… coşturucu bir şekilde güzel.”

Sör Peter MEDEWAR, The Spectator

“Gen Bencildir” ilk yayımlandığı 1976 yılında biyologlar ve halk arasında büyük bir heyecan dalgasına yol açmıştı. Genin gözünden hayata bakışı parlak bir şekilde ve sade bir yazımla sunuşu, doğal seçilimin doğasıyla ilgili düşünce dizileri ile birleşerek evrimi anlayışımızla ilgili geniş kapsamlı imalarda bulunmuştu. Zaman, kitaptaki fikirlerin önemini onayladı. Kuvvetli entelektüelliğe sahip olmasına rağmen teknik bir dille yazılmamış olan “Gen Bencildir” birçoklarınca bilim yazıtının başyapıtı olarak görülür ve kitaptaki öngörüler günümüzde bile ilk yayımlandığı gündeki kadar güncelliğini korur.

RICHARD DAWKINS HAKKINDA

Profesör Clinton Richard Dawkins, dünyaca ünlü ve kitapları dünya çapında on milyonlarca satılmış olan evrim biyoloğu, hayvanbilimci, eğitimci ve yazardır.

Kolonyal hizmette bulunan bir İngiliz ailenin çocuğu olarak 1941 yılında Nairobi’de (Kenya) doğdu. Babaları II. Dünya Savaşı sırasında silah altına alındıktan sonra aile 1949 yılında İngiltere’ye döndü.

Oxford Üniversitesinde biyoloji eğitimi aldı ve me-zuniyetinden sonra hayvan davranışları bilimi üzerine olan doktorasını tamamlamak için Nobel Ödülü sahibi Niko Tinbergen ile birlikte üniversitede kaldı. 1967’den 1969’a kadar Berkeley’deki California Üniversitesinde bir Hay-vanbilimi Asistan Profesörüydü. 1970 yılında Oxford Üniversitesinin Hayvanbilimi bölümünde Doçent oldu. 1995 yılında Oxford Üniversitesinde “Bilimin Halkça Anlaşılması İçin Charles Simonyi Profesörü” oldu. Bu görevi ilk kez alan kişiydi.

Richard Dawkins’in ilk kitabı olan Gen Bencildir (1976) anında bir uluslararası çoksatan oldu. Birçok konuda dev-rim yaratan bu kitapta ayrıca Mem kavramını ortaya attı. Bu kitabı ve ardından gelen üçüncü kitabı olan Kör Saatçi neredeyse bütün dünya dillerine çevrildi. Diğer çok satan kitapları Tanrı Yanılgısı ve Yeryüzündeki En Büyük Göste-ri’dir. Yazarın ilk ve üçüncü kitapları Gen Bencildir ve Kör Saatçi’nin basımları Türkiye’de iktidara muhafazakarların gelmesinin ardından bilim üzerine uzmanlaşmış devlet yayınevi olan Tubitak tarafından gizemli olmayan sebeplerle durduruldu.

Richard Dawkins, 1987’de Kör Saatçi ile hem Kraliyet Akademisi Edebiyat Ödülü’nü hem de Los Angeles Times Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Kitabın televizyona uyarlanan filmi, BBC’de yayınlanan Horizon belgesel kuşağında gösterildi ve 1987 yılında En İyi Bilim Programı için Bilim Teknoloji Ödülü’nü kazandı. Aynı zamanda Londra Hayvan-bilimi Cemiyeti 1989 yılı gümüş ödülünü ve 1990 yılında bilimin halkça anlaşılmasına yardımları için Kraliyet Akademisi Michael Faraday Ödülü’nü kazandı. 1994 yılında Nakayama İnsan Bilimi Ödülü’nü aldı ve St. Andrews Üniversitesi ve Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından fahri doktora ile ödüllendirildi. 1997’de İn-san Biliminin İlerlemesi İçin Uluslararası Kozmos Ödülü, 2001’de Kistler Ödülü, yine 2001’de Shakespeare Edebiyat Ödülü, 2007’de Galaxy İngiliz Kitap Ödülleri Yılın Yazarı ve 2009’da Nierenberg Kamu İlgisindeki Bilim Ödülü ve bunların dışında birçok ödülün ve onurlandırmanın sahibidir. Britanya Kraliyet Bilim Topluluğu ve Kraliyet Edebiyat Topluluğu’nun da üyesidir.

2012 yılında, Sri Lanka’da balıkları inceleyen bilim insanları, yazarın bilimin halkça anlaşılması için gösterdiği çabaları takdir etmek amacıyla yeni buldukları cinse Dawkinsia ismini verdiler. Dawkins, 2013 yılında Prospect der-gisinin 100 ülkeden 10.000 okuru ile düzenlediği ankette dünyanın en büyük düşünürü olarak seçildi.

Boyut Normal Boy
Yazar Richard Dawkins
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 544
Yayın Tarihi 2020
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KKUZEY15791
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön