Martı Yayınları
Onlardan Biri Olduğunu Söyle - Uwem Akpan

Onlardan Biri Olduğunu Söyle - Uwem Akpan

Martı Yayınları
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
İlk yorumu sen yaz
Bu ürünle ilgili fikirlerini diğer kullanıcılarla paylaş.
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767

Onlardan Biri Olduğunu Söyle - Uwem Akpan

“Senenin en heyecan verici eserlerinden biri… Uwen Akpan’ın akıl almaz çıkış kitabına ancak hayranlık duyulabilir.” <ı>–Entertainment Weekly

<ı> 

Uwem Akpan’ın <ı>Onlardan Biri Ol Eserine Övgüler

 

Commonwealth Yazarlar Ödülü, En İyi Çıkış Kitabı (Afrika Bölgesi)

 

Hikaye Ödülüne Adaylık

 

İlk Kurgu Eseri Dalında Los Angeles Times <ı>Art Seidenbaum Ödülü

<ı> 

“Uwen Akpan’ın akıl almaz çıkış kitabına ancak hayranlık duyulabilir. Beş hikayenin tamamı o kadar büyüleyici ve hüzünlü ki daha önce okuduğum, yalnızca “gayet iyi” olan eserleri övdüğüme pişman oldum… Akpan’ın karakterleri bir kabusun içine düşmüş, zaman zaman komik görünen sıradan ve kusurlu çocuklar. Kitabın üzücü olması gerekiyor fakat Akpan’ın parlak sanat görüsü ve karakterlerinin göz alıcı gerçekliği bu kitabı senenin en heyecan verici kitaplarından biri haline getiriyor.” –Jennifer reese, <ı>Entertainment Weekly

<ı> 

“Günümüzün Afrika’sının tüm ümidi ve kederi bu çıkış derlemesinde müthiş yansıtılmış.”

–John Marshall, <ı>Seattle Post-Intellegencer

<ı> 

“Akpan’ın üslubunu bu kadar etkileyici, açık ve sarsıcı yapan yalnızca ele aldığı konu değil; metaforlar ve betimlemelerdeki yetkinliği, karakterlere ve mekanlara kattığı derinlik… Uwem Akpan bu çocukların sesini duyuruyor. Hikayelerindeki merhamete ve sanatsal görüye minnettar oldum, değiştim.” –Susan Straight, <ı>Washington Post Book World

<ı> 

“Yoksulların savaş yıkımına uğramış kıtasından, Cizvit Rahibi Uwem Akpan’ın cesur ve kuvvetli lütfu geliyor. Bu dünyayı çocukların gözünden görmekten iyisi ne olabilir ki? Amcaları tarafından kölecilere satılmak üzere olan kardeşler, Dini çatışmalardan kaçan bir otobüste Hıristiyan numarası yapmaya çalışan Müslüman bir çocuk. Afrikalı insanların çaresiz durumunu hiçbir haber bülteni ya da belgesel bu kadar içten bir biçimde yansıtamaz. <ı>Onlardan Biri Ol eseri, Babel’in <ı>Red Cavalry hikayeleri ve Michael Herr’in <ı>Dispatches kitabı gibi yeni bir dil icat ediyor–bu dilin içinde korku olduğu gibi, savaş tarafından parçalanan ülkelerdeki apansız ümit ışığı da var. Bu kitabı unutamıyorum ve unutmamalıyım.”

–Mary Karr, <ı>The Liars’ Club kitabının yazarı

 

“Uwem Akpan’ın üslubundaki politik hiddet ve insaniyet o kadar güçlü ki dünyayı bile değiştirebilir. O parlak bir yetenek.”

–Chris Abani, <ı>GraceLand ve <ı>The Virgin of Flames eserlerinin yazarı

 

“İnanılmaz ve duygulu, ahlaki cesaretle dolu… Akpan Afrika’yı, kıtanın şanını ve acısını görmenizi, hissetmenizi istiyor

–Vince Passaro, <ı>O: The Oprah Magazine

 

“Hayret verici… O kadar etkileyici bir kitap ki, elinizden bıraktığınızda–tabii bırakabilirseniz–çevrenizdeki dünyaya tekrar alışmanız zaman alıyor… İnsan yozlaşmışlığının uç noktalarına uzanırken onları basit yargılarla önemsiz ve bayağı hale getirmemek müthiş bir yazar olmayı gerektirir. Akpan göz kırpmadan izliyor, fakat bu hikayelerde gözlemciliğin takıntılı titizliği yok. Yazar karakterlerini her nasılsa sevmeyi başarıyor–katilleri bile… Akpan korkunç olayları dahi doğaüstü kılabilen büyük bir ruha sahip. Bu hikayelerin yanında diğerleri kuru kalıyor ve toz gibi uçup gidiyor.”

–Craig Seligman, <ı>Bloomberg News

 

“Çoğunlukla korku verici konular üzerine kurulu olan bu hikayelerde buruk bir netlik var… Bu defa reklam doğru: Akpan önemli bir yazar.”

David Grylls, <ı>Sunday Times

<ı> 

“<ı>Onlardan Biri Ol, insanları akşam haberlerinde şöylece bir gösterilen görüntülerin içine sokan bir beceri gösterisi… Bunlar aşırı duygusallık ile kirlenebilecek hikayeler–yoğun duygu ve bol sıfat içeren sayılı kısım var. Fakat sade ve net dil anlatıyı dinamik ve kesintisiz kılıyor, sayfalar kitabın sonuna uzanıyor.”

–Juliana Barbassa, Associated Press

 

“Akpan güçlü bir eser yaratmak için kurgu yazarlığı ile gazeteciliğin kuvvetli yanlarını birleştiriyor –birinin dramatik potansiyeli diğerinin netliğiyle birleşiyor… Sayısız karaktere ve bakış açısına hayat vermeyi başarabilen yetenekli bir yazar. Sonuç hem sanatsal, hem ahlaki açıdan övgüye değer.”

–Adelle Waldman, <ı>Christian <ı>Science Monitor

<ı> 

“Hikayeler heyecan verici oldukları kadar dokunaklılar.”

–Cynthia Crossen<ı>, Wall Street Journal

<ı> 

“Nijeryalı bir Cizvit rahibi olan Uwem Akpan ‘yoksulların mizaçı ve dayanıklılığından’ ilham aldığını söylemiştir ve Afrikalı çocukların çetin hayatını konu alan çıkış kitabı bunun ürkütücü ve aydınlatıcı bir örneği.”

–Louise Erdrich, <ı>Love Medicine ve <ı>The Plague of Doves kitaplarının yazarı

 

“İnsanın aklını baştan alan bir çıkış derlemesi… Akpan gerçekdışı etkiler yaratmak için çırpımıyor. Gerçek acıları gözler önüne seriyor. Afrika’daki kıtlığı ve mücadeleyi son derece edebi bir anlatım tarzıyla bir araya getiriyor, korku dolu hikayeleri çocukların iri gözlerinden yansıtıyor.”

–Janet Maslin, <ı>New York Times

 

“Bu yalın ve güzel derlemenin yozlaşmış ve savaşlarla parçalanmış Afrika’sında kimlik kavramı sürekli değişen, güvenilmez bir vaziyette…. Akpan’ın karakterlerini ve anlattıkları dünyaların hayal benzeri ürküntüsünü unutmak imkansız.”

–Kim Hubbard, <ı>People

 

“Akpan okuyucuyu bu derlemede çetin kaos ve dehşet sahnelerine sürüklüyor. Yazı dili son derece güzel, hikayeleri içgörülü ve anlamlı. Bu, çocukların gözünden gördüğümüz dehşeti–ki bol bol var–çok daha sarsıcı kılıyor

–<ı>Publishers Weekly (baş inceleme)

 

“İşte gerçekten unutulmaz bir kitap. <ı>Onlardan Biri Ol önemli, özenle inşa edilmiş ve son derece sarsıcı bir derleme. Akpan’ın nadir görülen hünerlere sahip ve bakış açısı gayet insani. Bu hikayeleri ne kadar tavsiye etsem azdır.”

–Peter Orner, <ı>The Second Coming of Mavala Shikongo’nun yazarı

 

“Önemli bir derleme… Akpan’ın üslubunun netliğine ve gerçekliğine karşın–ki bu uzun süredir okuduğum en canlı metin oldu–aklı çaresiz kılan,  korku ve acıma duygularıyla, bu modern vahşete yabancı oluşun verdiği utançla beslenen istikrarsız ve ümitsiz bir ritme kapılıyoruz. Okuyucu akla ve kalbe vuran bu hikayelerden kaçmanın mümkün olmadığını fark ediyor.”

–Alan Cheuse, <ı>Chicago Tribune

 

“Hayret verici bir derleme… <ı>Onlardan Biri Ol, haberlerde gördüğümüz Afrika tablosuna kıyasla çok daha zengin ve detaylı bir çerçeve çiziyor. Akpan, nahoş gerçekleri tasvir ederken bile bu sıra dışı koşulların içinde kapana kısılan dirençli gençlerin kendi ümitlerini ve hayallerini çizdiklerini bize hatırlatıyor.”

–Patrik Henry Bass, <ı>Essence

 

“Uwem Akpan’ın Afrikalı çocukları tasvir ederken benimsediği kontrol ancak yazarın karakterleri gerçekten yaşamasıyla mümkün olabilir. Akpan küçümseyici olmadan empati kuruyor.

–Tatyana Gershkovich, <ı>Village Voice

 

“<ı>Onlardan Biri Ol okuyucuyu müthiş derecede gerçek dünyaların içine atan kitaplardan ve bu yüzden çekici. Umarım hak ettiği büyük saygıyı görür.”

–Oscar Hijuelos, <ı>The Mambo Kings Play Songs of Love kitabının yazarı

 

“Nijerya doğumlu Cizvit Rahibinin elinden çıkan bu hiddetli derleme Afrika’nın en dehşet verici trajedilerini evinize taşıyor… Akpan İncil’deki, ‘Onlara küçük bir çocuk önderlik edecek,’ kehanetinden ekilenmiş gibi.

–Mango Hammond ve Ellen Heltzel, <ı>Minneapolis Star Tribute

<ı> 

“Bu şaşırtıcı koleksiyon büyük bir yazarın geldiğinin habercisidir… Bu kadar duygulanmayalı, bu kadar rahatsız olmayalı uzun zaman oluyor. Kısa öykünün eski gücünü yitirdiği iddiaları bu müthiş ve dehşet verici derleme tarafından çürütülüyor.”

–Alastair Niven, <ı>Independent

 

“Yakıcı… Bu huzursuz edici, güzel ve ümit dolu hikayelerin sonunda geriye kalan tutunamama hissi. Çocuklar şehrin belirsiz bulanıklığında ya da çalıların karaltısında kayboluyorlar. İnsanın tek umabildiği bir gün daha yaşayıp, bir hikaye daha anlatabilmeleri.”

–June Sawyers, <ı>San Francisco Chronicle

 

“Flannery O’Conner’ın en büyük eseri gibi bu hikayeler de üzerine tuttuğunuz tüm ışığı emiyor; Akpan’ın karakterleri keskin kenarlara sahip. Çaresiz durumlarda dayanıklı zırhları öyle bir işliyor ki görevi insanüstü içgüdüler devralıyor. Akpan o kadar zeki o kadar içgüdülü bir yazar ki karakterlerin yalnızca olayları anlatışı dahi sanat hissi veriyor. Hikayeler gelişkin ve dalaletin eşiğindeki karakterlerin varlığına saygılı; onları üstünkörü yargılarla yok yere duygusallaştırmıyor. Akpan bunların daha yeni başlayan bir yolculuktan kesitler olduğunu açıkça anlatıyor. Ne kadar hazinli olsalar da hikayelerin devam etmesini dilemeden edemiyorsunuz.”

–John Freeman, <ı>Cleveland Plain Dealer

 

“Onlardan Biri Ol hayret verici, tamamen eşsiz… Uwem Akpan ahlaki görü sahibi. Sizi elinizden sıkıca tutup olaylara yakından bakmaya zorladığını asla unutamıyorsunuz. Kullandığı dilin yeniliği size onu dinlemekten başka çare bırakmıyor.”

–Franz Wright, 2004 Pulitzer Şiir Ödülü Sahibi

 

“Harika… <ı>Onlardan Biri Ol, büyük eserlerin raflar dolusu tarih ve anı yansıtmaktansa gerçeklere ağırlık verebileceğini kanıtlıyor.

–Deirdre Donahue, <ı>USA Today

 

“Uwem Akpan bu heyecan verici derlemede Sahara-altı Afrika’sının değişken sosyal koşullarını acımasızca tasvir ediyor… Hikayeler Akpan’ın sağlam karakterleri, kısa ve öz detayları ve kültüre has lehçeleri sayesinde algı açıcı etmenler kazanıyor.”

–Jennifer Mattson, <ı>Booklist (baş inceleme)

 

“Onlardan Biri Ol Afrika’nın çocuklarına güzellikle ve akıl almaz detaylarla inşa edilmiş metinde ses kazandırıyor. Uwem Akpan yeni, büyük bir yetenek.”

–Peter Godwin, <ı>When a Crocodile Eats the Sun kitabının yazarı

 

“Akpan mağdur Afrika’nın günlük hayatına hayat verme yetisine sahip… Bu hikaye birkaçımızı Afrika’ya verdiğimiz insanı sözleri tutmak konusunda duyarlı hale getirirse amacına ulaşmış olacak.”

-Vikram Johri, <ı>Milwaukee Journal Sentinel

 

“Akpan’ın karakter çiziminde kitabı durgundan ziyade ilgi çekici kılan bir enerji var… Kıtasının yaşadığı krizin ortasında çocuklara önemli bir ses kazandırıyor, sahip oldukları esaslı direnci ve boyun eğmezliği gözler önüne seriyor.”

–Isobel Dixon, <ı>Financial Times

 

“<ı>Onlardan Biri Ol kitabı buhrandan çıkmak için yararlı tavsiyeler sağlamakla kalmıyor; Uwem Akpan’ın elinde empati kurabilen bir öngörü halini alıyor–bu koleksiyon üzerinden konuşmak gerekirse, elinin uzanabildiği yerlerin mucizeviliği ve mütevaziliği düşünülünce adeta kutsal görünüyor. Derleme hayal edilmesi imkansız olanı hayal etmemize olanak sağlıyor ve bize sözlerle anlatılması imkansız olanı net ve zarif bir biçimde anlatıyor.”

–Jim Shepard, <ı>Like You’d Understand Anyway kitabının yazarı, 2007 Ulusual Kitap Ödülü finalisti

 

“<ı>Onlardan Biri Ol herkesin rafında bulunması gereken bir kitap.”

–Sherryl Connelly, <ı>New York Daily News

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Uwem Akpan
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KMARTI35275
Onlardan Biri Olduğunu Söyle - Uwem Akpan Yorumları
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Sol Ayağım - Christy Brown
Başka Bir Şey - Ahmet Batman
Uçurtma Avcısı -Khaled Hosseini
Fareler Ve İnsanlar - John Steinbeck
%42
22,22 TL 12,90 TL
%40
22,00 TL 13,20 TL
%23
32,00 TL 24,50 TL
%10
16,00 TL 14,40 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Münzevi Kitabevi 9,9
Hepsiburada
Yorumlar
(82)
(1)
(263)
(94)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Yazar Christy Brown Ahmet Batman Khaled Hosseini John Steinbeck
Cilt Durumu - Ciltsiz - -
Sayfa Sayısı - 184 - -
Yayın Tarihi - 2019 - -
BAŞA DÖN