En Ucuz ve Kaliteli Yatak Pedleri & Şilteleri

Yatak Pedi Nedir?

Yatak pedi, uyku pedi ya da yatak şiltesi olarak adlandırılmakta, dilimizde eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Uykunun gerek rahatlığını, gerekse konforunu sağlayan, bir başka ifadeyle, uyku kalitesi ve omurga sağlığı üzerine olumlu etkileri bulunan; visko, lateks, bambu, kuştüyü, ördek tüyü, kaz tüyü, elyaf, pamuk, yün, sünger gibi farklı malzemelerden yapılan ve herhangi bir yatağın ya da sert bir zeminin üzerine serilen bir üründür. Yatak pedi, yaşam kalitesini artırmaya katkıda bulunduğundan, adeta yatağın tamamlayıcısıdır. Dolgunluğunu kaybetmiş bir yatağa, ekstra bir yastıklama katmanı ve yükseklik sağlar. Bu nedenlerle, hem kişilerin hem de onların yataklarının sağlıklarının korunmasına büyük ölçüde katkılar sağlar. Ayrıca, çok sert ve yumuşak olan yatakları destekler, yaylı yatakların konforunu artırır, estetik olarak kullanımda olan mevcut yatağı eski, yıpranmış görünümden kurtarır, tarzını ve görünümünü bile değiştirebilir. 

Yatağın üzerine doğrudan serilen yatak pedi, dört bir tarafı lastik, fermuar, kayış gibi farklı malzemeler kullanılarak ya da kaymayı önleyici maddeler bulundurularak, kayması, bir yerde toplanması, sıkışması engellenir ve yatakta sabit olması sağlanır. Bu da yatağın içinde rahat hareket etmeyi sağlayacaktır. Bu ped ya da şilte, sadece yatak üstüne değil, aynı zamanda sert bir zemin üzerine, çekyat, kanepe, koltuk ya da misafir koltuğu üzerine de koyularak işlerlik kazanır. İkinci kullanım söz konusu olduğunda çoğunlukla yatak şiltesi olarak da adlandırılmaktadır. 

Yatak pedi, hem kalınlığı hem de sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri ve işlevleri bakımından yatak koruyucu alezlerden ayırt edilmektedir. Buna bağlı olarak, aynı anda her ikisine ihtiyaç bulunmamaktadır. Çünkü işlevleri oldukça farklıdır. Örneğin, yatak koruyucuları, genellikle pamuk ve polyesterden yapılmakta olup, sadece vücudumuzdan çıkan sıvılara bağlı lekelenmeyi, kirliliği ve ıslaklığı engeller. Oysa yatak pedleri hem bu hem de diğer çok sayıda fonksiyona sahiptir. Bu pedler ya da şilteler; kalınlığına, dolgu olarak kullanılan malzemelerine ve onu kaplayan dış yüzeydeki kumaşına göre özellikleri değişkenlik gösterir. Fakat bu özellikleri ne olursa olsun, herhangi bir yatak pedi, deri bütünlüğümüzü korumalı, vücudumuzu tehdit edecek alerjen maddeler içermemeli, kalite, konfor ve rahatlık sağlamalıdır. Özellikle ilk iki özelliği, kişilerin kullanım amacını da belirlemektedir. Örneğin, yatak pedinin kalınlığı dolgu malzemesinin türüne göre farklılık göstermekle birlikte, genel olarak yaklaşık 5 santimetre ile 15 santimetre arasında değişebilmektedir. Diğer bir ifadeyle, kalınlığının 5 santimetreden az olmaması önerilmektedir. 

Yatak pedleri, türlerine ve kullanılan doku malzemesine göre çeşitlenmektedir. Kullanılan visko, lateks, bambu, kuştüyü, kaz tüyü, elyaf, pamuk, yün, sünger gibi farklı malzemeler sentetik veya doğal malzemelerden olabildiği gibi, sentetik veya doğal ürünlerin kombinasyonundan da olabilir. Lateks yatak pedi, tropik bölgelerde yetişen kauçuk ağacından elde edilen lateks sıvısının bazı yöntemlerle blok haline getirilerek elde edilme sürecidir. Ancak lateks ile her ne üretilirse üretilsin, lateks ülkemizde üretilmediğinden, ithal edilen bir malzemedir. Bu nedenle fiyatları yüksek olabilir. Bu şekliyle doğal malzemeden yapılan lateks yatak pedi, sahip olduğu hava kanallarıyla iyi bir havalandırma sağlar. Dolayısıyla, kişiler terleme ve üşüme gibi konfor bozucu durumlarla karşılaşmazlar.Ayrıca, terlemeye bağlı kötü kokuyu da engellenmiş olur. Hava akışı optimize olduğundan, serinlik hissi ve yatağı taze tutmaya yardımcı olur. Lateks yatak pedinin diğer avantajları, daha uzun ömürlü olması, vücuda göre şekil alması ve vücut ağırlığının eşit dağılmasıdır. Bu yatak pedinin uygun bir şekilde bakımı yapılırsa 10 yıla kadar kullanılabilir. Diğer bir yatak pedi, lateksin özelliklerine oldukça benzer nicelik ve nitelikte olan viskodur. Visko, elastik köpükten üretilmektedir. Yumuşak ve esnek doku özelliği olduğundan, kolaylıkla vücut ağırlığı ve şekline göre biçim alır. Ayrıca, yatarken ya da vücut yatay konumdayken vücudun basınç noktalarını dengelediğinden ya da basınç noktaları hafiflediğinden, omurga sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenlerle, özellikle visko yatak pedi almadan önce, vücut ağırlığının ve uyuma pozisyonu alışkanlıklarınızın bilinmesi gerekir. Gerek lateks gerekse visko yatak pedi, en fazla tercih edilen dolgu malzemelerinden birisidir. Sırt, bel, boyunda kas ve eklem ağrılarının olduğu omurgaya bağlı sağlık sorunları söz konusuysa, ortopedik ya da medikal yatak pedi, ilk olarak değerlendirilmesi gereken ürünlerdir. Kaz tüyü dolgusu ise ağırlığı hissedilmeyecek kadar hafif, yumuşak, izolasyonu, ısı koruma gücü ve konforu da yüksektir. Kaz tüyü dolgu malzemesi kullanılan yatak pedleri ise gıdık ve sırt kaz tüyüne göre dolgu oranları farklılık göstermektedir. Pamuklu yatak pedleri yumuşaklıkları ve dayanıklılıkları nedeniyle popülerdir. Uzun ömürlüdür organik değilse de oldukça ekonomiktir. Bununla birlikte, pamuk, emici olduğu için, pamuk ve yünden yapılan yatak pedleri,özel bir işlemle desteklenmedikçe veya başka bir malzeme ile karıştırılmadıkça, özellikle dökülmelere ve lekelere karşı gerektiği kadar koruma sağlayamayabilir.

Bunların dışında bir de hasta yatak pedleri bulunmaktadır. Bunlar kimi zaman hasta altı pedi olarak da isimlendirilmektedir. Bunun işlevi, tümüyle farklıdır. Şöyle ki öncelikle medikal malzemedir. Bazı engelli, yatağa tam ya da yarı bağımlı olan ve altına kaçırma sorunu bulunan her yaş gurubundaki kişilerin kullandığı malzemedir. Organik pamuk, yün ya da lateks ürünlerinden yapılır. Kalınlığı birkaç santimetreyi geçmez; ancak, soğuğa karşı dirençlidir, terletmez ve sıvı geçirmez özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra yatağın kirlenmesini de engeller. 

Yatak Pedi Tek Kişilik 

Yatak pedleri, boyutları genel olarak çocuk, tek kişilik, tek kişilik geniş, çift kişilik ve çift kişilik geniş olmak üzere beş kategoriye ayrılmaktadır. Tek kişilik yatak pedi, yatağın üzerine dört tarafı lastik, kayış, fermuar ya da özel tasarımlarla yatağa sabitlenmektedir. Temel olarak yumuşak, orta ve sert olabilmektedir. İster tek kişilik, isterse çift kişilik yatak pedlerini kullananlar olsun, sıklıkla yan pozisyonda uyuyorsa daha yumuşak, sırt üstü ve yüz üstü uyuyorsa ise orta sertlikte olanları tercih etmelidir. Yatak pedi tek kişilik ölçüleri de markalara göre farklılık göstermekle birlikte, eni 80 santimetre ile 1 metre 20 santimetre, boyu ise 1metre 80 cm ile 1 metre 200 cm arasında değişmektedir. Bu ölçüler boyutları hakkında bilgi verir. Pedlerde kullanılan kumaş, çift yönlü olabildiği gibi, tek yönlü de olabilmektedir. Bunun seçimi tümüyle kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılık göstermektedir.Eğer pedin kumaşı, çift yönlü kullanım özelliğine sahipse, periyodik olarak belirli aralıklarla kumaşın yönü değiştirilmelidir. Tek kişilik yatak pedleri yatak üzerinde, yerde, sert bir zemin üzerinde, çekyat, koltuk ya da misafir koltuğunda kullanılmaktadır. Sadece sabit bir yaşantınız olan evde değil, aynı zamanda üniversite yurdu, geçici olarak bakım evinde kalma gibi geçici yaşam değişikliklerinde de yatağın iyileştirilmesinde tercih edilir. 

Yatak Pedi Ne İşe Yarar?

Yatak pedi ne işe yarar? Soruna cevap olarak yatak pedi, ekonomik, sağlık, konfor ve yaşam kalitesi açısından çok sayıda önemli yarara sahiptir. Ekonomiktir; çünkü yatağı değiştirmek gerektiğinde, herhangi bir harcama yapmadan onu değiştirmek yerine, yatak pediyle istenilen konfora ve rahatlığa ulaşılmasına olanak sağlar. Böylece mevcut yatağın performansı maksimize edilir. Mevcut yatakta ses ve titreşim söz konusuyla bu minimize edilir. Örneğin, beğendiğiniz halde mevcut kullanmış olduğunuz yatağınız biraz yumuşak, hatta bazen içinde yatakta yatmaya bağlı çökmeler söz konusuysa ve onu değiştirmek istemiyorsanız, daha sert bir yatak pediyle sorun çözülebilir. Ya da tersi bir durum söz konusu olup, yatağınız sertse, bu defa daha yumuşak bir yatak pedini tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak, kişi ile yatak arasındaki uyum yerine getirilmiş olur. Hatta, kullanılan mevcut yatakta sağlanamayan tarz, renk gibi değişim daha ekonomik olan bu ped ile sağlanabilir. 

Omurga sağlığının sürdürülmesinde payı büyüktür. Yatak pedi, vücut ağırlığının üçte ikisini taşıyan ve hareket etmemizi sağlayan omurganın yükünün bir noktada toplanmasını engelleyip, eşit dağılımını sağlar.Bu da vücuda binecek ağır yükü azaltır. Ya da vücut kıvrımlarını desteklediğinden, omurganın olması gereken ya da doğal pozisyonunu muhafaza eder.Özellikle fazla kilosu olanlar, kilosuna göre yatak pedi seçimi yapacağından, doğru bir seçimle kilonun vücuda yapacağı yükü de hafifletir. Böyle olunca, omurga, sırt, bel, kalça ve boyun desteklendiğinden, buna bağlı kas ya da eklem ağrıları varsa azalır. Hatta uykudan, özellikle sabah uykusundan daha dinlenmiş uyanılır. Çünkü, hangi pozisyonda uyunursa uyunsun, yataktaki basınç yerlerimiz olan sırt, ayak, omuz ve kalçadaki kaslar da gevşemiş olur. 

Kişilerin temel gereksinimlerinden birisi olan uyku yaşam süremizin üçte birini oluşturmakta olup, her yaşta sağlıklı ve uzun yaşamanın ayrıca yaşam kalitesinin vazgeçilmez unsurlardan birisidir. Kesintisiz, derin uyuma, uyandıktan sonra kendimizi zinde, dinlenmiş ve yeni bir güne hazır hissetmemiz kaliteli uyuduğumuzun göstergelerinden birisidir. Tersi bir durum ise yani sık uyanma, uykunun belirli aralıklarla bölünmesi yorgun ve kas ağrılarıyla uyanma ise uyku kalitesizliğinin belirtilerindendir. Yaşımıza, kilomuza, sağlık ve tek ya da çift kişi ile uyuma durumumuza göre seçeceğimiz doğru bir yatak pediyle uyku kalitesi artırabilir. Uyku sırasında konforsuzluğa bağlı istemsiz hareketlerimizi azaltır.Hem omurga sağlığı hem de uyku kalitesini birlikte olumlu etkileyen özelliği,vücuttaki kan akışını kolaylaştırmaya yardımcı olmasıdır. 

Özellikle doğal malzemelerden yapılan dolguyla kullanıcılarla buluşan yatak pedi, yazları serin, kışları da sıcak tutabileceğinden, bu da ayrı bir konfor ve doğal bir havalandırma imkanı sağlar. Bunların yanında, yaylı yatağın hareket etmesini, gürültü çıkarmasını azaltması da konforu olumlu etkilemektedir. Özetle, yatak pedleri sayesinde güne fiziksel olarak yorgun olmak yerine dinlenmiş,yenilenmiş, sabah kas ve eklem ağrıları yerine ağrısız ve enerjik, yatakta uyuyamamaya bağlı sürekli dönmek yerine,kesintisiz uyumak mümkündür. 

Gündelik yaşamda kullanılan ürün ya da malzemelerin tercih edilmesinde kolayca temizlenmesi aranan önemli kriterlerden birisidir. Bu kapsamda yataklar kolaylıkla temizlenemediği ve hijyeni sürdürmede zorluğu bulunan eşyalardandır. İşte yatak pedi, kullanımıyla yataklara bağlı bu sorunların önüne geçilmesi sağlanır. Onlar, kolay temizlenmesi ve bakımının yapılmasının, hijyenin oluşturulmasının yanı sıra, ekonomik olarak tasarruf sağlamanın da adeta kapısını aralar. Yatak pedleri kolay yıkanabildiği gibi, yine kolayca silinebilir özellik taşımaktadır. Bunların yanında, sürekli yatak pedinin kullanılmasıyla, yatağın ömrü uzatıldığı gibi, yıpranmasının da önüne geçilir. Yatak pedinin kullanılmasıyla, yatağın kirlenmesi, küf, toz ve leke tutmasını ve yüzeyde bakteri oluşumu da engellenir. Tüm bunların yanında, yatak pedleri, küçük çocukları ve evcil hayvanları olan aileler için de oldukça kullanışlıdır. 

Çift Kişilik Yatak Pedi 160x200

Çift kişilik yatak pedi sayesinde, diğer kişinin hareketinden olumsuz etkilenme ortadan kalkmış olacak ve kesintisiz uyuma imkanı doğacaktır. Çift kişilik yatak pedlerinin boyutları değişebilmektedir. Örneğin, eni 1metre 40 santimetreden 2 metreye, boyu ise 1 metre 90 santimetreden 2 metreye farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, bazı markalar tümüyle kullanıcının talebine göre değişen boyutlarda çift ya da tek kişilik yatak pedleri imal edebilmektedir. Çift kişilik yatak pedi 160x200 ölçüsü sık kullanılan boyutlardan birisidir. Ancak, kullanıcıların mevcut yatak boyutu, tercihinde belirleyici olmakta, yatağın boyutu neyse, yatak pedinin boyutu da o olmalıdır. Fakat unutulmamalıdır ki benzer niteliklere sahip çift kişilik yatak pedinin boyutları artıkça, fiyatı da artmaktadır. 

Tek Kişilik Yatak Pedi 90x190

Tek kişilik yatak pedleri de farklı boyutlarda olabilmektedir. Boyutları eninde 80 santimetreden 120 santimetreye kadar, boyu ise 180 santimetreden 200 santimetreye kadar değişebilmektedir. Tıpkı çift kişilik yatak pedinde olduğu gibi, bazı markalar tümüyle kullanıcının talebine göre de farklı boyutlarda tek kişilik yatak pedleri imal edebilmektedir. Fakat benzer niteliklere sahip tek kişilik yatak pedinin boyutları artıkça, fiyatı da artmaktadır. Tek kişilik yatak pedi 90x190 ölçüsü sık kullanılan boyutlardan birisidir. Kullanıcılar tek kişilik yatak pedinin ölçüsünde de mevcut yatak ölçüsünü mutlaka dikkate almalıdır. 

Yatak Pedi Fiyatları

Yatak pedi fiyatları, içerdiği malzemeye, dolgu türüne, dolgunun doğal/organik olmasına, kalınlığına, çift ya da tek kişilik kullanılmasına, boyutuna, tek taraflı ya da çift taraflı kumaşa sahip olmasına, tasarımına, ortopedik olup olmamasına, fabrika üretimi ya da el işçiliğiyle üretilmesine ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak beyaz renkte olsa da farklı renk olduğunda da fiyat farklılaşmaktadır. Dolayısıyla, yatak pedleri fiyatlarını etkileyen değişken sayısı oldukça fazladır. Özelliklerine göre fiyat aralıkları da değişebilmektedir. Ancak yeni bir yatak, çekyat, misafir koltuğu almaktan fiyat olarak her zaman hem daha ucuz hem de ekonomiktir. Bu nedenle olsa gerek, visko yatak pedlerinin fiyatlarının visko yataklardan yaklaşık olarak üçte bir oranında daha ucuz olduğu iddia edilmektedir. Bunun yanında, yün dolgular, kuştüyü, pamuk ve bambu gibi malzemelerden yapılanlar diğer malzemelere göre daha uygun fiyatta olabilmektedir. Fakat organik pamuk olunca, fiyatı artış göstermektedir. Boyut, tasarım, el yapımı ya da fabrika üretimi gibi birbirine benzer özellik taşıyan visko ve lateks dolgu malzemesinden üretilen yatak pedlerinin fiyatları birbirine yakındır. Dolayısıyla, yatak pedlerinde de genel olarak yüksek bir fiyat onun tümüyle daha nitelikli olduğu anlamına gelmemelidir. Çünkü buradaki temel ölçüt ihtiyacın ne olduğudur. 

Yatak Pedi Nerelerde Kullanılır?

Yatak pedi mevcut yatağın üzerine serilerek, sert bir zemin, çekyat, kanepe koltuk ya da misafir koltukları üzerine koyulur. Ayrıca, yer yatağı olarak da kullanılır. 

Yatak Pedi Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar Neler Olmalıdır?

Yatak pedleri oldukça fazla sayıda özelliğe sahiptir. Bu nedenle, öncelik mevcut kullandığımız yatağın boyutu, yatağımızdan neden şikayet ettiğimiz, sağlığımız, sağlık sorunlarımızın ne(ler) olduğu, ulaşmak istediğimiz konfor ya da rahatlık düzeyi, kilo ve vücudumuzun şekli, pedin alerjen maddeler içermeyip ya da antialerjik olup, cilt dostu olması, seçimde dikkate alınması gereken temel özelliklerdir. Bunların yanında, iade politikası, deneme ve garanti süresi de etkili faktörler arasındadır. 

Yatak Pedi Nasıl Temizlenir?

Yatak/uyku pedleri; kir, ter, leke, küf, deri hücreleri, saç ve tozdan arındırabilmek ve gerekli hijyeni sağlamak ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için temizliğini sağlamak ve sürdürmek zorunluluktur. Çünkü onlar, yatakta ilk savunma hattıdır. Ürünün bakım talimatına göre değişmekle birlikte, bunlar kolaylıkla silinebilmekte, elde ya da çamaşır makinesinde yıkanabilmekte ve kurutulabilmektedir. Bu nedenle, yataklara göre temizliği hem daha kolaydır hem de daha ekonomiktir. Temizlikte, klor ürünleri veya sert leke çıkarıcılar kullanılmamalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yatak Pedi

299 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme