Araç tekerleri arasındaki hareket iletiminin gerçekleşmesi ve dengeli bir dönüş yapılmasında görev alan z rot, süspansiyon sisteminin temel denge parçalarından biridir. Denge rotu olarak da bilinen bu parçalar, hareket aktarımının gerekliliği durumunda devreye girerek, maksimum yol tutuşu sağlar ve engebeli arazilerde ve virajlarda güvenli bir sürüş yapmaya olanak tanır.

Teknolojik gelişmeler doğrultusunda araçların yapabildikleri hız değerlerinin artış, arabanın kontrolünün sağlanmasını daha zor hale getirmiştir. Bu doğrultuda temel olarak araçların temel denge sistemi olan süspansiyon sistemleri çok daha fazla önem kazanmıştır. Süspansiyon sistemi, araç tekerlerinin yere sürtünme seviyesini maksimum düzeye çıkararak, aracın savrulmasını ya da takla atmasını önleyen bir sistem olup, bu doğrultuda hayati önem taşır.

Süspansiyon sistemini oluşturan parçalar arasında yer alan z rot, araçta denge rolünü üstelenen aksesuarlardan biridir. Bu anlamda hem aracın hem de sürücülerin can güvenliği açısından oldukça ne taşıyan bir parçadır. Z rot, tekerleğin aşağı yukarı hareketini denge çubuğu aracılığıyla diğer tekere iletir. Bu hareket aktarımı sayesinde, virajlarda direksiyon hâkimiyetinin artmasını sağlayarak, aracın kaymasını, savrulmasını ya da sağa ve sola yalpalamasını önler. Ayrıca, virajlara hızlı giriş yapılması durumunda da diğer denge ve bağlantı parçalarıyla birlikte dengeyi korumaya yardımcı olarak, aracın takla atmasını engeller.

Bir ucu denge koluna, diğer ucu amortisöre bağlanan z rotlar, bu sayede iki parçayı tutan bir askı işlevi görür. Sürüş sırasında yapılan keskin dönüşlerde, engebeli yollarda ve hava şartlarına bağlı oluşan tekerlek kaymalarında aşırı yüklenme durumu söz konusu olur. Z rotun sağladığı bu bağlantı sayesinde, oluşan yük fazlalığı tekerler arasında dağıtılır. Bu sayede sürücünün direksiyon hâkimiyeti artar ve aracın savrulma, kaymaya da devrilme gibi herhangi bir kaza riskine karşı korunması mümkün olur. Bu yönden, z rot bağlantısı araçlarda sürüş sırasında emniyeti ve konforu etkileyen kilit süspansiyon sistem, parçaları arasında yer alır.

Z Rot Fiyatları

Kasis, engebe ya da çukurlarda araçta meydana gelen titreşimi azaltmak ve virajlarda aracın savrulmasını önlemek amacıyla geliştirilen süspansiyon sistemi parçalarından biri olan z rot, aracın sürüş esnasında stabil bir şekilde kalmasını sağlar. Bu açıdan, aracın kontrol edilmesini kolaylaştırır. Z rotun gerekliliği ve önemi özellikle virajlı ve engebeli yol ortamlarında öne çıkar. Engebeli ve dönemeçli yollarda dengeli bir sürüşe imkân veren z rot, yanı sıra, virajlarda da hatasız ve dengeli bir dönüş yapmaya yardımcı olarak hem araç hem de sürücü güvenliğini sağlayan sistem aksesuarlarından biridir.

Tekerlerin her koşul altında dingiller ile bağlantılı olmasını sağlayan Z rotlar, araçlarda bir anlamda eklem görevi görür. Araçlarda ön ve arka bölümlerde ikişer tane olmak üzere dört tane olarak bulunan bu ürünler, araçların marka ve modeline göre değişen seçeneklerle sunulur. Bu doğrultuda Z rot fiyatları araç özellikleri ve ürünün markası gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Diğer yandan, araçlarda güvenlik açısından çok önemli bir rolü olan bu ürünler, fiyat-performans açısından ekonomik bir kullanım vadeder.

Z rotların arızalanması durumunda, bağlantı noktalarında kopma sesine benzer bir ses duyulurken; aynı zamanda aracın viraj dönüşlerinde savrulma hareketi ortaya çıkabilir. Genellikle bağlantı plastik aksamının aşınması sonucu oluşan bu arızalar, kaza yapmaya neden olabilir. Bu açıdan, z rot bakımı ve değişiminin zamanında yapılması çok önemlidir.

Z rot değişimleri araç modellerine göre belirlenen periyodik aralıklarda ve sağ-sol dengesi açısından takım halinde yapılır. Bu noktada, sağ ve sol bağlantılarında aynı tip ürünler kullanılabilir. Z rotlar araç sınıfı, marka ve modellerine göre farklı boyut ve özelliklerde üretilir. Bu doğrultuda bu ürünlerin değişiminde, sürüş performansı ve güvenliğinin sağlanması açısından araca uygun orijinal yedek parçanın kullanılması gerekir.

Z Rot

444 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Orjin
  2. Votto
  3. Cey
  4. Teknorot
  5. Wolcar
  6. Trw-Lucas
  7. MGA
  8. Delphi
  9. Ayd
  10. Brc
  11. CTR
  12. LKS
  13. Veka
  14. Rapro
  15. BSG
  16. KAPIMSAN
  17. KRB
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60002130/60006932
BAŞA DÖN