Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Kronik Kitap
Hayatım Kazım Karabekir - Erhan Çiftçi

Hayatım Kazım Karabekir - Erhan Çiftçi

Kronik Kitap
45,00 TL %40
27,01 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (28)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

37,00 TL
37,50 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510777
Hayatım Kazım Karabekir - Erhan Çiftçi

Hayatım Kazım Karabekir, Erhan Çiftçi editörlüğünde hazırlanan ve 1882-1907 yılları arasını kapsayan önemli bir hatırattır. Kazım Karabekir Paşa'nın, çocukluğundan itibaren tuttuğu günlüklerinden faydalanarak hayatının ilk 25 yılını kaleme aldığı kitap, bir biyografiden çok daha fazlasıdır. Osmanlı İmparatorluğu'nun en sancılı yıllarının başladığı dönemi kapsayan kitap, dönemin hem kültürel hem de siyasal açıdan anlaşılması için olayları ilk ağızdan anlatan değerli bir kaynaktır. Kazım Karabekir Paşa, kitabında da belirttiği gibi, hayat hikâyesinin gelecek nesillere rehberlik etmesini istemiş ve bu yüzden kaleme almıştır. Daha önce farklı baskıları yapılmış olan eser, bu defa Erhan Çiftçi tarafından gözden geçirilerek Kronik Kitap tarafından 2019 yılında yeniden basılmıştır. Daha önceki baskılar ile kıyaslandığında sadeleştirilmiş Türkçe'si; kişi, yer ve tarihler ile ilgili ilave edilen açıklamalar, kitabın sadece Osmanlıca'dan transkripsiyonun ötesine geçmesini sağlamıştır. 

Hatıralarına çocukluk anılarını anlatmak ile başlayan Kazım Karabekir Paşa, kimi yerlerde nüktedan tarzı ile okuyucunun ilgisini taze tutmayı başarır. Ailesi ve çocukluk yıllarının yanı sıra eğitimi ve arkadaşları hakkında da detaylı bilgiler veren Karabekir Paşa, ister istemez yaşadığı şehirler ve dönemin yaşam tarzı ile ilgili de bir hayli bilgi paylaşır. Yaşı ilerledikçe imparatorluğun içine düştüğü buhranlı dönemi de analiz etmeye başlayan Paşa, Balkanlar'da verilen mücadeleye ve başarısızlıkların sebebine de bir hayli kafa yorar. O dönemi yaşayan her subay gibi ülkenin gidişinden memnun olmayan Kazım Karabekir'in anıları, İstanbul'a tayin olduğu 1907 yılında son bulur.

Kazım Karabekir Paşa (1882-1946), İstanbul'da doğmuştur. Asker, siyasetçi ve Milli Mücadele kahramanıdır. Cepheler arasında geçen ömrü, Şark cephesinde İngiliz, Rus ve Ermenilere karşı kazandığı zaferler ile taçlanmıştır. Erzurum Kongresi'nin toplanması için her türlü desteği vermiştir. Politik hayatı çalkantılar ile geçse ve İzmir suikasti girişimi yüzünden tutuklansa bile suçlamalardan beraat etmiştir. 1946 yılında TCMB başkanlığı görevini yürütürken vefat etmiştir. 


Kâzım Karabekir hayatına ve tanık olduğu olaylara dair neler yazdı? Yazmaya ne zaman başladı? Eğitim hayatı nasıl geçti? Aile yapısı nasıldı? Enver Bey (Paşa) ve Resneli Niyazi birlikte Balkanlarda komitacılara karşı nasıl mücadele etti? Sultan Abdülhamid devrini nasıl anlattı? İşte Türk askerî ve siyasi tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Kâzım Karabekir’in kendi kaleminden hayatı…

“Herkesin hayatı, mükemmel bir tarih parçasıdır. Hele çocukların ibret alacağı güzel bir kitaptır. Şahsının ehemmiyetine göre böyle bir kitap bütün vatan evlatlarının da istifade edebileceği hakiki bir rehber olabilir. Ne idik, ne olduk? Mutlak bilinmelidir” şiarını benimseyen Karabekir Paşa, bu eseriyle birlikte 1882-1907 yılları arasındaki süreci, yani yaşamının ilk 25 yılında tanık olduğu her şeyi aktarıyor.

Askerî tarihçi – yazar Erhan Çifci’nin editoryal katkılarıyla yayına hazırladığı bu eser, Kâzım Karabekir’in yaşadıklarını yazma sebebiyle başlar, ailesi ve eğitim süreciyle birlikte tanıdığı insanları ve gördüğü şehirleri anlatmasıyla devam eder. Oldukça objektif biçimde ele aldığı konular arasında askerî ve siyasi başarılar kadar başarısızlıklar da geniş yer bulmaktadır. Onun fikirleri günümüzde de önemini korumaktadır ve bazı çıkış yolları için kapı aralamaktadır.

Hayatım, bir paşanın bir imparatorluğun en zor zamanlarını kaydetmesi sebebiyle kaynak niteliği taşımaktadır…
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 368
Yayın Tarihi 2019
Yazar Erhan Çiftçi
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000H26SP
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Eski Dünya Seyahatnamesi - İlber Ortaylı
Osmanlı Tarihinde Efsaneler Ve Gerçekler - Halil İnalcık
Devlet-i Aliyye - Halil İnalcık
Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar - Halil İnalcık
%33
50,00 TL 33,50 TL
%33
50,00 TL 33,50 TL
%30
60,00 TL 42,00 TL
%44
78,00 TL 44,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(248)
(281)
(151)
(78)
Basım Dili Türkçe Türkçe - -
Boyut Normal Boy Normal Boy Normal Boy Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 288 272 377 504
Yayın Tarihi 2020 2017 2015 2016
Yazar İlber Ortaylı Halil İnalcık Halil İnalcık Halil İnalcık
Başa dön