Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hayatım Kazım Karabekir - Erhan Çiftçi

Kronik Kitap
136,50 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 1
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (21)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

135,39 TL
172,45 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510777
Hayatım Kazım Karabekir - Erhan Çiftçi

Hayatım Kazım Karabekir, Erhan Çiftçi editörlüğünde hazırlanan ve 1882-1907 yılları arasını kapsayan önemli bir hatırattır. Kazım Karabekir Paşa'nın, çocukluğundan itibaren tuttuğu günlüklerinden faydalanarak hayatının ilk 25 yılını kaleme aldığı kitap, bir biyografiden çok daha fazlasıdır. Osmanlı İmparatorluğu'nun en sancılı yıllarının başladığı dönemi kapsayan kitap, dönemin hem kültürel hem de siyasal açıdan anlaşılması için olayları ilk ağızdan anlatan değerli bir kaynaktır. Kazım Karabekir Paşa, kitabında da belirttiği gibi, hayat hikâyesinin gelecek nesillere rehberlik etmesini istemiş ve bu yüzden kaleme almıştır. Daha önce farklı baskıları yapılmış olan eser, bu defa Erhan Çiftçi tarafından gözden geçirilerek Kronik Kitap tarafından 2019 yılında yeniden basılmıştır. Daha önceki baskılar ile kıyaslandığında sadeleştirilmiş Türkçe'si; kişi, yer ve tarihler ile ilgili ilave edilen açıklamalar, kitabın sadece Osmanlıca'dan transkripsiyonun ötesine geçmesini sağlamıştır. 

Hatıralarına çocukluk anılarını anlatmak ile başlayan Kazım Karabekir Paşa, kimi yerlerde nüktedan tarzı ile okuyucunun ilgisini taze tutmayı başarır. Ailesi ve çocukluk yıllarının yanı sıra eğitimi ve arkadaşları hakkında da detaylı bilgiler veren Karabekir Paşa, ister istemez yaşadığı şehirler ve dönemin yaşam tarzı ile ilgili de bir hayli bilgi paylaşır. Yaşı ilerledikçe imparatorluğun içine düştüğü buhranlı dönemi de analiz etmeye başlayan Paşa, Balkanlar'da verilen mücadeleye ve başarısızlıkların sebebine de bir hayli kafa yorar. O dönemi yaşayan her subay gibi ülkenin gidişinden memnun olmayan Kazım Karabekir'in anıları, İstanbul'a tayin olduğu 1907 yılında son bulur.

Kazım Karabekir Paşa (1882-1946), İstanbul'da doğmuştur. Asker, siyasetçi ve Milli Mücadele kahramanıdır. Cepheler arasında geçen ömrü, Şark cephesinde İngiliz, Rus ve Ermenilere karşı kazandığı zaferler ile taçlanmıştır. Erzurum Kongresi'nin toplanması için her türlü desteği vermiştir. Politik hayatı çalkantılar ile geçse ve İzmir suikasti girişimi yüzünden tutuklansa bile suçlamalardan beraat etmiştir. 1946 yılında TCMB başkanlığı görevini yürütürken vefat etmiştir. 


Kâzım Karabekir hayatına ve tanık olduğu olaylara dair neler yazdı? Yazmaya ne zaman başladı? Eğitim hayatı nasıl geçti? Aile yapısı nasıldı? Enver Bey (Paşa) ve Resneli Niyazi birlikte Balkanlarda komitacılara karşı nasıl mücadele etti? Sultan Abdülhamid devrini nasıl anlattı? İşte Türk askerî ve siyasi tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Kâzım Karabekir’in kendi kaleminden hayatı…

“Herkesin hayatı, mükemmel bir tarih parçasıdır. Hele çocukların ibret alacağı güzel bir kitaptır. Şahsının ehemmiyetine göre böyle bir kitap bütün vatan evlatlarının da istifade edebileceği hakiki bir rehber olabilir. Ne idik, ne olduk? Mutlak bilinmelidir” şiarını benimseyen Karabekir Paşa, bu eseriyle birlikte 1882-1907 yılları arasındaki süreci, yani yaşamının ilk 25 yılında tanık olduğu her şeyi aktarıyor.

Askerî tarihçi – yazar Erhan Çifci’nin editoryal katkılarıyla yayına hazırladığı bu eser, Kâzım Karabekir’in yaşadıklarını yazma sebebiyle başlar, ailesi ve eğitim süreciyle birlikte tanıdığı insanları ve gördüğü şehirleri anlatmasıyla devam eder. Oldukça objektif biçimde ele aldığı konular arasında askerî ve siyasi başarılar kadar başarısızlıklar da geniş yer bulmaktadır. Onun fikirleri günümüzde de önemini korumaktadır ve bazı çıkış yolları için kapı aralamaktadır.

Hayatım, bir paşanın bir imparatorluğun en zor zamanlarını kaydetmesi sebebiyle kaynak niteliği taşımaktadır…
Yazar Erhan Çiftçi
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 368
Yayın Tarihi 2019
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000H26SP
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Benzer ürünler

İkinci Dünya Savaşı Tarihi - Owen Booth Kronik Kitap Çölde Isyan - Osmanlı Ortadoğu’Yu Nasıl Kaybetti? - T. E. Lawrence - T. E. Lawrence Büyük Selçuklular - Cihan Piyadeoğlu Moğol İmparatorluğu - Timothy May Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu Anadolu Türk Beylikleri - Muharrem Kesik İç Asya Tarihi: Cengizliler Çağı - Nıcola Di Cosmo Güney Sibirya Arkeolojisi Ve Şamanizm Berzem - Erkan Göksu Sultanın Korsanları - Emrah Safa Gürkan Tanzimat Ve Bulgar Meselesi(Ciltli Özel Baskı) - Halil İnalcık Eski Yakındoğu Tarihi MÖ 3000-323 Çağrı Bey - Cihan Piyadeoğlu Türk Dış Politikası Tarihi - Fahir Armaoğlu Bozkırın Kağanlıkları (Hunlar, Tabgaçlar, Göktürkler, Uygurlar) - Ahmet Taşağıl Ezidiler - Halil Genç Eski Türk Tarihi - Ahmet Taşağıl 360 Bir Dünya Turu Seyahatnamesi (Imzalı) - Kerimcan Akduman Cemal Paşa Suriye'de - Talha Çiçek Kısa Dünya Tarihi - William H. McNeill Osmanlı Tarih Öncesi - Rudi Paul Lindner Bâbürlüler - Michael H. Fisher Timurlenk - Bozkırların Son Göçebe Fatihi - Beatrice Forbes Manz Osmanlıda Devlet Hukuk Ve Adalet - Halil İnalcık İstihbarat Savaşları - Hüseyin Aziz Akyürek Türklerin Büyükleri-Asya'dan Avrupa'ya Hazar'dan Akdeniz'e - Cansu Canan Özgen Gökbörü’nün İzinde Kadim Türklerin Topraklarında - Ahmet Taşağıl 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi (Ciltli) - Fahir Armaoğlu Konstantinopolis’in Zaptı - Gunther Von Pairis Birinci Haçlı Seferi-Kudüs'e Yolculuk - Peter Tudebodus
Başa dön