Kül Tablaları

Küllük

Genel anlamda küllük, sigara veya puro külüyle birlikte izmaritleri tutmak amacıyla özel olarak tasarlanmış küçük bir tabak veya kap şeklinde ifade edilebilir. Küllükler geçmişten günümüze pek çok farklı amaca hizmet etmesi bakımından kullanılmaya devam etmektedir. Kül tablaları tipik olarak cam, metal veya seramik gibi ısıya dayanıklı malzemelerden yapılır. Günümüzde porselen ya da beton malzemelerden yapılmış olarak da tercih edilir. Kül tablaları, küllerin ya da izmaritleri temiz ve düzenli bir şekilde atmak maksadı ile yaygın olarak kullanılır. Paşabahçe küllük modelleri evlerde, ofislerde, halka açık yerlerde veya diğer yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Küllükler ayrıca izmarit veya kül gibi cisimlerin atılması için belirlenmiş bir yer sağlayarak çevreyi temiz tutmaya ve yangın tehlikelerini önlemeye yardımcı olurlar. 

Küllük Kullanım Alanları 

Çeşitli kullanım alanlarında yaygın bir şekilde yerini alan küllükler izmarit ve küllerin atılabilmesi adına bir hazne görevini görür. Bununla birlikte kül tablalarının dekoratif maksatlı, takı veya mücevherlerin saklanabilmesi için bir hazne olarak da kullanılabildiği de gözlemlenir. Aynı zamanda anahtarlıklar gibi ufak eşyaların bir arada bulunması için de kase görevini görür. Bunun yanı sıra kül tablaları, dini veya manevi uygulamalarda sıklıkla kullanılan tütsü çubuklarından külü toplamak için kullanılabilir. Aynı zamanda yüzük veya küpe gibi takıları şifonyer veya komodinin üzerinde tutmak için küçük kül tablaları da tercih edilebilir. Küllükler, fındık veya şeker gibi küçük atıştırmalıklar için servis tabağı olarak da kullanılabilir özelliktedir. Ayrıca kül tablaları dekoratif öğeler olarak kullanılabilir, koleksiyonun bir parçası olarak raflara veya masalara yerleştirilebilir veya bağımsız bir parça olarak kullanılabilir. Üstelik küçük mumları tutmak için tercih edilebildiği gibi bir odada sıcak ve rahat bir atmosfer oluşturulmasında da etkili olur. Anahtarları, madeni paraları veya diğer küçük eşyaları bir arada tutmak, düzenli ve kolay erişilebilir kılmak için de kullanılabilir.

Küllük Modelleri 

Kül tablaları çeşitli şekil, boyut, malzeme ve tasarımlardan oluşabilir. Genel olarak kullanım amacına bağlı küllük modelleri ve üretildikleri malzemeler değişiklik gösterebilir. Ayaklı küllükler zemine veya masaya yerleştirilebilen bağımsız küllük modellerinden biridir. Devrilmelerini önlemek için tipik olarak ağırlıklı bir tabana sahiptirler. Bununla birlikte dekoratif amaçla da tercih edilen masa üstü küllükler de vardır. Masa üstü kül tablaları bir masada kullanılmak için tasarlanmış daha küçük küllüklerdir. Cam, metal veya seramikten yapılabilirler. Ayrıca metal veya plastikten yapılan ve kül ve izmaritleritutmak için bir kapağa sahip olan modeller de bulunur. Dış mekan kül tablaları ise dışarıda kullanılmak üzere tasarlanır ve metal veya plastik gibi hava koşullarına dayanıklı malzemelerden yapılabilir. Yağmur suyunun içeride toplanmasını önlemek için bir kapakları da olabilir. Aynı zamanda araba, hayvan veya diğer nesneler şeklindeki imal edilen kül tablaları, benzersiz ve yaratıcı tasarımlardaki ürünler olarak özel tasarım ve malzemelerden yapılabilir. Bunun yanı sıra içerisinde atılan izmaritlerin kendiliğinden sönmesini sağlayan kül tablaları da vardır. Bu kül tablaları, izmaritleri otomatik olarak söndürmek ve yangın riskini azaltmak üzere bir tasarıma sahiptir. Tüm bunlarla birlikte çok işlevli küllük modelleri de bulunur. Yerleşik çakmak veya çeşitli saklama bölmesi gibi ek özelliklere sahip küllükler işlevli küllük modelleri arasında yerini alır. 

Dekoratif Amaçlı Küllükler 

Kül tablaları dekoratif amaçlar için kullanılabilir, herhangi bir odaya zarafet ve sofistike bir dokunuş katabilir. Bu bağlamda dekoratif amaca yönelik olarak üretimi gerçekleştirilen ve benzersiz tasarımlara sahip olan küllük modellerini görmek mümkün olmaktadır. Kristal yapıya sahip olan bir küllük resmi bir oturma odasında veya geleneksel atmosfere uygun bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra şık bir metal küllük endüstriyel ya da spor dekorasyon fikrine sahip olan ortamlara yönelik bir görünümdedir. Dekoratif amaçlı olan küllük modelleri ayrıca boyut ve şekil bakımından da çeşitlilik gösterebilir. Aynı zamanda dekoratif küllükler kişiye özel isimli ya da özel tasarımlı manevi değeri yüksek bir parça olarak da değerlendirilebilir. Bir sehpa ya da masa üzerinde kül tablaları dekoratif amaçla rahatlıkla tercih edilebilir. Ayrıca farklı model ve tasarımlardaki küllükler bir arada kullanılarak da dekorasyon fikri oluşturulabilir. Bu bağlamda dekoratif küllük modelleri kullanılacakları alana göre geniş bir skalaya yayılır. 

Kokusuz Küllükler 

Kokusuz küllük, mevcut olan duman veya kokuyu en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir küllük türüdür. Kokusuz kül tablaları tipik olarak dumanı ve kokuyu hapsetmek ve etkisizleştirmek için filtrelerin ve diğer malzemelerin bir kombinasyonunu kullanan benzersiz bir tasarıma sahiptir. Ayrıca pek çok farklı yapıdan veya malzemeden üretilen kokusuz küllükler vardır. Karbon filtre kül tablaları kokusuz küllükler arasında yer alan başlıca alternatiflerden biridir. Karbon filtre kül tablaları, mevcut olan dumanı ve kokuyu hapsetmek için aktif karbon filtreler kullanır. Filtreler dumanı ve kokuyu emerek çalışır, bu da kokuyu gidermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra iyonik küllüklerde de pozitif yüklü duman parçacıklarına bağlanan negatif yüklü iyonlar üretmek için bir iyonlaştırıcı kullanır. Parçacıklar daha sonra kül tablasının dibine düşer ve dumanı ve kokuyu havadan etkili bir şekilde giderir. Kömür küllüklerde ise dumanı ve kokuyu emmek için doğal kömür kullanır. Kömür, emme kabiliyeti ile bilinir, bu da kokusuz küllük alanında etkili bir filtreleme yöntemi olarak kullanılabileceğini gösterir. Genel olarak kokusuz kül tablaları, evlerinde veya arabalarında sigara dumanı kokusunu en aza indirmek isteyen kişiler için alternatif bir seçenek olabilir. Dumana karşı duyarlı ve hoş olmayan kokudan kaçınmak isteyen kişiler açısından da etkili bir rol oynar. Belirtilenler dışında cam kokusuz küllük modelleri de değerlendirilebilecek seçenekler arasındadır. 

Cam Küllük Modelleri

Cam malzemeden üretilerek hazırlanan cam küllük çeşitleri tasarımları ve boyutlarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Kristal bir görünüme sahip olan veya çeşitli şekillerde ve modellerde imal edilen cam küllükler de vardır. Cam küllük modelleri dekoratif amaçla kullanılabileceği gibi kolay temizlenebilir ve yıkanabilir özelliklerinden dolayı izmarit ve kül toplamak için de tercih edilebilir. Cam küllükler ayrıca puro için de uygun tasarımlarla çeşitlilik gösterir. Oluk sayıları değişiklik gösterebilen cam küllük tasarımlarında da farklılıklar görülebilir. Yuvarlak, oval ya da köşeli şekillere sahip olabilecekleri gibi yüksekliklerinde ve renklerinde de alternatif seçenekler sağlanabilir. 

Seramik Küllükler 

Seramik kül tablaları, seramik malzemeden yapılmış küçük tabaklar veya kaplar olarak nitelendirilebilir. Çeşitli şekil, boyut ve renklerde olabilir ve farklı desenler ile dekore edilebilirler. Seramik kül tablaları tipik olarak seramik malzemenin istenen şekle kalıplanması ve ardından sert ve dayanıklı hale getirilmesi için yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile yapılır. Bazı kül tablaları renk ve dekorasyon eklemek için sırlanabilir veya boyanabilir. Seramik küllük modelleri ayrıca boyanabilir ve şekillendirilebilir özellikte olduklarından dolayı dekorasyon veya çeşitli aksesuar amacıyla kullanılmak üzere de değerlendirilebilir. Motif ve desenleri ile seramik küllükler vintage bir dekorasyonda alternatif dekoratif ürünlerden biri olarak kullanılabilir. 

Özel Tasarım Küllükler 

Standart tasarım veya üretimlerinin yanı sıra özel tasarım küllük modelleri de tercih edilebilecek alternatif seçeneklerden birini oluşturur. Kişiye özel küllük veya hediye amaçlı olarak da özel tasarım küllükler tercih edilebilir. Seramik, cam veya çelik malzemeden üretilebilen özel tasarım küllükler pek çok farklı ebattan oluşabilir. Çelik küllük tasarımlarında filtreleme ve dumanı nötralize etme gibi nitelikler de görülebilir. Aynı zamanda hediye maksadı ile de özel tasarım küllükler değerlendirilebilir. İstenilen kişinin ismi küllüğün belirlenen kısmına yazılarak da alternatif bir hediye olarak kullanılabilir. Ayrıca bazı özel küllükler el yapımı şekilde de hazırlanabilir. Farklı tema ve görsellere sahip olan, üç boyutlu bir görünümde özel tasarım küllükler de vardır. Çeşitli tarihi yerlerin veya doğal güzelliklerin resmedildiği, önemli turistik bölgelerin sembollerini taşıyan özel tasarım küllükler de bulunur. Tüm bunlarla birlikte özel tasarım küllük modelleri çeşitli özelliklere ve farklı kullanım amaçlarına yönelik olabilirler. Bu doğrultuda geniş bir skalada özel tasarım kül tablaları incelenebilir. 

Puro Küllükleri 

Puro küllük modelleri, puro içenler için özel olarak tasarlanmıştır ve tipik olarak geleneksel kül tablalarından daha büyük bir ebada sahiptir. Bu bağlamda puro küllüğü tercih ederken uygun boyutlarda bölümleri olan kül tablalarına dikkat edilebilir. Puro kül tablaları, daha büyük külleri ve izmaritleri tutacak kadar büyük olur. Aynı zamanda puroyu puflar arasında dinlendirmek için yeterli alana sahip bir tasarımda hazırlanırlar. Puroyu tutmak için genellikle kenarlarında derin bir kuyu veya çukur da bulunur. Bunun yanı sıra puro kül tablaları cam, seramik, metal ve ahşap dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılabilir. Sade ve klasikten süslü ve dekoratif öğe olabilecek modellere kadar çeşitli tasarımlarda küllükler vardır. Bazı küllüklerde yerleşik puro dayanakları olabilirken, diğerlerinde puro kesicileri veya çakmakları tutmak için yuvalar da mevcuttur. 

Küllük Fiyatları 

Filtreleme özellikleri ile dumanı ve kokuyu hapsedebilen, dekoratif amaçlı kullanılan ya da direkt olarak izmarit haznesi olarak kullanılan küllükler çok çeşitli malzemelerden yapılır. Çeşitli amaçlara yönelik olarak tasarlanan küllük fiyatları da bu bağlamda değişiklik gösterebilir. Cam, seramik, porselen, plastik veya beton malzemelerden küllük yapılabilir. Aynı zamanda kül tablaları farklı boyutlara, farklı oluk sayılarına ya da özel tasarımlara sahip olabilirler. Genel olarak uygun bir meblağda yer alan küllük fiyatı üretildiği malzemelerine ve sahip oldukları özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. 

Küllük Ne İşe Yarar?

Pek çok farklı materyal kullanılarak üretimleri gerçekleştirilen küllüklerin işe yaradığı çeşitli alanlar sıralanabilir. Herhangi bir ev veya ofis dekorasyonunda dekoratif bir aksesuar amacı ile küllükler tercih edilebilir. Bununla birlikte ortamdaki duman ve kokunun nötralize edilebilmesi için de küllük oldukça faydalı olabilecek alternatifler arasında yerini alır. Aynı zamanda bir hediye olarak özel tasarım, kişiye özel olarak üretilen küllükler de değerlendirilebilir. 

Kokusuz Küllük Nasıldır?

Kokusuz küllükler herhangi bir dumanın veya kokunun ortama yayılmasını minimum dereceye indirebilmeye yönelik bir tasarıma sahiptir. Kokusuz kül tablaları bu bağlamda dumanı ve kokuyu hapsetmeyi ve ortamdaki kokuyu nötralize etmeyi sağlayan çeşitli filtrelere sahiptir. 

Küllük Nasıl Temizlenir?

Küllük temizleyebilmek için öncelikle küllüğün içerisinin çöpe dökülerek boşaltılması gerekir. Herhangi bir izmarit ya da kalıntı kalmadığından emin olduktan sonra su ile yıkama durulama işlemi yapılır. Az miktarda kullanılacak olan bulaşık deterjanı ile küllük temizlenerek kurumaya bırakılabilir. Deterjan kalıntıları oluşmaması için yıkama işlemi sonrasında iyi bir şekilde küllüğün durulanması önemlidir. Sonrasında ise küllükler isteğe bağlı olarak havlu yardımı ile kurutulabilir veya kuruması beklenebilir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dekoratif Kül Tablası

7426 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 7426 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?