Marksist Felsefe

İnsanlık tarihini ve gelişimini inceleyen Karl Marx, kölelik, feodalizm ve kapitalizmin birbirlerinin yerlerini alan sistemler olduğu tespitini yapıyor. Tespitini, materyalizm ve değişim bilimiyle birleştirerek toplumun gelecekte nasıl şekilleneceği öngörüyor. Böylece ortaya Marksist felsefe çıkıyor. Marx, düşünce arkadaşı Friedrich Engels’le birlikte teorilerini kitap haline getirdiğinde ise ilk Marksist felsefe kitapları yazılmış oluyor. Marksist felsefe kitapları içerisinde Marx’ın öğretisini anlatan ve destekleyen kitap seçeneklerinin yanı sıra düşüncelerini irdeleyen, eleştiren ya da tamamen reddeden çeşitli alternatifler de bulunuyor. Marksist felsefe karşıtlığı sonucunda ise antikomünizm doğuyor. Antikomünist yayınlar, Marx’ın ortaya koyduğu felsefenin çarpık, yanlış ve sermaye düşmanı olduğunu öne sürüyor.

Marksist Felsefe Ne Demektir?

Şehirli işçi sınıfı önderliğinde toplum yönetiminin patronların elinden alınıp sınıfsız bir toplum yaratılması, özel mülkiyete dayalı üretime karşı durulması ve üretim araçlarına herkesin sahip olması gerektiğini savunan Marksist felsefe, komünizmin temelini oluşturuyor. Komünizmin özünü ve amacını anlayabilmek ve tarihte yaşanmış komünizm hareketlerini sağlıklı bir şekilde analiz edebilmek için Marksist felsefe kitaplarından yararlanmak gerekiyor. Paris Komünü ve Ekim Devrimi gibi insanlık tarihi açısından son derece önem arz eden olayların ortaya çıkışları ve sonrasında yaşanan gelişmeleri araştıran okuyucuların da neden - sonuç ilişkisi kurabilmek adına öncelikli olarak Marksist felsefeyi öğrenmeleri tavsiye ediliyor.

Hangi Marksist Felsefe Kitapları Okunmalıdır?

Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından kaleme alınmış olan Komünist Manifesto eseri, Marksist felsefenin ana fikirlerini ortaya koyuyor. Marksist felsefeyi geliştiren ve pratiğe dönüştürüp devlet yönetimi haline getiren Vladimir Lenin’in yazdığı eserler ise Marksist - Leninist felsefeyi anlatıyor. Sadece Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’yle sınırlı kalmayıp Çin’den Küba’ya, Kuzey Kore’den Moğolistan’a kadar birçok ülkenin siyasal rejimi olmayı başarmış ve günümüz dünyasında 5 ülkede aktif olarak uygulanmaya devam eden siyasal akımın tohumları, ilk olarak Marksist - Leninist felsefe eserleri tarafından atılmış bulunuyor. Ayrıca çeşitli yazar ve düşünürler tarafından komünizm döneminde ve sonrasında yazılmış olan kitap alternatifleri de bulunuyor.

Marksist Felsefe Kitap Çeşitleri Nelerdir?

Marksizm, zamanla evrim geçiren ve yeni düşünceler ortaya çıkaran bir akım olduğu için Marksist akım türlerine dair yazılmış olan kitapları, sınıflandırmak ve kategorilere ayırmak gerekiyor. Marksist felsefe kitap çeşitleri içerisinde geleneksel Marksist, Marksist - Leninist ve Neo - Marksist akım türlerinde yazılmış seçenekler yer alıyor. Akademik nitelikteki yayınların dışında klasik ve modern döneme damga vurmuş olan filozoflar ve kitlelere hükmetmiş politikacılar tarafından Marksist felsefeyi temel alarak hazırlanan yayınlar da bulunuyor. Komünizmin gücünü büyük ölçüde yitirmiş olması ve sosyalizmin etkisinin oldukça azalmasıyla birlikte Marksizm merkezli yeni düşünce ve arayışlar ortaya çıkıyor. Yeni düşünce ve arayışlar üzerinde duran kitaplar ise okuyuculara alternatif felsefe çözümleri sunmaya çalışıyor

Marksist Felsefe Kitapları Kimler Tarafından Okunmalıdır?

Sadece felsefeyle sınırlandırılamayacak büyüklükte bir düşünce akımı olan Marksist felsefe, içerisinde ekonomik ve siyasal teoriler de barındırıyor. Dünyaca ünlü birçok önemli ekonomist tarafından onlarca yıldır tartışılıyor ve derinlemesine irdeleniyor. Başta komünizm ve sosyalizm olmak üzere çeşitli siyasi fikirlerin altyapısını oluşturuyor. Dolayısıyla oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor. Marksist felsefe kitapları, akademisyenlerden öğrencilere, araştırmacılardan felsefe tutkunlarına, ekonomistlerden siyasete merak duyan kişilere kadar farklı okuyucu tipleri tarafından ilgiyle karşılanıyor. Marx ve Engels’in eserlerinin yanı sıra yerli ve yabancı yazarlar tarafından Marksist felsefeye dair yazılmış olan kitaplar, ödevlerde, tez çalışmalarında ve araştırma projelerinde kaynak olarak da kullanılabiliyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Marksist Felsefe

70 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 70 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?