ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim
Alfa Yayınları
Meyra-Bir Bosna Hikayesi - Sinan Akyüz

Meyra-Bir Bosna Hikayesi - Sinan Akyüz

Alfa Yayınları
%30 indirim 39,00 TL 27,30 TL
( / adet)
seçenek
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1502318
Meyra-Bir Bosna Hikayesi - Sinan Akyüz

Türk edebiyatının son dönemde yetiştirdiği üretken yazarların başında gelen Sinan Akyüz, ayrıca başarılı gazeteci kimliği ile de geniş kitleler tarafından takip edilen bir edebiyatçıdır. 1972 yılında Iğdır’da dünyaya gelen yazar, başarılı bir öğrenci olarak eğitim hayatını tamamlar. Akyüz, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden 23 yaşında mezun olur olmaz gazeteciliğe adım atarak farklı gazetelerde görev almaya başlar. Bu görevlerin değişik alanlarda olmasının, ileride atılacağı yazarlık serüvenine önemli katkılar verdiği aşikardır. Kısa süreliğine de olsa gazeteciliğe ara vererek Almanya’da geçirdiği süre, bazı eserlerinde ön plana çıkan farklı kültürleri tanımasına da katkı sağlar. Türkiye’ye döner dönmez çocukluğundan itibaren ilgi duyduğu fotoğrafçılığa başlayan Sinan Akyüz’ün, Sabah Gazetesi’nin dergi grubunda da yazılarına yer verilir. Yazar, son dönemin başarılı eserleri arasında yer alan Meyra – Bir Bosna Hikayesi ile geçmiş eserlerindeki başarısını perçinlemiş ve okuyucuların kalbinde önemli bir yer edinir.

Meyra-Bir Bosna Hikayesi

Avrupa’nın orta yerinde yaşanan Bosna savaşına çok farklı açılardan yaklaşarak gerçeklere ışık tutan eser, tamamen yaşanmış kişisel hikayelerden yola çıkarak savaşın tüm vahşetini gözler önüne seriyor. Yazar eserinde, 20. yüzyılda yaşadığı coğrafyada soykırıma uğrayan Bosna halkının yaşadığı tüm acıları gözler önüne sermekle kalmayıp, neden ve sonuçları arasında da okuru düşünmeye kışkırtıyor. Yaşanan durum her ne kadar korkunç bir savaş da olsa yaşamın arkadaşlık, akrabalık bağları, aşk gibi kavramlar sayesinde, en zorlu şartlarda bile kendine bir yol çizmeye çalıştığını son derece temiz bir dille aktarıyor. Soykırıma kısıtlı silahları ile karşılık vermeye çalışanların yanında, birlik duygusu ile de direnenlerin hikayeleri de eserde kendine yer buluyor. Korku ve belirsizliğin birbirine karışarak umudu tüketmek üzere olduğu savaş günlerinde, bir araya gelen insanların gururlu mücadelesi, okuyucuda 628 sayfa sonunda derin izler bırakarak, zor günler geçiren her topluma önemli mesajlar veriyor.

Meyra-Bir Bosna Hikayesi Neden Yazıldı?

Alfa Yayınları tarafından raflardaki yerini alan eser, 20. yüzyılın bu son soykırım girişimi üzerine yazılmış en çarpıcı kitaplar arasında yer alıyor. Kitaba konu olan hikayelerin tamamen gerçeklere dayanması, eserin geniş kitleler tarafından ilgiyle karşılanmasında belki de en önemli etkendir. Sinan Akyüz, sadece etnik bir kimlikle değil insanlığın yaşadığı bu trajediye karşı, gazeteciğinden gelen refleksle tepki vermiş, çok sayıda bilgi ve belge ışığında yakın tarihe ışık tutacak başvuru niteliğinde bir çalışma ortaya çıkarıyor. Siyasi açmazların kilitlediği hayatları her şeye rağmen umut, sevgi ve birbirlerine olan ihtiyaçlarının ayakta ve bir arada tutması, kitabın önemli konuları arasında dikkat çekiyor. Kötülüğün ve vahşetin insanlara yaşama hakkı tanımadığını başarılı bir dille aktaran yazar, gazeteciliğinden gelen tecrübelerini kitaba tamamıyla yansıtıyor.

Sinan Akyüz’ün Diğer Eserleri

Meyra – Bir Bosna Hikayesi - Sinan Akyüz adlı çalışması ile son dönemin başarılı çalışmalarından birine imza atan yazarın, Alfa Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulan başka eserler de mevcuttur. Okurların her zaman ilgisini çekecek konuları başarılı şekilde ele almasıyla tanınan yazarın başlıca eserleri arasında, İncir Kuşları, Piruze, Kavuşma: Piruze ve Oğulları, Solgun Karanfil, Yağmurun Gelini, Bana Sırtını Dönme, Aşk Başka Evde gibi eserler bulunuyor. Kişisel hikayelerden yola çıkarak topluma, olaylara farklı bir bakış açısından yaklaşmayı deneyen bu eserler, çok sayıda okur tarafından büyük ilgi görmüş ve gerektiğinde her kesimden insanın başvuruda bulunabileceği çalışmalar olarak biliniyor. Sadece tarihin önemli olaylarına değil, aşkı, sevgiyi ve toplumun farklı katmanlarında yaşayan ayrı kültürleri, objektif bir gözlemle ve başarılı bir şekilde ele alıyor.


“Son günlerde,” diye konuşmasını sürdürdü Meyra, “bir duygu her karanlık çöküşünde gelip yakama yapışıyor. Onu yenmek için bir şeyler yapmak zorunda hissediyorum kendimi. Bazen korkum ve üzüntüm birbirine karışıyor. Sabrım, bütün korkularım, belirsizliklerim ve acılarım… Hepsi sanki bu duyguda bir araya gelmiş gibi. İşte o zaman aklıma sen geliyorsun, seni düşünüyorum. Özellikle de akşamın o ilk saatlerinde...”

Meyra: Bir Bosna Hikâyesi, Avrupa’nın orta yerinde, bütün dünyanın gözlerinin önünde gerçekleşen 20. yüzyılın en büyük trajedisine, Bosnalı Müslümanların soykırımına odaklanıyor. 

Tamamen gerçeklere dayanan kişisel hikâyelerden, acılardan yola çıkan Sinan Akyüz, sadece siyasi meseleleri etkili bir biçimde ortaya koymakla kalmıyor, mikro düzeyde iki insan arasında –komşu, arkadaş, sevgili, akraba– oluşan duyguları da ustalıkla gözler önüne seriyor. 

 

(Tanıtım Bülteninden)
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 628
Yayın Tarihi 2019
Yazar Sinan Akyüz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000OSLOF
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Balıkçı ve Oğlu - Zülfü Livaneli
Söylenmemiş Sözler - İclal Aydın
Seyir - Piraye
Kervan - İskender Pala
%30
28,00 TL 19,60 TL
%36
39,00 TL 25,00 TL
%33
42,00 TL 28,14 TL
%25
29,50 TL 22,13 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(111)
(58)
(494)
(512)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 140 416 348 296
Yayın Tarihi 2021 2021 2019 2021
Yazar Zülfü Livaneli İCLAL AYDIN Piraye İskender Pala
Başa dön