Rönesans Felsefesi

14. yüzyılın sonlarında başlayıp 16. yüzyıl ortalarına kadar süren döneme Rönesans Dönemi adı veriliyor. Bu dönem içerisinde sanatta, edebiyatta ve felsefede çok yönlü gelişmeler ve yenilikler ortaya çıkıyor. Yeniden doğuş anlamına gelen Rönesans kelimesi ile adlandırılan bu dönemi inceleyen farklı kaynaklar ve isimlerin yer aldığı onlarca kitap seçeneği sizleri bekliyor. Hem dönemi anlatan hem de dönemin getirdiği sanatları kullanarak yazılan kitap seçenekleri, o dönemi anlamanıza ve yorumlamanıza yardımcı olmaya hazırlanıyor. Birçok ünlü ismin ortaya çıkmasına ve sanatta, edebiyatta önemli işler yapılmasına imkan tanıyan dönem, Thomas More, Erasmus, Francis Bacon ve Montaigne gibi isimlerin edebi eserleri ile sunuluyor. Hümanizm, skeptisizm ve platonizm gibi akımların ortaya çıkmasına sebep olan Rönesans dönemini anlatan, bu dönem insanının ideal düşünce yapısını şekillendiren temelleri gözler önüne seren ve dünya düzenini ortaya çıkaran pek çok eser, Rönesans felsefesi ile ilgilenenlerin raflarındaki yerini almayı bekliyor. 

Rönesans Felsefesi Kaçıncı Yüzyılda Ortaya Çıkmıştır?

14. ve 16. yüzyıllar arasını kapsayan bir dönemde ortaya çıkan Rönesans akımının, 1517 yılındaki yenilenme ve yenilikçi hareketler ile ortaya çıktığına inanılıyor. İnsan merkezli bir felsefi akımı temel alarak ortaya çıkan Rönesans Felsefesi akımı, hümanizme ve şüpheciliğe dayalı bir akım olarak görülüyor. Bir geçiş dönemi felsefi akımı olan bu düşünce yapısı önceki ve sonraki felsefi akımlar ve süreçler arasında bir köprü görevi görüyor. Avrupa'da kilisenin gücünün zayıflamasına ve etkisini kaybetmesine sebep olan bu akım, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda yeniliklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu yenilikler ise felsefe, sanat ve edebiyat gibi konularda yeni isimlerin, eserlerin, yazılı ve sözel tekniklerin gelişmesinde önayak oluyor. Metafizik ögelere ve mutlakiyetçiliğe karşı bir başkaldırı olarak çıkan bu akımda Francis Bacon, Erasmus ve Thomas More gibi isimler kendine yer buluyor. Aynı zamanda, siyaset felsefesi alanında adı en çok anılan ve yazdığı eserler ile günümüze de ışık tutan Niccola Machiavelli ile dönemin en önemli düşünürlerinden biri olan Tommaso Campanella da Rönesans Felsefesi alanında incelenen yazarlar arasında.

Rönesans Felsefesinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Rönesans döneminin temelini özgür düşünce, bireyin önemi ve hümanizm düşünceleri oluşturuyor. Antik Grek ve Roma kültürünü yeniden canlandırarak özgür düşüncenin ve görkemli klasik eserlerin tekrar gün yüzüne çıkmasını amaçlayan Rönesans Felsefesi akımı, dünya tarihi açısından da önemli gelişmelerin yaşanmasına sebep oluyor. Rönesans dönemi ve felsefe akımı; Kolomb'un yeni yollar arayışı içine girmesini sağlayarak Amerika'yı keşfetmesine, matbaanın icadına, Michelangelo, Leonardo Da Vinci gibi isimlerin ün kazanmasına, Dante, Petrarca, Boccaccio gibi yazarların da edebiyat alanında önemli eserler ortaya koymasına önayak oluyor. Genel olarak insanı ve bireyi değerli gören ve özgür düşüncenin en önemli şey olduğunu vurgulayan bu dönem, günümüz dünyasının da sanatsal ve felsefi açıdan şekillenmesinde önemli bir yere sahip. 

Rönesans Felsefesi Döneminde Çıkmış Hangi Kitaplar Okunmalı?

Rönesans döneminde Thomas More'un kaleminden çıkan ve Rönesans felsefesini anlatan eserler en önemli kaynaklar arasında sayılıyor. Kimsenin kimseden üstün olmadığını anlatan, hümanizm akımını genel hatları ile ortaya koyan ve insanlık sevgisi konusunda başarılı bir anlatıma sahip olan eserler, bu dönem kitapları arasında mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor. Yine bu dönemde ortaya çıkan Montaigne ve Erasmus'un kendilerine özgü tarzlarıyla ortaya koyduğu eserler, Rönesansın gelişimini anlayabilmek için önemli bir rol oynuyor. Edebiyat, felsefe ve sanat için önemli bir değişim ve yeniden doğuş olan Rönesans dönemini anlatan onlarca kitap sizleri bekliyor. İnsanı, insan sevgisini, yaşama tutkusunu ve bireyin önemini anlatan Rönesans Felsefesi kitaplarını sepetinize ekleyerek kolayca sahip olabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rönesans Felsefesi

13 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 13 / 13 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515711