Ticaret Hukuku

Tacir ve tüccarların sahip olduğu hakları belirli yasalar ve düzenlemeler dahilinde koruma altına alan ticaret hukuku, işletme sahipleri ve alıcılar arasındaki hukuki işlemleri ele alır. İki taraf arasında yer alan kişi ve kuruluşların kanun karşısında ne gibi haklara sahip olduğunu belirli düzenlemeler çerçevesinde detaylı bir şekilde ortaya koyar. İnsan ilişkilerindeki ekonomik faaliyetleri ele alarak üretim, tüketim ve ticaret arasındaki ilişkiyi düzenler. Oldukça geniş bir yasal düzenlemeye sahip olan ticaret hukuku, pek çok kitap kaynağına sahiptir. Ticaret hukukuna hâkim olan sistemlerin ayrıntılı olarak ele alındığı ticaret hukuku kitapları genel anlamda ticari işletme kavramı ve ilgili hukuki işlemleri konu alır. Kişi ve kurumlar arasındaki ticari faaliyetlerin doğru ve adil bir biçimde değerlendirilmesi ve analiz edilmesine yardımcı olan kitaplar, pratik bir başvuru kaynağı olarak yargı uygulamasına önemli bir katkı sağlar.

Ticaret Hukuku Hangi Konuları Kapsar?

Ticaret hukuku alanında uzmanlaşmak isteyen hukukçuların ve ticari alanda faaliyet gösteren kişilerin kaynak ihtiyacını karşılamak için hazırlanan pek çok kitap; ticaret unvanı, rekabet, ticari iş, ticari hüküm ve ticari yargı gibi çeşitli konuları hukuki çerçevede ele alır. Aynı zamanda subjektif, objektif, karma ve modern olarak bölümlere ayrılan, ticaret hukukunun uygulama alanlarını belirleyen sistemleri de ele alan ticaret hukuku kitapları, anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin tasfiyelerini ve ticaret sicili kayıtlarının silinmesine ilişkin tebliğ faaliyetlerini okuyucuya aktarır. Avukatlar, ekonomistler ve adalet uygulamacıları için alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan pek çok kitap bilimsel temele sahiptir. Ticaret hukuku alanına ilgi duyan kişilerin yanı sıra hukuk uygulamacıları için pratik bir başvuru kitabı olarak yargı uygulamasına önemli bir katkı sağlar. Kişiler arasındaki ticari ilişkilerden kaynaklanan hak ve ödevleri inceler ve bu konu hakkında yapılan düzenlemeleri ele alır. Ticari işletme hukuku, şirketler hukuku gibi ticari kapsamda yer alan konulara yer veren ticaret hukuku kitapları, uygulamalı ve pratik örnekler temelinde konuları teorik temellere dayandırır. Bu alanda karşılaşılabilecek tüm sorun ve sorulara yönelik pek çok konuyu içeren kitaplar, hukuki, idari ve cezai sorumluluk çerçevesinde uygulamalı ve teorik bilgileri ayrıntılı olarak okuyucuya aktarır. Basım tarihine ek olarak güncel yasal düzenlemeleri de içeren kitaplar, alanında uzman akademisyen ve teorisyenlerin analizleri ile birlikte ticaret hukukunu ayrıntılı olarak konu alır.

Ticaret Hukukunun Önemi Nedir?

Ticari işletmelerin yapılarından nasıl kurulacağına kadar birtakım hükümleri içeren ticaret hukuku, tacir ile esnaf arasındaki farklılıkları ortaya koyarak düzenler. Kişi ve kurumlar arasında ortaya çıkan problemleri yasal düzenlemeler ile çözerek ticari ilişkilerin sağlam bir zeminde yapılmasına yardımcı olur. Tarafların anlaşmazlıklarına çözüm üretir. Bu tür problemleri çeşitli örneklerle destekleyerek yasal ve teorik düzlemde ele alan ticaret hukuku kitapları, sorunları önceden belirlemenizi sağlarken konuları teorik temellere oturtur. Gerekli önlemleri almanıza yardımcı olur. Uygulamaya dayalı bir hukuk birimi olarak hukukun en geniş kapsamlı alt dallarından biri olan ticaret hukuku davalarına, Asliye Ticaret Mahkemeleri ve Asliye Hukuk Mahkemesi bakar. Hukuki sorumlulukların cezai yükümlülüğü ile ilgili özel hükümlerin yer aldığı pek çok ticaret hukuku kitabı, okuyucu bilinçlendirme amacı taşırken bu alanda yer alan ilgili kanunları tüm yönleri ile ele alarak okuyucuya aktarır. Emsal olarak ele alınan ticari davalardan örnekler içeren birçok kitap, ticaret hukuku alanında yer alan tüm kavramları anlaşılır bir şekilde tüm özellikleri ile ortaya koyar. Ticari kavramları yasal çerçevede hem maddi hem de manevi unsurları ile birlikte ele alan kitaplar, ticaret hukukunun kaynakları, ilkeleri ve uygulama alanı ile ilgili çeşitli konular hakkında bilgilendirici içerik sunar.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ticaret Hukuku

929 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 929 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/1504149/1504270