1.Sınıf

Hedefledikleri meslekte teorik yeterlilik kazanmak, çalışmak istedikleri kurum ve kuruluşların diploma şartını yerine getirmek isteyen 2 milyona yakın aday her yıl Türkiye'de üniversite sınavına girmektedir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen bu sınavlar, 2 aşamadan oluşmaktadır. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS) adı verilen Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) her yıl 1 kez gerçekleştirilir ve sınava en az lise mezunu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilir. Temel Yeterlilik Sınavı herkes tarafından girilmesi gereken bir sınavken Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ise TYT'de barajı aşanların alanlarında uzmanlık isteyen bölümlere yerleşebilmeleri için girmeleri gereken bir sınavdır. Ön lisans bölümlerini hedefleyenler için TYT'ye girmek yeterlidir. TYT ile alan bazı lisans bölümleri de bulunmaktadır.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Nedir?

Girdiği Temel Yeterlilik Testleri ve Alan Yeterlilik Testlerinden dilediği sonuçları alamayan, üniversite okumak için bulunduğu şehirden ayrılamama gibi durumu bulunan adaylar uzaktan eğitim fırsatı veren Açık Öğretim Fakültelerini tercih edebiliyor. Uzaktan eğitim sistemiyle eğitim veren Açık Öğretim Fakülteleri fikri ilk olarak 1982 yılında hayata geçirilmiştir. Anadolu Üniversitesi bünyesinde başlatılan uygulama bugün itibariyle İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde de uygulanmaktadır. Ön lisans bölümlerine tercih için YKS'nin ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testlerinden barajı geçme şartı arayan Açık Öğretim Fakülteleri, lisans bölümleri için ise adaylardan Alan Yeterlilik Testlerinde barajı aşacak puan almalarını beklemektedir. Barajı geçen adaylar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin hazırladığı tercih kılavuzunda yer alan Açık Öğretim Fakültesi bölümlerinden tercih yapabilirler.

AÖF Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Örgün eğitimde olduğu gibi fakülteler açık öğretimde de farklı puan türlerine ayrılmıştır. Adaylar, örgün eğitimdeki gibi hedefledikleri bölümün puan türüne göre sınava hazırlanmalıdırlar. Sınav sonuçları geldiğinde ise istedikleri bölümün ilgili puan türüne bakarak tercih yapmalı, yerleşmek istedikleri bölümleri üst sıraya yazmalıdırlar. Adaylar eğer Açık Öğretim Fakültesi tercihi yapacaklarsa ÖSYM kitapçığında Açık Öğretim Fakültesini tercih etmek istedikleri üniversitenin AÖF ile belirtilen kodunu kodlamaları gerekmektedir. 

AÖF Sınavları Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Fakülteleri uzaktan eğitim veriyor olsalar da öğrencilerinin yeterliliğini ölçmek için kayıtlı olunan üniversitenin ilgili fakültesinde sınava tabii tutulurlar. Fakültelere göre değişiklik gösterebilme ihtimaline karşın genel olarak öğrencilere yılda 4 kez sınav yapılır. Güz ve bahar dönemlerinde vize ve final olmak üzere gerçekleştirilen sınavlar; 5 seçenekli, çoktan seçmeli olarak yapılır. Öğrenciler, o dönem kayıtlı oldukları derslerin sorularını yanıtlamakla yükümlüdür. Başarılı olamayan adaylar, geçer not alamadıkları tersi bir sonraki dönem tekrar alma hakkına sahiptir. İşleyiş, sınıf geçme olarak değil, dersten başarılı olmak ya da olmamak üzerine kuruludur.

AÖF 1. Sınıfta Hangi Dersler İşlenir?

Bu sorunun cevabı her fakülte ve bölüm için değişse de genel olarak ilk yıl müfredatında fakülte dersleri yer alır. Örneğin; İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde bir bölüme kayıtlıysanız o bölümdeki diğer disiplinlerle birçok ders ortaktır. Dersleri online olarak uzaktan takip edebildiğiniz gibi hali hazırda basılı olan kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Uzmanlar tarafından hazırlanan kaynaklar size konuları detaylıca öğrenmeniz konusunda yardımcı olabileceği gibi sınav sistemi hakkında da ipuçları verecektir.

AÖF Sınavlarına Evde Hazırlanılır mı?

1982 yılından bu yana uygulanan açık öğretim sistemi, yıllar içerisinde uzman kaynaklar yaratılmasına da yol açmıştır. Öğrenci sayısının her geçen yıl artması, yeni fakültelerin açılmasıyla birlikte kaynak sayısı da artmıştır. Üniversiteler tarafından verilen online içerik hizmetine ek olarak edineceğiniz basılı kaynaklarla Açık Öğretim Fakültesi derslerini kolayca öğrenebilir, çözümlü sorular, geçmiş yıl soru örnekleriyle sınavlara hazır hale gelebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

1. Sınıf Aöf Kitapları

967 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Toplam 48 / 967 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?