Alman-Avusturya Klasikleri

Germen kabilelerinin besteleyerek nesilden nesile aktardığı baladları ve hikayelerinin köklerini oluşturduğu Alman edebiyatı, 1800'lü yıllarda Germenlerin yerleşik hayata geçmesiyle birlikte kayda alınmaya başlamıştır. Edebiyatın da merkezi olan manastırlarda, rahiplerin İncil ve Hristiyanlığı konu aldığı şiir ve hikayelerle ilk çağlarını yaşayan yazılı Alman edebiyatı, zaman içerisinde dünya klasikleri arasında gösterilecek eserler verecek düzeye gelmiştir. Milattan önce başlayıp günümüze kadar yükselen bir çizgide ilerleyen Alman edebiyatı, ana hatlarıyla birkaç döneme ayrılmıştır. Henüz yazılı kaynaklara aktarılmayan; "Erken Alman Edebiyatı", 1150 yılında başladığı kabul edilip 100 yıl süren "Birinci Altın Çağ", 1250'de başlayan ve tam 500 yıl devam eden "Altın Çağlar Arası", 1750'den 1830'a kadar süren "İkinci Altın Çağ", 1830'dan 1945'e kadar devam eden "Savaş Öncesi" ve 1945'den 1990'a kadar devam eden "Savaş Sonrası" olarak dönemlere ayrılmıştır. 1990'dan günümüze gelen kısım ise "Son Dönem Alman Edebiyatı" olarak anılmaktadır.

Alman - Avusturya Edebiyatının Yapısı Nasıldır?

Alman ve Avusturya edebiyatı aslında birlikte anılmaktadır. Sebebi ise aynı kökten gelmeleri ve aynı dille yazılmaları olarak gösterilmektedir. Almanların ve Almancanın büyük bir coğrafyaya hitap etmesi, fakat Berlin'in başkent olmasına kadar belli bir merkezinin gösterilmemesi edebiyatına da yansımıştır. Merkeziyetçilikten uzak, dağınık yapıda olan bu topluluklar, dil ve edebiyat konusunda yerelleşmek zorunda kalmışlardır. Bu yüzden de orta Avrupa'da yapısal farklılıklar gösteren, özünde Almancaya ait bir edebiyat ortaya çıkmıştır. Yazıldığı dönemle ilgili çokça bilgiler içeren Alman ve Avusturya edebiyatı eserleri, dil olarak da dönemler arası farklılık göstermiştir. Almanca eserler verilmesi nedeniyle Avusturya edebiyatına, çoğu kaynakta Alman edebiyatı içerisinde yer verilir. Fakat Avusturya kökenli, Dünya edebiyat tarihine yön vermiş birçok yazarın eseri de bugün dünya klasikleri arasında sayılmaktadır.

Avusturya Edebiyatının Öne Çıkan Yazarları Kimlerdir?

Alman edebiyatıyla anılsa da Avusturyalı kimliğiyle eserleri dünya klasikleri arasında giren birçok yazar mevcuttur. Bunların başında da modern anlamda romancılığın öncülerinden olan Robert Musil sayılabilir. "Niteliksiz Adam" eseriyle bilinen Musil, romana getirdiği yenilikçi bakış açısıyla 20. yüzyıla damgasını vurmuş, tarzıyla örnek alınmış bir yazardır. Hemen herkesçe bilinen, aslen Çek olsa da Avustusturyalı kabul edilen Kafka da yine bu isimler arasında yerini almaktadır. Kitapları neredeyse tüm dillere çevrilen Kafka, birçok türde eser vererek dünya edebiyat tarihine adını yazdırmayı başarmıştır. Goethe, Balzac, Charles Dickens, Tolstoy, Dostoyevski gibi birçok ünlü yazarın hayatını kaleme alan, biyografi dalının en başarılı yazarlarından biri olarak gösterilen Stewan Zweig, tarihe geçen Avusturyalı yazarlardan biridir. 2004 Nobel Ödüllü yazar Elfriede Jenilek de yine Avusturyalıdır. Thomas Bernhard, Herman Brochh, Peter Hendke gibi birçok yazar da Avusturyalı ve dünya edebiyatında hatırı sayılır yazarlar arasındadır. 

Alman Edebiyatının Öne Çıkan Yazarları Kimlerdir?

Kendi içerisinde dönemlere ayrılan Alman edebiyatı, altın çağlarında verdiği eserlerle dünya edebiyatına damga vurmuştur. Orta Avrupa'da Almanca konuşulan bölgelerde üretilen edebiyat eserlerini kapsayan Alman edebiyatı, yazıldığı türlere öncülük eden, dünya klasikleri arasında gösterilen yazarlarla doludur. Bunlardan birkaçını sıralamak gerekirse 1700'lerin sonu, 1800'lerin başında unutulmaz eserler veren Johann Wolfgang von Goethe ile başlanabilir. Alman romantizminin temsilcilerinden olan yazarın başlıca eserleri ise şunlardır; Faust, Genç Werther'in Acıları, Elli Yaşında Bir Erkek, Seçilmiş Yakınlıklar, Doğu - Batı Divanı. Böyle Buyurdu Zerdüşt eseriyle bilinen, felsefede nihilizm akımının öncü temsilcilerinden olan Nietzche ise bir diğer klasikleşmiş Alman yazarlardandır. Siddhartha, Çarklar Arasında gibi eserleriyle 1900'lü yılların başlarında eserler veren Hermann Hesse, bilinen bir diğer Alman klasiğidir. Oyun yazarlığında dünyaca tanınan Bertolt Brecht de yine Alman yazarlar arasındadır. 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...

Alman Avusturya Dünya Klasikleri

71 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 71 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?