Araba katalizatörü; çevre ve hava kirliliğine neden olan egzoz gazlarını, zararlı olabilecek etkilerinden arındıran ve sonrasında aracı daha temiz şekilde terk etmesini sağlayan egzoz sisteminin bir parçasına verilen addır. Aynı zamanda günümüzde katalizatöre verilen diğer isim ise "katalik konvertör"dür. Bu parça genellikle araçlarda egzozun motor çıkışı ile yine egzozun son çıkışı arasında yer alır. Zararlı olan egzoz gazları, çıkışta temiz olarak dışarı çıksa da, bu gazların içeride tekrardan kullanılabilecek geri dönüşümü, katalizatör tarafından yapılmaz. Çevre ve hava kirliliğinin önlenmesi açısından günümüzde yapılan egzoz muayenelerine daha çok dikkat edilir. Katalizatörü yeterli verimi vermeyen araçlar, egzoz muayenesinden geçememektedir. Bu aşamada araç sahipleri daha iyi bir katalizatör kullanmalı ve geleceğe daha iyi bir çevre ve daha temiz bir hava sahası bırakmak adına üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir.

1975 yılından itibaren araçların pek çoğunda kullanılmaya başlanan katalizatör, dünya üzerinde hava kirliliğini engelleyen önemli parçalardan biridir. Özellikle araç sayısının fazla olduğu şehirlerde, egzozlardan çıkan zararlı gazlar, insan sağlığı için büyük risk taşır. Astım ve bronşit hastalıkları nedeni ile daha hassas bir bünyeye sahip olan insanlar, gazdan daha fazla etkilenir ve yaşam kalitesi de düşer. Gelişen teknoloji sayesinde katalizatörlerin üretilmesi ile beraber egzozlardan çıkan gazların zararları en aza düşürülmüştür. Katalizatör, genel olarak arabaların egzoz borusuna bağlanır ve sonrasında zararlı olan gazların temizliği sağlanır. Basit bir yapıya sahip olan bu parça; hem insan sağlığı hem de çevre ve hava açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Genel olarak bakıldığında katalitik konvertörler 3 bölümden oluşur. Bu bölümler; azaltıcı katalizatör, oksidasyon katalizatörü ve kontrol sistemidir. Sistemin birinci aşaması olarak değerlendirebileceğiniz azaltıcı katalizatör; egzozdan çıkan gazların platin ve rodyum sayesinde önemli bir ölçüde azalmasını sağlar. İkinci bölüm olan oksidasyon katalizatörü ise yanmamış olan karbon monoksiti ve hidrokarbonları azaltıcı katalitik konvertörlerin üstünde yakarak azaltır. Son olan kontrol aşamasında ise yakıt enjeksiyon sisteminin kontrol edilmesi gibi işlemler yapılır. Kontrol ünitesinin bir diğer görevi ise aracın egzozunda yer alan oksijen miktarını tespit etmektir. Oksijen miktarının ne kadar olduğu anlaşıldıktan sonra hava-yakıt karışımı otomatik olarak düzenlenir ve oksijen miktarı ihtiyaca göre arttırılır ya da azaltılır.

Araba Katalizatörü Fiyatları

Katalizatörde meydana gelen bazı sorunlar, ufak çözüm yolları ile halledilse de bazı önemli arızalar önemli ölçüde hasarların meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden öncelikle katalizatörde meydana gelebilecek sorunların nasıl belirti verdiği öğrenilmeli ve erken müdahale ile ortaya çıkabilecek hasarların önüne geçilmelidir. Motor performansında azalma, çekişin düşmesi, kötü kokular, normalin üzerinde kullanılmaya başlanan fazla yakıt , kötü motor devirlenmesi ve yüksek egzoz emisyon oranları katalik konvertörde sorun olduğunu belirtir. Lambda sensörünün sinyallerini takip ederek bu parçanın çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. Bu sensör düzenli olarak egzoz gazının içerisinde yer alan oksijen miktarını bir elektrik sinyali şeklinde ECU'ye bildirir.

Teknolojinin gelişmesi sayesinde günümüzdeki araçlarda katalitik konvertörün hem ön kısmında hem de arka bölümünde birer adet lambda sensörü bulunur. Özellikle bu parçanın arka kısmında yer alan sensör sayesinde konvertörde arıza olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Arıza verilen aşamada; sarı renkli olan motor arıza lambası yanarak kullanıcıyı uyarır. Bu sayede konvertörün arızalı olduğu kısa bir süre içerisinde anlaşılır. Katalizatörde meydana gelen en yaygın arızalar arasında; seramik petek yapısının içeride kırılması ya da petek yapısındaki etkin maddelerin erimesi, tıkanma ve dolma yer alır. Özellikle motorunuzun altından tıkır tıkır seslerin geldiğini duyduğunuzda petek yapının kırılıp egzoz borusunu tıkayabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Bu tür sorunların oluşmasında sonra yapacağınız tek şey katalizatörünüzü yenisi ile değiştirerek aracınızı güvence altına almaktır. Araba katalizatörü fiyatları, alınan ürüne göre farklı seçenekler ile sunulur. Çok önemli bir arızanın meydana gelmemesi durumunda katalizatörün belirli parçalarını alarak masrafınızı yarı fiyatına düşürebilirsiniz.

Katalizatör

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN