Eski kaşar peyniri, kaşar peyniri türünün olgunlaşmış hali olarak biliniyor. Genellikle Trakya ve Kars bölgesinde üretiliyor. Kars bölgesi ile ünlenen Kars kaşarı tüketiciye ulaşıyor. İnek, keçi yada koyun sütünden yapılabiliyor. Hayvanlardan elde edilen sütün tuz ve şirden maya ile birleşmesi ile elde edilerek sofralara kadar geliyor. Eski kaşar ya da Kars eski kaşarı yumuşak ve farklı bir aromaya sahip oluyor. Forumu gereği; rengi de mısır rengine benziyor. Yağlı bir kıvama sahip oluyor. 2 yıllık, 3 yıllık ya da 4 yıllık eski kaşarlar bulunabilir. Kazanlarda gerekli malzemelerin belli bir zaman aralığında işlenmesi ile önce peynir eldesi yapılıyor. Eski kaşara dönüştürmek için ise ortalama 6 ay kadar bekleniyor. Birçok farklı marka tarafından üretilen eski kaşar çeşitleri bulunuyor. Bunlar ürün çeşidine ve miktara göre değişebiliyor. 

Eski Kaşar İçindekiler

Eski kaşar içinde birçok vitamin ve bileşen barındırıyor. Sütten elde edilen bu peynir türü kişinin protein ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Eski kaşarın içindekiler başta A vitamini olmak üzere potasyum, kalsiyum gibi bileşenleri de içeriyor. Adete bir vitamin deposu olduğu da söylenebilir. Taze kaşara oranla doymuş yağ oranı daha az oluyor. K2 vitamini bakımından da oldukça zengin bir yapısı bulunuyor. Eski kaşar besin değeri ise 100 gramlık bir ölçü için; 1475 kj enerji, 7,3 gram doymuş yağ, 355 kcal enerji, 2 gram karbonhidrat, 28 gram protein, 1,6 gram tuz, 26 gram yağ ve 1 gram şeker olarak biliniyor.

Eski Kaşar ile Yeni Kaşar Arasındaki Fark

Peynir çeşitleri kendi arasında rahatlıkla ayrılabildiği gibi kaşar peynirleri de farklı çeşitlerde kullanıcılara sunuluyor. Eski ve yeni kaşar olmak üzere en sık tercih edilen kaşar peyniri çeşitleri bulunuyor. Bu peynirler bazı özelliklerine, tatlarına, yapılarına ve formlarına göre birbirinden ayrılıyor. Eski kaşar ile yeni kaşar arasındaki farklara gelindiğinde ise birçok nokta orya çıkıyor. Aralarındaki en büyük fark olgunlaştırma oluyor. Eski kaşarlar taze kaşarlara göre uzun bir olgunlaştırma sürecinden geçiyor. Her peynirde bu süreç farklı olabilir. Kaşarın eski ya da yeni olmasını, tadının lezzetli olmasını; bekletilme süresinin uzunluğu, olgunlaştırma yapılan yerin sıcaklığı ve peynirin hazırlanma tekniği gibi unsurlar belirliyor. Eski kaşarların olgunlaşma süresi uzun olduğu için tüketime hemen hazır hale gelmiyor. Bunun aksine yeni kaşarlar kısa sürede tüketime hazır hale geçiyor. Yeni kaşarların iç ve dış yapısı yumuşak ve ağızda dağılan bir yapıya sahipken eski kaşarların iç ve dış yapıları sert oluyor. Eski kaşarların renki taze kaşarlara göre daha sarı bir tonda oluyor. Dış kısmı ise küflü yapıda olabiliyor. Bu durum uzun süre bekletilmelerinden kaynaklı oluyor. Aynı zamanda lezzet ve besin değeri bakımından da farklılıklar gözlemleniyor. İki kaşar türünün de lezzeti birbirinden farklı oluyor. Eski kaşarların tadı daha ekşimsi ve ağır oluyor. Yağ oranı yeni kaşarda daha az olduğu için eski kaşar kalori bakımından daha fazla miktarı içinde barındırıyor. Vitamin ve protein bakımından da eski kaşar peyniri daha zengin oluyor. Aynı zamanda doyuruculuk bakımından da eski kaşar peynirleri daha ön planda oluyor. Muhafaza etme şekilleri de farklı olabiliyor. Yeni kaşar bir diğer adıyla taze kaşar buzdolabında muhafaza edilebiliyor. Ancak eski kaşarın buzdolabında muhafaza edilmesi önerilmiyor. Eğer mümkünse rutubetli ve karanlık bir alanda saklanması daha doğru oluyor. Arıca kullanıcılar tarafından eski kaşar bozulur mu sorusu da merak ediliyor. Tabi ki her gıda ürününde olduğu gibi eski kaşar peynirinde de bozulma gözlemlenebilir. Ancak su ile temas ettirmeyerek raf ömrünü uzatabilirsiniz.

Eski Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır?

Peynirlerin yapım aşamaları birbirinden farklı oluyor ve belli bir periyoda uygun olarak gerçekleşiyor. Eski kaşar peyniri nasıl yapılır diye incelendiğinde ise şu sonuçlar elde ediliyor. Öncelikle eski kaşar peyniri yapmak için genellikle inek sütü tercih ediliyor. Ancak keçi sütü de kullanılabilir. Hayvanlardan sağılan sütün belli bir sıcaklıkta pişirilmesi gerekiyor. Böylece süt pastörize hale geliyor. Sonrasında soğutma yaparak mayalama işlemi gerçekleşiyor. Maya jel hale gelmeye başladığında pıhtı kırılıyor. Buradaki pıhtı pirinç tanesi büyüklüğünde kırılırsa peynir sert olacak anlamına geliyor. Bu işlemden geçtikten sonra peynir altı suyu ayrıştırılıyor. Bu suyun ayrıştırılmasının sebebi peynirin yağlı olmamasını sağlamak. Eski kaşar teleme, haşlama ve olgunlaşma gibi evrelerden geçiyor. Haşlama evresinde peynir aşırı esnek bir yapıda oluyor. Bu evreden sonra büyük kalıplara dökülen peynir yağlı kağıtlar ile kaplanıyor. Olgunlaşma evresinde ise uygun nem ve sıcaklık ile 12 ay kadar bir süre için dinlenmeye bırakılıyor.

Eski Kaşarın Faydaları Nelerdir?

Her peynir türünün kendine has bir faydası oluyor. Peynirler protein bakımından oldukça zengin besinler. Bu sebeple de insan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok bileşen ve yapı taşını karşılıyor. Eski kaşarın faydaları ise şu şekilde listelenebilir:

  • Protein, kalsiyum, vitamin bakımından oldukça zengin bir yapısı bulunuyor. Bu sayede antioksidan görevi görüyor.
  • Aynı zamanda tansiyonu dengeleyici yapısı da bulunuyor.
  • Protein bakımından oldukça zengin olduğundan kemik gelişimine de katkı sağlıyor.
  • Mide ve sindirim sistemi için daha sağlıklı oluyor.
  • Katkı maddesi ve zararlı aromalar içermediği için hem daha rahat tüketiliyor hemde daha sağlıklı bir besin haline geliyor.

Eski Kaşar Fiyatları

Süpermarket ürünlerinde yer alan eski kaşarlar kullanıcıların tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor. Gıda alışverişlerinizde Hepsiburada aracılığı ile kapsamlı bir fiyat araştırması yapabilirsiniz. Satın almak istediğiniz eski kaşar fiyatlarına pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Filtreleme özelliğini kullanarak bütçenize uygun olan kaşar çeşitlerini görüntüleyebilirsiniz. Ürünler arasında fiyat, gramaj ve özellik karşılaştırması yaparak aradığınız ürüne kolayca ulaşabilirsiniz. İncelemekte olduğunuz ürünlerin farklı çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Eski kaşar peyniri fiyat için marka filtreleyebilir ürünler arasında kıyaslama yaparak bütçenize uygun olup olmadıklarına karar verebilirsiniz. Söz konusu ürünlerin fiyatlarına alarm kurarak ürünlerde oluşabilecek indirimlerden haberdar olabilirsiniz. Ürünün gramajı ve marka fiyata etki eden faktörler arasında yer alıyor. Hepsiburada’ da özellik filtrelemesi yaptıktan sonra bütçenize uygun bir fiyat aralığı girebilirsiniz. Sonrasında listelenen ürünleri artan yada azalan fiyat şeklinde sıralayabilirsiniz. Böylece fiyat skalasını daha düzenli bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Eski Kaşar Yorumları

Online alışverişlerde bir ürün satın almadan önce kullanıcı yorumlarına bakmak ve değerlendirmeleri incelemek önemli oluyor. Özellikle de süpermarket ürünlerinden olan eski kaşarlar için ön araştırma yapmak gıda alanda önemli oluyor. Peynir ve şarküteri olarak satılan ürünler farklı gramajlar ile kullanıcılara sunuluyor. Kars eski kaşar tavsiye yorumlarına bakmak kullanıcılar için bir ön değerlendirme oluyor. Farklı tat, ambalaj ve gramaj yapılarına sahip olan bu ürünleri satın almadan önce detaylı araştırma yapmak daha doğru sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin kullanıcı yorumlarını incelediğinizde: miktar, lezzet ve tat, marka hakkında, nasıl muhafaza edilebilir gibi birçok soruya cevap alabilirsiniz. Ürünler arasında kararsız kaldıysanız da yorumlar size yol gösterici olabilir. Aynı şekilde sizde diğer kullanıcılara yardımcı olmak adına satın aldığınız ürünlere yorum ve değerlendirme bırakabilirsiniz.

eski kaşar
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Süpermarket
Gıda
Sıvı Yağlar
Kahvaltılık
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler

eski kaşar

ile ilgili 106 ürün bulduk
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın